View Poll Results: Cine va castiga la Silverstone?

Voters
25. You may not vote on this poll
  • Fernando Alonso

    1 4.00%
  • Lewis Hamilton

    9 36.00%
  • Felipe Massa

    2 8.00%
  • Kimi Raikkonen

    13 52.00%
  • Altul (specificati-l pe thread)

    0 0%
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 131

Thread: Marea Britanie GP: Silverstone 06-08 Iulie 2007

  1. #1
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1

    Marea Britanie GP: Silverstone 06-08 Iulie 2007

    Discutii despre Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,626
    Reputatie
    0
    Castigatori anteriori :

    1997 : J.Villineuve (Williams-Renault )
    1998: M.Schumacher (Ferrari)
    1999.Culthard(Mclaren-Mercedes)
    2000.Culthard (Mclaren-Mercedes)
    2001:M.Hakkinnen(Mclaren-Mercedes)
    2002:M.Schumacher (Ferrari)
    2003:R.Barrichello (Ferrari) -spectacol total ,un nebun fost angajat Mercedes a patruns pe pista pt a-si cere drepturi
    2004: M.Schumacher(Ferrari)
    2005:J.Montonya(Mclaren-Mercedes)
    2006:F.Alonso(Renault)

  3. #3
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ralf Schumacher, incantat de fanii de la Silverstone
    Luni, 02.07.2007



    Dupa ce a obtinut locul 10 la Magny Cours, Ralf Schumacher se concentreaza pe cursa de la Silverstone, una dintre preferatele sale, datorita entuziasmului aratat de fanii Formulei 1.

    "Circuitul de la Silverstone este foarte rapid si competitiv, dar cred ca suntem intr-o forma buna dupa testele efectuate aici. Chiar daca la Magny Cours nu am reusit o clasare foarte buna, consider ca la Silverstone putem obtine rezultate pozitive. Intotdeauna mi-a placut aceasta cursa datorita fanilor infocati ai sporturilor cu motor care iubesc Formula 1. Suporterii au incurajat mereu toti pilotii, indiferent de nationalitate", a declarat Ralf.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...tone-4391.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #4
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    am votat si eu cu Hamy

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hamilton e pe val, dar lupii Ferrari si Alonso abia asteapta sa faca un pas gresit. L-ar manca de viu.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1

    kimi !!!

    sa se repete rezultaul din franta si ar fi perfect
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  7. #7
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Alonso: "McLaren vrea ca Hamilton sa castige la Silverstone"
    Marti, 03.07.2007


    Fernando Alonso crede ca McLaren ar prefera ca Grand Prix-ul Marii Britanii sa fie castigat de coechipierul sau, Lewis Hamilton. Dublul campion mondial s-a alaturat echipei in acest sezon si este pus in umbra de debutantul Hamilton, cu care se pare ca nu se afla in relatii foarte cordiale.

    "Cred ca vor prefera ca Hamilton sa obtina primul loc si nu cred ca isi vor argumenta decizia. Vom fi in Anglia. Vor concura un spaniol si un englez, iar englezul este lider in campionat. Asa ca daca englezul va castiga va ajuta mult echipa. Echipa a vrut ca eu sa castig la Barcelona, iar acum vrea ca Hamilton sa castige la Silverstone", a declarat Alonso.

    Dupa opt curse, spaniolul este la 14 puncte in spatele coechipierului sau, Lewis Hamilton, care se afla pe primul loc in clasament cu 64 de puncte.


    sursa: formula1.automarket.ro

  8. #8
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Silverstone, un circuit pe placul lui Button
    Marti, 03.07.2007


    Pilotul echipei Honda, Jenson Button, se gandeste deja la cursa pe care o va disputa acasa, la Silverstone, in weekend-ul viitor. Englezul a reusit sa castige un punct duminica la Magny Cours si are toate motivele sa fie optimist pentru cursa din Anglia.
    "Cursa din Marea Britanie este intotdeauna speciala pentru un pilot englez. Am facut un pas inainte si sper sa obtine un punct sau doua si la Silverstone. Exista cateva oportunitati bune de depasire acolo si este un circuit rapid", precizeaza Button.
    Englezul considera drept "fantastic" faptul ca in acest sezon de Formula 1 concureaza 4 piloti din Regatul Unit.
    "Intreg weekend-ul de la Silverstone este special, iar aportul suporterilor nu poate fi neglijat. Este un an in care piloti piloti britanici isi incanta fanii cu evolutiile lor, si asta este minunat pentru sporturile cu motor din tara noastra", a incheiat Button.


    sursa: formula1.automarket.ro

  9. #9
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Nigel Stepney a fost dat afara de la Ferrari

    Nigel Stepney, inginerul acuzat ca a sabotat Ferrari, a fost dat afara de echipa de la Maranello.
    Inginerul, vazut ca unul dintre personajele cheie care a contribuit la reconstructia echipei in ultimul deceniu, se afla sub investigatia autoritatilor italiene datorita acuzatiilor de sabotaj ale monoposturilor la cursa de la Monte Carlo.
    Stepney a negat toate acuzatiile care i s-au adus, insa Ferrari a incheiat ancheta interna demarata anterior si a hotarat sa il demita.
    Un purtator de cuvant al Scuderiei a confirmat informatia: "Investigatia interna initiata de noi a luat sfarsit, iar Nigel Stepney nu mai este angajatul Ferrari."
    In replica, Stepney a declarat ca este nevinovat si ca are incredere ca avocatul sau il va scapa basma curata. In plus, acesta a mai spus ca avea de gand sa paraseasca Ferrari si ca,recent, a purtat negocieri cu oficialii echipei Honda.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  10. #10
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Barrichello: "Am amintiri placute de la Silverstone"

    Pilotul Rubens Barrichello a marturisit ca Grand Prix-ul de la Silverstone este important pentru Honda, mai ales ca fabrica de la Brackley se afla la numai 13 km de circuit.

    "Urmeaza un weekend important pentru Honda si ma bucur ca ne intoarcem acasa acum, dupa imbunatatirile de la Magny Cours. Cu siguranta putem spune ca avem o masina mai buna si asta este foarte incurajator pentru noi. Nu avem o masina cu care sa ne luptam pentru locurile fruntase, dar putem obtine cateva puncte", a declarat brazilianul.

    Acesta isi aminteste cu placere de victoria repurata la Silverstone cu 4 ani in urma. "Am cateva amintiri foarte placute aici, in special victoria obtinuta in anul 2003. Ne asteapta un weekend greu, dar vom da tot ce avem mai bun", a incheiat Rubens.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  11. #11
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Davidson, convins ca va castiga primele puncte in curand

    Anthony Davidson nu se simte sub presiunea de a castiga primele sale puncte in Formula 1. In timp ce coechipierul sau Takuma Sato a a terminat doua curse in puncte, Davidson nu a reusit pana acum sa se claseze in primii 8. Britanicul considera ca a fost lipsit de noroc in acest debut de sezon.

    "Cred ca am avut un parcurs bun pana in prezent. Sunt la nivelul la care am vrut sa fiu. Daca nu as fi avut ghinion, pana acum as fi reusit sa castig cateva puncte. Privesc cu incredere restul sezonului si sper sa obtin mai mult de la mine in cursele urmatoare", a declarat britanicul.

    Davidson considera ca nu mai este mult pana cand va termina o cursa in puncte. "Am fost pe 11 la Indianapolis si mai mereu am fost la "granita" primilor 8. Astept un weekend asemanator cu cel de la Bahrein sau Indy si sper sa am mai mult noroc. Cred ca ziua in care voi castiga primele puncte este aproape", a incheiat britanicul.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  12. #12
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Kubica, pregatit pentru o cursa buna in Anglia

    Robert Kubica a revenit cu bine dupa accidentul de la Montreal si a obtinut locul 4 la Magny Cours. Alaturi de coechipierul sau, Nick Heidfeld, care a terminat pe locul 5, polonezul a demonstrat ca BMW-Sauber va fi o echipa ce se va bate pentru puncte si in cursele urmatoare.

    Kubica anticipeaza un weekend bun pentru echipa si se asteapta ca monopostul sau sa fie rapid.
    "Cred ca va fi un weekend bun pentru noi. Am ratat sesiunea de teste de anul acesta, asa ca va fi interesant cum voi evolua cu pneurile Bridgestone. Imi place circuitul pentru ca este foarte rapid, mai ales in primul sector. Britanicii adora sporturile cu motor. Nu este un circuit foarte nou, dar imi place atmosfera creata aici", a declarat polonezul in varsta de 22 de ani.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  13. #13
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Heidfeld: "Fanii englezi sunt speciali"

    Dupa locul 5 ocupat la Magny Cours, Nick Heidfeld asteapta cu nerabdare cursa de la Silverstone, unde fanii sunt foarte entuziasti.

    "La Silverstone imi place in mod special comportamentul suporterilor, pentru ca sunt fani adevarati ai sporturilor cu motor. Sunt foarte bine informati si au fost entuziasmati chiar si atunci cand pilotii englezi nu erau in fruntea clasamentului. Interesul lor a crescut si mai mult acum, datorita lui Hamilton, insa atmosfera a fost intotdeauna buna aici", a precizat Heidfeld.
    Germanul a mai declarat ca pachetul aerodinamic este foarte important.

    "In timpul testelor am constatat ca circuitul este extrem de accidentat, fapt observat si de ceilalti piloti. De asemenea, vremea ar putea aduce mai multa spectaculozitate cursei. La Silverstone este vital sa ai un pachet aerodinamic bun", a incheiat pilotul echipei BMW-Sauber.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  14. #14
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Luca di Montezemolo: "Nu trebuie sa ne relaxam"

    Boss-ul de la Ferrari, Luca di Montezemolo, considera ca echipa sa nu trebuie sa se relaxeze deloc dupa revenirea de forma de la Magny Cours.

    Kimi Raikkonen si Felipe Massa au semnat dubla prin care echipa de la Maranello a revenit in lupta pentru titlu. Montezemolo spune ca echipa trebuie sa munceasca in continuare pentru a ramane in forma.
    "Liniste, capacitate si determinare: acestea sunt caracteristicile muncii la Ferrari. Sunt fericit de modul in care Ferrari a sarbatorit 60 de ani de existenta. Acum ne concentram pe GP-ul de la Silverstone. Nu trebuie sa pierdem concentrarea nici macar o zi", a declarat Luca di Montezemolo pentru Gazzetta dello Sport.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  15. #15
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Un angajat McLaren, suspectat de spionaj!

    McLaren a suspendat un important membru al echipei tehnice, din cauza suspiciunii conform careia acesta ar fi obtinut informatii tehnice apartinand rivalilor de la Ferrari.
    McLaren a emis un comunicat de presa in care dezvaluie faptul ca unul dintre agajatii sai este investigat de Ferrari in legatura cu posibilitatea de a obtine secrete tehnice de la un angajat Ferrari.

    "McLaren a primit informatii ca un membru al departamentului tehnic este subiectul unei investigatii al echipei Ferrari cu privire la primirea unor informatii tehnice. Echipa a aflat ca persoana in cauza a primit un pachet cu informatii tehnice de la un angajat Ferrari la sfarsitul lunii aprilie. McLaren nu este implicata in aceasta problema si condamna astfel de actiuni. Vom fi cooperanti in orice investigatie referitoare la acest caz. Persoana in cauza a fost suspendata din functie pe timpul acestor investigatii", se arata in comunicatul oficial al echipei McLaren.

    Deocamdata nu se stie daca Nigel Stepney, angajatul Ferrari care a fost demis din cauza acuzatiilor de sabotaj la adresa echiepi din Maranello, este implicat si in acest caz.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  16. #16
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Suspectul echipei McLaren este Mike Coughlan

    Mike Coughlan, designer-ul sef al echipei McLaren, este inginerul suspectat de spionaj impotriva Ferrari.
    Britanicul in varsta de 48 de ani este suspectat ca ar fi obtinut informatii tehnice apartinand Scuderiei Ferrari, in colaborare cu Nigel Stepney, care a fost demis ieri de echipa de la Maranello.

    Politia a efectuat o perchezitie in locuinta lui Coughlan si a descoperit documente apartinand echipei Ferrari, motiv pentru care McLaren a luat decizia de a-l suspenda din functie. In plus, Ferrari isi rezerva dreptul de a-l actiona in justitie pe Coughlan.

    Coughlan a sosit la McLaren in august 2002, dupa 4 ani petrecuti la Arrows, unde a ocupat posturile de designer sef si, ulterior, de director tehnic.
    De asemenea, Coughlan a condus departamentul de design al echipei Benetton in 1991, iar mai tarziu a lucrat la biroul de Design si Dezvoltare din Anglia al echipei Ferrari. La mijlocul anilor '90, a mai lucrat ca inginer de cursa la Tyrrell.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  17. #17
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Directorul Spyker: "Sutil este mai rapid decat Albers"

    Directorul echipei Spyker, Michiel Mol, a declarat ca Adrian Sutil este mai rapid decat coechipierul sau, Christijan Albers.
    Albers a fost criticat pentru eroarea comisa la Magny Cours, cand a plecat de la boxe cu furtunul de realimentare atasat de masina.

    Mol a admis ca olandezul intampina dificultati la echipa si ca este posibil ca acesta sa nu-si continue cariera la Spyker si in sezonul viitor.
    "De regula, Sutil a fost mai rapid decat Albers in acest sezon. Christijan are un stil de a conduce mai agresiv, si asta nu se potriveste prea bine cu actualele pneuri Bridgestone. Este remarcabil ca un debutant ca Sutil este mai rapid, iar Albers se afla intr-o situatie delicata. Multe echipe si-au aratat interesul pentru Sutil, dar sper sa il pastram la echipa. Cat despre Albers, dupa cateva curse vom avea o discutie cu el in acest sens. El vrea sa ajunga in top, dar asta nu se va intampla in 2008. Este pregatit pentru echipe ca Toyota sau Williams, dar chiar se va intampla asta?", se intreaba Mol.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  18. #18
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Ferrari aduce imbunatatiri la motor pentru Silverstone

    Ferrari a anuntat ca va aduce imbunatatiri la motor pentru cursa de la Silverstone, masina urmand astfel sa fie mai rapida, lucru confirmat si de Kimi Raikkonen.

    Raikkonen si Massa au dominat cursa de la Magny Cours, reusund sa obtina primele douas pozitii. In plus, monopostul F2007 a fost cel mai rapid si in testele desfasurate la Silverstone.
    "Nu am fost capabili sa aducem toate imbunatatirile pentru cursa de la Magny Cours, si asta ne-ar putea ajuta la Silverstone", a declarat finlandezul.

    In ciuda restrictiilor FIA privitoare la motor, este de asteptat ca Ferrari sa vina cu un upgrade semnificativ la Silverstone.
    "Vremea poate fi foarte schimbatoare in Anglia, dar vom face tot ce ne sta in putinta pentru a castiga", a adaugat Raikkonen

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  19. #19
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Hamilton: "Silverstone este cursa anului pentru mine"
    Miercuri, 04.07.2007


    Liderul campionatului mondial, Lewis Hamilton, considera ca o victorie in tara sa natala la Silverstone ar fi "imensa".

    "Cu siguranta, Grand Prix-ul Marii Britanii va fi cea mai importanta cursa pentru mine in acest sezon, pentru ca voi evolua pentru prima oara in fata propriilor suporteri. Va fi o experienta noua pentru mine, ma astept ca atmosfera sa fie incredibila si abia astept sa intru pe pista in fata fanilor", a declarat Hamilton.

    Britanicul spune ca isi doreste foarte mult sa castige, insa ramane cu picioarele pe pamant.
    "O victorie in aceasta cursa ar fi imensa, dar trebuie sa fim realisti. Este una dintre cele 17 curse ale sezonului si voi face tot posibilul sa castig, insa cel mai important lucru este sa ne bucuram de acest weekend indiferent de rezultat", a incheiat Hamilton.

    In clasamentul pilotilor, Hamilton este pe primul loc cu 64 de puncte, urmat de coechipierul sau, Fernando Alonso, cu 50 de puncte. Daca va castiga duminica, Hamilton va fi primul britanic care triumfa acasa dupa succesul repurtat de David Coulthard in anul 2000.

    formula1.automarket.ro

  20. #20
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,626
    Reputatie
    0
    sa speram ca o si va obtine ,ar fi fantastic pt el un succes la el acasa

  21. #21
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ferrari nu ii va lasa nicio sansa. Mai mult, are sanse mari sa nu termine cursa, daca va forta peste limita.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •