View Poll Results: Cum apreciati evolutia lui FC Arges in turul campionatului?

Voters
13. You may not vote on this poll
  • S-ar fi putut fara indoiala mai mult

    7 53.85%
  • Aceasta e valoarea noastra, nu puteam emite alte pretentii

    5 38.46%
  • M-as fi asteptat sa fim mai jos

    1 7.69%
Results 1 to 19 of 19

Thread: Cum apreciati evolutia lui FC Arges in turul campionatului?

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Cum apreciati evolutia lui FC Arges in turul campionatului?

    Eu cred ca s-ar fi putut mai mult - dovada stau cele 7 infrangeri la un singur gol diferenta.

  2. #2
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    merg pe prima varianta
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Intotdeauna e loc de mai bine,dar de cativa ani incoace nu prea reusim sa scoatem capul...
    Si mai rau e faptul ca stadionul nostru e mai mereu gol.

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Intotdeauna e loc de mai bine, dar eu spun ca FARA INDOIALA s-ar fi putut mult mai mult. In afara faptului ca toate cele 7 infrangeri au venit la un singur gol diferenta, sa analizam cateva momente importante:

    - la Ploiesti penalty-ul a venit in urma unui fault inutil al lui Dragos Radu - greseala individuala
    - cu Poli AEK am fost egalati in final in urma unei erori de marcaj
    - la Bistrita am condus si am pierdut, iar Dancia a primit un cartonas rosu care putea fi evitat, atunci cand aveam 2 oameni in plus pe teren
    - la Oradea, din nou am condus si am pierdut. Penalty-ul a venit dupa ce un jucator bihorean a facut slalom de la mijlocul terenului spre poarta noastra - de ce nu a fost oprit mai devreme, inainte de a ajunge in careu?
    - cu Steaua, pe teren propriu, inconstienta lui Crivac ne-a lasat in inferioritate numerica si doar paradele lui Coman au pastrat scorul de 0-0
    - cu Otelul am jucat pe un teren foarte greu, care si-a pus amprenta asupra evolutiei echipei
    - la Bacau iar am condus, dar de data aceasta a gresit Marincau si scorul final a fost 2-1 pentru moldoveni
    - in sfarsit, cu Rapidul a gresit din nou Dragos Radu si Radulescu nu a mai putut face nimic in fata lui Sabin Ilie


    Asadar, problemele cheie la care trebuie lucrat pentru imbunatatirea rezultatelor in retur ar fi:

    - erorile individuale din aparare
    - neputinta de a pastra un rezultat favorabil (poate fi o problema mentala a echipei)
    - usurinta cu care se primesc cartonase rosii

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Imi pare rau sa o spun , cred ca problema este la nivelul bancii tehnice... aveti un lot de jucatori talentati care mie imi plac , clasarea echipei este mult sub valoarea lor!

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    EDMOND_, crezi ca daca ar fi schimbat Moldovan s-ar imbunatati jocul echipei? Nu cred ca antrenorul a fost vinovat pentru gafele aparatorilor. Apoi, nici nu vad inlocuitori. Posibilii succesori Halagian sau Constantin Carstea ar opri intinerirea echipei, iar efectele ar fi nefaste. Alte variante de inlocuire a lui Moldovan nu mi se par realiste.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu cred ca , per ansamblu , aveti un lot bun... Poate jucatorii nu joaca pe cele mai potrivite posturi.... nu stiu , credeam ca veti temina pe primele sase locuri!

  8. #8
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Locul din clasament ma nemultumeste insa sper ca din retur sa ne revenim...

  9. #9
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Daca nu am terminat acum in primele sase locuri, o putem face la vara!

  10. #10
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    sa speram ca asa va fi insa ma indoiesc deoarece o sa ramanem fara cativa jucatori maimultca sigur....insa vom vedea

  11. #11
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Despre ce jucatori este vorba? Normal ar fi ca, in afara de Dica, sa nu plece nimeni. In plus, F.C. Arges este la zi cu toate platile, deci nu ar fi motive de litigiu financiar.

  12. #12
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ce mai e de adaugat la "rezumatul turului"? Pai ar mai fi partile bune! Despre ele inca nu am discutat.

    - Dica a avut o evolutie excelenta, a marcat 9 goluri si a transformat cu precizie 5 lovituri de la 11 metri (plecarea sa insa este iminenta)
    - Nastasie, atat cat a jucat, a facut-o remarcabil (meciurile cu Dinamo si cu FC Brasov)
    - Prepelita si Tanase au jucat constant bine (doua extreme ca varsta, dar la mijloc e nevoie atat de tinerete cat si de experienta)
    - am invins pe Dinamo in prima etapa (2-1) si am castigat detasat la Alba Iulia (5-1), doua partide de referinta pentru acest tur
    - ne-am calificat in sferturile Cupei Romaniei si suntem la un pas de semifinale

  13. #13
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    tudose,la un pas de semifinale?? eu cred ca santeti calificati sigur.balonul e rotund,dar nu atat de rotund:-)
    si oricum la alba iulia numai cine vrea sa piarda,pierde.

  14. #14
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Hai sa reformulez: suntem cu un pas in semifinale, avem 95% sanse de calificare.

  15. #15
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

    Preşedintele FC Argeş, nemulţumit de conducerea tehnică

    Preşedintele grupării FC Argeş, Paul Schiaucu, a declarat că nu este mulţumit de parcursul echipei īn turul Diviziei A şi a adăugat că staff-ul tehnic nu şi-a făcut datoria cum trebuie.

    "Din moment ce rezultatele nu au fost cele aşteptate, īnseamnă că banca tehnică nu şi-a făcut datoria cum trebuie. Săptămānă viitoare vom face o analiză şi vom hotărī ce vom face." - a spus Schiaucu.

    Antrenorul echipei piteştene, Ion Moldovan, a afirmat că este normal ca Paul Schiaucu să fie nemulţumit de rezultate, menţionānd totuşi că echipa sa nu este la retrogradare, aflīndu-se la patru puncte de locul şase. El a menţionat că obiectivul stabilit pentru Cupa Romāniei, calificarea īn semifinale, este ca şi īndeplinit după victoria obţinută, cu scorul de 4-0, īn faţa formaţiei Apulum Alba Iulia, īn cadrul primei manşe a sferturilor de finală.

    "Antrenorii sīnt obişnuiţi să fie daţi afară de la un club sau altul" - a comentat Moldovan.

    Principalul vizat pentru a prelua funcţia de antrenor principal este Florin Marin, care a mai lucrat cu directorul general al FC Argeş, Viorel Ilinca, atunci cīnd acesta era preşedinte la Universitatea Craiova. O variantă de īnlocuire a lui Moldovan este şi fostul tehnician al FC Rapid, Mircea Rednic.

    Ce parere aveti?

  16. #16
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    florin marin a si jucat un an la pitesti,spre finalul carierei,cred ca in campionatul 83-84.
    personal nu-i agreez stilul,e un stil de lupta,potrivit echipelor cu resurse limitate
    care doresc sa evite retrogradarea.nu e cazul lui fc.arges.
    dar piata saraca a antrenorilor din romania face ca mereu aceleasi nume sa fie amintite la toate echipele in cautare de antrenor.dovada? si ceahlaul se orienteaza tot spre el,ca optie pentru hizo.
    rednic nu va veni la pitesti, si nici la craiova.e prea legat de bucuresti,si aventura la bacau l-a lamurit cam care-i viata de antrenor provincial...

  17. #17
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Da se vorbeste intens de demiterea lui Moldovan...Insa abia saptamana viitoare se pare ca se va intalni CD care va analiza prestatia echipei si va da anumite sanctiuni ,nu ar fi exclus sa cada chiar si capete din conducere,nu numai capul antrenorului...

  18. #18
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Este indiscutabil ca avem cativa jucatori de talent si perspectiva, dar pentru a "avea valoare" mai trebuie avuti in vedere si alti cativa factori:
    • Trebuie si o echipa. Pe de o parte, cititi cu voce tare numele jucatorilor din nationalele Angliei si Spaniei, iar pe de alta parte uitati-va la palmaresul acestor nationale in ultimii 5 ani. Intr-o lume in care nici HAKA nu mai baga groaza in adversari asa cum facea odata, nu poti castiga puncte doar prin enumerarea valorilor. Din nefericire, asta e situatia si la Arges. Greseala unui fundas e omeneasca. Condamnabila este insa lipsa relatiilor de joc care ar fi trebuit sa se materializeze printr-o sustinere prompta din partea coechipierilor.
    • Trebuie sa ai o conducere tehnica moderna, flexibila si care sa expoateze eficient calitatile (oricat de putine) ale jucatorilor. Dumitrescu a facut din Chindia o echipa decenta, din niste jucatori absolut necunoscuti la vremea respectiva, din care (cu exceptia lui Reghecampf, Balasa, Bardes si, hai sa zicem, Galmencea), s-a cam ales praful aproape imediat dupa ce au parasit Targovistea. Spre deosebire, Moldovan a pus orgoliul personal inaintea intereselor clubului si s-a certat cu doi atacanti care, chiar daca pe jumatate la pensie, aduceau un plus de experienta si puteau forma un nucleu in jurul caruia s-ar fi coagulat o echipa. In plus, din cate mi se pare mie de la distanta, metodele lui de lucru sunt departe de secolul XXI. Au fost utile in 93-95, multumim frumos, dar acum un mic upgrade nu strica.
    • Trebuie sa ai o conducere administrativa abila, moderna si incisiva. In schimb, ne-am ales cu un club care nu are un site oficial lizibil si la zi si care nu da doi bani pe modalitatile colaterale de promovare si generare de venituri (de exemplu, echipamente sportive cu insemnele clubului, steaguri, fanioane, programe etc.) - fapt regretabil mai ales in conditiile in care sponsorii nu mai fac coada la poarta clubului. Cred ca daca cineva se duce la conducere si pomeneste de vanzari prin internet sau magazine cu promotionale si bilete in majoritatea comunelor judetului, risca sa provoace un atac de apoplexie.
      In acelasi timp, din club cu pretentii ne-am transformat incet incet in pepiniera Bucurestiului, sarut-mana boierule ca ne dai doi lei pe jucatori de talent.
      Cred ca desprinderea s-a produs in perioada 97-99, atunci cand bani inca erau, echipa aveam, insa conducerea de atunci parca s-a speriat de mancatoria si strambele pe care ni le pregateau "prietenii" bucuresteni si au ezitat sa faca pasul decisiv, multumindu-se sa se complaca in dulcele "far niente" din care acuma nu mai putem sa scapam asa usor.
    • Trebuie sa ai infrastructura moderna. Aici nu insist, toti stiti in cum arata stadionul si casele de bilete si tot tacamul, dar in acelasi timp asta e tara, mai mult nu se poate cere. Din pacate.

    Asa ca, in conditiile date, eu cred ca "asta ne este valoarea". As putea spune ca se putea si mai rau, insa multe din echipe se zbat si ele in acelasi rahat. Cum imi place mie sa spun, am retrograda, dar nu avem loc de altii.

    Asa ca am votat B.
    Last edited by Tudose; 7th January 2004 at 01:48.

  19. #19
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    77
    Reputatie
    1
    S-ar fi putut si mai mult. Am inceput cu o victorie in fata lu Dinamo si un egal cu Steaua...
    Eu, sincer, ma asteptam la un loc in primele 5...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •