Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 35

Thread: BMW - super masini

  1. #1
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1

    Thumbs up BMW - super masini

    Compania BMW a fost fondată de Karl Friedrich Rapp în 21 iulie 1913, fiind inițial o uzină de fabricare a motoarelor de avion, Bayerische Flugzeug-Werke. Localizarea uzinei în cartierul Milbertshofen a fost aleasă pentru că era aproape de Flugmaschinenfabrik, o uzină de fabricat avioane aparținînd lui Gustav Otto.

    Sigla alb-albastră folosită pînă în prezent utilizează aceleași culori ca ale steagului Bavariei, sugerînd simultan o elice albă care se rotește avînd ca fundal un albastru similar cu cel al cerului.

    În 1916 compania a semnat un contract cu Austro-Ungaria pentru construirea de motoare de tip V12 asigurându-și astfel viitoarea dezvoltare. Comanda a presupus finanțare suplimentară, care a fost asigurată prin asocierea lui Rapp cu Camillo Castiglioni și Max Friz. Simultan cu lărgirea capitalului social compania și-a schimbat numele în Bayerische Motoren Werke GmbH, devenind o societate cu răspundere limitată, GmbH. Asocierea și creșterea prea rapidă a firmei a creat și victime, fondatorul Karl Friedrich Rapp, fiind nevoit să părăsească compania, care a fost preluată de industriașul austriac Franz Josef Popp în 1917 și apoi redenumită BMW AG în 1918, transformîndu-se într-o societate pe acțiuni.

    După primul război mondial, Tratatul de la Versailles, 1919 a interzis producerea de avioane în Germania. Ca urmare, Gustav Otto și-a închis fabrica sa de avioane, iar BMW a trecut la producția de material rulant pentru căi ferate specializîndu-se în producția de frîne.

    BMW, acronimul pentru Bayerische Motoren Werke AG (în română Uzina Bavareză de Motoare SA), este un producător german de automobile, motociclete și motoare. BMW este o companie germană organizată ca societate pe acțiuni, cel mai mare fabricant de automobile de lux la nivel mondial, având ca subdivizii ale sale alte companii producătoare de automobile, cum ar fi: BMW MINI și Rolls-Royce. Marca britanică Rover a fost în trecut parte a concernului.

    Sloganul german original al firmei este "Freude am Fahren", ceea ce se traduce liber prin Plăcere la condus, Plăcere la volan. În engleză, motto-ul companiei este "The Ultimate Driving Machine", ceea ce se traduce aproximativ prin Cea mai sofisticată/Ultima mașină de condus. sursa wikipedia

    AICI SE VA DISCUTA DESPRE PRODUCATORUL GERMAN BMW


    ce modele va plac cel mai mult?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  2. #2
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Iata prima masina BMW


    Last edited by Universal; 31st January 2008 at 17:03.

  3. #3
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    ce modele va plac cel mai mult?
    535xi

    325ic
    beleafer

  4. #4
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    eu X5

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    894
    Reputatie
    1
    850
    NU lasati UTA sa moara!!!

  6. #6
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    M6 Cabrio - este o masina de vis
    singururl lucru care nu-mi place la ea este pretul
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  7. #7
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Mie personal imi plac foarte mult masinile BMW, dar problema la BMW este fiabilitatea, si pentru acest motiv nu mi-as lua BMW.
    ex-97SiR

  8. #8
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Ce probleme cu fiabilitatea?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #9
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Ce probleme cu fiabilitatea?
    Pai cum ce probleme? Probleme cu transmisiile, cu motoarele, rugina, probleme electrice etc.

    Am doi amici care au avut BMW. Unul inca il mai are si masina mai mult sta in garaj decat pe sosea. Este un model 325. Celalalt prieten a avut M3, model 95-96, nu mai imi aduc aminte, dar l-a vandut. Tin minte ca eram prin 97-98 si deci masina avea 1-2 ani si in fiecare luna baga bani in reparatii.
    ex-97SiR

  10. #10
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Asa am si eu amici care nu au avut decat probleme minore. Unul chiar cu 230 000 de km. Nu e un criteriu.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #11
    Gracias Raul! torn_beton's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,547
    Reputatie
    1
    @Datenshi: Eu am avut 5 modele de la ei si as putea spune ca toate au avut probleme si nu chiar minore.(in special la electronica)

    Sa iti mai spun ca aproape toti cunoscutii mei au avut probleme cu ele(tot electronica) indiferent ca erau cumparate noi sau SH din germania?

    Si in final sa iti mai spun de un prieten care sta de o aproape doua luni cu un 3 coupe ca nu i-a venit cheia.
    Gracias Raul! Hala Madrid!

  12. #12
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Asa am si eu amici care nu au avut decat probleme minore. Unul chiar cu 230 000 de km. Nu e un criteriu.
    Se poate, dar citeste si tu online si ai sa vezi ca multe site-uri dau BMW ca o marca de masini care nu este la fel de fiabila ca Honda sau Toyota. Tot site-urile respective dau exemple de probleme existente cu fiecare masina.
    ex-97SiR

  13. #13
    manager Hertz's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    localhost
    Posts
    313
    Reputatie
    1

    Bmw

    Am nevoie de ajutor.Care stiti un site ceva unde sa afiseze preturi la motociclete de prin anii 50 marca BMW..

    ma intereseaza in special de 250cc BMW R24 din 48.. ms

  14. 8th April 2008, 22:25

  15. #14
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    am văzut un top al celor mai furate mașini în 2008 în România ...

    locul 1 : BMW
    locul 2 : Mercedes
    locul 3 : Opel
    locul 4 : Audi
    locul 5 : VW

    adică numai mașini nemțești ... de calitate
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  16. #15
    incepator
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Cel mai frumos model: E39 525i Break.

  17. #16
    incepator
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    39
    Reputatie
    1
    Or fi ele masini bune, dar totusi, ce au asa special. Vreti performanta, atunci luati o japoneza.

  18. #17
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    un type-r e demential
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  19. #18
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    BMW X5 M va fi diesel?

    Mulți ar spune că un diesel pe o mașină sport este deja un sacrilegiu. Dar încetul cu încetul, tot mai mulți producători adopta motorizările diesel și parcă se aproapie deja momentul în care acestea se vor impune chiar și pe modelele sport. Dacă Porsche are deja un diesel în gamă iar Q7 vine cu un TDI de 500 CP, nu mică ne-ar fi mirarea dacă am vedea diesel și pe gama M.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  20. #19
    Gracias Raul! torn_beton's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,547
    Reputatie
    1
    Vor fi BMW super-masini cand o sa cresc eu porci si dintre ei macar unul o sa zboare.

    Daca vreti masina nemteasca si din gama premium Mercedes e alegerea potrivita din foarte multe motive.

    Unul dintre ele ar fi ca au service jalnic cei de la BMW si Audi. Eu nu mai duc masina la ei la reprezentanta de peste 2 ani si sunt foarte multumit. In schimb la Mercedes chiar n-am de ce sa ma plang.
    Gracias Raul! Hala Madrid!

  21. #20

  22. #21
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Marketing...
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •