View Poll Results: Cine credeti ca va castiga?

Voters
28. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

    2 7.14%
  • Fernando Alonso

    2 7.14%
  • Kimi Raikkonen

    21 75.00%
  • Felipe Massa

    3 10.71%
  • Altul

    0 0%
Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 221

Thread: Europa GP: Nurburgring 20-22 Iulie 2007

  1. #1
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

    Europa GP: Nurburgring 20-22 Iulie 2007

    Urmeaza Marele Premiu al Germaniei (Nurburgring) - 22 iulie

    In anii de debut (1925) circuitul Nurburgring masura aproape 30 de kilometri in lungime, si era o inlantuire fara sfarsit de urcusuri si coborasuri, cu multe viraje intortocheate printre copaci.


    Data crearii- 1951
    Debutul in F1- 29 iulie 1951
    Mari Premii tinute- 36
    Capacitatea tribunelor- in jur de 140000
    Lungimea unui tur -5.148 km
    Numarul de tururi- 60 (308.863 Km)
    Numarul de viraje -15 (stanga:6) (dreapta:9)
    Viteza maxima- 325 Km/h
    Setup aerodinamic -apasare medie
    Cel mai rapid tur -M. Schumacher - 1'29''468 (2004, Ferrari)
    Record Pole -M. Schumacher - 1'28''351 (2004, Ferrari)
    2006 Pole -F. Alonso - 1'29''819 (Renault)
    2006 Podium -1. M. Schumacher, 2. F. Alonso, 3. F. Massa


    Castigatorii anteriori:
    2006 : M. Schumacher (Ferrari)
    2005 : F. Alonso (Renault)
    2004 : M. Schumacher (Ferrari)
    2003 : R. Schumacher (Williams)
    2002 : R. Barrichello (Ferrari)
    2001 : M. Schumacher (Ferrari)
    2000 : M. Schumacher (Ferrari)
    1999 : J. Herbert (Stewart)
    1998 : M. Hakkinen (McLaren)
    1997 : J. Villeneuve (Williams)
    1996 : J. Villeneuve (Williams)
    1995 : M. Schumacher (Benetton)
    Last edited by aphelyon; 9th July 2007 at 15:11.

  2. #2
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    e clar ca ferrari vor face legea.
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  3. #3
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    In acest moment sunt mai buni decat McLaren.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #4
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    o dubla ferrari ar fi perfect , victoria pt kimi
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  5. #5
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    McLaren promite o masina mai rapida pentru Nurburgring
    Marti, 10.07.2007


    McLaren le-a promis celor 2 piloti ai sai, Fernando Alonso si Lewis Hamilton, o masina mai rapida pentru cursa de la Nurburgring.

    "Avem componente aerodinamice noi si alte cateva parti pe care le vom pune pe masina. Dupa testele de la Spa vom avea o masina mai rapida, insa suntem siguri ca si Ferrari va aduce imbunatatiri. Asa ca este vorba despre cine va aduce mai multe inovatii masinii in perioada urmatoare", a declarat Martin Whitmarsh.

    Acesta considera ca cele doua echipe care lupta pentru titlu sunt apropiate ca valoare, motiv pentru care un singur pas gresit poate fi decisiv. "In noua curse am obtinut de 16 ori podiumul. Asta ne ajuta mult. Daca una dintre masinile noastre nu castiga puncte intr-o cursa, balanta poate inclina decisiv in favoarea adversarilor nostri", a precizat Whitmarsh.

    Kimi Raikkonen a castigat ultimele doua curse, de la Magny Cours si Silverstone, iar distanta dintre Ferrari si McLaren s-a redus cu 10 puncte in clasamentul constructorilor.


    formula1.automarket.ro

  6. #6
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    e Marele Premiu al Europei nu al Germaniei... nu au dreptul sa foloseasca numele de MP al Germaniei.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  7. #7
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    nu stiu ce drepturi au, dar m-am uitat inainte sa deschid thread-ul si pe alte site-uri si tot ca MP al Germaniei am vazut ca era...anuntat, ca si eu stiam ca e al Europei.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    25
    Reputatie
    0
    Desi e cam offtopic am si eu o nelamurire: din scandalul asta(cu informatiile furate de McLaren de la Ferrari) nu stiu ce e adevarat sau fals si sincer desi is fan KIMI nu mi se pare corect sa fie depunctati cei 2 piloti McLaren,dar am o intrebare aparent banala si poate naiva - de ce anul asta nu a puscat nici un motor McLaren ???deja au trecut 9 curse deci din 18 motoare nici unul...CIUDAT tinand cont ca in fiecare an aveau probleme mari de fiabilitate si nu e vorba doar de KIMI(voi spuneti ca Raikkonen spargea motoare dar acest lucru se intampla si colegilor de echipa - COULTHARD,MONTOYA,De La ROSA)! Si acest lucru se intampla si cand masina era praf -2004,2006 si cand era SUPER RAPIDA 2003,2005...deci pare sa fie ceva ciudat la mijloc(este stiuta fiabilitatea motoarelorFERRARI ,Schumi in Japonia 2006 spargand un motor dupa 3-4 ani ......

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    28
    Reputatie
    0
    Ceea ce insinuezi tu nu prea merge.
    Daca ar fi furat niste secrete de la Ferrari cu siguranta nu aveau legatura cu fiabilitatea motoarelor. Pentru asta trebuiau sa fure toate schitele de la respectivul motor.
    Nu poti imbunatati fiablitatea motorului tau cu niste secrete de la un motor construit de altcineva(construit diferit, foarte probabil)

  10. #10
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    SE numeste Grand Prix al Europei.....

    oricum..aici cred ca Raikkonen se va simti ca acasa

  11. #11
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Hamilton isi va face datoria si va urca pe podium...Din nou....si va fi pe primul loc.Evident....

  12. #12
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    NurburgRing (EUROPA) vs. HockenheimRing (GERMANIA). Asta e conventia.
    Deci marele premiu de anul asta este al Europei. cauzele sunt de ordin juridic. pe scurt cele 2 circuite au 2 proprietari diferiti (care sunt si concurenti) iar dreptul de a numi cursa "Großer Preis von Deutschland-marele premiu al germaniei" il detin proprietarii lui HOCKENHEIM (Automobilclub von Deutschland ). ceilalti sunt baietii de la Allgemeiner Deutscher Automobilclub.
    Last edited by Clioblue; 15th July 2007 at 06:34.

  13. #13
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    BMW Sauber - Nurburgring preview


    Pentru prima data din 1994, acest sezon de Formula 1 va avea in calendar numai o singura cursa in Germania - si va purta numele de Marele Premiu al Europei. BMW si Nick Heidfeld asteapta cu nerabdare cursa de casa de la Nurburgring.

    Nick Heidfeld (2006: grila de start - locul 10, final - locul 13): "Astept cu mare nerabdare cursa de la Nurburgring. Aici au aparut de fiecare data cei mai multi fani ai mei, iar multumita rezultatelor bune din acest an, probabil ca acum se vor strange chiar mai multi. Cand am pilotat o masina de Formula 1 pe Nordschleife la sfarsitul lui aprilie, atmosfera a fost fantastica. E un sentiment placut sa ai asemenea sustinere, si mai multi membri ai familiei vor veni la Ring. De mic am mers cu tatal meu si cei doi frati de mai multe ori la Nurburgring, caci nu e departe de Mönchengladbach. Mai tarziu au existat mai multe victorii in diferite clase care s-au adaugat acelor amintiri placute din copilarie."

    "Cred ca suntem destul de bine pregatiti pentru Ring. Potentialul nostru ne motiveaza foarte mult. Evident, e mult mai interesant cand stii ca poti lupta pentru puncte si pentru o pozitie buna in clasamentul final. Daca in calificari rezultatul va fi mai bun pentru mine decat in ultima etapa la Silverstone, voi avea si o cursa buna."

    Robert Kubica: "Nurburgring va fi singurul Mare Premiu din Germania in acest an. Sunt sigur ca vor fi multi spectatori si printre ei multi fani ai nostri. Trebuie sa fiu sincer si sa spun ca nu gasesc foarte spectaculos acest circuit. Voi alerga in primul Mare Premiu pe acest circuit, dar am pilotat pe vechea pista, cand primul viraj era o sicana, si practic in fiecare an incepand cu 2001 am concurat aici. Stiu deci destul de bine pista si stiu de asemenea si versiunea scurta pe care o folosesc turismele cu scurtatura de dupa virajele 6 si 7. Va fi un weekend bun si poate ca dupa cursa sentimentele mele se vor schimba."


    ********.ro (sport 365)

  14. #14
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    McLaren - Nurburgring preview

    Cursa de casa pentru Mercedes.

    Cum sarbatoreste Mercedes-Benz 80 de ani de la prima victorie la Nurburgring?
    Incepand cu 1995 Mercedes-Benz a prezentat un program special pentru vizitatorii tribunei Mercedes-Benz de pe circuit, intre antrenamente si sesiunea de calificari. In acest fel spectatorii au parte de un show in plus fara sa plateasca suplimentar. In Safety Driving Centre One, situat aproape de pista, spectatorii pot asista la lectii de pilotaj intr-un Mercedes-Benz C-Class nou condus de un instructor profesionist. Zona comerciala de langa paddock reprezinta un loc de intalnire al fanilor tuturor echipelor: se va canta live; se vor organiza concursuri de pit stop; sesiuni de interviuri si autografe anuntate cu mult timp inainte, vor fi tinute de pilotii Vodafone McLaren Mercedes, pilotii DTM ai Mercedes-Benz si membri din managementul echipei Vodafone McLaren Mercedes.

    De ce Nurburgring este practic sinonimul Mercedes-Benz?
    Circuitul este pozitionat langa legendarul Nordschleife. Pista care acum strabate 20 km prin muntii Eifel, construita in 1927, a fost folosita ca circuit de teste pentru industria automobilistica nemteasca si a inceput repede sa gazduiasca Marele Premiu al Germaniei. Prima cursa, care s-a tinut acum 80 de ani pe 19 iunie 1927, a fost castigata de Rudolf Caracciola intr-o masina sport Mercedes S. Nurburgring a fost de asemenea locul nasterii sagetii argintii, cand in iunie 1934 Manfred von Brauchitsch a castigat cursa din muntii Eifel intr-un Mercedes W25. Pentru a intra in limita a 750 kg, vopseaua alba a trebuit sa fie data jos in noaptea de dinainte de cursa, iar acest lucru a scos la iveala caroseria argintie de aluminiu.

    Care este cea mai buna oportunitate de depasire?
    In vreme ce exista mai multe oportunitati de depasire la Nurburging, pista este oarecum ingusta si precizia este extrem de importanta. Se pot incerca depasiri in acul de par pe coborare in virajul sapte si in ultima sicana. In plus, virajul de dreapta cu numarul 1 care duce spre Mercedes Arena ofera deseori actiune, avand o intrare larga care dirijeaza plutonul in virajul destul de strans.



    Fernando Alonso (2006: grila de start - locul I, final - locul 2): "Am avut un test pozitiv la Spa saptamana aceasta, fiecare membru al echipei depunand orice efort posibil. Competitivitatea in acest sezon este foarte ridicata si trebuie sa fortam cu totii pentru a scoate tot ce se poate din fiecare componenta a masinii, in special la Nurburgring. Nu este vorba de un circuit care depinde de o componenta a masinii in mod special, iar aici e dificil sa obtii maximum de performanta. Layout-ul pistei, cu o varietate mare de viraje, inseamna ca trebuie sa ai un balans consistent la viteze diferite, asa ca voi munci mult altaturi de inginerii mei pentru a gasi un set-up competitiv. Ca si la Silverstone, pista e destul de denivelata si trebuie sa folosesti vibratoarele foarte agresiv pentru a fi rapid."

    "Poti depasi aici. Modificarile facute acum cativa ani au mai adaugat inca o posibilitate de a efectua depasiri, pe franare catre Mercedes Arena in primul viraj. Va fi prima mea cursa aici ca pilot Vodafone McLaren Mercedes si voi alerga in fata in fata angajatilor Mercedes-Benz din Stuttgart, care, mi s-a spus, se aseaza in aceasta parte a pistei. Astept cu nerabdare si sper sa le putem oferi o cursa frumoasa. Am avut doua curse bune aici in ultimii doi ani si sper sa continuu in acelasi mod weekend-ul viitor."

    Lewis Hamilton: "In ciuda faptului ca am avut un weekend asa-si-asa la Silverstone, am reusit totusi sa plecam cu puncte bune si acum astept cu nerabdare Nurburgring. Am avut un weekend minunat anul trecut aici, reusind pentru prima data in an sa castig ambele curse ale weekend-ului, si mi-a placut sa pilotez aici. In 2005 am castigat de asemenea o cursa in F3; echipa mea, ASM, era propulsata de motoare Mercedes-Benz, iar suportul fanilor a fost fantastic. Va fi minunat sa alergam in fata lor din nou, de aceasta data intr-o masina de Formula 1 Vodafone McLaren Mercedes. Sunt sigur ca tribunele vor fi pline. Pista are un layout cu multe combinatii, predominand probabil virajele lente, asa ca ai nevoie de o tractiune buna pentru accelerarea la iesirea din acestea. In primul sector al pistei poti sa recuperezi foarte mult timp, virajele sunt foarte lente, asa cavpoti castiga timp avand un balans bun si pe perioadele de franare."


    ********.ro (sport 365)

  15. #15
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Rog unul din moderatori sa schimbe numele threadului, in Marele Premiu al Europei, ca eu nu mai pot sa-l editez. Multumesc.

  16. #16
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    S-a rezolvat.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #17
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Nurburgring: Se anunta ploaie in prima zi de antrenamente
    Joi, 19.07.2007

    Datorita pozitionarii in muntii Eiffel, vremea poate fi foarte schimbatoare in acest weekend la Nurburgring.

    Meteorologii afirma ca maine, in prima zi de antrenamente, sansele de ploaie vor fi de 80%, insa aceasta isi va face aparitia cel mai probabil in sesiunea de dupa-amiaza. In ciuda ploii, temperatura aerului va urca pana la 26 de grade.

    Vremea se va imbunatati sambata, cand soarele isi va face aparitia timid printre nori. Temperatura va fi de circa 25 de grade, iar sansele de ploaie sunt minime.

    Cursa de duminica se va desfasura cel mai probabil in aceleasi conditii meteo ca si sambata. Temperatura se va mentine la 25 de grade, iar sansele de ploaie vor fi de numai 15%.


    formula1.automarket.ro

  18. #18
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Ce bine

  19. #19
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    mai bine duminica!

  20. #20
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    am avea o cursa excelenta daca ploua duminica

  21. #21
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    desi si eu am votat tot pt kimi tre sa recunosc ca e exagerat de mult in favoarea lui pollul.... si nu mi se pare ca ar domina chiar in asa hal sa zici ca sigur ceilalti nu au sanse
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •