Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 77

Thread: CS Caraº Severin Reºiþa

  1. #43
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by caine4ever View Post
    Acum ai probleme si cu resita ca sunt mai buni ca voi,spurcatule?
    Mai Grivei, nu tin minte sa ne fi batut, ca sa pot schelalai tu c-ar fi ei mai buni.
    Dar de ce te implici in discutia asta, cind tu de fapt ar trebui sa tremuri pentru retrogradarea patrupezilor tai?

  2. #44
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Academia lui Gaþu de la Sighiºoara a scos primul licenþiat
    Stânca Reºiþei!


    Claudiu Stan este primul jucãtor crescut la Centrul Naþional Olimpic (CNOE) de Excelenþã de la Sighiºoara care scoate capul cu adevãrat în handbalul românesc.
    La numai 19 ani, interul drept a avut o evoluþie excelentã pentru Reºiþa în semifinala retur cu Beºiktaº (scor 32-21). Prin cele zece goluri înscrise a contribuit decisiv la calificarea echipei bãnãþene în finala Challenge Cup. Mai mult, ne-a demonstrat cã are profilul unui jucãtor care s-ar putea impune pe viitor în linia de nouã metri a naþionalei României. Calitãþi: "stângaci" de 1.96 cm, bine clãdit fizic, cu un braþ de fier, care poate face diferenþa ºi dincolo de linia de nouã metri. Poate cã la detentã este încã deficitar, dar Stan are tot timpul pentru a se pune la punct ºi la acest capitol.

    Jucãtorul a fost remarcat de antrenorul Aihan Omer, astfel cã în vara trecutã, când prima generaþie de la CNOE Sighiºoara a fost scoasã la licitaþie, conducerea Reºiþei a avut sarcinã clarã, sã nu-l rateze sub nicio formã. ªi cel puþin dupã primul sezon pare cã a fãcut o investiþie bunã. Un lucru este cert, e primul handbalist dintre "olimpicii" de la Sighiºoara care a ieºit în evidenþã. "Am fost foarte fericit cã Reºiþa m-a dorit. Am avut posibilitatea sã merg ºi la HCM Constanþa, dar am preferat UCM pentru cã aici lucra ºi domn profesor Aihan Omer", susþine Claudiu Stan, care a început handbalul, la Arad, ca portar, dar reprofilat rapid în inter dreapta de cãtre Pompiliu Moldovan.

    Modelul lui Stan, Rareº Jurcã
    Dacã o va þine pe acelaºi drum ascendent, n-ar fi exclus ca interul dreapta de la Reºiþa sã ajungã ºi la prima reprezentativã, unde l-ar putea întâlni pe Rareº Jurcã, unul dintre jucãtorii preferaþi. "Este visul meu sã joc pentru naþionala mare, dar ºtiu cã mai am de tras pentru a ajunge acolo", spune Claudiu Stan, care îl admirã mult ºi pe Ricã Pârâianu, chiar dacã evolueazã pe un cu totul alt post. El nu ºi-a ascuns gândul de a evolua într-un viitor într-un campionat mult mai puternic, FC Barcelona fiind echipa preferatã.

    Primul "act" dintre Reºiþa ºi Suceava
    Cele douã finaliste din Cupa Challenge, UCM Reºiþa ºi Bucovina Suceava se înfruntã azi (ora 17:00), în Liga Naþionalã. Miza existã ºi cu aceastã ocazie: bãnãþenii vor locul doi, iar moldovenii þintesc locul ºase, care le-ar asigura, automat, o nouã calificare în cupele europene, indiferent de ce se va întâmpla în finala Challnege Cup. Interesant este faptul cã pânã la cele douã întâlniri pentru troeful european, Reºiþa ºi Suceava s-ar putea înnfrunta sãptãmâna viitoare ºi în Cupa României.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  3. #45
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Adrian Petrea a parasit echipa Pick Szeged si negociaza cu UCM Resita

    sa speram ca se va finaliza afacerea
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  4. #46
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    O...un jucator foarte bun!Si daca vine la Resitava ajunge si la nationala sigur!

  5. #47
    senior
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Sighet-City
    Posts
    186
    Reputatie
    1
    resita este o echipa buna si tare care joaca bine si are jucatori de valuare..............

  6. #48
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    UCM Resita a inceput in forta campania de achizitii pentru noul sezon. Primii sositi in lotul triplei casigatoare a Cupei CHALLENGE sunt 2 jucatori de top, componenti de baza ai echipei nationale a Romaniei: Adrian Petrea si Cristian Fenici.

    Adrian Petrea a venit la UCM Resita de la vicecampioana Ungariei, Pick Szeged iar Cristian Fenici a venit in lotul resitean de la Politehnica Timisoara.

    Ambii jucatori au semnat cu UCM Resita contracte pe 2 ani.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  7. #49
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    nu prea vad rostul lui Petrea ,fiindca acolo sunt 2 interi stanga foarte buni si anume Butulija si Vaidasigan,plus Filip cu toate ca nu stiu dac este de meserie inter sau centru.
    referitor la Fenici era de asteptat sa il ia o echipa de top din tara.
    pana la urma in ce cupa sa inscris UCMR?

  8. #50
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    crred ca challange cup...

  9. #51
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Aihan Omer a demisionat de la UCM Reºiþa.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  10. #52
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    eu zic ca trebuia demis imediat dupa ce a iesit din cupele europene...

  11. #53
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Respect Bojan Butulija, DusanPasic, Adrian Tucanu, Mihuþ Pancu, Cristian Ionescu ºi Nenad Damjanovic! Mult noroc acolo unde veti ajunge!Resita nu va va uita!

    ps. din pacate cred ca, visul frumos s-a terminat

    *****ii astia din conducere distrug echipa si tot ce inseamna UCMRSport, miliarde pierderi pe anul trecut si acum trebuie sa taie din cheltuiele, mama lor de hoti imputiti
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #54
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    L-am vãzut pe la teveu pe managerul celor de la UCM Reºiþa, nu i-am reþinut numele. Mie mi-a plãcut cum a vorbit de viitorul echipei. Sã mã fi pãcãlit pe mine ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  13. #55
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1

    Unhappy S-a desfiinþat U.C.M.R.

    Vicecampioana naþionalã, câºtigãtoarea Cupei României în ediþia precedentã, „campioana de toamnã“ a actualului sezon competiþional, calificatã în sferturile de finalã ale Cupei Cupelor s-a desfiinþat astãzi.



    În dimineaþa zilei de miercuri, 23 februarie, la sediul S.C. UCMR a avut loc o întâlnire între ing. Adrian Chebuþiu, preºedinte director general al companiei, ºi componenþii echipei masculine de handbal a Clubului Sportiv U.C.M.R.

    Cu acest prilej, staff-ul tehnic ºi jucãtorii au fost informaþi cã s-a întrerupt colaborarea între cele douã pãrþi. Mai precis, formaþia reºiþeanã a fost desfiinþatã, urmând ca aceastã decizie radicalã a conducerii S.C. U.C.M.R. sã fie comunicatã Federaþiei Române de Handbal, care va consfinþi retragerea din toate competiþiile.

    O veste tristã pentru iubitorii sportului reºiþean, pentru cei ai handbalul în special. Aºadar, vicecampioana naþionalã, câºtigãtoarea Cupei României, în ediþia precedentã, „campioana de toamnã“ a actualului sezon competiþional, calificatã în sferturile de finalã ale Cupei Cupelor, s-a stins într-o clipã. S-a terminat un vis prea frumos, ca sa fie realitate. Cu toate cã pânã marþi, 22 februarie a.c., mai existau unde de speranþã.

    În cadrul unei conferinþe de presã susþinutã azi, preºedintele directorul general Adrian Chebuþiu a precizat: „Echipa de handbal a fost un vis obiectiv de pe urma cãruia nu am avut nici un câºtig personal ci doar ci doar o satisfacþie imensã. Am fost mereu de acord sã o preia cineva însã niciodatã nu am avut o ofertã serioasã în acest sens. Am avut numai oferte de scuze. Am discutat cu jucãtorii pentru cã dacã le promiteam azi ceva ce nu pot îndeplini ar fi fost un gest miºelesc din partea mea. Regret faptul cã în ºapte ani de zile nu am reuºit sã administrez în jurul acestei echipe o susþinere care sã fie mai puternicã decât criticile ºi speculaþiile maliþioase care s-au tot fãcut“.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  14. #56
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Sa nu urmeze Oltchim.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #57
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Numai la noi se poate intampla asa ceva .
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #58
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Pãi? ºi sferturile alea de C.C.?!?

  17. #59
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    Imi pare foarte rau!! Resita a aratat ca e o echipa buna, si acum e pe locul 1 in Liga Nationala ...pacat..

  18. #60
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,458
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Sa nu urmeze Oltchim.
    Tot ce-i posibil.Daca vor fi privatizati sunt sanse minime ca viitorul patron sa scoata bani din buzunar si pentru echipa.

    resita,imi pare rau pentru desfiintarea UCMR-ului.
    S-a ales praful de sportul de performanta din Romania,vezi ce s-a intamplat si cu gimnastica,boxul,scrima,caiac-canoe..s.a....s.a...
    Last edited by Dario; 23rd February 2011 at 20:27.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  19. #61
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,348
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Numai la noi se poate intampla asa ceva .
    Asa e.
    Pacat de Resita.

  20. #62
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    lipsa banilor, in iarna "vedetele" au plecat, au ramas doar cei cara au acceptat sa joace "pt. public" si cu toate astea am castigat doua meciuri in campionat si doua in cup, 4din 4.

    asta e, din pacate problemele financiare au invins echipa

    ps. macar traiesc satisfactia de a vedel live asta http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=252576

    UCM Resita are deja un palmares impresionant, chiar daca a promovat in Liga Nationala de Handbal Masculin doar din anul 2004:

    Castigatoare a CHALLENGE CUP: 2007, 2008 si 2009;

    UCM Resita este prima echipa de handbal din Europa care a reusit sa castige acest trofeu european 3 ani consecutiv.
    Cupa EHF - calificata in Turul III al competitiei in sezonul 2009-2010

    Liga Nationala:
    Locul 2 si medalie de argint in sezoanele 2008 - 2009 si 2009-2010;
    Locul 3 in sezonul 2007 - 2008;

    Cupa Romaniei:
    Castigatoare: 2009-2010;
    Finalista in sezonul 2008 - 2009;
    Semifinalista in sezonul 2006-2007.


    RIP
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  21. #63
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    Dar de la Universitatea Resita(feminin) ce se aude?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •