View Poll Results: Ce parere aveti despre actuala generatie?

Voters
34. You may not vote on this poll
  • E ceva intamplator , "crapa" repede.

    2 5.88%
  • Are performantze remarcabile , dar nu se poate vorbi despre "o generatie de exceptie"

    25 73.53%
  • Se poate compara cu Sevilla `86.

    7 20.59%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 56

Thread: Se poate vorbi de o noua generatie de exceptie a Stelei?

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1

    Se poate vorbi de o noua generatie de exceptie a Stelei?

    Mai intai s-a vorbit despre "echipa de aur a CCA-ului".
    Apoi a venit Sevilla (care se intinde pana la inceputul anilor `90)
    Apoi mai vine generatia lui Lacatus , care a luat 6 titluri in anii `90.
    Se poate vorbi acum de generatia lui Radoi si Ogararu (liderii echipei).

    Daca Halagian a fost creatorul echipei de la Sevilla , iar Valentin "omu cu banu" acum ar trebui sa vedem meritele lui Pitzi , dar si ale lui Jiji.

    Daca ne uitam prin echipa , vedem ca Ogararu , Ghionea , Nesu , P. Marin , Paraschiv , Dica , Bostina , Oprita erau in echipa pe vremea lui Pitzi.

    Grupul "Bacau" cu Goian , Lovin , Baciu si Cristea a fost promovat de Walter , iar Iacob a fost pariul lui Oleg. Plus Banel .

    Si ... Oli , ii are pe Carlos si Cristocea.

    Cam asta e nucleul de 15 jucatori pe care il folosim.

    Credeti ca avem puterea sa refacem o serie de 4-5 titluri la rand?

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Parerea mea e ca aceasta echipa are o serie de piese intr-adevar "grele", cum ar fi Radoi, Ogararu, Dica, Bostina, Paraschiv, Ghionea chiar, care joaca de mult timp impreuna, shi un val de jucatori venitzi relativ recent, dar care nu sunt cu nimic mai prejos decat cei amintitzi mai devreme, cum ar fi Goian, Iacob sau Nicolitza.
    Din punctul meu de vedere avem in proportzie foarte mare o "echipa", in adevaratul sens al cuvantului. Jucatorii se cunosc, au incredere unul in celalalt, sunt gata sa faca performantza.
    Care sunt factorii care ne priveaza deocamdata de o "echipa" 100% ?! Principal cred ca e inconstantza la nivelul bancii tehnice, care sper eu sa fie uitata odata cu venirea lui Oli. In rest, sunt micile detalii care mai trebuiesc aranjate, micile piese care lipsesc inca din echipa, cum ar fi un mijlocash creator. Chiar shi fara acesta din urma eu cred ca daca staff-ul administrativ va fi competent in intersezon, de la vara eu cred ca vom putea vorbi de o echipa "superpregatita" de performantza. Performantza in CL. Nu e exclus sa ajungem la concluzia asta chiar mai devreme, asta in cazul in care vom izbuti o calificare in finala UEFA shi, de ce nu ?, chiar cashtigarea trofeului.
    Ceea ce trebuie remarcat e ca pentru aceasta "echipa", care inca este probabil la 75-80% din potentzialul ei, s-a investit mult timp. Un semn ca daca vrei sa ai rezultate trebuie sa ai rabdare, trebuie sa ai un management bun shi poate shi un dram de noroc. Poate ca unii nu sunt de acord cu managementul spre exemplu, insa stadiul la care a ajuns echipa e o dovada ca acesta a fost unul dintre cele mai bune !

    Sper sa urcam shi mai sus, spre trofeu, in acest sezon de cupa UEFA shi sper ca la vara cei cu putere de decizie sa actzioneze cu multa intzelepciune. Sa facem o Stea shi mai puternica ! Se poate !
    ex-alpopa

  3. #3
    Retired One-Man Show's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Grupele Shampion Lig
    Posts
    1,275
    Reputatie
    1

    Exclamation

    este posibil...dar acest lucru depinde de n factori...sau mai degraba de factorul "n"...prietenii shtiu de ce desigur ca avem o trupa buna...dar nu poate fi comparata cu cea din '86...a fost generatia care ne-a adus CCE...tb sa ne gandim ca echipa de atunci avea 2 juk de valori apropiate pe fiecare post... sunt sanse mari ca,odata intrati in grupele UCL,sa dominam campionatul intern 5 ani sau mai mult...este pakat insa ca,desi avem o echipa puternica,sudata,ne lovim de aceasta inconstanta in jok...
    [B]If You Don't Stand For Something You'll Fall For Anything[/B]

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam performantzele echipei in ultimii 3 ani:
    - de doua ori pe locul 2 + un titlu de campioni
    - optimile Cupei UEFA - o premiera absoluta
    - sferturile CUpei UEFA

  5. #5
    senior
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    157
    Reputatie
    1
    Eu cred ca se poate compara.
    In primul rand Seviila `86 a jucat 9 meciuri.
    Noi am jucat deja 14 si urmeaza inca 2.
    In al doilea rand , jocurile celor 2 echipe nu se pot compara fiindca fotbalul era altul acum 20 de ani.

    Si de ce nu , acum avem un dezavantaj: Sferturile si Semifinalele nu le jucam in Ghencea.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Si de ce nu , acum avem un dezavantaj: Sferturile si Semifinalele nu le jucam in Ghencea.
    Pai acasa anul asta a insemnat multe: Ghencea , Constanta , Lia Manoliu ... acum si Giulesti

  7. #7
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul
    Credeti ca avem puterea sa refacem o serie de 4-5 titluri la rand?
    avem, insa ca si aceasta generatie sa fie de exceptie nu inseamna doar atat...eu cred ca mai important e perfomanta in Europa

    oricum...avem echipa anul asta
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  8. #8
    per sempre interfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Londra
    Posts
    660
    Reputatie
    1
    Avem o echipa de exceptie anul asta insa nu suntem obisnuiti inca cu 2 meciuri pe saptamana!!
    [SIZE="5"][/SIZE]Io non rubo il campionato e in Serie B non sono mai stato!

  9. #9
    senior mirung's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    222
    Reputatie
    1
    ar fi putut apare o generatie de exceptie acum catva ani, e vorba de generatia lui Prodan, Filipescu, Galca, Rosu, Adi si Sabin Ilie, de ce nu Catalin Munteanu , Denis Serban (pacat ca au fost mancati de vii de Becali); apoi s-au mai pierdut catva fotbalisti ce ar fi putut fi mari si ar fi putut face trecerea spre o noua generatie de exceptie Miu, Neaga, Lincar....inca in activitate si care daca ar fi avut continuitate la noi ar fi devenit uriasi...poate cu ei in lot ne-am fi putut gandi la o echipa/generatie de exceptie...asa mai asteptam

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    mirung , daca de ex. Miu , Prodan si Filipescu ramaneau la Steaua , Radoi nu ar fi aparut niciodata , sau trecea de la Extensiv la Craiova si apoi inevitabil la Dinamo ...

    Dintre acestia , Catalin Munteanu si Rosu ar fi fost letali la mijloc pe cele 2 benzi laterale ...
    Si poate 1 atacant bomba gen Neaga sau Sabin Ilie si echipa era completa.

    Evident ca Adi Ilie nu ar fi ramas niciodata la Steaua , fiindca era prea bun ...

  11. #11
    junior john_titan's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    titan
    Posts
    131
    Reputatie
    1
    In primul rand ne lipseste o constanta la nivelul bancii tehnice.
    Apoi mijlocul echipei , e subtirel.

    Mai e de lucru , 1-2 plombe si atunci se schimba socoteala.
    Totusi daca ajungem in semifinala uefa , e clar ca e o supergeneratie.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Exclamation

    nu cred ca se poate vorbi de o generatie de exceptie atata timp cat la conducerea clubului se gasesc alde becali si mm.poti sa ai toate talentele din lume in aceeasi echipa , fara un manager bun , nu valoreaza nimic.si un manager bun costa mult, nu vad cine o sa investeasca in club pe termen lung, becali nu baga nimic daca nu scoate in doua luni dublu.
    chiar daca castigam cupa uefa , sunt doua posibilitati pentru ce se va intampla apoi:
    1 facem ca si cska , iesim rapid anul viitor
    2 facem ca si villareal , si mergem bine in champions league.
    eu nu m-as imbata cu apa rece deocamdata, nu se vede o strategie clara pentru intarirea clubului.se prea poate sa nu castigam campionatul anul asta , poli timisoara vine puternic din spate ...

  13. #13
    Play Ball! walt.mann's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Targoviste Megalopolis
    Posts
    817
    Reputatie
    1
    Generatia de astazi este una remarcabila, dar nu este (inca!) la nivelul celei din '86. Problema mare este ca avem jucatori buni ca titulari, dar nu avem banca de rezerve. Iacob s-a accidentat, cine il va inlocui?
    Anti-Becali

  14. #14
    DPSociety don_denver's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,882
    Reputatie
    1
    o generatie buna...f..buna..dar mai are de lucrat..vom vedea mai departe ce va face..oricum..nu se poate ..inca...virgula compara cu generatia din '86
    [B][COLOR="Navy"]Sucking all the marrow out of life doesn't mean choking on the bone. [/COLOR] [/B]

  15. #15
    senior
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    157
    Reputatie
    1
    echipele `86 si 2006 seama izbavizor la capitolul aparare
    baieti inalti bine facuti , cu aparitii in fatza.

    De la mijloc in sus se vede o mica diferentza , desi tot pe benzile terenului e baza

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    eu zic ca o semifinala de UEFA , e ceva urias pentru actualele conditii ale fotbalului nostru , deci atunci ne vom reconsidera pozitia fata de Oli Sqaud !

  17. #17
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    @Paul stii cum e daca o sa ajungem in semifinala o sa vrem si finala

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    pai altfel nu are farmec , daca ajungi in semifinala , e clar ca trebuie sa si castigi UEFA ...
    Anul trecut la meciul cu Villareal a fost o coregrafia interesanta

    Vitrina noastra mai vrea un trofeu cu o cupa in mijloc

  19. #19
    John Anthony Dudubetwin's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Gherla
    Posts
    6,215
    Reputatie
    1
    oricum echipa de acuma nu se poate compara cu echipa din 86 .. atunci se juca altfel fotbalul .. jucai 6 meciuri si deja erai in semifinale ..

    si nu era voie sa se joace cu atatia stranieri .. acuma uitati`va si voi .. nu mai mira pe nimeni ca Arsenal sau alta echipa nu are

    nici un jucator de nationalitate din tzara din care provine in primul 11 !!
    [SIZE="2"][FONT="Comic Sans MS"][B]shhhhht Fraerii dorm si noi nu vrem sa ii trezim din somn[/B][/FONT][/SIZE]

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    pai si fotbalul e altu`
    atunci in Liga jucau Campioanele , acum in Liga sunt :Villareal, Milan , Inter , Arsenal...
    adik jumate din sferfinaliste nu au fatza de Liga

    Iar in UEFA , Steaua si Basel

    Din din cele 16 echipe din competitii , in sferturi 6 sunt campioane , restu out ...

  21. #21
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Acum sa traim momentul si sa ne bucuram ca avem parte de un sfert de finala la care am visat atat de mult timp ...

    Personal am visat si la o finala

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •