Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 394

Thread: Despre orice si totusi literatura

  1. #22
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mi se parea mie cunoscut!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #23
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    mie-mi place la nebunie mr. wilde

    despre ce vorbim aici?
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  3. #24
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Despre ce iti place tie cel mai mult: despre nimic
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #25
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pinkyshor poti vorbi despre ce vrei tu!!!

    eu azi m-am simtit de kkt. si cautand sa ma gandesc la altceva in afara starii mele nu f favorabile m-am apucat sa citesc o carte. si am citit chestia asta printre altele : " fiti fericiti ! dincolo de aparenta-i afabila, exista oare indemn mai paradoxal, mai ingrozitor??? el formuleaza un comandament caruia iti este cu atat mai greu sa i te sustragi cu cat nu are obiect. cum stii daca esti fericit ? cine fixeaza norma? de ce trebuie sa fii fericit, de ce ia aceasta recomandare forma imperativa? ce sa raspunzi acelora care marturisesc jalnic ca nu reusesc?"
    nu, nu m-am apucat sa citesc carti motivationale. doar ca aparea faza asta. si fara nici un motiv clar, m-am gandit sa o scriu aici.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #26
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    bumb, iar ti-o cauti

    a venit toamnaaaa!
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  6. #27
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    pinkyshor poti vorbi despre ce vrei tu!!!

    eu azi m-am simtit de kkt. si cautand sa ma gandesc la altceva in afara starii mele nu f favorabile m-am apucat sa citesc o carte. si am citit chestia asta printre altele : " fiti fericiti ! dincolo de aparenta-i afabila, exista oare indemn mai paradoxal, mai ingrozitor??? el formuleaza un comandament caruia iti este cu atat mai greu sa i te sustragi cu cat nu are obiect. cum stii daca esti fericit ? cine fixeaza norma? de ce trebuie sa fii fericit, de ce ia aceasta recomandare forma imperativa? ce sa raspunzi acelora care marturisesc jalnic ca nu reusesc?"
    nu, nu m-am apucat sa citesc carti motivationale. doar ca aparea faza asta. si fara nici un motiv clar, m-am gandit sa o scriu aici.
    Acum, dupa trei vodci si doua beri(baute de mine) + cateva oferite altora ma simteam fericit si m-am apucat sa citesc toata chestia asta, dar nu m-am deprimat pt ca:

    "Happiness is nothing more than good health and a bad memory."

    Sau in traducere proprie: un ficat cat mai in forma si o memorie cat mai scurta in ceea ce priveste banii dati pe bautura
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  7. #28
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu una, din pacate, azi fara anestezic, am insistat. si cum ma plictiseam groaznic la servici, am continuat citirea. cartea e " euforia perpetua " - pascal bruckner.
    ce-i drept cartea se dovedeste a fi banala, dar e totusi deprimant sa revizuiesti toate variantele pe care le-a incercat omeniea in speranta de a optine reteta fericirii.
    si din pacate nici macar nu pot sa beau ca maine iar merg la servici.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #29
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    mare betiv pascal bruckner asta...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #30
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    sa inteleg ca cu el ai impartit berile in seara asta????
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #31
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    si fara nici o legatura cu discutia de mai sus
    am vazut o faza, nu sunt capabila la ora asta sa o procesez prea bine. ideea e ca se discuta despre carti care au creat controverse la un moment dat si care au fost interzise sau s-a dorit sa fie interzise.
    http://www.ala.org/ala/oif/bannedboo...dbooksweek.htm
    http://www.ala.org/ala/oif/bannedboo...frequently.htm

    nu stiu cine e organizatia asta, dar lasand asta la o parte, ca idee mi se pare interesanta. mi-am aruncat un ochi asa pe titluri si m-am stricat de ras.
    si oarecum la subiect : a citit cineva "versurile satanice " ale lui salman rushdie si ma poate lamuri si pe mine despre ce e vorba si de ce s-au suparat musulmanii asa rau pe el. eu nu am gasit cartea.
    gata, acum ma culc ca cine stie ce idei mai imi vin, plus poate mai citesc postul lui bumbescu si ma hotarasc sa caut fericirea in 1/2 sticla de vin pe care o am in frigider.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Irina, nu cred ca "Versetele satanice" au fost traduse pana acum la noi. Din cate stiu eu, nu. Despre Rusdhie nu prea ma pot pronunta pentru ca n-am citit decat "Furie", asta desi ma asteapta inca doua carti de el... "Pamantul de sub talpile ei" am primit-o de la taica-miu, insa am lasat-o balta dupa mai putin de 50 de pagini. Am zis sa mai incerc totusi cu povestirile (eu mor dupa povestiri, Kurzgeschichten, cum zic nemtii) si mi-am luat "Harun si marea de povesti", dar n-am citit-o inca.

    Azi sunt super bucuroasa, am gasit 4 carti de Emile Zola la anticariat, carti pe care nu le aveam!!! Imi place foarte mult Emile Zola si ma chinui sa fac rost de cartile lui.

  12. #33
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    O sa apara in curand Versetele Satanice la Polirom, e in traducere. Eu am varianta in Engleza, insa mi-a tot fost lene sa o citesc. Oricum am inteles de la niste colege care au citit-o ca nu e grozava...eu stiu.

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Toti snobii vor sari pe ea.

  14. #35
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Eu am cumparat si Dilemateca luna asta pentru ca erau fragmente din carte in premiera

  15. #36
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    poate ca unii o vor citi din snobism, dar eu cred ca si curiozitatea e un mobil puternic, hai sa ii consideram nevinovati pana la proba contrara
    delia si eu am citit furie si m-a lasat cam rece.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #37
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Furie debuteaza excelent, dar continua total dezamagitor...

    Pt ca tot s-a discutat despre familia Acterian, iata cateva fragmente dintr-unul din jurnalele lui Arsavir:

    " Eu unul- si nu sunt singurul-prefer sa cred in Dumnezeu. Chiar daca Dumnezeu nu exista. El merita sa fie inventat, pentru ca speranta sa locuiasca in bietul meu salas, ratacit in infern fara vina. Cu speranta si cu dragoste, insasi viata fara sens, fara rost, capata o noima de care omul se agata, fie si provizoriu"

    "Sa traiesti ca si cand eternitatea e o realitate, ca si cand ai putea avea oricand acces la ea..."

    "Sunt si eu in plin proces de scleroza. Inca nu mi-am pierdut constiinta acestui proces de desfasurare. In momentul in care aceasta constiinta va fi anulata, urmeaza marele dezastru: devin o povara pe capul celor de aproape. In momentul acela cianura, cucuta, orice alta solutie de nimicire, ar fi eliberatoare, providentiala si asta in pofida interdictiilor bisericii sau "cenzurii transcendente".
    Ce mi se pare totusi curios este ca procesul pe cere-l schitez mai sus e mai lent atunci cand scriu: gamdurile se insira mai usor pe hartie, cuvintele se leaga mai lesne, parca in focul unei inspiratii. Dar probabil si aceasta usurinta este cu limita, dupa care "Kaput"."

    "Nimic din ce faci-din ce poti face in istorie-nu este perfect. Desavarsirea nu e din aceasta lume. Iar ceea ce ti se pare desavarsit, dintre cele facute, e doar un simulacru de desavarsire, un fel de pacaleala. Te amagesti cu pseudo-desavarsiri pe care nu trebuie sa te grabesti sa le consideri desavarsiri, nascute cum sunt sub semnul efemerului, tranzitoriului, caducitatii formelor terestre, intr-un cuvant, sub semnul temporarului."


    "Nu poti acuza pe cineva de lipsa de puritate, deoarece omul, prin insasi plamada lui(amestec de carne si spirit) e impuritatea intruchipata. Ceea ce potio reprosa unui om e ca nu tinde spre o stare de puritate, sau ca, tinzand sau laudandu-se ca tinde spre puritate, nu face nimic eficient ca s-o actualizeze macar partial. Asta-bineinteles-presupunand ca omul are preocuparea de a se purifica.
    Indeobste oamenii se simt bine tavalindu-se in necuratia vietii de toate zilele, in haznaua vietii istorice in care colcaie toate pacatele, toate patimile, toate viciile."

    "Mircea Eliade citeaza in propriul sau jurnal cuvintele lui Emerson din Jurnalul acestuia: "Singurul eveniment poetic din viata a mii si mii de indivizi este moartea lor""

    Arsavir Acterian-Jurnal in cautarea lui Dumnezeu

    Cand am citit prima data jurnalul(94-95) autorul traia si chiar ma gandeam ca mi-ar placea sa-l intalnesc. Intre timp am uitat de el si acum am vazut ca murit inca din 97..
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #38
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    povestiti-mi si mie ce si cum cu familia asta. ca eu acum aud de la voi si sunt curioasa sa stiu mai multe. da, stiu ca as putea sa google, dar e mai placut sa citesc de la voi.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #39
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    O familie de armeni intelectuali(oarecum pleonasm tinand cont ca toti armenii sunt asa), doi frati si o sora: Haig, Arsavir si Jeni.

    Haig era mai mare si a facut parte din generatia de aur interbelica alaturi de Eliade(cu care a fot de altfel bun prieten), Cioran, Ionesco.
    A fost regizor, casatorit cu marea actrita a vremurilor Marieta Sadova. In acelasi timp a fost legionar, director al Nationalului bucurestean in timpul guvernarii legionare. Dupa rebeliune a fost trimis de Antonescu in prima linie pe frontul rusesc unde a si murit.

    Arsavir a fost fratele mai mic, legionar si el, a facut puscarie comunista dupa 48, a fost scriitor si a trait pana in 97.

    Jeni, regizoare si ea, o inteligenta sclipitoare, de o eruditie uluitor de precoce, autoarea minunatului "jurnalul unei fiinte greu de multumit", a murit tanara, la 42 de ani.

    Pe scurt, destinul tragic al unei familii prinse in vartejul unor vremuri tulburi.
    Last edited by Bumbescu; 9th September 2007 at 17:05.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #40
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mersi bumbi.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #41
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Iata un pasaj delicios din jurnalul lui Jeni:

    " Baiatul asta care-mi da tarcoale nu e lipsit de farmec. Inclin sa cred ca probabil fizicul sau il face interesant. Are uneori o privire torturata si palida, ochi intunecati care te insala grozav. Ai impresia ca cine stie ce se petrece sub masca asta. Si in realitate dedesubt nu sunt decat lucruri comune. Fizicul insala teribil. Iti vine greu sa crezi ca intr-un cap ca al Brigittei Helm nu se ascunde decat un creier de gasca si nimic alt ceva decat niste preocupari plate. E totusi un fapt, o evidenta. Si in cazul persoanei la care m-am referit e cam acelasi lucru. Asta nu-l impiedica sa fie un baiat bun, Numai ca daca ar fi sa te interesezi de toti baietii buni pe care-i intalnesti....ajungi departe...:"

    Super tipa
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  21. #42
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    da, asa pare. dupa ce termin ce mi-am luat acum de la biblio, o sa o caut si eu.
    iar faza cu baietii care dau impresia ca ascund multe, e asa de adevarata. o fi adevarata si pt multe fete, doar ca acolo nu am fost asa atenta
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •