Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 54

Thread: SnowBoard

  1. #22
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    oare vor da drumul si la instalatiile pe cablu?

  2. #23
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Telecabinele merg sigur (evident daca nu bate vantul).
    De gondola nu stiu ce sa zic... daca e lume ii dau drumul.
    Si in Predeal duminica anuntasera ca ii dau drumul doar din jumatate in jumatate de ora... dar fiind aflux mare de persoane au tinut deschis non-stop.
    Eu zic ca o sa fie multa lume pe partie weekendul asta, mai ales ca mai ninge urmatoarele 2 zile.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #24
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Din pacate pentru bucuresteni weekendul asta nu se gaseste zapada decat in zona de vest a tarii (Parang, Straja etc)
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  4. #25
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    @ elphax

    vezi ca placile dure NU sunt de incepatori ci din contra sunt pentru avansati.

    @ lambda_dryver

    carvuri de viteza - ce insemna asta ? carvingul si viteza se exclud.
    oricum echipamentul de ski nu prea e recomandat la placa, la manusi iti recomand manusi cu protectie sau daca folosesti manusi simple ia-ti o protectie de inchietura. Iar concluzia ta ca nu mai trebuie sa platesti pentru protectii e cea mai periculoasa concluzie.

    a venit zapada

  5. #26
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sTbI View Post
    a venit zapada
    Unde e zapada?? Pe valea prahovei se topeste vazand cu ochii.
    Eu sunt maine in sinaia... dar probabil ma voi multumi cu un kiker pentru ca nu cred ca o sa fie zapada de dat...

    In Poiana pe webcam arata destul de rau inclusiv pe Kanzel.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    mda, aud ca pe valea prahovei e cam jale .

    Zapada este sigur in Arieseni si Cavnic si Harghita. S-ar putea sa mai reziste si la Muntele Mic, Straja sau Semenic.

  7. #28
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    La Straja e foarte bine... doar ca pentru bucuresteni nu prea o varianta de weekend e prea departe la fel si Ariesani.....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  8. #29
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    in Banat va fi f. cald, 15-17 grade la altitudini joase, dar sigur va fi destul de cald si sus pe munte, plus ca va fi soare ...

    @sTbI
    poate am gresit eu cand am spus ca e dura placa (asa mi se pare mie ca e dura, am vazut ca exista mai subtiri si mai flexibile), cand am cumparat-o mi s-a spus ca e pt. incepatori, asa scrie si pe site-ul producatorului

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    e mai tare cu snowboardul decat cu schiurile

    m-am convertit, si trebuie sa imi iau placa

    totusi, am vazut ca sunt 2 tipuri de legaturi/boots

    astea clasice care se prind peste boots
    si am vazut ca mai sunt boots cu un fier pe talpa si se prind pe legaturi cu un mecanism click-clack - asa sare placa din picioare in situatii extreme

    care sunt mai bune?
    cele de care vorbesti tu nu sunt hard si soft cum a precizat cineva (cred ca @ fia) ambele sunt considerate soft, primele sunt asa numitele Legaturi Strap (cele clasice, cel mai des intilnite), iar cele cu fier pe talpa sunt asa numitele legaturi Step-in. Oricum eu ti le recomand pe cele Strap daca nu esti prea comod iar privitor la saritul placii din picioare -- nici sa nu te gindesti, contrar skiului la placa protectia este asigurata de fixare astfel incit placa nu trebuie sa sara niciodata.

  10. #31
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai deja am luat placa

    oricum sunt bune explicatiile, poate sunt si altii interesati

  11. #32
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    @ elphax - acuma am vazut ca ti-ai luat un Nidecker CHILL (xsport banuiesc :d). Intradevar Chill este o placa de entry level si este destul de moale, flexibila.
    ...zapada sa tina ca restul ne descurcam :d

  12. #33
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    exact, ma gandesc sa dau o tura in weekend pe undeva, insa nu stiu daca e zapada ...

  13. #34
    incepator veltins's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Mai putin...

    Pt cei din campul muncii ca cel care va vorbeste,sezonul incepe in 21 dec...abia astept,mai ales ca la muntele mic e zapada aproape de 1m

    Mi-am schimbat placa anul asta,mi-am luat un Atomic Discharger cu legaturi Stuf Demon Pro,si booti Head(in prima faza mi-am luat Nidecker,dar am ajuns la concluzia ca sunt prea moi pt mine,asa ca i-am bagat la licitatii...Head imi plac pt ca sunt foarte tari pe lateral,tin piciorul exact ca un clapar de ski,deci controlul la placa e bestial,insa nu recomand incepatorilor)...am dat o carca de bani pe ele,dar ce sa faci,toti tre sa avem un viciu,nu?!Abia astept prima cazatura,si mai ales tripul din Slovacia din ianuarie

    Fratilor,mai spuneti-mi si mie unde se mai da lumea prin tzara,k eu de 3 sezoane numai la M-tele mic am fost in ro...

    Va doresc un sezon cat mai alb,si cat mai putine cazaturi!
    [COLOR="Sienna"][B]The most important thing in life: always smile before hitting the ground...[/B][/COLOR]

  14. #35
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Pai zi si tu de unde esti ca sa iti recomandam unde sa te dai.
    Pe Valea Prahovei topul statiunilor ar fi
    1) Poiana Brasov (dar cu cazare in alta parte ca te rupe la bani) - cele mai multe partii destul la banii de urcari. Coada rezonabila la gondola
    2) Azuga - cel mai bine privind urcarile. Noua gondola face minuni, ajunge in 5 minute sus si costa 10 lei. Partia e ok.
    3) Predeal - partie foarte buna, dar cam aglomerat, plin de pantofari.
    4) Sinaia - un singur cuvant: Carp dar cam atat... Destul de scump si de multe ori gheata.
    5) Busteni - partie de incepatori, scurta si nu foarte abrupta, dar merge pentru o tura doua.

    Mai recomand Straja. Multe partii, nocturna "multa", dezavantaj: nu are decat teleskiuri, pentru noi "placarii" e ceva mai incomod de urcat.
    Daca e zapada sa se coboara pana jos la baza telescaunului... e beton Partie interesanta : Canal
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  15. #36
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Iata cum arata clasamentul Cupei Mondiale la snowboard:
    Masculin:
    1. Janne Korpi 3400 puncte
    2. Matthieu Bozzeto 2950p.
    3. Rok Flander 2290p.
    Feminin:
    1. Heidi Neururer 3400p.
    2. Nicolier Sauerbreij 2300p.
    3. Marion Kreiner 1660p.
    Urmatoarea etapa: proba masculina, 5 ianuarie, Graz.

  16. #37
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Legaturi

    In primul rand salut la toti, sunt nou si la forum si la snowboard.Vreau sa i multumesc lui fia pt sfaturile date chiar daca zice el ca este incepator la snowboard, pt. ca cel care mi a montat legaturile la magazin le-a reglat la aproape 30 grade spre dreapta pe piciorul din fata (dreptul) si pe cel din spate cu 15 grade tot spre dreapta si imi era f greu sa-mi tin echilibrul si controlul pe placa daca treceam cu stangul in fata.Dar mai am 3 intrebari:
    1. La legaturi se regleaza si partea din spate, care iti regleaza cred eu cat de indoiti sa-ti fie genunchi.Stie cineva cum ar fi mai bine sa-ti reglezi partea asta?
    2. Ceva sfaturi cum sa urci cu teleski-ul ca mi se pare foarte greu si daca te ajuta cu ceva gripul acela de cauciuc ce se lipeste pe placa.
    3. Pe ce zapada ai mai mult control la placa (afanata sau batatorita) mi se pare mult mai greu pe zapada batatorita sau inghetata sa ai control pe placa, trebuie sa o fortezi prea tare sa te opresti sau sa virezi.(parerea mea)
    Apropo de partii la Straja mi se pare cam greu pe partia de incepatori ca este foarte aglomerata si pe langa faptul ca trebuie sa ai grija sa nu cazi mai trebuie sa fi atent sa nu lovesti pe nimeni si sa te feresti si de cei experimentati care coboara foarte tare si esti cam tot timpul stresat.

  17. #38
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    din cate stiu eu partea din spate trebuie sa fie dreapta, si oricum e destul de usor de reglat - iti iei o surubelnita in buzunar

    pe placa eu merg cu stangul in fata, deci piciorul stang la 20-30 grade, cel drept la 0

    evident ca te dai mai usor pe zapada mai afanata, e mai bine de invatat asa

    cu teleschiul inca nu am urcat - sunt si eu incepator pe grip-ul ala pui piciorul din spate, e incomod sa urci cu ambele picioare prinse, nu te poti redresa daca te dezechilibrezi

  18. #39
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    partii

    In primul rand ma dispera vremea asta, zici ca vine primavara.Stie cineva care parti ar fi mai bune si care sunt deschise ca pe net nu prea sunt actualizate.De ex. Arieseni, Paltinis si am auzit ca ar fi si la Cluj dar nu stiu cum sunt.
    Sau daca mai stiti si altele in judetele astea in afara de Straja.
    Salutare si distractie faina la toti.

  19. #40
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai Parang e mai OK decat Straja, poti urca cu telescaunul, e mai lejer

    in weekend era destula zapada dar cam tare si inghetata

  20. #41
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    ma duc duminica sa testez si la Muntele Mic

  21. #42
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Am fost la Straja, de vineri pana duminica, sambata a fost numai gheata pe toate partiile asa ca.... (((( nimic dar am gasit o padure chiar langa partia soarelui si a fost superb numai ca trebuia sa urci pe jos, dar sambata noaptea a nins si am reusit sa ma invat si pe teleski a fost chiar super tare, in afara de partea cu coboratul pana in Lupeni cu masina... a fost dezastru am facut 7 km in 3 ore pana in Lupeni asa ca sfatul meu este sa nu va bazati 100 % pe site-uri cu starea partiilor ca ii abureala(parerea mea) toti ziceau ca stratul de zapada ii de 85 cm si is practicabile toate partiile dar nu au specificat ca numai pt. aia de la scoala de ski si salvamont =))
    Apropo.. cum a fost la muntele mic? Cel putin din poze arata superb.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •