Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 211 to 231 of 260

Thread: Ce se striga de la galerie?

  1. #211
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    da, cam asta e etimologia numelui. Oricum ,foarte frumoasa legenda orasului.Romantica

  2. #212
    flankultras tudoor's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Brasov
    Posts
    611
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gerson
    Numele de Kronstadt nu este o traducere este o nostalgie a sasilor .Pricepi sase?
    La faza asta esti dus.... vorbim de limba germana. ce treba are un neamt din Bremen sau Hamburg care atat stie de orasul se chema Kronstadt pe limba lui. el nu stie de sasii care ai intemeiat n-are el treaba de nostalgii sau altceva. Sau sa-ti dau alt exemplu... am fost un an la studii in germania si la un moment dat intr-un ziar local era un articol despre vacanta in Romania. Si nu scria despre Brasov ci despre Kronstadt, nu despre Poiana Brasov, ci despre Schulerau... in scimb era Mamaia, Neptun... despre asta era vorba! nemtii nu zic Brasov ci zic Kronstadt, pt. ca asa e pe limba lor!!! Nu e vorba de traduceri sau orice altceva pur si simplu asa se zice pe germana!

    ar fi cazul sa schimbam subiectul... poate reusim sa trecem iar la cantece !
    [I]"In toată cariera mea de jucătoare sau antrenoare nu am simţit ce am simţit după partida cu Merignac. Mă durea sufletul să văd publicul acela extraordinar care ne aplauda deşi am pierdut. Pentru ei merită să dăm totul pentru calificare şi apoi să ne bucurăm împreună." [/I][B]Mariana Tarca[/B]

  3. #213
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    in pliantele turistice din Germania, cu informatii primite de la sasi, poate sa se numeasca oricum. Dar recunosti si tu ca nu este traducere, este numele pe care il dau ei. Tinand cont ca Brasovul este totusi in Romania, alte denumiri nu traduceri ale numelui acestui oras, nu mi se par semnificative. Si eu pot sa-i zic Hamburgului , Sandwichia.De acord cu schimbarea subiectului dar daca mai ai detalii despre legendele Brasovului sau o adresa despre asa ceva, sint interesat

  4. #214
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gerson
    Se mai discuta aici si ca autorul versurilor in care ascunde ,spunad in germana , unele "amabilitati" la adresa restului romanilor.El foloseste cam des cuvantul rahat in versurile lui ca si cand consumul acestei materii ar fi scopul lui in viata. Sper ca nu si al tau desi se spune ca cine se aseamna se aduna.
    nu vad unde spune autorul versurilor ca se refera la romani ??
    se pare ca tabloul cu vadim din sufragerie a reflectat vreo raza de soare si te-a orbit.
    se poate admite ca se refera la adversarii echipei lor, extrapoland la cei care nu sunt din Brasov.
    dar nu la romani. hai sa nu mai facem confuzii.
    de ce nu la unguri sau tigani ?

    intr-adevar, Kronstadt nu este traducere lui Brasov.
    este denumirea (auzim cica romantica) orasului in germana.
    de altfel, denumirea au schimbat-o romanii, si nu nemtii.

    Drobeta Turnu Severin este o alta exacerbare a spiritului, vezi-doamne , latin . ca si Cluj Napoca. dar despre asta si-au dat cu parerea oameni mai bazati ca noi.

    asa ca sa o lasam balta.
    Schumi? the only one!

  5. #215
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    oaspete, ce-tzi face tabloul cu tokes?

    Este educativ acest forumul ,unii pricepura ce e aia traducere cu ocazia asta. E plin de invatzaminte

    Te rog eu frumos,lasa numele Drobeta Turnu Severin asa cum e, n-ar trebui sa deranjeze pe nimeni. Nu sint bozgori pe aici deci nu mai plange tu ca se numeste Drobeta. Noua ne place asa cum este, lasa-l in pace ca nimeni nu te-a atacat pe tine si orasul tau . ok?

  6. #216
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    din nou faza cu bozgorii.
    si din nou te intreb : chiar tu sa-i faci asa ??
    stii ce e aia ??

    cat despre tabloul cu tokes........daca as fi in mintea ta, ti-as raspunde ca pentru astfel de glumite m-au dat afara de la gradinita.
    da nu is, asa ca nu spun.


    extremistii imi displac, fie ca se numesc tokes, vadim , funar sau altfel.
    de altfel, io unu nu am atacat pe nimeni, doar am constatat o stare de fapt. din partea mea sa se numeasca cum vor drobetenii turnui severini.
    Schumi? the only one!

  7. #217
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gerson
    .De asta pare oarecum logica si denumirea de orasul Stalin S-a schimbat coroana, nu mai era imparatul din familia Habsburg ,noul stapan era "imparatul" de la Kremlin.
    Ai cu rasa lor de "jay"

  8. #218
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    pentru oaspete:
    si totusi tu ai facut aceasta glumitza studipa cu adresa la alt tablou.Te-au dat afara de la gradinitza sau esti atat de batran ca ai uitat ce facusi acu 5 minute.Ingrozitor, stimabile, ingrozitor.
    Chiar sa uitzi in halul asta ?

    Acum daca ne dai tu voie sa ne numim cum vrem noi, itzi multzumesc frumos

  9. #219
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    uffffffff, ca trebuie acuma sa explic ca la gradinita !

    ma refeream la replica ta, nu la ceea ce am zis io !
    replica gen : "ba io is mai tare".



    da las ca aici is, si iti voi explica de ori cate ori este nevoie....

    dar nu mi-ai raspuns la intrebare .
    :?
    Schumi? the only one!

  10. #220
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by oaspetele
    ca trebuie acuma sa explic ca la gradinita !
    ma refeream la replica ta, nu la ceea ce am zis io !
    asa, asa normal ca te refereai la a mea
    daca tu ai zis-o, am zis-o si eu ,esti colectzionar de tablouri ?

    Bravo mah , ma iei si la intrebari mai nou a explicat unul pe aici, dar nu ma intereseaza limba bozgorilor , este cea mai urata limba de pe scoartza pamantului. N-are nici o muzicalitate, nici o asemanare cu limbile latine sau anglo-saxone, efectiv maghiara este limba de babuini, numai niste maimutzoi pot sa vorbeasca asa o infectzie.Orice cuvant in bozgoreste, este sau macar suna , indecent

  11. #221
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Blue, e adevarat ca noua maghiara ne suna oribil ceea ce poate spun si ei despre romana. Oricum sa nu ne uitam la felul cum suna ci la felul de-a fi al oamenilor. Tu poate n-ai avut sansa sa intalnesti oameni calumea si printre ei sau poate ca nici nu ai intalnit prea multi. Tu vezi orasele locuite de mai multe minoritati ca pe ceva negativ si eu zic ca te inseli. Nu o sa-ti dau exemple in Romania, iti dai exemplu Montreal. De la jidani cu carlionti si musulmance de te incaseaza la Wal-Mart pana la indieni bastinasi si chinezi... uita ca exista o armonie extraordinara in comparatie cu localitati din Romania ocupate in proportie de peste 90% de romani.
    Tu ai impresia ca daca noi ii scuzam pe unii unguri de ceea ce-i acuzati voi tinem cu ei si vrem sa rupem Ardealul si Banatul de Romania sa ne aplipim Ungariei etc. Asta-i prea de tot. Depseste imaginatia noastra. Eu zic ca multi v-ati facut o impresie total gresita la ceea ce se intampla peste munti de voi. Eu cati unguri am intalnit in Timisoara pe unul nu l-am auzit pomenind de acest lucru. Unul nu mi-a spus "ce bine ar fi sa fim in Ungaria". Nici macar intentia n-a avut-o. Poate ca pe la Tg. Mures altfel e situatia dar pe-acolo am fost doar in trecere si nu pot sa-mi dau exact cu parerea.

  12. #222
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    1. N-am nimic cu nici o natziune sau rasa. Este totusi unanim recunoascut ca limbile de origine latina suna altfel ca limbile altaice.

    2. In Tg.Mures si in Har-cov sint manifestari antiromanesti

    3.In Montréal , in apropierea statziilor de metro exista cladiri locuite in special de minoritari vizibil.Ghici ce cladiri sint cele mai saracacioase si murdare? Este un cartier dominat de arabi-indieni etc, se cheama Parc Extenson, ghici care e cel mai sarac si mai murdar cartier dupa absolut toate statisticile?
    Sa stii ca nu trebuie neaparat sa-tzi dea in cap.Sa stii ca am evitat sa stau pana si in zona unde sint multzi romani, sa nu cumva sa am surprize (Cote des Neiges) desi romanii nu prea se fac de ras, vad ca nici arbitrele romance din finala CM nu se fac deloc. Tocmai vad meciul si pot sa spun ca fac o buna propaganda arbitrilor romani. Petrosaneanca poate sa arbitreze fara probleme meciuri de divizia A.

  13. #223
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    e clar ca unu care judeca la fel ca gerson a fost influentat de tipi ca vagin. cam asta am vrut sa simbolizez.
    apoi ai venit tu si "mi-ai tras-o" pe aia cu tabloul lui tokes.
    gen "ba, io vin cu superman care-l bate pe bruce lee"
    sper ca nu mai e nevoie sa explic.
    :oops:

    deep zice bine ce zice. nu sunt ungur, nici vandut lor. dar incerc sa trec peste nationalitate si sa cunosc si, eventual dupa aceea, sa judec omul.
    unora poate le e greu. altii, s-au invatat asa. iar altii se uita la politicienii nostrii si invata acum.

    nu zic ca ungurii nu au extremistii lor. ba da.

    si bozgor inseamna un fel de om fara patrie, care nu e in patria lui; asta daca nu ma insel.
    de aceea suna oarecum desuet acest cuvant in gura ta.

    da, io unu nu-s suparat, sper sa intelegi ca nu vreau sa ne certam.
    Schumi? the only one!

  14. #224
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Dar acum te rog sa nu acuzi pe totzi care nu sint entuziasmatzi de unguri ca sint influentzatzi de Vadim.
    Ce-am spus ,nu e deloc ciudat ,desi am doua cetatzenii, n-am cerut nici sa vad numele strazilor scrise in romaneste si nici sa fac regiuni autonome desi sa stii ca in aria metropolitana a Montrealului, sint in jur de 70 000 de romani (cifra care m-a uluit ,mai ales ca am auzit-o spusa pe unul din canalele tv de aici,nu credeam ca sint asa de multzi) s-ar putea face un orasel , nu? Altzii care sint oaspetzi la noi, trebuie sa respecte aceleasi reguli minime de bun simtz. Nici eu nu vreau sa ma cert cu nimeni

  15. #225
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    hehehe, Blue, pai aici e greseala sistemului romanesc care nu stie sa romanizeze po****tia. Sunt romani in unele sate predominant maghiare care si-a schimbat numele din Ion in Ianos si din Stefan in Pisti. Daca e sa ne mai luam de romanii de pe valea Timocului care se declara sarbi sau cei din Bucovina de Nord care sunt ucrainieni declarati ajungem sa scriem romane intregi. Am vizitat atat Cernauti si localitatiile rurale din imprejurimi. Ei stiu ca la televizor le-a demonstrat ca Bucovina inainte sa fie a Romaniei a fost a Ucrainei si cred cu putere in ceea ce vad.
    Romanii de peste balta, deci si noi, traim cu impresia ca suntem oaspeti aici si ca e de datoria noastra sa ne integram in aceasta societate nu sa o influientzam cultural. Sa mai mentionam ca romanii (de la Roma) aveau aceste programe de latinizare a popoarelor care dadeau rezultate peste 3-4 generatii. Maghiarii au avut politici in acest gen mult mai dure decat romanii iar Transilvania a rezistat mai bine de 7 secole acestora si si-au pastrat totusi si azi limba romana si religia ortodoxa. Nu toti, dar majoritatea. Eu zic ca ar trebui stimati acesti ardeleni si nu acuzati si jigniti cu cuvinte gen "bozgori" sau supusi acestora. E prea de tot.

    P.S. In Detroit suntem aproape 100 000 si nu suntem in stare s-o punem de-un centru cultural ca multi dintre romani sunt mandrii de copii lor care nu mai vorbesc romaneste. Multi acuza Romania ca acolo "se fura" dar cum ti-am mai spus la o bauta se laudau si ei cum in tzara o puneau de-o evaziune fiscala si furau semnal de la televiziunea prin cablu.

  16. #226
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Ce-i drept,aici sint parca trei biserici si este si un centru cultural dar nu cred ca romanii i-au facut pe astia sa se simta aiurea , n-am fost agresivi cu obiceiurile noastre cu limba noastra(o televiziune transmite citeva ore pe saptamana si in romana,acolo am aflat de numar, eu credeam ca sintem jumatate din ce ziceau astia) Dar, atentzie, in afara de noaptea de pasti cand intradevar pe strada unde se afla biserica la care ma duc eu, se inchide circulatzia masinilor , nu cred ca romanii au facut valuri ca vor aia, ca vor aia. EU GASESC CA ESTE NORMAL CA ATUNCI CAND TE DUCI LA ALTUL IN CASA , SA NU TE APUCI SA FACI IURES IN CASA LUI. De asta nu-mi plac anumite gesturi , pretentzii si mai ales anumite practici folosite de unii si azi. NU POT FI DE ACORD CU ASA CEVA

  17. #227
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    blue, ai dreptate........partial.
    gandeste-te ca maghiarii sunt aici de sute de ani, spre deosebire de romanii plecati de 10, hai 20 de ani din Romania.
    dar, bineinteles, traim in Romania si ar fi normal ca limba uzitata sa fie lb romana.

    sincer, pe mine nu ma deranjeaza limba folosita de concetatenii mei : maghiara, chineza sau vietnameza, atat timp cat sint oameni onesti, curati si le place sa mai puna mana.

    8)
    Schumi? the only one!

  18. #228
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Culmea e ca ardelenii, care traiesc de secole cu ungurii, nu au nimic impotriva lor...

    In schimb, oltenii, care au vazut unguri doar la televizor, ii urasc de moarte...

    P.S.: Nu sunt "bozgor" in caz ca va arde sa ma acuzatzi (shi) de acest lucru. Unul din bunicii mei e bihorean, iar familia sa a avut de suferit din cauza ungurilor prin anii '40. Cu toate acestea, nu potzi blama un popor pentru faptele unui regim...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  19. #229
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Oaspetele.... dau o bere...cand ajung prin Bistrita....!

  20. #230
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Culmea e ca ardelenii, care traiesc de secole cu ungurii, nu au nimic impotriva lor...
    eu am un ardelean care i-ar arde pe bozgori in pacura. Toata ziua il
    atat pe subiectul asta Este din Miercurea Ciuc , vrei sa va pun in legatura sa-ti explice cum e cu televizorul? Vezi ca-ti da Edmond bere
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #231
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    eu am un ardelean care i-ar arde pe bozgori in pacura.
    Mai, n-o fi Funar?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •