Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 358 to 362 of 362

Thread: Transferuri

  1. #358
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Octavian Chihaia: „Îi aştept pe cei de la FC Argeş la discuţii”
    Atacantul dinamovist Octavian Chihaia nu va face parte din lotul pe care antrenorul spaniol Esteban Vigo va conta, astfel că în aceste zile îşi caută echipă. Contactat telefonic de cotidianul TOP, Chihaia a negat că ar fi discutat cu cineva de la Piteşti, dar cunoaşte interesul clubului FC Argeş pentru el. Chihaia lasă însă de înţeles că primordiale sunt ofertele din afara ţării, una dintre acestea venind din partea fostului său antrenor de la Dinamo, Ioan Andone, actualmente la Omonia Nicosia.
    # De câteva zile la Piteşti se vehiculează ideea că vei ajunge la FC Argeş, iar ieri Ioan Becali a declarat că sigur te vei duce la FC Argeş. Este adevărat că vei veni aici?
    - Eu personal nu am discutat cu nimeni de la FC Argeş, vă spun sincer acest lucru. Dacă este să fi fost negocieri, atunci ele s-au disputat între alte persoane. Am auzit declaraţia domnului preşedinte, probabil că s-a înţeles cu FC Argeş, dar va trebui să fiu şi eu anunţat, să particip la discuţii cu cei de la FC Argeş.
    # În momentul acesta ai ceva cert?
    - Nu, aştept câteva răspunsuri de la cluburi din străinătate şi din ţară, dar FC Argeş nu se numără printre acestea. Trebuie să mă decid repede unde voi ajunge să joc în această primăvară.
    # Domnul Cârţu ne-a declarat că ar fi încântat să lucreze cu tine. Este şi reciproca valabilă?
    - Nu ştiu ce să zic, pentru că eu nu am lucrat niciodată cu domnul Cârţu, nu cunosc metodele sale de a antrena. Suntem, ca să zic aşa, colegi de breaslă prin prisma faptului că activăm amândoi în fotbal. Dar, date fiind rezultatele dânsului, acestea îl recomandă ca un antrenor bun. Să vedem dacă voi ajunge să lucrez cu domnul Cârţu.

    Becali: „Chihaia va merge la FC Argeş”
    Preşedintele clubului Dinamo Bucureşti, Ioan Becali, a declarat luni seara că Dinamo nu va înceta relaţiile cu FC Argeş. „După ce acolo s-au dus Guso şi Daouda, nu vom pune capăt relaţiilor cu Piteştiul. Octavian Chihaia va merge la FC Argeş. În ceea ce-l priveşte pe Prepeliţă, îl vom urmări şi în acest retur”, a declarat fostul impresar. Becali se pare că intenţionează să-l împrumute pe Chihaia doar şase luni de zile, lucru cu care piteştenii nu ar fi de acord, aceştia dorind un contract de minim un an de zile. „Nu mai ştiu nimic de Chihaia, nu am mai discutat cu preşedintele să vedem ce a făcut”, a declarat ieri antrenorul Sorin Cârţu.

    Stepanov, supravieţuitorul măcelului cu Dinamo Kiev
    Fotbalistul ucrainean aflat în probe la FC Argeş, Andrei Stepanov, are toate şansele să rămână la Piteşti dacă antrenorul Sorin Cârţu îşi va da acceptul. Se pare că negocierile cu impresarul jucătorului nu sunt deloc dificile, fotbalistul exprimându-şi intenţia de a juca la FC Argeş cel puţin un an de zile. Stepanov este mulţumit de faptul că are cu cine dialoga în limba rusă, Augustin Chiriţă fiind traducătorul său de ocazie. La 28 de ani, vârstă pe care o va împlini pe 11 iunie, Stepanov nu este un fotbalist foarte experimentat, având doar 19 jocuri în prima ligă ucraineană, la două echipe: Tavria Simferopol şi Volyn Lutsk. Fotbalistul înalt de 1,92 metri se poate mândri cu un gol marcat în campionatul ucrainean de fotbal, în meciul pierdut la scor de echipa sa în faţa puternicei formaţii Dinamo Kiev, 1-7. Stepanov a marcat golul de onoare al lui Volyn în minutul 78, cu o lovitură de cap.

    Sursa:Top

  2. #359
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    A semnat Chiriţă
    Aflat în pregătiri cu echipa lui Sorin Cîrţu de cîteva zile, Augustin Chiriţă va juca pentru alb-violeţi din retur. Ieri, mijlocaşul în vîrstă de 30 de ani a parafat un contract pe un an şi jumătate cu FC Argeş.

    Sursa "Gazeta sporturilor"

  3. #360
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    FC Argeş stă la mâna unui singur om
    Octavian Chihaia, atacantul pe care Sorin Cârţu îl doreşte la FC Argeş, nu şi-a făcut nici ieri apariţia la Piteşti. Deşi doi dintre acţionarii lui Dinamo, Gigi Neţoiu şi Giovani Becali, şi-au dat acceptul ca jucătorul să fie împrumutat pentru o perioadă de cel puţin şase luni la FC Argeş, decizia trebuie luată de majoritatea acţionarilor lui Dinamo şi ratificată de preşedintele Consiliului de Administraţie, Nicolae Badea. “Chihaia a fost luat în nişte condiţii speciale de Dinamo de la FC Naţional (n.r. – a fost plătită o sumă de transfer în jurul valorii a 250.000 de dolari) şi de aceea toţi acţionarii trebuie să se pună de acord asupra condiţiilor în care Chihaia va fi trimis la Piteşti. Cert este că antrenorul Esteban Vigo le-a transmis că nu va cont ape el, iar Piteştiul este prima opţiune. Oricum, nici noi nu vom accepta orice condiţie impusă de ei, de exemplu am fi de acord numai cu un împrumut de un an şi şase luni sau un transfer definitiv”, a declarat preşedintele Viorel Ilinca. Se pare că acţionarii lui Dinamo se vor întâlni joi pentru a discuta subiectul Chihaia, astfel că atacantul ar putea ajunge la FC Argeş la aeroport, înainte de plecarea în turneul din Cipru!

    Stepanov este recomandat de Schumacher
    Constantin Schumacher, fostul jucător al echipei FC Argeş, se află în aceste zile în Turcia, în cantonament centralizat cu echipa sa, Volyn Lutsk. Deşi s-a vehiculat idea că s-ar întoarce în campionatul românesc la FC Vaslui, Şumi a dezminţit acest zvon şi a spus că rămâne pentru cel puţin o jumătate de an la ucrainieni. Schumacher a declarat despre fostul său coleg de la Volyn, Andrei Stepanov, actualmente în probe la FC Argeş, că este un jucător bun, sigur, care joacă în două posturi cu acelaşi randament: mijlocaş la închidere sau fundaş central. Piteşteanul spune că cele doar opt prezenţe ale lui Stepanov în tricoul lui Volyn Lutsk se datorează antrenorului ucrainian care preferă să folosească aceeaşi echipă de fiecare dată, formată din jucătorii săi de încredere. Sorin Cârţu, antrenorul echipei FC Argeş, spune că îl va lua pe Stepanov în pregătire în Cipru dacă impresarul jucătorului va fi de accord, pentru că pare un fotbalist interesant. “În cele 45 de minute de la Caracal nu am putut să-mi dau seama de calităţile lui. Aşa, la antrenamente, mi-am făcut o impresie: loveşte bine mingea cu ambele picioare, are reacţii bune, controlează balonul bine pentru înălţimea sa, dar trebuie să-l văd şi la joc”.

    Daouda a cerut o zi în plus de gândire
    Fundaşul ivorian Mariko Daouda a semnat contractul de transfer la FC Argeş, dar a cerut răgaz pentru a-şi pune semnătura şi pe contractul de joc. Daouda a solicitat conducerii echipei FC Argeş o zi în plus pentru a putea traduce documentul oficial în limba franceză, astfel încât să înţeleagă bine toate condiţiile şi clauzele trecute în contract. Perioada pe care Daouda o va petrece la Piteşti este de doi ani şi jumătate, clubul piteştean urmând a-i oferi un contract sensibil mai mic decât celui pe care îl avea la Dinamo. Preşedintele clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, spune că după ce Daouda îşi va da acordul să joace pentru echipa piteşteană va demara formalităţile pentru obţinerea cărţii verzi, necesare evoluării în Divizia A.

    Marius Radu, cedat la insistenţa fanilor
    Marius Radu a plecat la Budapesta pentru a se alătura mai devreme echipei FC Matav Sopron, cu care a semnat un contract valabil pe şase luni de zile. Fostul căpitan de echipă al Argeşului a părăsit Piteştiul cu acordul clubului, care a considerat că şapte ani petrecuţi la FC Argeş sunt de ajuns pentru ca fotbalistul să primească şi o altă şansă. „Am ţinut cont de campania pe care suporterii piteşteni au demarat-o, de scrisorile deschise primite pe marginea acestui subiect şi am decis să-l lăsăm pe Marius Radu să plece mai devreme. Deocamdată nu ne-am înţeles cu Sopron cu privire la banii pe care urmează să-i primim, dar discuţiile le vom purta mai încolo”, a declarat Viorle Ilinca. FC Matav Sopron a disputat marţi, la Budapesta, un meci amical cu UTA, terminat la egalitate, 2-2. După acesta, ungurii vor pleca într-un cantonament în Italia, unde vor disputa mai multe meciuri de pregătire. Interesant este că la Sopron, Marius Radu va da peste un piteştean get-beget care însă nu a jucat niciodată pentru FC Argeş: Ion Ibric. Echipa este antrenată de Tibor Selymes şi mai are în componenţă alţi patru români: Cigan, Costişor, Coţan şi Cristian Munteanu

    Sursa:Top

  4. #361
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Cinci achiziţii cu cap
    FC Argeş a pierdut în această iarnă patru jucători (Ştefan Preda, Marius Radu, Dragoş Radu şi Cornel Dobre) şi a adus tot patru în loc (Adnan Guso, Mariko Daouda, Elias Bazzi şi Augustin Chiriţă). Singura diferenţă este că fotbaliştii care au plecat erau rezerve, excepţie făcând căpitanul de echipă Marius Radu, care însă a terminat turul de campionat pe bancă, în timp ce aceia care au sosit vor fi titulari incontestabili. În plus, în vederile lui Cârţu se mai află şi ucraineanul Andrei Stepanov, care ar putea face şi el obiectul unui transfer dacă îşi va arăta valoarea în turneul din Cipru. Înainte de a pleca în cantonamentul de la Ayia Napa, antrenorul Argeşului a făcut câte o scurtă caracterizare fiecărui fotbalist pe care l-a adus în acestă iarnă.
    Adnan Guso: „Un portar sigur”
    „Pe Guso l-am vrut în mod deosebit pentru a-i crea concurenţă lui Vintilă. Nici unul nu este titular, amândoi pleacă de la 0-0, dar va intra în poartă cel care nu va greşi deloc. Nu pot să vorbesc de valoarea lui Guso de acum, dar în perioada în care l-am avut la Craiova a fost un portar sigur, care dădea încredere echipei prin evoluţia sa”.
    Mariko Daouda: „Dă forţă apărării”
    „Daouda e un fotbalist puternic, nu foarte tehnic, dar nici nu trebuie ca pe postul său să aibă tehnicitate. Vreau de la Daouda să se integreze cât mai repede în sistemul nostru de joc, să se înţeleagă cu echipierii din linia de fund. E un fotbalist puternic ce va da cu siguranţă mai multă forţă apărării noastre”.
    Elias Bazzi: „Munceşte mult”
    „Argenitinianul mi-a plăcut de când juca la FC Naţional, este un jucător care <pune osul> la minge şi nu se fereşte de clinciuri. Munceşte foarte mult pe partea stângă, întreaga bandă este a lui. Centrează foarte bine, intră în combinaţie cu colegii din zona sa şi are un şut necruţător. Nu îi este frică să tragă la poartă din orice poziţie şi apare deseori în careu, deşi este fundaş”.
    Augustin Chiriţă: „Jucător polivalent”
    „Augustin Chiriţă este un jucător polivalent care are avantajul că ştie foarte bine echipa aceasta, astfel că perioada de acomodare a sa va fi scurtă sau chiar inexistentă. L-am luat pentru că îmi poate rezolva unele probleme care mi se ivesc în diferite momente ale jocului. Pe el îl pot muta pe partea dreaptă, fundaş sau mijlocaş, pot să-l aduc în centru sau chiar pot să joc cu el pe postul de mijlocaş stânga”.
    Andrei Stepanov: „Mijlocaş mobil”
    „Nu aş vrea să mă pronunţ asupra calităţilor ucraineanului, pentru că l-am văzut prea puţin ca să trag o concluzie. Însă am observat că este un jucător tehnic pentru înălţimea sa, este mobil, nu e deloc rigid deşi statura l-ar putea incomoda la schimbările de direcţie şi ştie să lovească mingea. Trebuie însă să-l vedem şi la joc şi apoi vom lua o decizie, dacă-l vom păstra sau nu”.

    Sursa:Top

  5. #362
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Marius Radu a debutat la Sopron
    Fostul căpitan de echipă al Argeşului, Marius Radu, a ajuns pe 1 februarie în cantonamentul din Italia al noii sale echipe, FC Matav Sopron, iar sâmbătă a şi debutat în meciul amical pe care formaţia maghiară l-a susţinut în compania echipei Novara, din campionatul Serie C. Marius Radu a fost introdus în formula de start de către antrenorul Peter Horvath, evoluând în centrul apărării alături de celălalt piteştean de la Sopron, Ion Ibric. Cu fosta glorie a fotbalului italian, Beppe Signori, în primul „unsprezece”, Sopron a terminat la egalitate meciul cu Novara (1-1). Duminică, Marius Radu a fost în tribunele stadionului din Genova şi a asistat la meciul din Serie A Sampdoria - Treviso 1-1.
    Va putea fi urmărit la televizor
    Marius Radu nu va putea fi uitat uşor de către suporterii echipei FC Argeş, pentru că meciurile noii sale echipe, FC Matav Sopron, vor fi urmărite cât de curând pe un nou post de televiziune de sport, Sport Klub, care va fi introdus în grila de programe de către operatorul local de televiziune prin cablu. Sport Klub este un canal regional de sport distribuit de IKO România (alături de Cool TV şi Film+) şi are licenţa de transmitere a campionatelor din Franţa, Olanda şi Ungaria. Sport Klub este cel mai mare canal de sport din Ungaria şi este retransmis la ora actuală şi în Cehia şi Slovacia.

    Sursa:Top

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •