Page 5 of 19 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 394

Thread: Despre orice si totusi literatura

  1. #85
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    La mari loseri, as mai adauga: Joyce, Woolf, Borges, Eco, Cortazar, asta doar pentru a numi cativa care imi vin in minte. Pentru mine unul, Nobelul nu prea mai are nicio valoare.

  2. #86
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Llosa sau Tournier as adauga eu. de multa vreme Nobelul sa acorda pe alte criterii decat cele axiologice.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  3. #87
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    balaci, lasa ca are valoare pt doamna lessing, cam 1 mil de dolari
    eu iau premiile astea cam asa : in cazul de fata am auzit un nume nou pt mine, un bun motiv sa vad si eu ce si cum cu doamna asta. nu poate fi un lucru atat de rau sa citesti o carte. maxim poate sa nu imi placa.

    fara nici o legatura cu nobelul. am descoperit ce pot sa fac 1 ora in care nu am timp sa ajung acasa. o biblioteca din oras a pus fotolii inauntru si poti sa stai cat vrei. ce e fain pt mine e ca e localizata exact langa locul in care eu trebuie sa ajung. sunt curioasa de cate ori pot sa merg inainte sa se uite cineva ciudat la mine
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #88
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Inainte de culcare, un minunat citat din Borges:

    "I am not sure that I exist, actually. I am all the writers that I have read, all the people that I have met, all the women that I have loved; all the cities that I have visited, all my ancestors."

    NB tuturor

  5. #89
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mi-a placut, f fain!!!!

    nb si vise placute balaci!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #90
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    l-a vazut cineva pe bumbi???? bumbi unde esti???
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #91
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    printeso , eu zic sa-l intrebi pe preacumintele si preaimpaciuitorul literat cu nick-name de fotbalist analfabet doar e prietenul lui , nu?
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  8. #92
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Ulysses, iara te bagi ca musca? Prefer sa te evit, te rog sa pleci de pe acest subforum, creezi doar o senzatie neplacuta oamenilor care au mai si citit cate ceva...

  9. #93
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    l-a vazut cineva pe bumbi???? bumbi unde esti???
    pe ici, pe colo, peste tot

    ...mai fac si eu pauza de smecheria asta cronofaga pe nume ols....si mai si vad cu ocazia asta cui ii este dor de mine

    On topic: un scurt pasaj din Moliere(Don Juan) aplicabil oricand , oriunde si in legatura cu aproape orice-"inceputurile au un farmec de nespus"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #94
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Ulysses, iara te bagi ca musca? Prefer sa te evit, te rog sa pleci de pe acest subforum, creezi doar o senzatie neplacuta oamenilor care au mai si citit cate ceva...
    google sau dex?

    bumbule , unde ai disparut? sa-ti zic una tare : a facut balaci o greseala (nu ca ar fi prima sau ultima), i-am aratat-o si mi-a dat 10 puncte sanctiune -cica-s vanator!
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  11. #95
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    uly, lasa-l in pace pe balaci cat esti pe aici. nu de alta dar ajungem la off topicuri kilometrice. eu am inteles care e obiectia ta la adresa lui, dar o opinie e mai bine digerata daca nu o tot bagi cu forta in prim plan.

    bine ai revenit bumbi!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Poate ma ajuta si pe mine cineva... caut doua schite de Caragiale, in format mp3: Caldura mare si C.F.R. Caldura mare e cu Dinica si Marin Moraru, C.F.R. cu Beligan si Costache Antoniu. Imi trebuie neaparat in interpretarea astora de care va zic - am luat un CD de la Humanitas cu Moraru lecturand Caldura mare, da' nici nu se compara cu varianta pe care o stiu eu...

  13. #97
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    sigur e vorba de Dinica si Marin Moraru si nu de Stefan Iordache si Marin Moraru (ma refer la Caldura mare)?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Cred ca ai dreptate.

  15. #99
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ma macina si pe mine o curiozitate stupida la 2 noaptea.
    voi cititi la baie ????
    tocmai am fost in vizita la niste prieteni si am vazut o carte, cu sfaturi despre cum sa devii bogat de la donald trump ,care statea la baie. mi se pare firesc, unde altundeva sa te gandesti cum sa te imbogatesti.
    eu nu am reviste in baie, dar cred ca am citit etichetele detergentilor de nenumarate ori.
    scuzati-mi stupizenia!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    huh eu nu citesc la baie insa prietena mea DA! Uneori din greseala mai dau cu piciorul in turnul de carti de acolo...in mare marte genul siropos...noroc ca nu citim aceleasi carti. Cred ca 90% dintre cei ce citesc in baie...sunt femei.
    Oamenii inteligenti discuta idei. Oamenii mediocri discuta evenimente. Restul oamenilor discuta alti oameni.

  17. #101
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Eu unul citesc in baie, chiar pot spune ca daca nu am macar un ziar/revista/carte cat timp...imi fac treaba nu ma simt bine. Am citit cam orice, de la reviste de femei (Cosmo) pana la carti serioase (Dostoievski sau Gide)
    Last edited by Balaci; 12th November 2007 at 08:28.

  18. #102
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    ieri am fost si eu la o vecina si am vazut un teanc de reviste langa buda

    m-a amuzat teribil chestia asta....

  19. #103
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    A murit Norman Mailer, unul dintre cei mai mari scriitori americani in viata, si unul dintre ultimii autori din "vechea garda". RIP

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Eu unul citesc in baie, chiar pot spune ca daca nu am macar un ziar/revista/carte cat timp...imi fac treaba nu ma simt bine. Am citit cam orice, de la reviste de femei (Cosmo) pana la carti serioase (Dostoievski sau Gide)
    Eu mai demult citeam in cada, dar am scapat de acest obicei...

  21. #105
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Nu mai faci decat dus?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •