Am descoperit acest sport in iarna asta. Sunt "schior" de ani buni, si anul asta am decis sa ma dau si cu placa.Am devenit dependent, fascinat, imi place la nebunie. Am fost din ianuarie in majoritatea weekendurilor + o saptamana de concediu la Straja.

Mai exista pasionati de acest sport? Care partii le folositi? Care vi se par cele mai potrivite pentru placa?

La mine pe primul loc este Azuga, partie buna, inclinatie potrivita pentru placa, fara portiuni plate, urcare cu telescaun.

Pe locul 2 este Straja, din nou partie buna, fara portiuni plate, cei drept poate putin prea lina. Un alt avantaj este nocturna(pe una din partii), care iti permite sa te dai pana la ora 10 seara. Dezavantajul este ca nu exista telescaun, ci doar teleschi, un mijloc de urcare destul de obositor pentru un "border". Un alt plus pentru Straja este sezonul idelungat, aici rezista zapada destul de tarziu in primavara, si mai mereu are peste un metru. Locatia destul de izolata (Lupeni - Hunedara) il face destul de greu accesibil, iese din calcul varianta weekend-ului, e nevoie de o perioada mai lunga. Desemenea preturile sunt printre cele mai mici din toate statiunile prin care am fost.

Pe locul 3 as aseza Poiana Brasov. Are multe avantaje partie, e lunga, urcare comoda cu cabina sau gondola, ski pass (taxa fixa pe zi, poti face cate urcari esti in stare de aceeasi bani). Dezavantaj: cazare scumpa, si unul personal, prea multi oameni de "fitze".

Cam asta este top 3 al meu. M-am dat si pe alte partii dar astea mi-au ramas in cap. Ce nu recomand este partia din Predeal, mult prea aglomerata, multi oameni "de fitze", si portiunea de plat in care mergi cu "placa in mana". Avantaj: Noul telescaun in care urca 4 persoane odata, destul de rapid.

Dupa cum spuneam sunt incepator in ale snowboardului, nu am mers decat cu echipament inchiriat, dar in mod cert o placa, legaturi si booti intra in planul meu de cheltuieli pentru anul curent