Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 90

Thread: 42,4 % din romani sunt suporteri Steaua

  1. #22
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    daca e sa o luam strict pe termenul suporter(adica prezenta constanta an de an la stadion,cu deplasari la activ,care si cheltuie bani pentru articole promotionale) nu cred ca suntem 3 milioane de suporteri in toata tara!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  2. #23
    Supercampion Ioca10's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Mosilor
    Posts
    7,896
    Reputatie
    1
    Numele corect era de "fani"sau "sustzinatori"....oricum...tot putin e
    [I]Milioane de inimi-2 culori, o întreaga națiune-o singură iubire, 67 de ani de glorie-legenda trebuie să continue!
    [/I]

    [I][FONT="Century Gothic"]Atitudine de superstar[/FONT][/I]

    Mereu finantati...O, voi, unicii ultrasi adevarati

  3. #24
    sport legend Radu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7,619
    Reputatie
    1
    nu este relevat...si in primul rand cred ca 20% din ei nu au fost vreodata pe ghencea...noi nu avem nevoie de astfel de suporteri...calitatea conteaza nu cantitatea!
    [B][SIZE="6"]Mi-e dor de Steaua...[/SIZE][/B]

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Polar Bear View Post
    nu este relevat...si in primul rand cred ca 20% din ei nu au fost vreodata pe ghencea...noi nu avem nevoie de astfel de suporteri...calitatea conteaza nu cantitatea!
    Corect aici ma simt nevoit sa-ti dau dreptate.

  5. #26
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    toate echipele din ROMANIA au declarativ milioane de suporteri dar la stadion nici 15 mii nu vin constant,avand cea mai slaba prezenta dintre tarile mari si mijlocii ale Europei!

    asa ca scuzati-ma,ma p.s pe sustinatori!

    daca tii cu cineva mergi la stadion,faci deplasari,te cauti de bani pentru articole promotionale etc.

    din gura e usor.......
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  6. #27
    nvr trst nbody Zax's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,346
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DiabLo View Post
    Steaua are maxim 200 de mii de suporteri adevarati, Poli Timisoara 60-70 de mii, Dinamo 30-40-50 de mii, Rapid vreo 25 de mii, CFR Cluj vreo 5000, Craiova vreo 70 de mii, Otelul vreo 10 mii...

    Poate ca cei care au facut sondajul ar trebui sa defineasca si ei cuvantul suporter..

  7. #28
    YNWA Ferdininho's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Undeva in Vest
    Posts
    2,081
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LEGION View Post
    toate echipele din ROMANIA au declarativ milioane de suporteri dar la stadion nici 15 mii nu vin constant,avand cea mai slaba prezenta dintre tarile mari si mijlocii ale Europei!

    asa ca scuzati-ma,ma p.s pe sustinatori!

    daca tii cu cineva mergi la stadion,faci deplasari,te cauti de bani pentru articole promotionale etc.

    din gura e usor.......
    Ai perfecta dreptate, daca aduni etapa de etapa numarul de spectatori platitori de la toate 9 meciurile nu cred ca depaseste 100.000 spectatori platitori poate in etapele cu derby-uriu Steaua-Dinamo, Craiova-Dinamo, Poli-Dinamo, Poli-UTA, Craiova-Steaua, Steaua-Rapid, Rapid-Dinamo) sa creasca la 150.000 maxim.
    O etapa ideala numai cu derby-uri care aduce lumea la stadion ar fi:
    -Steaua-Dinamo...50000 spectatori (sa zicem pe Lia Manoliu)
    -CFR- U Cluj........25000 (stadionul nou al CFR-ului)
    -Craiova-Rapid.....40000
    - Poli TM-UTA......40000
    -Iasi-Vaslui.........20000
    Total..................175000 cu inca 25000 la restul s-ar face 200000 intr-o etapa utopica cu derby-ul Steaua-Dinamo si derby-uri regionale.

    Am tinut cont si de capacitatea stadionelor.

    Este adevarat ca nu avem nici stadioane cu capacitate gigant dar nu stiu daca am avea nevoie, poate unul de clasa elite pt. nationala in rest...la ce audiente sunt la meciuri....
    LIVERBIRD UPON MY CHEST!

  8. #29
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    cred ca mai putin de 40% dintre romani au tangente cu fotbalul asa ca este exagerat pollul,nu mai spun de suporteri,cred ca aia 42%(daca exista in realitate) sunt persoane care in cel mai bun caz simpatizeaza cu steaua(cai mai multi dintre ei,pt ca mai sunt si unii suporteri),desi probabil la intrebarea cu ce echipa tineti multi au raspuns steaua/dinamo/rapid pt ca doar de astea au auzit la radio
    p.s. intr-adevar Otelul are cei mai multi posesori de abonamente din Romania,11844 sezonul trecut,daca vreti sunt un fel de socios de la spanioli sau portughezi(benfica are vreo 150000,cei mai multi din lume),evident ca nu toti merg la stadion dar ii avem si de la ei ajung bani la club
    Last edited by bada_otelul; 13th July 2007 at 19:30.
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  9. #30
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1
    Sondajul acesta este unul fals. In primul rand numai aproximativ 40% dintre romani sunt microbisti (asa ca Steaua nu are cum sa aiba steaua mai multi suporteri decat numarul microbistilor) si in al 2-lea rand multi doar ZIC ca tin cu o echipa dar nu au fost niciodata sa se uite live la un meci pe stadion. Sondajul asta e facutl a vrajeala, ca asa si eu pot sa zic ca 99,3% dintre romani sunt suporteri CFR, dar nu m-ar crede nimeni.


    PS. Daca Steaua ar retrograda nu cred ca ar merge la meciuri in divizia B mai mult de 500-1000 de suporteri.

  10. #31
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Realizând un sondaj de opinie în rândul a 1.182 de români cu vârste peste 18 ani, BCS a stabilit numele echipei cele mai iubite de pe plaiurile noastre mioritice.
    Cica ce mai iubita echipa din Romania steaua si sondajul asta realizat cu 1182 de perosane
    Si fac pariu ca acest sondaj e facut in Bucale

  11. #32
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ferdininho View Post
    Ai perfecta dreptate, daca aduni etapa de etapa numarul de spectatori platitori de la toate 9 meciurile nu cred ca depaseste 100.000 spectatori platitori poate in etapele cu derby-uriu Steaua-Dinamo, Craiova-Dinamo, Poli-Dinamo, Poli-UTA, Craiova-Steaua, Steaua-Rapid, Rapid-Dinamo) sa creasca la 150.000 maxim.
    O etapa ideala numai cu derby-uri care aduce lumea la stadion ar fi:
    -Steaua-Dinamo...50000 spectatori (sa zicem pe Lia Manoliu)
    -CFR- U Cluj........25000 (stadionul nou al CFR-ului)
    -Craiova-Rapid.....40000
    - Poli TM-UTA......40000
    -Iasi-Vaslui.........20000
    Total..................175000 cu inca 25000 la restul s-ar face 200000 intr-o etapa utopica cu derby-ul Steaua-Dinamo si derby-uri regionale.

    Am tinut cont si de capacitatea stadionelor.

    Este adevarat ca nu avem nici stadioane cu capacitate gigant dar nu stiu daca am avea nevoie, poate unul de clasa elite pt. nationala in rest...la ce audiente sunt la meciuri....
    si stii care e faza,ca sunt mai mereu aceeasi 100 de mii de spectatori,adica aia constanti!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  12. #33
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Iar incepem cu sondajele, cu acuzatiile, cu "taranii" sau "samantarii" contra "suporterilor adevarati" ?
    Ia sa privim noi un pic mai realist problema.

    Romania are vreo 21 de milioane de locuitori (pun si pe cei plecati in strainatate la socoteala). Peste 50% sunt de sex feminin, prin definitie neinteresat de fotbal (fototapetele si patachinele ce apar la bratul fotbalistului roman nu se pun la socoteala, fiind nesemnificative statistic). Cer scuze anticipate exceptiilor prezente pe forum, dar ele raman exceptii.

    Ramanem cu vreo 10 milioane. 2-3 milioane sunt pensionari, a caror principala ocupatie consta din pacate in lupta pentru supravietuire contra pensiilor lor ridicol de mici. Taiati-i si pe astia de pe lista. Mai taiati cam 500.000-600.000 de copii pana-n 14 ani, prea mici pentru a putea intra in calcul.

    Am ramas cu aproximativ 6.5 milioane barbati intre 15 si 60 de ani, acesta fiind practic indivizii care ar putea fi interesati de fotbal. Dar nu toti sunt. Dintr-o evaluare empirica as zice din 5 oameni maxim 2 ar fi interesati de campionatul intern de fotbal. Bineinteles procentul variaza in functie de loc si varsta, dar cred ca per total nu sunt prea departe de adevar.

    Facem din nou calculul si gasim o cifra de 1.3-1.5 milioane de romani interesati de campionatul intern. Presupunem ca toti au o echipa favorita, desi mai sunt si unii care pretind ca nu tin cu nimeni. Admitand ca cifrele sondajului sunt corecte, asta ne-ar da un "bazin" de simpatizanti de maxim 500.00-600.000 de oameni pentru Steaua, 180.000-200.000 pentru Dinamo, 100.000-120.000 pentru Rapid, 50.000-60.000 pentru Timisoara, 30.000 pentru CFR Cluj, restul de 400.000-600.000 fiind impartiti intre restul echipelor.

    Toti cei cuprinsi in aceasta categorie sunt insa doar "simpatizanti" si probabil ca majoritatea lor se marginesc sa sustina echipa din fata televizorului. Bineinteles ca e imposibil sa stabilesti cam cati din ei mai si merg pe stadion, dar personal nu cred ca mai mult de 20% ar face-o, si chiar mai putini merg la stadion in mod regulat, meci de meci. Acestia formeaza in realitate "nucleul dur" de suporteri patimasi, nucleu pe care il are absolut orice echipa mai de Doamne-ajuta. Chiar si in cazul Stelei, nu cred ca cifra lor trece de 100.000 de oameni.

    Cu riscul de a-mi ridica toata suflarea ultrasareasca in cap, din punct de vedere al conducatorului de club profesionist probabil ca cei care raman in fata televizorului sunt in realitate mai cei mai importanti. Fara aceasta masa numeroasa care sa urmareasca meciurile de fotbal televiziunile n-ar mai plati milioane de dolari pentru drepturile de televizare, sponsorii nu ar mai fi la fel de generosi, samd. Indiferent cat de tare tipa unii pe stadion, nu cred ca vreun club romanesc s-ar putea finanta doar din incasarile aduse de bilete si abonamente. Iar fotbalistii joaca pentru bani frumosi, nu pentru "culorile" vreunui club. Oricare ar fi numele acestuia.

  13. #34
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by *Coco* View Post
    Cica ce mai iubita echipa din Romania steaua si sondajul asta realizat cu 1182 de perosane
    Si fac pariu ca acest sondaj e facut in Bucale
    probabil in jurul stadionului ghencea

  14. #35
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    daca ar fi dupa sondajul asta cred ca ar trebui sa ma pun de pe acuma la coada sa prind un bilet la supercupa!
    ar fi cozi imense la casele de bilete la fiecare meci,daca cifrele ar fi corecte!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  15. #36
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Suporter te numesti cand te duci pe stadion...astia de la tv,ii putem numi simpatizanti...

  16. #37
    clujean\roman forza_CFR's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    951
    Reputatie
    1
    sa moara toti acei 42.4% !

  17. #38
    sport legend chipy_1923's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    870
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LEGION View Post
    cum adica 42,4 % DIN ROMANI sunt suporteri Steaua?
    poate 42,4 % din microbisti tin cu steaua(desi si asta mi se pare falsa),ca nu-i vad pe taranii romaniei mari suporteri!

    spre stupefactia multora sunt foarte multi oameni in Romania care nu au acest microb in sange,cred ca microbistii in Romania sunt cam 12-13 milioane de toti!
    oho,e prea mult spus 12-13 mil..mai mult de7-8 milioane nu sunt..oricum,sondajul e relativ...depinde unde a fost facut,in ce parte a tarii...pai dc era facut in Oltenia sau Timisoara,era cu totul altceva..oricum,Steaua sigur are cei mai multi suporteri din Romania,dar procentul lor in niciun caz nu depaseste 35% din totalul microbistilor romani..dar e mult spus si 35%..
    Last edited by chipy_1923; 13th July 2007 at 20:01.
    [B]VOI SUPORTERI PT. CUPE SI FLORI,[COLOR="DarkRed"]NOI DIN PASIUNE PT. ACESTE CULORI!!![/B][/COLOR]

  18. #39
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1

    sondaj comandat de JJ Becali

    sondajul e un fals ......acest sondaj a fost comandat de PNG.......forma finala arata cum a vrut Jiji sa arate ...

    ps : CFR are mai multi fani decat U Craiova si U Cluj ?! .... sa fim seriosi ....
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  19. #40
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BIANCO-ROSSI View Post
    sondajul e un fals ......acest sondaj a fost comandat de PNG.......forma finala arata cum a vrut Jiji sa arate ...
    De unde stii tu cine l-a comandat mestere ? Nici eu nu cred in procentul ala de 40% (de care ma doare-n cot de altfel), dar sunt curios de unde stii tu cine a comandat sondajul ?

  20. #41
    Urasc idiotii m4st3r's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    TIMISOARA
    Posts
    688
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by forza_CFR View Post
    sa moara toti acei 42.4% !
    tu esti masochist ? rivalitate,rivalitate dar sa nu se ajunga la prostie si idiotenie
    shhh

  21. #42
    sport legend Radu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7,619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by CFR1907 View Post


    PS. Daca Steaua ar retrograda nu cred ca ar merge la meciuri in divizia B mai mult de 500-1000 de suporteri.
    Bah ungur frustrat...noi o sa fim tot timpul alaturi de echipa oriunde v-a juca...in orice divizie...
    [B][SIZE="6"]Mi-e dor de Steaua...[/SIZE][/B]

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •