Page 17 of 19 FirstFirst ... 71516171819 LastLast
Results 337 to 357 of 394

Thread: Despre orice si totusi literatura

  1. #337
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    deja am inceput s-o citesc. merge o "pauza" intre doua carti cu multe pagini (balci si numele trandafirului). ideea mi se pare super

  2. #338
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    a citit cineva asta http://www.ishop.ro/carte/Sobolanul_636.html?

    pareri?

  3. #339
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Nu, dar pare tare.

  4. #340
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    ieri am luat primul volum din fratii karamazov. sper sa am timp sa ii si citesc.

  5. #341
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Imi recomandati o carte care sa-me redeschida apetitul pentru literatura?
    Ps eu cred ca am citit o 1000 de carti pana acum un an jumate.

  6. #342
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    3 dinti din fata de marin sorescu.
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  7. #343
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Imi recomandati o carte care sa-me redeschida apetitul pentru literatura?
    Ps eu cred ca am citit o 1000 de carti pana acum un an jumate.
    Nu era nevoie sa mentionezi cate carti ai citit. E destul de clar prin modul in care alegi sa-ti exprimi ideile.

    1000 de carti citite si-ar pune amprenta asupra oricui. Te-au uzat psihic . Ai fost foarte inspirat cand ai luat o binemeritata pauza de un an si jumatate.

    Daca esti serios si vrei sa-ti reaprinzi pasiunea pentru carti ti-as propune sa treci la un nou nivel de lectura. Omul cat traieste progreseaza. Din acest motiv iti recomand foarte sincer sa incepi cu "Dl Goe" - Ion Luca Caragiale. Limbajul s-ar putea sa ti se para mai greoi la inceput (nu e chiar "Punguta cu 2 bani" sau ce esti tu obisnuit sa citesti) dar pe parcurs nu numai ca te vei obisnui insa vei si asimila multe cuvinte noi in bagajul de cunostinte. Astept cu mare interes sa purtam discutii filologice pe aceasta tema. Multa bafta si sa ma anunti cand termini de citit. O sa-ti recomand altceva.

  8. #344
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Tu ai terminat de citit Dl. Goe? Este buna? Mi-o poti imprumuta daca iti dau adresa pe pm?

  9. #345
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Evident. Nu o recomandam altfel. E destul de simplu sa o gasesti prin magazine. Trebuie sa platesti pentru cultura, nu cauta calea usoara.

    Acum daca stau sa ma gandesc mai bine, poate mai inspirat ar fi sa citesti " 1001 NOPTI" din motive evidente. Ca bonus, nopti rimeaza cu carti .

  10. #346
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Sper sa nu coste cat shogun!? Dar nu stii tu asemenea lucruri...mai mult de seria brigada mondena nu cred sa fi cumparat.

  11. #347
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Avion View Post
    Nu era nevoie sa mentionezi cate carti ai citit. E destul de clar prin modul in care alegi sa-ti exprimi ideile.

    1000 de carti citite si-ar pune amprenta asupra oricui. Te-au uzat psihic . Ai fost foarte inspirat cand ai luat o binemeritata pauza de un an si jumatate.

    Daca esti serios si vrei sa-ti reaprinzi pasiunea pentru carti ti-as propune sa treci la un nou nivel de lectura. Omul cat traieste progreseaza. Din acest motiv iti recomand foarte sincer sa incepi cu "Dl Goe" - Ion Luca Caragiale. Limbajul s-ar putea sa ti se para mai greoi la inceput (nu e chiar "Punguta cu 2 bani" sau ce esti tu obisnuit sa citesti) dar pe parcurs nu numai ca te vei obisnui insa vei si asimila multe cuvinte noi in bagajul de cunostinte. Astept cu mare interes sa purtam discutii filologice pe aceasta tema. Multa bafta si sa ma anunti cand termini de citit. O sa-ti recomand altceva.
    Haide bre, ca pana si ALLiin stie ca nu exista un "Domn Goe"!
    Singurul Goe e Dorin, ala care tocmai a lasat Palermo pentru Glasgow Rangers, sub ochii caruia ALLiin a crescut si cu care a invatat sa scrie si sa citeasca in Parcul Sportiv Ghencea!
    "Dixi et salvavi animam meam"

  12. #348
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Dar tu ai citit vreodata unchiule? Si daca da, cam ce?

  13. #349
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Recunosc cand sunt invins cu propriile-mi arme . Istetimea iti este intrecuta doar de vocabularul elevat si cultura generala vasta.

    Desi la inceput suspectam ca nu esti foarte sincer apropo de cele 1 000 de carti citite, mi-ai dovedit contrariul. Imi e si jena ca m-am avantat intr-o conversatie unde evident sunt depasit.

    Urmatorul citat
    Sper sa nu coste cat shogun!? Dar nu stii tu asemenea lucruri...mai mult de seria brigada mondena nu cred sa fi cumparat.
    sigur e desprins dintr-un roman exceptional pe care n-am avut onoarea sa-l fi cautat pe wiki .O persoana ignoranta ca mine nu o sa-i inteleaga subtilitatea in veci . Sper sa nu-ti para rau de timpul pe care l-ai investit intr-o cauza pierduta .

    O zi buna .

    edit: ce e brigada mondena? Pare interesant.
    Last edited by Avion; 2nd August 2011 at 13:16.

  14. #350
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    O zi buna! Si de te vei purta frumos, iti voi face cadou integrala James Clavell...stiu ca nu ti-ai permite shogun, Tai Pan,Nobila Casa,etc sa le cumperi pe toate deodata.

  15. #351
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Dar tu ai citit vreodata unchiule? Si daca da, cam ce?
    Cand eram tanar citeam -precum indienii apasi- semnele lasate de bizoni, acum abia mai pot sa recunosc un bou... Dar pot, multumesc lui Dumnezeu!

    In ultima vreme citesc doar postarile tale, in special pe cele care deschid threaduri! Vreau sa-mi testez BP-ul (cred ca ai auzit despre "boiling point") si sa demonstrez cuiva ca exista imunitate la prostie!
    "Dixi et salvavi animam meam"

  16. #352
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    O zi buna! Si de te vei purta frumos, iti voi face cadou integrala James Clavell...
    Ma port, ma port .

    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    stiu ca nu ti-ai permite shogun, Tai Pan,Nobila Casa,etc sa le cumperi pe toate deodata.
    Evident, abia imi permit internetul , dar o sa incerc sa scot filmele de pe torrent .

    Cand eram tanar citeam -precum indienii apasi- semnele lasate de bizoni, acum abia mai pot sa recunosc un bou...
    Last edited by Avion; 2nd August 2011 at 13:32.

  17. #353
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Mi-e mila de tine cand ma gandesc ca te faci de ras la o intalnire cu o fata...datorita inculturii tale...Dar iti doresc o zi buna..si sa dea dumnezeu sa nu de rasul tuturor..mult noroc!
    Ps aici imi inchei postarile offtopic de pe acest thread...imi cer scuze ca si din vina mea s-a adus cearta pe un thread atat de curat.

  18. #354
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Păi discuțiile mi s-au părut chiar la subiect. Continuați!
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  19. #355
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    La subiect? Am inceput sa te cunosc si stiu ca tie nu iti place cearta...de ce ai vrea sa continuam?

  20. #356
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Dar asta nu era ceartă. L-aș lua ca pe un schimb de idei.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  21. #357
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Dar cam rautacios acest schimb...si chiar daca, credeti sau nu...am citit enorm de mult.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •