Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 35 of 35

Thread: Golf Romania:10 terenuri noi!

  1. #22
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    multumesc pt incurajare

  2. #23
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin View Post
    Din pacate nici eu nu cunosc. Cauta pe google, poate merge. D
    Articol din Curierul National din 12 ianuarie: "Compania romano-elvetiana Swiss Golf&Leisure Development din Bucuresti va amenaja primul teren de golf de 18 gauri din Romania, proiectul urmand sa fie lansat oficial saptamana viitoare, in Capitala.
    Potrivit reprezentantilor firmei, citati de Mediafax, proiectul se adreseaza pasionatilor de golf, "care se vor putea bucura de fascinatia si traditia celui mai elitist joc din lume". Firma Swiss Golf&Leisure Development a fost infiintata in iunie 2006, actionarii fiind cinci persoane fizice din Elvetia si Romania. Participatia majoritara, de 54,9 %, este detinuta de Radu Dan Chiriac, cetatean german care traieste in Elvetia. Numarul jucatorilor de golf a crescut in ultimii ani in Romania, pe masura ce tot mai multi oameni de afaceri sau sportivi au inceput sa practice acest sport, dupa modelul din tarile occidentale. Totusi, comparativ cu tarile vecine, infrastructura specifica nu s-a dezvoltat la fel de repede, numarul terenurilor profesioniste fiind relativ mic, chiar daca in ultimii ani au fost anuntate o serie de proiecte de acest tip. Anul trecut, Consiliul Local Brasov a aprobat un proiect de asociere public-privat pentru construirea unui teren de golf in Poiana Brasov, valoarea investitiei fiind de 5 milioane euro. Potrivit primarului George Scripcaru, circuitul va fi amenajat pe o suprafata de 43 de hectare in Poiana de Jos, chiar la intrarea in Poiana Brasov. Primul club de golf de lux din Romania, "Lac de verde" a fost deschis in anul 2000 la Breaza, alte complexuri cunoscute in acest domeniu fiind Clubul Diplomatic din Bucuresti si terenul de golf de la Pianu, judetul Alba." >Plus la noi pe Onlinesport.ro http://www.onlinesport.ro/stiri/spor...in-romania.htm
    si am gasit si site: http://www.golf-bucharest.ro/
    problema e ca am trecut din greseala prin zona (Zurbaua) si nu stie nimeni nimic - am intrebat vreo 15 localnici. Daca firma ar putea sa puna citeva indicatoare (ca la Pianu) ar fii mai usor de gasit. Pacat...

  3. #24
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    A inceput totusi constructia sau nu ???D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  4. #25
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    nu cred... am intrebat la toate barurile posibile - macar un angajat local ar trebui sa aiba: totusi e destula munca de cimp...

    si mai amintea cineva de Cobadin, nu le merge site-ul (http://www.consulting20.com/golf/english_main.html)

  5. #26
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    La Cobadin a cazut proiectul de muuuuult... !
    THE TRUTH IS OUT THERE

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    10
    Reputatie
    1

    Thumbs up Go Tiger!

    "vine Tiger", zice presa din Romania care o infloreste mai tot timpul... macar 10% sa fie adevarat...
    http://www.libertatea.ro/index.php?s...ire&sid=185229

    http://www.protv.ro/stiri/economie/t...n-romania.html

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    deci:
    1.la bucuresti chair se face un teren de 18 gauri. instructor si cel care se ocupa de amenajarea academiei de golf si a driving range-ului e un elvetian, HCP 1,5, care se pare ca e chiar meserias. la turneu la alba, la elite cup, a facut o demonstratie de le-au picat fetele la toti.se vor face la inceput 9 gauri, apoi se va finaliza totul.
    2.la recas se tot investeste in teren, arata din ce in ce mai bine, poate ca anul viitor va fi mai aproape de ceea ce se cheama teren de golf.
    3.langa tm, la 20 km, se incepe in primavara un alt teren de golf, cu niste investitori italieni. in aug2008 vor fi 9 gauri, club house si driving range. lansarea proiectului a fost facuta la turneul din sept de la recas.
    4. langa cluj am auzit ca se va incepe un nouteren, dar nu stiu date sigure. la fel si cel de langa brasov, unde se pare ca sunt bani si de la tiger woods.
    5. a inceput sa se joace din ce in ce mai mult golf in romania, iar jucatorii incep sa miste binisor. am fost in austria acum o sapt, pe langa graz, am jucat pe niste terenuri splendide, cel mai mult mi-a placut maria lankowicz, e o minunatie. parerea mea e ca, in max 3 ani, vor fi cel putin 3 terenuri de 72 de gauri ff bune , facute profi, cu arhitecti de golf de afara. am inteles ca se lucreaza intens si la pianu, ca sa se dea drumul si la celelate 9 gauri. asta primavara se lucra intens la hotelul de langa clubhouse, cred ca e deja gata, la ora asta.

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    10
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by design26 View Post
    deci:
    1.la bucuresti chair se face un teren de 18 gauri. instructor si cel care se ocupa de amenajarea academiei de golf si a driving range-ului e un elvetian, HCP 1,5, care se pare ca e chiar meserias. la turneu la alba, la elite cup, a facut o demonstratie de le-au picat fetele la toti.se vor face la inceput 9 gauri, apoi se va finaliza totul.
    are cineva link-uri la proiecte sau stie cineva unde sint locatiile de linga Bucuresti??? chiar as da o fuga sa vad ce se intimpla... va rog...

  9. #30
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    http://www.golf-bucharest.ro/. Du-te si vezi si astept raport!
    D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    pt cei care vor sa stie dak au inceput lucrarile la accel teren d golf k 18 gauri va anunt k au inceput deja ..... au fakut terenul de antrenament..!!! De und stiu ? poi in Dragomiresti - VAle Stau si eu mai exact Zurbaua lokul und se contruieste Terenul.....hai k v-am informat dak vreti sa mai afalti cate cva contactatima....

  11. #32
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    golf

    Stie careva vreo firma care construeste astfel de terenuri de golf in tara????

  12. #33
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Mi-este greu sa cred ca exista asa firme in Romania. Eu am sa incerc sa contactez un designer de aici peste cateva zile(saptamana viitoare)si sa vad ce ar zice de asa ceva. Pare o promisiune hazardata dar eu am sa fiu in orasul lui 2 saptamani si iau sansa! Stai aici si daca vrei da-mi si informatii suplimentare de unde ai vrea sa construiesti asa ceva !D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

  14. #35
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Exista cu adevarat? Referirile pe pagina sint vechi si pare ambitios dar nu vad ce realizari ar fi!
    D
    THE TRUTH IS OUT THERE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •