View Poll Results: Cine va castiga la Silverstone?

Voters
25. You may not vote on this poll
  • Fernando Alonso

    1 4.00%
  • Lewis Hamilton

    9 36.00%
  • Felipe Massa

    2 8.00%
  • Kimi Raikkonen

    13 52.00%
  • Altul (specificati-l pe thread)

    0 0%
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 131

Thread: Marea Britanie GP: Silverstone 06-08 Iulie 2007

  1. #22
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    ei bine asta ramane de vazut ,daca Hamilton obtine poll-ul atunci el nu va lasa nici o sansa celor de la Ferarri

  2. #23
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Cred ca Hamilton ii spulbera pe cei de la Ferrari in weekend-ul ce urmeaza pentru ca doar e cursa sa de casa si a echipei ,acum are o motivatie in plus. Ron Dennis 'ameninta' ca la Silverstone, McLaren vor putea demonstra ca Ferrari n-au facut pasi inainte chiar atat de mari in raport cu echipa sa, avand in vedere ca tot weekend-ul trecut a fost bazat pe limitarea pagubelor.

  3. #24
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Eu spun: Ori Massa ori Hamilton in acest turneu..

    iar cand doi se bat ..al treilea ( Raikonen) poate castiga...

    Ce an palpitant!

  4. #25
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    McLaren - Silverstone preview

    Alonso a castigat anul trecut plecand din pole pentru Renault si asteapta o revenire McLaren, in timp ce Hamilton va debuta in cursa de casa.



    De ce este atat de importanta efiecienta aerodinamica la Silverstone?
    Silvestone este un circuit recunoscut pentru virajele sale de mare viteza care alcatuiesc prima jumatate a sa. Acestea necesita o eficienta aerodinamica optima si un balans stabil; daca aceasta conditie este indeplinita, pilotii pot ataca viraje rapide si realiza timpi buni pe turul de circuit; asadar, pe cat de vitala este performanta pachetului aerodinamic, pe atat de important este si compromisul in privinta set-up-ului.

    In cursa de anul trecut, timpii pe turul de circuit au fost mai buni in ciuda faptului ca s-au folosit motoare V8. Pneurile Bridgestone Potenza vor afecta timpii in acest sezon?
    La cursa de anul trecut masinile aveau mai multa aderenta deoarece s-au folosit pneuri mai moi, iar asta a insemnat ca, in ciuda motoarelor mai mici, timpii au fost mai buni si masinile au fost mai rapide pe viraje. Pneurile Bridgestone Potenza nu sunt atat de moi in acest an si, ca rezultat, masinile vor trece cu viteze putin mai mici prin viraje, mai ales la inceputul turului. Totusi, diferenta intre 2006 si 2007 nu va fi atat de mare ca cea dintre 2005 si 2006.

    De ce este atat de renumita secventa Maggots - Becketts - Chapel?
    Acest complex reprezinta una dintre cele mai cunoscute secvente de viraje din Formula 1. La inceputul turului, virajele in 'S' fac ca pilotii sa se arunce brusc la stanga prin Maggots, iar apoi smucesc din nou dreapta-stanga prin Becketts, care duce in Chapel; acest viraj de dreapta este putin mai lung si duce catre inca unul de mare viteza la stanga; urmeaza apoi lunga linie dreapta - Hangar. Aceasta serie de schimbari de directie la viteze mari forteaza limitele masinii iar pilotii suporta forte laterale serioase cand incearca sa gaseasca la fix apex-urile. Este unul dintre cele mai bune locuri pentru a vedea monoposturile de Formula 1 in actiune.

    Cand a ajuns motorsportul la Silverstone?
    Silverstone a organizat prima cursa din istoria Formulei 1 - pe 13 mai 1950. Pista de 4,7 km lungime pe atunci, a derivat dintr-un aeroport. Din 1950, au avut loc 40 de Mari Premii ale Marii Britanii la Silverstone, Aintree si Brands Hatch organizand acesta cursa de 5, respectiv 12 ori. McLaren au castigat 13 din cele 41 de Mari Premii la care a participat pana acum. Echipa a castigat patru din ultimele opt curse, incluzand aici prima victorie a lui Juan Pablo Montoya pentru McLaren Mercedes in 2005, victoriile lui David Coulthard din 1999 si 2000 si victoria lui Mika Hakkinen din 2001.



    Fernando Alonso (2006: calificari - locul I, final - locul I): "Dupa cursa din Magny Cours, care urma sa fie dificila avand in vedere calificarile, am reusit un rezultat decent avand in vedere conditiile si acum ne concentram asupra unui weekend mai bun in Marele Premiu al Marii Britanii. Silverstone a fost mereu o cursa speciala pentru mine, caci este unul dintre cele mai mari Grand Prix-uri ale anului si ofera o atmosfera speciala. Fanii sunt extrem de pasionati si cunosc bine acest sport; si de fiecare data e o placere sa alergi in fata publicului britanic. Anul acesta cu atat mai mult, caci voi alerga pentru prima data in fata multor angajati ai Vodafone McLaren Mercedes care vor fi prezenti; cu siguranta acest lucru ne va motiva in plus."

    "A fost o victorie speciala anul trecut; cursa a fost foarte dificila si s-au dat lupte grele, dar asa se intampla mereu la Silverstone. Este grozav de placut sa alergi aici pentru ca exista cateva viraje minunate; Copse este unul dintre cele mai rapide din intreg calendarul. Trecem prin acest viraj cu acceleratia la podea; este foarte rapid la intrare, are un apex scurt si trebuie sa folosesti exact linia ideala. Din cauza vitezei de aici, masina trebuie sa aiba un balans bun in ceea ce priveste manevrabilitatatea. Suprafata pistei este destul de denivelata si vizibilitatea este prin urmare destul de slaba in anumite puncte ale pistei si ai nevoie de o garda la sol destul de mare. Depasirile sunt de asemenea posibile; probabil ca cele mai bune locuri pentru depasiri sunt in Stowe, Vale si Club."

    Lewis Hamilton: "Fara nicio indoiala, Marele Premiu al Marii Britanii Santander va fi cea mai importanta cursa a anului pentru mine, caci este debutul meu intr-o cursa de casa. Va fi o alta experienta noua, ma astept la o atmosfera incredibila si de-abia astept sa alerg in fata fanilor mei de acasa. O victorie aici ar fi ceva colosal, dar trebuie sa ramanem realisti in privinta asteptarilor. Este o cursa din cele 17 ale anului si, la fel ca la toate Marile Premii, voi face tot ce pot pentru a castiga pentru fani, dar cel mai important pentru ei va fi sa se bucure de intregul weekend, indiferent de rezultat."

    "Silverstone pare sa produca mereu curse interesante. M-am distrat de minune anul trecut, caci aici poti sa fortezi limitele intr-adevar. Acel weekend din GP2 imi va ramane in suflet; raspunsul fanilor a fost ceva ce nu mai experimentasem niciodata si de-abia astept sa revin pe pista. Circuitul Silverstone este foarte diferit de Magny Cours datorita virajelor de mare viteza. Si aici ai nevoie de un compromis in set-up pentru a asigura stabilitatea la mare viteza pentru prima sectiune si aderenta pentru sectiunea urmatoare, care contine viraje lente cum ar fi Priory si Brooklands. De asemenea, fortele pe care trebuie sa le suporti sunt destul de mari pentru intregul tur, asa ca e dificil. Sper ca echipa sa aiba un rezultat minunat si toata lumea sa se simta bine la cursa."


    www.********.ro (sport 365)

  5. #26
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Ferrari - Silverstone preview

    Ferrari vin dupa dubla din Franta si cei doi piloti ai Scuderiei sunt foarte increzatori ca si de aceasta data ei si echipa lor vor fi deasupra rivalilor de la McLaren Mercedes.

    Cel mai optimist este Felipe Massa, in timp ce coechipierul sau, Kimi Raikkonen, pastreaza inca rezerve in darea unui pronostic al performantei pure intre Ferrari si McLaren pentru Silverstone.

    Felipe Massa (2006: calificari - locul 4, final - locul 5): "Cred ca va fi foarte bine pentru noi. Avem o masina fantastica pentru acest circuit si a fost foarte rapida pe tot parcursul testului facut aici inainte de Marele Premiu al Frantei. Sunt sigur ca vom avea din nou o masina foarte competitiva. Desigur, trebuie sa-i supraveghem pe cei de la McLaren, dar cred ca o sa fim putin mai buni decat ei. Sunt sanse destul de mari ca in acest weekend sa trebuiasca sa facem fata unei piste ude si imi place sa pilotez pe ploaie, chiar daca o cursa pe ploaie face ca totul sa fie o mica loterie. Indiferent de conditii, sunt sigur ca vom fi foarte competitivi."

    "Si pe acest circuit depasirile vor fi greu de efectuat, de fapt aproape imposibil, dar cu toate acestea este un circuit minunat si unul dintre cele mai dificile din intreg sezonul pentru piloti, avand cateva viraje foarte rapide. Tinand cont de stilul meu de pilotaj si de experienta pe care o am cu virajele rapide, imi place provocarea pe care o ridica Silverstone, circuit care imi aminteste de alte piste rapide cum ar fi Spa."

    Kimi Raikkonen (2006: calificari - locul 2, final - locul 3): "Deja din cursa de la Indianapolis am vazut ca in cursa masina merge foarte bine, iar la Magny Cours aceasta impresie a fost confirmata: acum avem o masina castigatoare. Victoria din Melbourne nu ne-a dus pe o pista gresita. Stiam ca inca mai aveam probleme, chiar daca F2007-ul a mers foarte bine acolo in comparatie cu rivalii nostri. Am fost intrebat daca acum avem un plus: nu pot spune. Trebuie sa asteptam Marele Premiu al Marii Britanii pentru a afla."

    Inainte de a ajunge in Anglia, Kimi va trece si prin Torino: "Da, am fost invitat la prezentarea noului Fiat 500 de miercuri. Urmatoarea zi voi pleca catre Silverstone, alaturi de Felipe. A fost minunat ca am reusit dubla saptamana de dupa celebrarea a 60 de ani Ferrari: sa speram ca vom repeta isprava imediat! Silverstone este un loc grozav pentru a alerga: mereu mi-a placut sa concurez aici. Am avut un test foarte bun aici acum doua saptamani. Daca reusim sa aducem pe pista ultimele dezvoltari, atunci cred ca monopostul Ferrari va fi si mai competitiv ca la Magny-Cours. Gap-ul inregistrat in Franta fata de principalii nostri rivali nu este reprezentativ. Situatia se schimba de la circuit la circuit: am fost in spate la Indianapolis si in fata la Magny Cours. E o pierdere de timp sa te gandesti cine va fi mai rapid la Silverstone. Trebuie sa asteptam pana vineri si atunci vom sti mai multe. Dupa cum am mai spus, stim ca mergem in directia buna in ceea ce priveste dezvoltarile masinii; si am de asemenea incredere ca va fi bine. Abia astept sa ies iarasi pe pista si sa urc din nou pe podium!"


    www.********.ro (sport 365)

  6. #27
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Ferrari nu ii va lasa nicio sansa. Mai mult, are sanse mari sa nu termine cursa, daca va forta peste limita.
    A facut si Ferrari o dubla in acest sezon si gata is cei mai buni!calm.
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  7. #28
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Se anunta ploaie la Silverstone!
    Joi, 05.07.2007


    Meteorologii britanici avertizeaza ca vremea va fi foarte capricioasa in acest weekend la Silverstone, locul de desfasurare al Marelui Premiu de Formula 1 al Marii Britanii.

    Astfel, pentru ziua de vineri, se anunta caderi importante de precipitatii, iar temperatura aerului se va situa in jurul valorii de 17 grade.
    Sambata si duminica vor avea loc averse de ploaie, in timp ce temperatura aerului va ramane la aceeasi valoare ca si vineri.

    Anglia se confrunta in aceasta perioada cu ploi torentiale care au afectat inclusiv zona circuitului de la Silverstone, iar organizatorii fac tot posibilul pentru a asigura buna desfasurare a Grand Prix-ul.

    Cursa va avea loc duminica de la ora 15:00 (ora Romaniei). Se vor parcurge 60 de tururi, distanta totala fiind de 308,355 kilometri.


    formula1.automarket.ro

  8. #29
    Banned
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    26
    Reputatie
    0
    o sa fie superb pe ploaia si va castiga un alt pilot

  9. #30
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    ei.. intr-o astfel de situatie vreau sa-l vad pe hamilton, daca se descurca si pe ploaie, jos palaria, respectele mele....
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  10. #31
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    25
    Reputatie
    0
    Pe ce canal(am SOPcast) se dau FRI Practice ??

  11. #32
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Silverstone, antrenamente 1: Hamilton obtine cel mai bun timp
    Vineri, 06.07.2007


    Liderul clasamentului mondial, Lewis Hamilton, s-a impus in prima sesiune de antrenamente libere de la Silverstone, reusind sa se claseze in fata celor doi piloti de la Ferrari.

    Britanicul a fost cronometrat cu 1:21.100. Pe locul secund s-a clasat finalndezul Kimi Raikkonen, in timp ce coechipierul sau, Felipe Massa, a terminat pe locul 3. Fernando Alonso a trebuit sa se multumeasca doar cu locul 4, in timp ce Williams s-a clasat cu ambii piloti in primii 8, prin Nico Rosberg, locul 5, si Alexander Wurz, locul 8. Pilotii de la BMW-Sauber au terminat pe locurile 6, prin Kubica, si respectiv 7 prin Heidfeld.


    MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 1

    Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
    1. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:21.100 -
    2. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:21.211 +0.111 -
    3. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:21.285 +0.185 -
    4. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:21.675 +0.575 -
    5. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:22.006 +0.906 -
    6. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.107 +1.007 -
    7. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:22.176 +1.076 -
    8. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:22.216 +1.116 -
    9. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:22.878 +1.778 -
    10. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:22.956 +1.856 -
    11. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:23.030 +1.930 -
    12. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:23.037 +1.937 -
    13. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:23.099 +1.999 -
    14. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:23.179 +2.079 -
    15. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:23.517 +2.417 -
    16. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:23.548 +2.448 -
    17. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:23.564 +2.464 -
    18. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:23.618 +2.518 -
    19. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:23.854 +2.754 -
    20. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:23.954 +2.854 -
    21. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:24.154 +3.054 -
    22. Christijan Albers OLANDASpyker 1:24.172 +3.072 -



    formula1.automarket.ro

  12. #33
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Button va absenta la a doua sesiune de antrenamente
    Vineri, 06.07.2007


    Jenson Button nu va participa la cea de-a doua sesiune de antrenamente libere de vineri, ce va incepe la ora 16:00 (ora Romaniei), datorita unor probleme la spate.

    "Jenson nu va participa la a doua sesiune de antrenamente de astazi, iar echipa va decide daca locul sau va fi luat sau nu de Christian Klien", a declarat un purtator de cuvant al echipei Honda.

    Honda are dreptul de a-l inlocui pe Button cu Christian Klien. Cel mai probabil, Button va putea concura sambata, in ultima sesiune de antrenamente si in calificari.


    formula1.automarket.ro

  13. #34
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Hamilton va incerca sa foloseasca avantajul "terenului"m, daca se poate formula asa timpii de la antrenament recomandandu-l. Disputa lui va fi cu "duoul" de la Ferrari , Alonso probabil ca nu va juca un rol hotarator.
    Lewis Hamilton a "cucerit" insula, presa, fie "The Sun" sau "Daily Mail" il privesc ca pe un ...Dumnezeu, unii vorbesc de o a ...8-a minune a lumii.
    La Silverstone toate biletele au fost vandute de saptamani, spre si in jurul autodromului se asteapa un...haos de circulatie fara precedent.

  14. #35
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    La antrenamentul de putine minute incheiat, cei de la Ferrari au fost in fata, in ordine Raikönnen si Massa, urmati surprinzator de Ralf Schumacher. Lewis Hamilton a realizat doar al patrulea timp.

  15. #36
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Silverstone, antrenamente 2: Ferrari, pe primele doua locuri
    Vineri, 06.07.2007


    Pilotii echipei Ferrari au reusit sa ocupe primele doua pozitii in cea de-a doua sesiune de antrenamente libere de vineri.

    Kimi Raikkonen a reusit cel mai bun timp, fiind cronometrat cu 1:20.639. Finlandezul a fost, de altfel, singurul care a scazut sub limita de 1:21.000. Brazilianul Felipe Massa s-a clasat pe locul al doilea.
    Toyota a fost surpriza placuta a sesiunii, Ralf Schumacher terminand pe 3, iar Jarno Trulli pe locul 5. Intre cei doi s-a intercalat liderul clasamentului, Lewis Hamilton, in timp ce Fernando Alonso a incheiat antrenamentele pe locul 6. Williams a ocupat urmatoarele 2 pozitii, prin Rosberg, locul 7, si Wurz, locul 8.



    MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 2

    Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
    1. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:20.639 -
    2. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:21.138 +0.499 -
    3. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:21.381 +0.742 -
    4. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:21.381 +0.742 -
    5. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:21.467 +0.828 -
    6. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:21.616 +0.977 -
    7. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:21.619 +0.980 -
    8. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:21.650 +1.011 -
    9. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:22.137 +1.498 -
    10. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:22.143 +1.504 -
    11. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:22.189 +1.550 -
    12. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:22.257 +1.618 -
    13. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.372 +1.733 -
    14. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:22.428 +1.789 -
    15. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:22.486 +1.847 -
    16. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:22.487 +1.848 -
    17. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:22.511 +1.872 -
    18. Christian Klien AUSTRIAHonda 1:22.833 +2.194 -
    19. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:22.840 +2.201 -
    20. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:23.105 +2.466 -
    21. Christijan Albers OLANDASpyker 1:23.113 +2.474 -
    22. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:23.720 +3.081 -



    formula1.automarket.ro

  16. #37
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Silverstone, antrenamente 3: Raikkonen, in forma maxima
    Sambata, 07.07.2007


    Kimi Raikkonen isi continua evolutiile bune la Silverstone, reusind din nou cel mai bun timp in sesiunea de antrenamente de sambata.

    Finlandezul a fost cronometrat cu 1:19.751.
    Locul 2 i-a revenit dublului campion mondial Fernando Alonso, care a obtinut timpul 1:19.920. Brazilianul Felipe Massa a ocupat locul 3, in timp ce favoritul publicului, Lewis Hamilton, a terminat pe locul 4. Williams confirma forma buna, Nico Rosberg ocupand locul 5. Pilotul echipei Toyota, Ralf Schumacher, s-a clasat al 6-lea, in timp ce Liuzzi a obtinut al 7-lea timp. Finlandezul Kovalainen a obtinut locul 8.



    MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 3

    Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
    1. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:19.751 -
    2. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:19.920 +0.169 -
    3. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:19.969 +0.218 -
    4. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:20.344 +0.593 -
    5. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:20.666 +0.915 -
    6. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:20.770 +1.019 -
    7. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:20.876 +1.125 -
    8. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:20.882 +1.131 -
    9. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:20.882 +1.131 -
    10. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:20.915 +1.164 -
    11. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:20.983 +1.232 -
    12. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:21.002 +1.251 -
    13. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:21.039 +1.288 -
    14. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:21.140 +1.389 -
    15. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:21.148 +1.397 -
    16. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:21.156 +1.405 -
    17. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:21.321 +1.570 -
    18. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:21.343 +1.592 -
    19. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:21.583 +1.832 -
    20. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:21.754 +1.994 -
    21. Christijan Albers OLANDASpyker 1:22.101 +2.350 -
    22. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:22.180 +2.429 -


    formula1.automarket.ro

  17. #38
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Rosberg: "In calificari ne putem clasa in primii 10"
    Sambata, 07.07.2007



    Nico Rosberg considera ca Williams poate termina calificarile de sambata in primii 10. Germanul a obtinut locul 5 in ultima sesiune de antrenamente la Silverstone.

    "In general, cred ca a fost o zi ok. Ne-am petrecut antrenamentele concentrandu-ne pe testarea cauciucurilor si am avut rezultate safisfacatoare, care ne vor ajuta cu siguranta in calificari. Mai avem mult de munca si putem obtine mai mult de la masina. Cred ca in calificari ne putem descurca si mai bine si ne putem clasa cu ambele masini in primii 10", a declarat Rosberg.

    Coechipierul sau, Alexander Wurz, spune ca vantul a fost o problema cu care s-au confruntat toti pilotii. "Toti vor spune ca vantul ne-a creat probleme, iar eu voi face la fel. Din aceasta cauza testele au fost destul de dificile. Totusi, au fost niste teste utile in vederea calificarilor si cred ca stam destul de bine", a declarat austriacul.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...i-10-4519.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #39
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Au inceput calificarile.

    Dupa prima parte, prima surpriza, Rosberg out. Stie cineva ce s-a intamplat?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  19. #40
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    hamilton in pole. sa speram ca il face raikko ca si cursa trecuta.
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  20. #41
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Silverstone, calificari: Hamilton obtine pole position-ul!
    Sambata, 07.07.2007



    Favoritul publicului local, Lewis Hamilton, va pleca de pe prima pozitie a grilei de start in cursa de la Silverstone. Britanicul a fost cronometrat cu 1:19.997, fiind singurul pilot care a reusit sa coboare sub bariera de 1:20.000.

    Finlandezul Kimi Raikkonen va pleca de pe pozitia secunda, fiind urmat de actualul campion mondial, Fernando Alonso. Brazilianul Felipe Massa s-a clasat al 4-lea.
    Polonezul Robert Kubica confirma prestatiile bune si va porni al 5-lea, in timp ce Toyota va fi reprezentata pe locul 6 prin Ralf Schumacher.

    A patra linie a grilei a fost monopolizata de pilotii echipei Renault, Kovalainen urmand sa plece al 7-lea, iar Fisichella al 8-lea.



    MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI CALIFICARI:


    Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
    1. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren 1:19.997 -
    2. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:20.099 +0.102 -
    3. Fernando Alonso SPANIA McLaren 1:20.147 +0.150 -
    4. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari 1:20.265 +0.268 -
    5. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber 1:20.401 +0.404 -
    6. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota 1:20.516 +0.519 -
    7. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault 1:20.721 +0.724 -
    8. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault 1:20.775 +0.778 -
    9. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber 1:20.894 +0.897 -
    10. Jarno Trulli ITALIA Toyota 1:21.240 +1.243 -
    11. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull -
    12. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull -
    13. Alexander Wurz AUSTRIA Williams -
    14. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda -
    15. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso -
    16. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso -
    17. Nico Rosberg GERMANIA Williams -
    18. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda -
    19. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri -
    20. Adrian Sutil GERMANIA Spyker -
    21. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri -
    22. Christijan Albers OLANDA Spyker -



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...n-ul-4521.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #42
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Ca sa se mai schimbe ceva in campionatul asta, Hamilton trebuie sa fie surclasat de cat mai multi piloti, ceea ce nu vad ca se intampla. In cursa asta cele mai mari sanse le au Hamilton si Raikkonen.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •