Results 1 to 7 of 7

Thread: Nelson Piquet Jr. in Romania!!!

  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Nelson Piquet Jr. in Romania!!!

    Nelson Piquet Jr. a fost in Romania!
    Luni, 02.07.2007



    Pilotul de teste al echipei Renault, Nelson Piquet Jr., a fost prezent astazi in Romania, in Tunari, pe circuitul de karting Amckart, la invitatia ING. Brazilianul a sustinut o conferinta de presa in cadrul careia a mentionat care este rolul sau la echipa franceza.

    "Rolul meu este sa sprijin echipa. In weekend studiez ce se intampla cu pilotii si, daca este cazul, ii inlocuiesc, iar intre curse testez masina, o pregatesc pentru curse si, impreuna cu ceilalti, incerc sa o dezvolt", a declarat brazilianul.

    Piquet Jr. nu a primit sprijin din partea tatalui sau, fost campion mondial de Formula1 in anul 1992. "De cand am venit in Marea Britanie, am munict pe cont propriu. In proportie de 90% mi-am facut renumele prin propriile eforturi", a precizat el.


    "Sper ca Romania sa organizeze o cursa de Formula 1."


    Tester-ul Renault a explicat unul dintre avantajele de a fi pilot de curse. "Ca pilot de Formula 1 am avantajul ca pot calatori in foarte multe tari. Ma bucur ca am avut oportunitatea de a veni aici si sper ca intr-o zi Romania sa organizeze o cursa de Formula 1".

    Piquet Jr. recunoaste ca echipa sa traverseaza o perioada mai grea. "Nu suntem in cea mai buna forma. In ultimii doi ani am castigat doua titluri, insa anul acesta nu am dezvoltat cea mai buna masina. Uneori esti in top, alteori nu, dar echipa merge tot mai bine".

    Intrebat daca plecarea lui Alonso este principala cauza pentru caderea Renault, brazilianul a replicat: "Nu cred ca plecarea spaniolului a avut efecte negative. Daca ramanea la Renault, ar fi avut aceleasi probleme, deoarece cauciucurile pe care le folosim atat noi, cat si el, sunt diferite fata de cele de anul trecut".

    Piquet Jr. nu poate da un pronostic referitor la campionul mondial din acest sezon. "Pana acum eram convins ca McLaren va castiga campionatul, dupa ultima cursa lucrurile s-au schimbat. Nu ma asteptam la o astfel de revenire din partea lui Ferrari", a declarat brazilinaul, care a mai precizat ca isi doreste ca in sezonul viitor sa fie pilot titular. "Sezonul viitor as vrea sa fiu pilot titular, insa in Formula 1 lucrurile se schimba foarte repede. Ma simt bine la Renault si am o relatie buna cu echipa. Importanti sunt oamenii in care poti avea incredere, nu bugetul echipei. In prezent, optiunea cea mai buna este Renault", a incheiat Nelson Piquet Jr.

    Dupa conferinta de presa, brazilianul a efectuat cateva tururi de pista demonstrative pe circuitul de karting.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ania-4382.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nelson Piquet Jr: "Sper ca Massa sa castige campionatul"



    Pilotul de teste al echipei Renault, Nelson Piquet Jr., aflat in Romania, a declarat, luni, ca spera ca brazilianul Felipe Massa, compatriotul sau, sa castige Campionatul Mondial de Formula 1 si a precizat ca a fost surprins de faptul ca Ferrari s-a impus la Grand Prix-ul Frantei.


    "Eram sigur ca unul dintre pilotii McLaren va castiga, dar acum, dupa ultima cursa, nu stiu. Este ciudat cum a castigat Ferrari. Nu ma asteptam. Nici nu stiu de unde au castigat, pentru ca in ultimele trei curse doar McLaren o facuse. Nu ma asteptam la o diferenta atat de mare. Inca sper ca Felipe Massa sa castige", a spus pilotul brazilian.

    La Marele Premiu al Frantei, locul intai a fost ocupat de Kimi Raikkonen, de la Ferrari, care a fost urmat de colegul sau de echipa, Felipe Massa.

    Nelson Piquet Jr. considera ca deocamdata echipa Renault, campioana mondiala en-titre, nu este in cea mai buna forma. "Anul acesta nu am dezvoltat o masina foarte buna, insa sunt sigur ca echipa isi va reveni (n.r. - in prezent Renault ocupa locul patru in clasamentul constructorilor). Asa este in sport, sunt suisuri si coborasuri. Daca Alonso (n.r. - Fernando Alonso, campionul mondial en-titre, fost la Renault in sezonul trecut, acum la McLaren) ar fi fost la Renault, s-ar fi confruntat cu aceleasi probleme deoarece tipurile de pneuri de anul trecut se potriveau mai bine cu stilul sau de condus, iar anul acesta s-au schimbat gumele", a explicat Piquet.

    Pilotul a precizat ca spera ca in 2008 sa concureze si el in F1. "As vrea sa stiu si eu cand voi concura in F1. Nu pot sa spun la ce echipa voi concura, dar sper sa intru la anul. Pentru moment, la Renault ar fi ideal, nu este cea mai puternica echipa si cea mai bogata, dar am stat alaturi de ei in ultimele noua luni. Conteaza foatre mult echipa, nu sa ai cel mai mare buget sau cea mai tare echipa", a adaugat Piquet Jr.

    Referitor la faptul ca este fiul unui pilot celebru, Nelson Piquet Jr. a spus ca renumele si l-a facut pe cont propriu, nu datorita tatalui sau: "Am crescut mai mult timp singur, el s-a recasatorit si are afacerile sale in Brazilia. Renumele mi l-am facut pe cont propriu. Eu stau in Marea Britanie in cea mai mare parte a timpului".

    Nelson Piquet Jr. a venit la Bucuresti cu ocazia implinirii a 10 ani de cand ING este pe piata asigurarilor in Romania.


    Mediafax
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    eu am vazut cand au fost in Romania Jarno Trulli ,Jenson Button si Flavio Briatore in 2002

  4. #4
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    eu cand a fost Jan Magnussen, in 99 sau 2000, am si autograf de la el... ma rog.... pt cine nu-l mai stie, Jan Magnussen era un pilot danez, coleg cu Rubens Barrichello la Stewart.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    da il stiu ,in 98 a fost coleg cu Barrichello la Stewart , apropo ce se mai aude de el ?

  6. #6
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    pilot in campionatul danez de turisme.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  7. #7
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    aha ,mersi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •