Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 46

Thread: Retur 2005-2006

  1. #1
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Retur 2005-2006

    Preşedintele de onoare al clubului, în vizită inopinată
    Nicolescu, încrezător în victoria cu Steaua

    Ieri, spre sfârşitul antrenamentului de dimineaţă, la terenul sintetic de la stadionul „Nicolae Dobrin” şi-a făcut apariţia preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Nicolescu, care este şi preşedintele de onoare al clubului FC Argeş. Nicolescu a venit în vizită la jucătorii alb-violeţi pentru a le ura acestora succes în meciul de duminică, cu Steaua Bucureşti, prima partidă oficială a primăverii. „Îmi doresc victoria cu Steaua! Chiar dacă pare un pic deplasat, eu cred că putem bate pe Steaua. Avem dezavantajul că nu am jucat nici un meci, spre deosebire de ei, care au deja câteva meciuri în picioare, dar putem trece peste acest inconvenient”, a declarat Constantin Nicolescu, nu înainte de a se retrage împreună cu Sorin Cârţu pentru o scurtă discuţie între patru ochi. La finalul întrevederii, Nicolescu s-a interesat de starea terenului de la Mioveni, acolo unde săptămâna viitoare FC Argeş va disputa un alt meci foarte important, împotriva Rapidului. „O să mă duc special la Mioveni pentru a-i ruga pe oamenii de acolo să aibă grijă de suprafaţa de joc”, a adăugat Constantin Nicolescu.

    Cârţu: „De 20 de ani nu am mai păţit aşa ceva”
    La fel ca în ultimele zile, jucătorii echipei FC Argeş au fost băgaţi pe cele două terenuri sintetice, acolo unde s-au pregătit fizic o perioadă, după care lotul a fost împărţit în trei şi s-a continuat mini-campionatul de fotbal început săptămâna trecuă. Antrenorul echipei FC Argeş, Sorin Cârţu, este în continuare supărat pe vremea care i-a făcut atâtea feste în acest an: „De 20 de ani nu am mai păţit aşa ceva, ca să nu pot face nici un antrenament tehnic timp de mai bine de două săptămâni înainte de începerea returului... Zăpada asta mi-a dat totul peste cap!”, a spus Cârţu, care s-a consolat totuşi cu faptul că a avut la dispoziţie terenurile sintetice, altfel nu ştie ce ar fi făcut.

    Alarmă! Daouda este accidentat!
    La antrenamentul de ieri, unul dintre fundaşii centrali de bază ai echipei, Mariko Daouda, a lipsit. El a rămas la cantonament pentru a nu forţa o agravare a accidentării suferite cu o zi înainte. Apărătorul ivorian a reclamat o durere la inghinali, iar antrenorul Sorin Cârţu a decis să nu-l forţeze pe Daouda, mai ales că nu dispune la ora actuală decât de trei fundaşi centrali de meserie, şi toţi sunt titulari: Gheorghe Rohat, Alin Chiţa şi Mariko Daouda. În cazul în care unul dintre aceştia se accidentează sau este suspendat, apărarea este complet descoperită, deoarece Raul Marincău, singurul fundaş autentic, a declarat forfait din cauza hepatitei cu care a fost diagnosticat. Din fericire, Mariko Daouda are şanse mari să fie recuperat până la ora meciului cu Steaua Bucureşti.

    Lui Guso trebuie să-i sosească permisul de muncă
    Anunţat titular pentru meciul cu Steaua de către antrenorul Sorin Cârţu, portarul bosniac Adnan Guso ar putea avea probleme cu birocraţia din România! El nu poate să apere pe stadionul „Lia Manoliu” dacă nu îi vine în timp util permisul de muncă, necesar pentru a-l înscrie pe Guso la Liga Profesionistă de Fotbal. Cu toate că este greu de crezut că actele nu-i vor sosi în timp util, bosniacul evoluând în România de mai mulţi ani, la Universitatea Craiova şi Dinamo Bucureşti, Sorin Cârţu are pregătită şi varianta de rezervă: Bogdan Vintilă, nimeni altul decât căpitanul echipei FC Argeş.

    FC Argeş a fost programată în campionat, Steaua nu!
    Comisia pentru Statutul Jucătorului a luat decizia să o programeze pe FC Argeş pentru prima etapă a returului, după ce cluburile FC Argeş şi FC Internaţional au prezentat o înţelegere de plată a restanţei pe care prima o avea faţă de a doua. Pactul dintre cele două grupări piteştene a fost semnat pe 28 februarie şi conţine înţelegerea ca FC Argeş să plătească cei 67.500 de dolari în două tranşe: prima la 1 martie şi a doua pe 9 martie. Ca urmare, CSJ a suspendat aplicarea sancţiunii de neprogramare a divizionarei A în campionatul primei divizii şi a stabilit un nou termen pentru cauză: 14 martie. Dacă FC Argeş poate juca în prima etapă, nu acelaşi lucru se poate spune despre adversara sa din prima etapă, Steaua Bucureşti, care nu a plătit încă scaunele rupte în Giuleşti în turul campionatului şi, prin urmare, dacă până mâine nu o va face, atunci FC Argeş ar putea câştiga meciul direct cu scorul de 3-0 la „masa verde”!

    Sursa:Top

  2. #2
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Mai sunt două zile până la meciul cu Steaua
    Patru ani de la ultimul succes în deplasare

    Pentru prima oară după foarte mulţi ani, înaintea unui meci cu Steaua din deplasare, fotbaliştii piteşteni vizează un succes în faţa celei mai titrate echipe româneşti. În ultimii trei ani, FC Argeş a fost victimă sigură pe Ghencea, dar odată cu venirea lui Sorin Cârţu pe banca tehnică a Argeşului, optimismul fotbaliştilor alb-violeţi a crescut. La acesta a contribuit şi victoria neaşteptată pe care FC Argeş a izbutit-o în Ştefan cel Mare, în faţa lui Dinamo Bucureşti, în turul campionatului. Patru ani au trecut de la ultima victorie în deplasare a Argeşului, cu Steaua Bucureşti. Pe 14 aprilie 2002 piteştenii au câştigat cu scorul de 1-0 întâlnirea de pe stadionul Ghencea, artizanul victoriei fiind mijlocaşul Cristi Vlad, care a marcat singurul gol al întâlnirii cu capul, de la mare distanţă de poartă, în minutul 48 al meciului. Deşi nu au trecut prea mulţi ani, de la acea întâlnire şi până astăzi au mai rămas doar câte „un supravieţuitor” din fiecare tabără: Mirel Rădoi, respectiv Alin Chiţa, dintre titulari. Pe băncile de rezerve atunci au mai luat loc alţi doi fotbalişti care se regăsesc şi astăzi în loturile celor două formaţii: Sorin Paraschiv, respectiv Ciprian Tănasă, iar Nicolae Dică, actualul golgheter al Stelei, evolua atunci pentru FC Argeş.
    Echipele din 2002
    STEAUA: M. Tudor – Fl. Dumitru, Mutică, Rădoi, P. Stoica – Liţă (68 Bălan), Falemi (72 Paraschiv), Lincar, Trică – Cl. Răducanu, Neaga. Antrenor: Victor Piţurcă
    FC ARGEŞ: Blid – T. Petre, Chiţa, Şomcherechi, M. Radu (46 N. Diţă), Dancia – Cr. Vlad, Gr. Tudor, Bălaşa – Dică, Ghindă (22 C. Tănasă / 82 Ad. Iordache). Antrenor: Florin Halagian
    Arbitru: Anton Heleşteanu (Iaşi)

    În 2002,
    Război civil pe Ghencea

    Meciul dintre Steaua (locul 5) şi FC Argeş (locul 11) a fost extrem de tensionat, aşa cum s-au desfăşurat majoritatea întâlnirilor dintre cele două echipe. După deschiderea scorului de către piteşteni, elevii actualului selecţioner, Victor Piţurcă, s-au aruncat asupra porţii lui Blid. Steliştii au apelat la extrem de multe durităţi, pentru intimidarea adversarului, dar arbitrul Heleşteanu nu a tolerat jocul gazdelor şi i-a trimis mai devreme la cabine pe piteşteanul Adrian Neaga (minutul 64) şi Dorel Mutică (minutul 83), astfel că a fost simplu pentru Florin Halagian să conserve rezultatul. Interesant este că Răducanu a ratat în minutul 52 o lovitură de la 11 metri. „L-am ţinut pe Trică atunci, aveau echipa aia bună a lor, dar nu le prea mergea jocul. Atunci am jucat pe contraatac, stăteam bine pe teren, ştia nea Florin Halagian cum să ne aşeze. Eram puternici pe apărare, şi asta a fost cheia, pentru că i-am lăsat să ne domine, le-am dat golul şi apoi s-au năpustit peste noi exact cum ne convenea nouă, cu mingi lungi. Ţin minte că nu i-a iertat nici lumea, i-au luat la înjurături pentru că stadionul era atunci împotriva lui Piţi”, şi-a adus aminte Alin Chiţa, singurul titular de atunci şi de acum.
    „Trebuie să jucăm dezinvolt”
    Alin Chiţa crede că FC Argeş poate repeta performanţa din urmă cu patru ani dacă el şi colegii lui vor evolua fără emoţii în faţa Stelei. „Dacă jucăm dezinvolt, fiecare pe postul lui şi respectăm indicaţiile domnului Cârţu, avem posibilitatea să câştigăm, cum să nu... Ei au avut un meci greu aseară, obositor pentru ei, putem să profităm pentru a face un rezultat bun. Noi în general, în Bucureşti, am jucat bine, indiferent de adversar”, a spus Chiţa.

    FC Argeş vrea să producă surpriza
    Deşi nu a mai disputat un meci amical de trei săptămâni, antrenorul echipei piteştene, Sorin Cârţu, este încrezător în forţa echipei sale şi în capacitatea de a provoca surpriza începutului de campionat. FC Argeş este dezavantajată din aproape toate punctele de vedere în confruntarea cu Steaua Bucureşti, o echipă care a început pregătirile mult mai devreme şi care se află în vârf de formă la ora meciului cu FC Argeş, datorită faptului că a început parcursul european cu aproape o lună în urmă. „Nu ne bazăm pe faptul că adversarii vor fi obosiţi după meciul cu Betis, ci mai ales pe forţele proprii. Întotdeauna ne-am concentrat mai bine la meciurile cu miză”, spune Sorin Cârţu. Singurele avantaje ale piteştenilor sunt terenul neutru pe care se va juca meciul, stadionul Ghencea fiind aproape o ruină în aceste zile şi faptul că antrenorul Cosmin Olăroiu are doi fotbalişti suspendaţi, pe Dorin Goian şi Sorin Paraschiv. Aceştia doi sunt suspendaţi în urma cartonaşelor roşii încasate în ultima etapă a turului, 2-2 cu FC Vaslui, absenţa urmând a cântări destul de greu în angrenajul stelist.

    Cârţu miza pe euforia steliştilor
    Unul dintre marii suporterii ai echipei Steaua, în meciul pe care militarii l-au susţinut aseară împotriva lui Betis Sevilla în Cupa UEFA (n.r. - terminat la egalitate, 0-0), a fost antrenorul echipei FC Argeş, Sorin Cârţu. Cunoscând mentalitatea fotbaliştilor români care îşi prelungesc câteva zile euforia unui succes, Cârţu a ţinut pumnii roş-albaştrilor pentru o victorie categorică, dar din păcate n-a fost să fie... "Ştim la ce să ne aşteptăm la meciul cu Steaua. Speram ca adversarii noştri de duminică să-şi epuizeze golurile şi forţa ofensivă în faţa spaniolilor, ca să ne fie şi nouă mai uşor în campionat", spune Sorin Cârţu. Antrenorul Argeşului, care în anul 1984 a marcat un gol împotriva lui Betis, adversara de ieri a Stelei, este trist că l-a pierdut pe Raul Marincău, diagnosticat cu hepatită de tip B. "La mine mereu trebuie să se în-tâmple câte ceva, niciodată nu se aliniază astrele cum trebuie. N-am fost niciodată un norocos, drept dovadă că şi la meciul acela cu Betis Sevilla, când jucam la Craiova, am avut trei bare! Dacă dădeam patru boabe, intram şi mai tare în istorie şi vă aduceaţi aminte de mine şi mai mult", a încheiat Sorin Cârţu.

    De azi, în cantonament
    Deşi nu a vrut să-i introducă pe jucătorii săi pe o suprafaţă acoperită de zăpadă, pentru a nu risca accidentări sau gripe înainte de meciul cu Steaua, antrenorul Sorin Cârţu nu a avut de ales şi a trebuit să facă un meci-şcoală pe zăpadă. Ieri, Cârţu a împărţit lotul în două şi a disputat un meci amical „în familie” pe terenul 4 al complexul „Nicolae Dobrin”. Jocul a fost influenţat de starea suprafeţei şi nu poate fi edificator, atâta timp cât duminică se va juca pe „Lia Manoliu”, arenă care are un gazon excelent, dar a fost folositor pentru antrenorul Sorin Cârţu, care a avut ocazia să pună la punct tactica pentru partida cu Steaua. De astăzi, jucătorii echipei FC Argeş vor intra în cantonament, iar deplasarea la Bucureşti va fi făcută sâmbătă seara, echipa urmând a fi cazată la hotelul preşedintelui Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir.

    Sursa:Top

  3. #3
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Cârţu e realist, dar speră în minuni:
    „Ar fi bine să fim naşii Stelei”

    Explicaţie: Cârţu se pregăteşte să dea lovitura pe stadionul Stelei
    Antrenorul echipei FC Argeş, Sorin Cârţu, a recunoscut cu sinceritate la conferinţa de presă de ieri că formaţia sa nu este în cea mai bună formă şi că, teoretic, Steaua este cu mult peste valoarea Argeşului. Dar, cum mingea este rotundă şi în fotbal surprizele îşi fac loc cu uşurinţă, Sorinaccio nu scoate din calcul varianta de a produce o surpriză în prima etapă a returului, un duş rece care ar face cu siguranţă bine Stelei în perspectiva meciului retur din Cupa UEFA, cu Betis Sevilla. „Ar fi bine să-şi găsească naşul, noi suntem o echipă care poate bate pe oricine, la fel de bine cum poate să piardă în faţa oricărui adversar. Nu sunt pesimist, sunt realist şi cântăresc destul de bine şansele noastre şi ale lor, şi din păcate suntem pe minus. Nu e uşor să vii după 18 zile, timp în care nu ai putut juca nici un meci amical, şi să intri direct cu Steaua, sau să treci de la zăpadă pe iarbă. Comparabil cu meciul din vară, dacă atunci am pierdut cu 1-0, măcar ştiam că putem mai mult. Acum, din păcate, se poate spune că nu suntem în cea mai bună formă”, a declarat Cârţu.
    „Steaua nu are puncte slabe”
    Tehnicianul Argeşului, prieten atât cu antrenorul Cosmin Olăroiu cât şi cu patronul Gigi Becali, spune cu regret că ar fi vrut ca Steaua să fi învins joi seara pe Betis, pentru că acest rezultat ar fi fost în avantajul echipei sale. „Vom întâlni o echipă rănită în orgoliu după meciul cu Betis Sevilla, terminat la egalitate, ar fi fost mai bine ca Steaua să fi bătut, pentru că s-ar fi prezentat la meciul cu noi mai puţin concentrată. Steliştii vin după două meciuri fără gol marcat pe teren propriu şi vor încerca să înscrie cât mai multe cu noi. Steaua nu mi se pare să aibă puncte slabe, în fotbalul românesc Steaua este o echipă foarte bună. Eu nu raportez echipa Steaua la valoarea lui Heerenveen sau Betis Sevilla, ci la valoarea noastră. Nu pot însă să nu recunosc că are şi unele probleme de organizare, normale la început de competiţie. Probabil vor conta la ei absenţele lui Goian şi Paraschiv, care fac parte dintr-un bloc funcţional al lui Cosmin Olăroiu”, declară Sorin Cârţu, lăsând să se înţeleagă că aici va consta cheia jocului.

    Steaua Bucureşti – FC Argeş
    Duminică, ora 20:30, în direct la TVR 1
    Stadion: „Lia Manoliu”
    Formaţii probabile

    STEAUA: Carlos – Ogăraru, Ghionea, Rădoi, Neşu – B. Nicoliţă, Lovin, Cristocea, Boştină – Iacob, Dică. Antrenor: Cosmin Olăroiu
    FC ARGEŞ: Guso – Chiţa, Rohat, Daouda, Bazzi – Prepeliţă, Negoiţă, Murgan, Năstăsie – Bilaşco, Costescu. Antrenor: Sorin Cârţu
    Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Ionel Popa (Paşcani) şi Daniel Burloiu (Galaţi)
    Arbitru de rezervă: Mugurel Drăgănescu (Breaza)
    Observatori: Ion Turculeanu (Craiova) şi George Ionescu (Bucureşti)

    Surpriză în compartimentul ofensiv
    Spre deosebire de echipa cu care FC Argeş a încheiat turul campionatului, Sorin Cârţu va prezenta cel puţin patru modificări certe: portarul Adnan Guso, fundaşul central Mariko Daouda, cel stânga Elias Bazzi şi încă o surpriză în linia ofensivă: „Nu iau în calcul varianta să joc cu un singur vârf, vor avea o surpriză în avanposturi. Dacă stau bine şi mă gândesc, nu ştiu câte echipe din Divizia A joacă la fel ca noi, cu trei vârfuri, şi cu toate acestea se spune despre noi că suntem o echipă care se baricadează în apărare”, declară Cârţu, nedorind să spună dacă este vorba de experimentatul Daniel Costescu sau de puştiul exploziv Bogdan Stancu, care a uimit pe toată lumea în ultima jumătate de an.

    Măcar 12 puncte în primele patru etape...
    Mâine, FC Argeş va debuta în returul campionatului Diviziei A la fotbal împotriva uneia dintre cele mai bune echipe ale României, Steaua Bucureşti. De altfel, nici următoarele partide nu sunt mai uşoare, programul primelor patru meciuri fiind extrem de dificil. „Prestaţia din tur depinde de primele patru etape. Vom avea un început de retur infernal şi aş fi mulţumit dacă am lua 12 puncte în aceste prime patru etape!”, spune Sorin Cârţu mai în glumă, mai în serios, ţinând cont că maximul de puncte pe care o echipă ar putea să le strângă în patru etape fiind exact... 12.

    Tănasă proscrisul
    Sorin Cârţu a anunţat clar că golgheterul echipei în ultimii doi ani, Ciprian Tănasă, nu va fi titular în meciul pe care FC Argeş îl va susţine la Bucureşti, în compania Stelei. Antrenorului piteştean nu-i iese din minte declaraţia pe care preşedintele CFR-ului Cluj a făcut-o în Cipru, cum că <Tănasă este jucătorul meu>. „Tănasă sigur nu va fi titular, iar în ceea ce priveşte prezenţa lui în lotul de 18, mă voi hotărî sâmbătă. Oricum, după verdictul pe care comisia federală îl va da săptămâna viitoare mă voi decide dacă voi mai miza sau nu pe Ciprian Tănasă pe parcursul returului”, a spus Cârţu.

    Coregrafie specială a ultraşilor
    Galeria Ultras Viola promite o coregrafie specială la începutul meciului Steaua – FC Argeş, ceva cu care să-i surprindă pe fotbaliştii şi susţinătorii adverşi şi să îi încurajeze pe jucătorii piteşteni. Şapte autocare vor pleca duminică, din parcarea stadionului „Nicolae Dobrin” către Bucureşti, celor aproximativ 500 de fani care vor fi prezenţi în tribunele arenei „Lia Manoliu” nefiindu-le frică de cele câteva zeci de mii de susţinători ai Stelei-

    Sursa:Top

  4. #4
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Steaua nu reuşeşte să treacă de un FC Argeş excelent
    Am băgat spaima în mili-tauri

    Steaua Bucureşti a pierdut şansa de a trece pe primul loc al clasamentului, după ce Dinamo a fost umilită cu o zi înainte de Oţelul Galaţi. Sorin Cârţu şi-a demonstrat încă o dată calitatea de excelent tactician, punându-şi echipa perfect în apărare, în timp ce în atac nu a contat absolut deloc. De altfel, chiar Sorinaccio a recunoscut că pe faza ofensivă nu s-a jucat mai nimic, probabil că altfel FC Argeş ar fi putut câştiga, aşa cum a făcut-o în tur cu Dinamo. Pe un frig insuportabil şi un vânt „criminal”, cu Cosmin Olăroiu exilat pe copertina stadionului, Steaua nu a putut să-şi creeze decât extrem de puţine ocazii. De altfel, în prima repriză doar trei şuturi „mai acătări” s-au înregistrat, Boştină de două ori, respectiv Negoiţă. Cea mai mare ocazie a meciului a aparţinut lui Boştină, din lovitură liberă, imediat după pauză, dar lovitura liberă executată de el a fost scoasă incredibil de Guso de sub bara transversală. Pe final, steliştii s-au aruncat în atac şi au exercitat o presiune fantastică, dar piteştenii nu au cedat. Iată că, după 1-1 la Rapid, 1-0 pe Cotroceni şi 2-1 la Dinamo, o altă echipă bucureşteană se împiedică de FC Argeş, o formaţie excelentă în deplasare.
    Sorin Cârţu: „Ne-am propus să facem un rezultat pozitiv şi am reuşit. Nu ştiu dacă acesta este meritat sau nu, e cert că am luat un punct. Echipa Steaua a jucat bine, a încercat tot timpul să atace, să ne desfacă, dar noi ne-am apărat bine. Am avut în Guso un portar inspirat şi s-a demonstrat încă o dată că FC Argeş este o echipă greu de bătut. Noi nu facem jocurile nimănui, suntem o echipă mică şi facem jocul nostru”.

    Din culisele meciului
    # Debut cu noroc pentru noul preşedinte.
    Gheorghe Pieca, noul preşedinte al clubului FC Argeş, a avut parte de un debut norocos, la primul meci la care a asistat în calitate de şef echipa a remizat în faţa celei mai puternice echipe a campionatului, Steaua. Pieca a stat alături de patronii grupului de firme PIC, Cornel şi Ilie Penescu, de preşedintele executiv Viorel Ilinca şi alte persoane din conducerea clubului.
    # Supervizaţi de Zenga. Steliştii au fost supervizaţi de la tribuna oficială de fostul lor antrenor, italianul Walter Zenga, care a venit pe „Lia Manoliu” însoţit de Raluca Zenga, nevasta sa, şi de câţiva căutători de talente italieni. Zenga a părut trist de faptul că foştii săi jucători nu mai au forţa de atac de pe vremea sa, acesta fiind al treilea meci consecutiv de pe teren propriu în care steliştii nu marchează. Suporterii stelişti nu l-au uitat nici pe Zenga, dar nici pe Protasov, cărora le-au strigat numele.
    # Carlos nervos. FC Argeş nu a prea contat în atac, astfel că pe frigul de afară portarul Carlos a îngheţat. În minutul 84 a prins momentul să iasă dintre buturi şi a făcut un adevărat sprint până dincolo de centrul terenului, pentru a se răţoi la Daouda, care i s-a părut că trage de timp.
    # Chiţa căpitan. În absenţa lui Bogdan Vintilă, antrenorul Sorin Cârţu a fost nevoit să aleagă între Marius Bilaşco şi Alin Chiţa pentru banderola de căpitan de echipă. A fost preferat Chiţa, pentru că era previzibil că Steaua se va arunca în atac şi apărarea trebuia să colaboreze foarte bine. Singurul moment în care Chiţa s-a pierdut cu firea a fost atunci când a şi încasat cartonaşul galben, când l-a oprit pe Boştină cu mâna, căzut fiind la pământ.
    # Gigi a discutat afaceri. Patronul Stelei a avut la meciul cu FC Argeş câţiva invitaţi, cu care a discutat afaceri în pauză, ceva cu imobiliarele. Însă, se putea citi pe faţa lui că nu la bani îi stă gândul, ci la faptul că Steaua nu reuşeşte să marcheze de trei meciuri pe teren propriu. La fel de îngrijorat era şi Cătălin Zmărăndescu, care ar fi vrut să intre în teren să dea el câteva...

    Steaua Bucureşti – FC Argeş 0-0 (0-0)
    Stadion: „Lia Manoliu”. Spectatori: 2.000

    STEAUA: Carlos – Ogăraru, Ghionea, E. Baciu (79 A. Cristea), Neşu – B. Nicoliţă (58 Opriţa), Rădoi, Lovin (58 Cristocea), Boştină – Iacob, Dică. Antrenor: Cosmin Olăroiu
    FC ARGEŞ: Guso – Chiţa, Rohat, Daouda, Bazzi – Prepeliţă (84 Ad. Ionescu), Negoiţă, Murgan, Cr. Tănase (61 B. Stancu) – Bilaşco (77 Costescu), Năstăsie. Antrenor: Sorin Cârţu
    Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Ionel Popa (Paşcani) şi Daniel Burloiu (Galaţi)
    Cartonaşe galbene: Guso, Chiţa, Daouda


    Sursa:Top

  5. #5
    incepator din_inima's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    am auzit ca vi s-a luat banneru cu ultras viola,ce se va intampla in continuare? normal ar fi sa va defiintati...

  6. 13th March 2006, 15:26
    Reason
    Duplicat

  7. #6
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    da, bannerul ne-a fost luat de cei de la Peluza Sud Steaua. Vom da un comunicat in cursul zilei de maine si vom spune ce avem de spus!

  8. #7
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    După confruntarea surdă din teren, a început
    Războiul declaraţiilor între Steaua şi FC Argeş
    # Mihai Stoica: „Sorin e diabolic!”
    # Sorin Cârţu: „Caterincă ieftină a lui MM”

    După terminarea meciului Steaua – FC Argeş 0-0, puţinii spectatori din tribunele stadionului „Lia Manoliu” au însoţit retragerea echipelor la vestiare cu un cor de fluierături şi huiduieli. Cei mai vizaţi au fost Nicolae Dică, pentru jocul său foarte slab şi Cosmin Olăroiu, antrenorul Stelei fiind învinuit că echipa nu a marcat nici un gol pe teren propriu în acest sezon. La vestiare, nervii s-au dezlănţuit, gazdele criticând vehement tactica ultradefensivă pe care Sorin Cârţu a ales-o. Cu toate că sunt foarte buni prieteni, Cârţu şi Olăroiu au evitat să se întâlnească la conferinţa de presă, iar Mihai Stoica a lansat un atac dur la antrenorul Argeşului, cu care este foarte bun amic.
    # Mihai Stoica: „Dacă puneam poarta la mijlocul terenului şi tot nu atacau”
    „Ce-a făcut Cârţu? A reinventat fotbalul! Nu a băgat autocarul în poartă, ci toată autobaza! Cârţu a venit să se apere. În regulă, a făcut antijoc, însă cu aceste trageri de timp, nu am mai văzut aşa ceva... Când Opriţa a tras peste poartă, Guso s-a accidentat, Daouda a faultat şi tot el s-a accidentat, la fel şi Bilaşco. Sorin este diabolic, cred că i-a zis lui Bilaşco <dă-te mort!>. Bilaşco era singurul vârf, dar se plimba pe acolo... Aşa ceva nu se poate! Nici dacă puneam poarta la mijlocul terenului nu cred că atacau. Este mai greu să marchezi gol fără să şutezi spre poartă. Aceste lucruri dau fotbalul românesc înapoi”.
    Sorin Cârţu: „Trebuia să mă dau la o parte? De ce nu au băgat zece atacanţi?”
    „Ce mă interesează e mine ce spune Stoica? Nu am făcut antijoc, ne-am apărat foarte bine. Cât despre faptul că nu am contat în atac, am mai spus, nu am reuşit nimic în atac. Nu am plecat croit să nu atacăm. Nu vreau să mă scuz, dar de 18 zile intrăm pe sintetic, nu am făcut un antrenament tactic şi vrem să batem pe Steaua?!... S-a văzut că nu am avut posesie deloc, cam astea ar fi explicaţiile. În rest, ce trebuia să fac, să mă dau la o parte să nu îi punem piedică lui Steaua? Dacă se laudă că au inventat ei jocul ofensiv, de ce au început meciul cu şase apărători? De ce nu au băgat zece atacanţi? Asta e caterincă ieftină a lui MM, de fiecare dată când nu are rezultate, sunt de vină alţii, mai puţin ei... Dacă mai îndrăznim să luăm puncte de la Steaua poate vine şi ne bate în vestiare cum a făcut cu suporterul acela în tribună...”

    Carlos a vrut să-l lovească pe Cârţu!
    Portarul portughez al Stelei, Alberto Fernandez Carlos, a îngheţat de frig duminică seara, deoarece atacanţii Argeşului nu au tras nici un şut pe poartă. Temperamental ca orice latin, Carlos s-a agitat în poartă pentru colegii săi, iar când a prins momentul, a izbucnit nervos de două ori. Prima oară, atunci când Mariko Daouda era căzut la pământ în propria jumătate de teren, Carlos a făcut un sprint de peste 50 de metri şi s-a luat de apărătorul de culoare piteştean, iar a doua oară la final, când a vrut să arunce cu mănuşile în Sorin Cârţu. Văzând că arbitrii sunt aproape de el şi l-ar putea observa, portughezul s-a mărginit doar la a-i spune ceva în limba sa lui Cârţu, sigur nu ceva de bine...

    Vulturul cel mare cu prada între gheare
    Cei aproape 200 de suporteri piteşteni, veniţi la Bucureşti cu trei autobuze, au restilizat un vechi slogan al reclamelor comuniste, „Vulturul cel mare cu prada între gheare”, transpunându-l în realitatea zilelor de azi. Ultraşii au desenat pe o imensă pânză un vultur uriaş, reprezentând echipa FC Argeş, care are în ghearele sale stema clubului Steaua, ce urmează să fie aruncată într-un cuib unde mai zac stemele cluburilor Rapid, FC Naţional şi Dinamo, iar alături era mesajul: „Azi voi sunteţi prada”. Interesanta coregrafie a fost afişată înainte de primul fluier al arbitrului Cristi Balaj şi a fost luată în derâdere de suporterii echipei Steaua, dar la final s-a dovedit că Vulturul a prins Steaua în ghearele sale.

    Eroul meciului cu Steaua e modest
    Guso, fericit că a închis poarta la debut

    Cel mai bun jucător piteştean în meciul cu Steaua, portarul Adnan Guso, este mai fericit că nu a luat gol la debutul său la FC Argeş decât de punctul obţinut împotriva campioanei. Bosniacul a închis poarta şi a dat siguranţă echipei sale, care a trebuit să se apere 90 de minute în faţa unor jucători care au presat continuu poarta alb-violetă. Chiar dacă nu a avut de rezolvat decât două situaţii critice, Guso s-a descurcat excelent între buturi, ieşind inspirat la toate mingile centrate în careul său, trimise în principal pe adresa înaltului atacant Victoraş Iacob. Chiar dacă a fost cheia punctului obţinut de FC Argeş pe terenul Stelei, Adnan Guso este modest şi spune că trebuie să aşteptăm şi celelalte meciuri pentru a vorbi de valoarea sa.
    Adnan Guso: „Rohat, cel mai periculos”
    # Adnan, cum caracterizezi rezultatul de egalitate scos de FC Argeş cu Steaua?
    - Meciul cu Steaua a fost un meci foarte greu, pentru că Steaua e o echipă bună. Important este că noi nu am primit gol, exact ceea ce ne-am propus înainte de a intra în teren şi am reuşit să scoatem un punct. Toţi băieţii au jucat bine şi merită felicitări.
    # Cum ai rezistat presiunii continue la care ai fost supus?
    - Ştiam că fiecare meci cu Steaua e greu, dar e bine că nu am primit gol, mai ales la debutul meu în poarta lui FC Argeş. Ei au atacat continuu şi au aşteptat o greşeală a noastră, dar şi noi am jucat bine. Cel mai greu mi-a fost la devierea lui Rohat din prima repriză, a fost cel mai periculos moment, dar am scăpat cu bine. A mai fost lovitura liberă a lui Boştină, dar nu mi-am făcut probleme.
    # Credeai că FC Argeş are forţa să ia un punct pe terenul Stelei?
    - În primul rând că sunt mulţumit de rezultat. Ne-am antrenat trei săptămâni pe sintetic, nu am călcat pe iarbă şi am intrat cu puţină frică, dar ne-am revenit. Repet, important pentru noi este că nu am luat gol.
    # Urmează un alt meci greu, cu Rapid... Avem forţa să-i batem?
    - Da, va fi la fel de greu, dar trebuie să obţinem un rezultat pozitiv pentru a continua ce am început la Steaua. Dacă putem să-i batem e bine, dacă nu rezultat pozitiv, după mine, este şi un egal, pentru că Rapid este echipă bună. Totuşi, ţinând cont că jucăm acasă ar fi mai bună o victorie.

    Sursa:Top

  9. #8
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Comunicat Ultras Viola
    Dupa meciul de duminica cu Steaua grupul Ultras Viola isi anunta autodesfiintarea dupa ce bannerul nostru a fost capturat de fanii stelei de la peluza sud.Consideram ca este un gest normal , atata timp cat bannerul nostru a fost capturat de suporteri adversi. Vom continua sa sustinem pe FC ARGES indiferent de grupul din care vom face parte!La aceasta captura a participat in mod special si jandarmeria romana care a permis stelistilor sa se infiltreze printre noi si cand a fost sa ne recuperam bannnerul ne-au barat drumul si ne-au impins cu forta in autocare.

    www.fcarges.com

  10. #9
    incepator din_inima's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    ceva poze cu galeria voastra in bucale nu ai?

  11. #10
    Alb-Violet esku's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,816
    Reputatie
    1
    o sa apara pe site in cateva zile .... www.fcarges.com
    [B][COLOR="Purple"][SIZE="2"]no signature! [/SIZE][/COLOR][/B]

  12. #11
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Augustus Constantin va arbitra FC Argeş - Rapid
    Cârţu ameninţă că nu va sta pe bancă

    Comisia Centrală a Arbitrilor, condusă de vâlceanul Gheorghe Constantin, a anunţat delegările pentru etapa a doua a returului. La meciul de la Mioveni, pe care FC Argeş îl va susţine contra Rapidului, a fost trimis Augustus Constantin, fiul preşedintelui CCA.
    Tensiuni după delegarea lui Augustus
    După meciul pe care FC Argeş l-a susţinut în prima etapă a acestui campionat, 0-1 cu Steaua pe teren propriu, antrenorul piteştenilor, Sorin Cârţu, a făcut câteva declaraţii dure la adresa arbitrului vâlcean Augustus Constantin, care i-a fost potrivnic de fiecare dată când l-a arbitrat. Cârţu a spus atunci că va refuza să mai stea pe banca tehnică a oricărei echipe pe care o antrenează dacă la meciurile sale va mai fi delegat Augustus Constantin. După o jumătate de an, fiul preşedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor este trimis din nou la un meci al Argeşului pe teren propriu, şi unul la fel de important ca cel din prima etapă: cu Rapid. La auzul veştii, Sorin Cârţu nu a ştiut cum să reacţioneze, dar a lăsat să se înţeleagă că s-ar putea să-şi ducă planul în aplicare şi să nu fie prezent la partida pe care echipa sa o va susţine în compania Rapidului, duminică de la ora 15:30. „Dacă aşa am zis atunci, probabil că nu voi sta pe bancă. Nu vin! Ce să mai zic? Asta e puterea lui FC Argeş, la Bacău suntem arbitraţi de Uţică, iar acasă de Constantin, la meciurile importante. Nu ne implicăm în protecţia acestei echipe... Faptul că nu am mai venit la conferinţele de presă anul trecut a fost ca un mod de protest şi probabil că aşa voi face şi acum”, a declarat Cârţu.

    Meciurile în care Cârţu a fost arbitrat de Augustus
    # Ed. 1999-2000: Rocar Bucureşti – Extensiv Craiova 3-1 – Extensiv a retrogradat în Divizia B
    # Ed. 2003-2004: Petrolul – Univ. Craiova 1-1 – după acest meci Augustus Constantin a fost suspendat două etape
    # Ed. 2003-2004: Oţelul Galaţi – FCM Bacău 2-2 – meci tensionat, în urma căruia Oţelul a pierdut locul 4 la sfârşitul campionatului, iar FCM Bacău s-a salvat de la retrogradare
    # Ed. 2004-2005: FCM Bacău – Oţelul Galaţi 1-0 – Cârţu a fost eliminat pentru că a alergat după un copil de mingi
    # Ed. 2004-2005: Oţelul Galaţi – Univ. Craiova 0-0 – Constantin nu a dat două lovituri de la 11 metri clare pentru Oţelul, la două faulturi făcute în careu de actualul jucător piteştean, Mădălin Murgan
    # Ed. 2005-2006: FC Argeş – Steaua Bucureşti 0-1 – Meci întrerupt din cauza ploii, eliminare a lui Negoiţă în minutul 45 şi lovitură liberă uşor acordată, din care Dică a marcat golul victoriei Stelei
    * - Echipele bolduite sunt cele antrenate de Sorin Cârţu

    Sursa:Top

  13. #12
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Gigi Becali îi ia apărarea lui Cârţu
    „Bravo lui! Îi strâng mâna”

    Înainte de plecarea la Sevilla, patronul echipei Steaua, Gigi Becali, a declarat că lui i se pare normală tactica pe care a ales-o Sorin Cârţu, aceea de a nu lua gol în meciul cu Steaua. „Nu sunt de acord cu Mihai (n.r. – managerul Mihai Stoica), care s-a luat de Cârţu pentru tactica aleasă. Sorin şi-a propus să ia un punct cu Steaua şi a reuşit, bravo lui! Când o să-l văd, o să-i strâng mâna”, a spus Becali, referindu-se la declaraţia lui MM Stoica după meciul cu FC Argeş. „I-am interzis lui MM să mai discute cu suporterii, că nu trebuie să le dea lor explicaţii”, a mai spus Gigi, care în luna decembrie a venit la Piteşti pentru a negocia cumpărarea pachetului majoritar de acţiuni de la FC Argeş.
    MM e atacat din toate părţile
    După ce patronul său a dezavuat declaraţiile la adresa lui Cârţu, Mihai Stoica este criticat dur şi de către editorialistul cotidianului Prosport, Florin Caramavrov: „Un personaj de râsu-plânsu are şi Steaua. Când credeam că s-a mai potolit un pic, lui Meme Stoica i-a ieşit iar ironia prin piele. El l-a criticat pe antrenorul piteştenilor, Sorin Cârţu, pentru simplul fapt că acesta a găsit tactica perfectă de anihilare a Stelei. Asta e chiar culmea nesimţirii, să te referi la acţiunea unui tehnician cu vechime şi cu rezultate, când antrenorul tău nu e capabil să găsească strategia de penetrare a porţii adverse, şi asta trei meciuri la rând. Dar probabil că ieşirile astea idioate fac parte dintr-un plan secret al lui Meme, ca să mai fie şi el băgat în seamă”.

    Sursa:Top

  14. #13
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Obiectivul lui Cârţu pentru meciul cu Rapid:
    „Vreau să fiu egalul lui Hamburg!”

    După ce a declarat că s-a dus pe terenul echipei Steaua cu gândul să fie egalul lui Betis Sevilla, care reuşise un rezultat de egalitate, scor 0-0, prioritatea lui Sorin Cârţu s-a schimbat pentru următorul meci din campionatului Diviziei A, cu Rapid. „Vreau să fiu egalul lui Hamburg”, declară Sorinaccio, care se gândeşte la un rezultat de 3-1 duminică. „Lumea nu înţelege că în fotbal scopul scuză mijloacele. Dacă eu jucam la înfrângere cu scorul de 3-1 la Hamburg doar ca să mă calific, eram criticat de toată lumea, aşa cum s-a întâmplat după meciul Argeşului cu Steaua. Se fac analize superficiale. De exemplu, consider că un rezultat pozitiv pentru FC Argeş, în conjunctura de moment, este chiar şi egalul cu Rapid”, a mai spus Cârţu.
    Meci ofensiv
    FC Argeş nu a mai câştigat pe teren propriu în faţa Rapidului de patru ani, dar antrenorul piteştenilor nu crede că acesta este un complex. Pentru partida cu proaspăta sfertfinalistă a Cupei UEFA, Cârţu a pregătit o tactică specială, ultraofensivă, cu trei atacanţi: Năstăsie, Bilaşco şi Costescu. „Suntem conştienţi că vom avea o partidă dificilă, trebuie să facem o figură frumoasă în faţa unei echipe foarte optimiste, cu un tonus ridicat după calificarea în sferturile Cupei UEFA. Eu nu mă bazez pe posibila oboseală a rapidiştilor, pentru că dacă joci la nivelul ăsta ai şi un lot pe care să-l rulezi, aşa că mă aştept ca Răzvan să vină cu jucători proaspeţi pe lângă cei de bază, Coman, Niculae, Buga sau Moldovan, nişte individualităţi de marcă”, a declarat ieri Sorin Cârţu.

    Se întâlnesc cei doi Mourinho ai României
    După ce preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, l-a numit pe Sorin Cârţu „Mourinho” al României datorită jocului extrem de tacticizat al echipei pe care o antrenează, acum câteva zile cotidianul Bild l-a comparat pe Răzvan Lucescu tot cu tehnicianul londonezilor de la Chelsea. Cei doi Mourinho ai României se vor confrunta duminică în meci direct. În afară de faptul că sunt doi antrenori foarte bine documentaţi, Cârţu şi Lucescu sunt şi doi oameni de fotbal extrem de eleganţi, care se îmbracă după ultima modă şi numai cu haine de calitate.
    # Sorin Cârţu: „Nu va fi un meci între doi Mourinho, ci între doi antrenori cu personalitate, care-şi pun amprenta personală pe jocul formaţiilor lor. Nu ştiu ce palmares am în faţa lui Răzvan, pentru că nu ţin astfel de statistici, altfel m-aş curăţa psihic”.
    # Răzvan Lucescu: „Trebuie să uităm de meciul cu Hamburg şi să ne concentrăm la campionat. Avem un meci foarte greu la FC Argeş, o echipă care pregăteşte foarte bine meciurile. Dacă vrem să păstrăm legătura cu Steaua şi Dinamo trebuie să învingem duminică. Va fi greu, mai ales pentru mine, pentru că trebuie să-i fac pe jucători să uite de calificare.”

    Cârţu e convins că va fi furat de Augustus Constantin
    Sorin Cârţu nu îi acordă nici o prezumţie de nevinovăţie lui Augustus Constantin înainte de meciul FC Argeş – Rapid, spunând că după patru meciuri în care a fost furat de arbitrul vâlcean, nu are cum să creadă că acesta va arbitra corect. Sorinaccio nici măcar nu este convins că delegarea fiului preşedintelui CCA a fost făcută de calculator, ci de alte interese. „Augustus Constantin va căuta momentul prielnic să ne irite, să ne ciupească. În ultimele patru meciuri a arbitrat ostentativ, restrictiv cu noi şi permisiv cu adversarul. Totul a pornit de la un meci de cupă Rapid – Oţelul, după care a continuat cu două partide Oţelul – FCM Bacău şi a culminat cu întâlnirea dintre FC Argeş şi Steaua. De fiecare dată a căutat să mă cureţe pe mine, personal”, a declarat Sorin Cârţu, care e iritat de regula impusă de CCA de a nu se mai recuza arbitri: „Cum adică să nu pot să refuz pe cineva? Păi mai pot eu să-l sufăr pe Uţică după ce m-a furat pe faţă la Bacău (n.r. – FCM Bacău – FC Argeş 3-2 în ultima etapă a turului)? Cum ar putea Uţică vreodată să mai dea ochii cu mine?”. Cârţu nu este supărat numai pe arbitri, ci şi pe preşedintele Viorel Ilinca, pentru lipsa de protecţie. „Nu vreau să bat cu japca, vreau un arbitru corect. Faptul că nu au făcut nici un raport, nu au ieşit în faţă cu declaraţii, mă deranjează. Nu se ia atitudine şi vom fi mereu descoperiţi”.

    Tănasă este exclus până la meciul cu CFR Cluj
    Golgheterul echipei FC Argeş, Ciprian Tănasă, nu va fi folosit de Sorin Cârţu la nici un meci oficial până cel puţin la meciul cu CFR Cluj, din etapa a patra a returului. Cârţu a luat această decizie după ce Tănasă se află în conflict cu clubul, a refuzat să-şi prelungească înţelegerea până în 2008 şi, mai ales după ce preşedintele CFR Clujului a declarat că Tănasă este omul lui. „Cum să folosesc un jucător care este fotbalistul altui club? El chiar şi dacă are intenţii bune, dacă greşeşte o să mă gândesc imediat la faptul că a făcut-o intenţionat. După meciul cu CFR Cluj o să mai vedem ce facem cu el”, a declarat Cârţu despre atacantul pe care îl considera ca şi pe copilul său, atunci când a venit la FC Argeş.

    Prepeliţă este incert
    Internaţionalul de tineret Andrei Prepeliţă are şanse destul de mici să joace duminică împotriva Rapidului după ce acesta este ţintuit la pat de trei zile de o gripă puternică. Prepeliţă a încercat toate remediile posibile, de la medicamente la leacuri băbeşti, dar cert este că nu a făcut nici un antrenament în această săptămână. „Fără Prepeliţă ne-ar fi extrem de greu în faţa Rapidului. Nu s-a antrenat deloc, dar sperăm să-l recuperăm până la ora jocului. Şi aşa avem problemele cu care ne-am confruntat şi împotriva Stelei. Starea terenurilor este sub orice critică, meciul-şcoală l-am ţinut pe terenul de zgură şi nisip. Sperăm să avem o turaţie în plus faţă de meciul cu Steaua, dar s-ar putea să avem probleme, pentru că nu suntem 100% în formă”, spune cu regret Cârţu.

    Cârţu îl atacă din nou pe Meme Stoica
    Războiul declaraţiilor dintre managerul Stelei, Mihai Stoica şi antrenorul Argeşului, Sorin Cârţu nu s-a terminat. Ieri, Sorinaccio a lansat noi săgeţi la adresa lui Meme, după calificarea istorică a Stelei la Sevilla. „Meme face analiza adversarilor după ce pierde sau nu-i convine lui ceva. Să vedem acum, după ce a câştigat, dacă mai face analiza lui Betis. Să vedem dacă recunoaşte că Betis a jucat foarte prost, că a profitat de o conjunctură favorabilă sau de imbecilitatea lui Joacqim. Nu, o să se bată cu pumnii în piept că a fost Steaua mai bună”, a comentat Cârţu, care nu l-a iertat nici pe Lorenzo Serra Ferrer. „Antrenor cu nume, dar care a greşit flagrant, nestudiind jocul adversarilor. Dacă s-ar fi uitat pe vreo casetă ar fi descoperit că Dică nu are voie să centreze cu piciorul drept, că Nicoliţă trebuie blocat pe acelaşi picior drept, plus multe alte erori tehnice. Betis s-a curăţat pe mâna a doi oameni: Serra Ferrer şi Joacqim”.

    Cerere mare de bilete, locuri puţine
    2.000 de rapidişti vor să vină la Mioveni

    Micuţul stadion de la Mioveni va găzdui mâine cel mai important meci al acestui început de an, FC Argeş – Rapid Bucureşti. Cu două zile înainte de confruntarea dintre cele două echipe cu linii de clasament aproape identice, jandarmii piteşteni se aşteaptă la ce e mai rău... Locotentul Liviu Iordache, din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş, este îngrijorat de faptul că până vineri se cumpăraseră 1.000 de bilete de tren de către suporterii rapidişti, care au mai anunţat şi sosirea a cel puţin patru autocare şi alte maşini personale. Giuleştenii care vor veni cu trenul vor fi daţi jos la gara Ciumeşti, iar deplasarea până la stadion (n.r. – circa şapte kilometri) se va face pe jos, în coloană! Astfel, la Mioveni e posibil să ajungă circa 2.000 de suporteri alb-vişinii, dar organizatorii le-au rezervat doar 500 de locuri oaspeţilor! 250 de jandarmi, în frunte cu colonelul Nicu Popescu, vor asigura dispozitivul care va asigura ordinea celor maxim 4.000 de spectatori de la meciul de duminică.

    Coman: „Eu ţin foarte mult la această echipă a Piteştiului”
    Dănuţ Coman a fost joi seara invitatul lui Florin Călinescu la emisiunea „Om la Om”, de pe postul de televiziune TV Sport. Discuţia s-a axat pe performanţa uluitoare a Rapidului, calificarea în sferturile de finală ale Cupei UEFA, dar ea a degenerat, cunoscutul om de televiziune mizând pe apropierea dintre el şi Coman pentru că faptul că amândoi sunt argeşeni. În cadrul emisiunii, Coman a declarat că se simte piteştean cu toate că acum joacă la Rapid, dar este profesionist şi îşi va face treaba în poartă duminică în mod conştiincios. „Eu ţin foarte mult la oraşul Piteşti şi la această echipă a Piteştiului, dar le-am spus colegilor că ne aşteaptă un meci greu. Am prieteni acolo, am familia, foşti colegi şi fani şi nu mă pot despărţi cu gândul indiferent la ce echipă voi juca”, a declarat Dănuţ Coman.
    Dialog spumos/spumant între Călinescu şi Coman
    Florin Călinescu: - Dani, eşti argeşean, adică de loc din Argeş?
    Dani Coman: - Da, sunt argeşean.
    Florin Călinescu: - Şi eu sunt argeşean, părinţii mei locuiesc la Băbana.
    Dani Coman: - Da, ştiam.
    Florin Călinescu: - De unde anume din Argeş?
    Dani Coman: - Din Ştefăneşti.
    Florin Călinescu: - De acolo, de unde e vinul? Că la Piteşti mai mult cu ţuică, cu vinul mai rar...
    Dani Coman: - Nu le am cu băutura.
    Florin Călinescu: - Dani, presa a scris că te-ai dus la Hamburg să îţi iei verighetă!
    Dani Coman: - Nu am citit presa azi, dar eu ştiam că m-am dus la Hamburg să joc fotbal. Am ieşit cu băieţii la plimbare, dar nu să cumpăr verighetă...
    Florin Călinescu: - Alo, presa! Păi băiatul nici nu are prietenă şi voi scrieţi de verighetă?...
    Dani Coman: - Nu, am prietenă şi vorbesc de mult timp cu ea. Ştiu că până la urmă trebuie să-mi întemeiez familie şi să am copii, dar acum nu se pune problema.
    Florin Călinescu: - Duminică joci?
    Dani Coman: - Am înţeles că joc. Oricum eu sunt profesionist şi o să intru să-mi fac datoria.
    Florin Călinescu: - Dar dacă greşeşti, nu o să zică lumea că ai făcut-o dinadins?
    Dani Coman: - Numai cine stă pe bancă nu greşeşte!

    Sursa:Top

  15. #14
    incepator leon1921's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    ba ce jepaturi de concetateni am,sa strigati voi la meciul cu rapid,steaua-steaua-steaua... a nu se interpreta ca iau apararea rapidului dar imi provoaca o scarba deosebita toti pitestenii care sustin SDR.

  16. #15
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    FC Argeş a condus pe Rapid timp de 80 de minute
    Egalată în prelungirile prelungirilor

    FC Argeş a avut o şansă imensă de a se apropia de Dinamo şi Steaua în fruntea clasamentului, dar încă o dată, a patra oară în acest campionat, a scăpat-o printre degete. Piteştenii i-au avut „în mână” pe sfert-finaliştii Cupei UEFA, Argeşul conducând echipa lui Răzvan Lucescu timp de 80 de minute, dar au fost egalaţi la ultima fază a jocului. Viorel Moldovan a răzbunat Rapidul cu golul din prelungirile prelungirilor, formaţia giuleşteană primind aceeaşi lovitură în turul campionatului de la Ciprian Tănasă, marcator în minutul 90 pentru remiza de sub Podul Grant, 1-1.
    Patru atacanţi pentru un gol norocos
    Lucescu şi-a permis să trimită jucători care au evoluat mai puţin, iar vedetele de 24 de karate şi le-a păstrat alături de el, pe bancă, pentru a le odihni o perioadă. Meciul a început într-o notă dominantă de echilibru, ambii antrenori încercând să profite de perioada de tatonare pentru a „citi” tactica pe care tehnicianul advers a luat-o. Din fericire pentru gazde, Costescu (30 de ani) a trecut ca trenul pe lângă Maftei (24 de ani) în minutul 13 şi FC Argeş a trecut în avantaj. Până la pauză Rapidul a creat o presiune puternică în jumătatea adversă de teren, dar doar atât, pentru că primul şut pe poartă al ceferiştilor a venit abia în minutul 52! Temându-se să nu piardă, Răzvan Lucescu îi introduce în teren pe Niculae, Buga şi Moldovan, ajungând să joace cu patru vârfuri în ultimul sfert de oră! Abia în minutul 78 a apărut prima ocazie adevărată de gol a echipei giuleştene, atunci când Daniel Niculae a trimis cu capul, incredibil, peste poartă de la circa şase metri, dar acesta a fost semnalul de alarmă pe care oaspeţii l-au tras... După acest moment, alb-vişiniii au presat continuu caeul lui Guso care, după o intervenţie salutară la Viorel Moldovan (minutul 90+2), a trebuit să se recunoască învins de fostul atacant al echipei naţionale, care a tras la colţul lung printr-o pădure de picioare. A fost ultima fază a meciului şi toată lumea a plecat uitându-se în sus, convinsă că Dumnezeu a făcut dreptate: Rapid a egalat nemeritat la Mioveni, aşa cum a făcut-o în urmă cu şase luni FC Argeş în Giuleşti.

    FC Argeş – Rapid Bucureşti 1-1 (1-0)
    Costescu (13) – V. Moldovan (90+4)

    Mioveni. Stadion: „Orăşenesc”. Spectatori: 5.000
    Şuturi pe poartă: 2-3. Şuturi în afara porţii: 5-7. Cornere: 1-8. Ofsaiduri: 2-2. Cartonaşe galbene: 3-1
    FC ARGEŞ: Guso – Chiţa, Rohat, Daouda, Bazzi – Prepeliţă (65 Ad. Ionescu), Negoiţă (86 Crivac), Murgan – Costescu, Bilaşco, Năstăsie (75 Cr. Tănase). Antrenor: Sorin Cârţu
    RAPID: Coman – M. Constantin, Maftei, Rada, I. Stancu (65 D. Niculae) – Bădoi, R. Stancu, V. Negru, Pancu – Burdujan (46 V. Moldovan), Vasilache (55 Buga). Antrenor: Răzvan Lucescu
    Arbitri: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea) – Marcel Savaniu (Sibiu) şi Ioan Onicaş (Zalău)
    Cartonaşe galbene: Negoiţă, Năstăsie, Guso - Pancu



    Un stadion prea mic pentru un meci atât de mare
    # Bătăi cu bolovani # Scandal la intrare # 2.000 de oameni rămaşi la porţi # Organizatorii au dat banii înapoi pe bilete

    Aşa cum am anticipat în ziarul de sâmbătă, nu avea cum ca acest meci să nu iasă cu scandal! Un stadion cu o capacitate de doar maxim 4.000 de locuri a trebuit să găzduiască un meci care atrage, de obicei, circa 10.000 de spectatori la meci. Cu o oră şi jumătate înainte de primul fluier al arbitrului, tribunele erau arhipline, iar la porţi începeau să se strângă primii oameni nemulţumiţi. Aceştia îşi cumpăraseră bilete, dar nu mai aveau unde să intre. Prin urmare, scandalul a fost inevitabil! Jandarmii au întărit efectivele la porţi, iar pentru potolirea situaţiei, organizatorii s-au decis să le dea banii înapoi oamenilor pe loc, prin gard! Mai greu de potolit au fost fanii rapidişti, care au făcut deplasarea până la Mioveni şi nu au mai fost lăsaţi în stadion! După ce spaţiul rezervat lor s-a umplut, circa 500 de locuri, celorlalţi li s-au închis porţile în nas, astfel că giuleştenii s-au luat la bătaie cu jandarmii! Nici mascaţii nu au stat cu mâinile în sân... Ei au fost chemaţi să intervină la cel mai complicat conflict, cel între spectatorii locali şi galeria Rapidului. Primii au început să arunce cu pietre şi bolovani înspre oaspeţi, iar aceştia au ripostat cu scaune rupte şi beţe de la steaguri. La un moment dat, din cauza acestor incidente, observatorul Gheorghe Nedelescu a anunţat că meciul nu va mai începe la ora anunţată, dar a revenit asupra deciziei.

    Contre şi între jucători
    Nu numai în tribune a existat scandal, ci şi pe teren. Ionuţ Rada a fost aproape de a-l lua la bătaie pe Andrei Prepeliţă în prima repriză după ce internaţionalul de tineret l-a depăşit de două ori foarte elegant, iar a treia oară a simulat un fault. Căzut la pământ, Prepeliţă s-a trezit cu pumnul lui Rada în piept, conflinctul fiind aplanat de asistentul Marcel Savaniu. La final, Marius Constantin a vrut să-l bată pe Cristi Tănase, dar au intervenit acolo Dănuţ Coman şi cei doi antrenori, Sorin Cârţu şi Răzvan Lucescu.

    Gol marcat în minutul 5 al prelungirilor!
    Dacă meciul dintre FC Argeş şi Rapid s-ar fi desfăşurat în urmă cu cinci ani, golul egalizator marcat de Viorel Moldovan în prelungirile prelungirilor ar fi stârnit un scandal imens. Asta pentru că el a fost înscris, după ceasul nostru, în minutul 5 şi 17 secunde al prelungirilor, în condiţiile în care arbitrul Augustus Constantin a arătat doar 4 minute de prelungiri! Dar, noile recomandări ale FIFA sunt clare: indiferent câte minute de prelungire arată arbitrul, meciul se termină atunci când consideră el. La Mioveni, finalul a fost dramatic! La finalul celor 90 de minute de joc, Augustus Constantin s-a uitat către arbitrul de rezervă, Mugur Drăgănescu, cu gândul de a-i indica perioada de timp pe care o va prelungi. Însă, Drăgănescu era ocupat cu ordinea pe cele două bănci, astfel că nu l-a văzut pe Constantin. Arbitrul de centru s-a mai uitat timp de două minute după el, şi de nervi l-a strigat şi i-a transmis că va prelungi meciul cu 4 minute. Dar indicaţia i-a dat-o deja în prelungiri, în minutul 90+2... Jocul s-a scurs încă trei minute de aici, iar Viorel Moldovan a reuşit golul egalizator în minutul 5 şi 17 secunde, iar după înscrierea lui, Constantin a mai lăsat jocul să continue alte 2-3 minute!

    CULISE
    # Daouda era să nu joace!
    Cel mai bun jucător al meciului de ieri a fost, fără vreo îndoială, ivorianul Mariko Daouda. Acesta a respins zeci de baloane, a anticipat fazele de atac ale oaspeţilor şi a evoluat fără greşeală. Însă puţini ştiu că el era gata-gata să nu joace! Cu mai bine de o oră înainte de începerea meciului el a acuzat nişte dureri musculare şi a fost trimis de Cârţu pe teren pentru câteva sprinturi şi lovituri de balon, pentru a vedea dacă totul e OK. Cum ivorianul s-a descurcat de minune, el a fost titular.
    # Coman nu a înjurat Steaua. Piteşteanul Dănuţ Coman a fost aplaudat de tot stadionul la ieşirea lui la încălzire. După ce a fost aclamat de galeria piteşteană. Rapidiştii l-au luat în primire şi l-au salutat. În momentul în care galeria alb-vişinie i-a cerut să înjure Steaua, Coman a refuzat, lucru pe care Mincă şi mulţi alţi giuleşteni nu l-au făcut... La fluierul de început al lui Augustus Constantin, suporterii rapidişti au arborat un banner pe care scria „Îngerul nostru e Dani Coman”.
    # La galerie cu voi! Emil Dică s-a dus înainte de începerea meciului la galeria Rapidului, de unde dorea să vadă meciul, însă s-a răzgândit. La fel a procedat şi preşedintele Rapidului, Dinu Gheorghe, care după ce nu a fost lăsat în galerie, s-a aşezat în zona tampon” impusă de FIFA, dar n-a fost lăsa acolo de către jandarmi. Pentru că tribuna oficială era arhiplină, „Vamă” a văzut meciul tot de lângă galerie, dar în zona fotografilor!
    # Primarul Costeştiului a stat în picioare. Dan Vasile, primarul oraşului Costeşti, a fost nevoit să vadă tot meciul în picioare, deoarece nici în tribună, dar nici la „oficială” nu au mai fost locuri. Conservator ca şi patronul Rapidului, George Copos, primarul Costeştiului a ţinut cu FC Argeş şi a fost extrem de trist că echipa şefului a egalat. Vasile vine de 10 de ani la fiecare meci al lui FC Argeş, dar aceasta a fost prima oară când a stat în picioare. Nu la fel au stat lucrurile cu preşedintele PNL Argeş, Adrian Miuţescu şi subprefectul Ion Popa, cei doi luând loc la „oficială”. În schimb, Constantin Nicolescu, primarul Mioveniului, Vasile Costescu şi alţi oameni politici au stat în dreptul vestiarelor.
    # Horia Brenciu, rapidist înfocat. Invitatul de onoare al lui Răzvan Lucescu a fost Horia Brenciu, cunoscutul om de televiziune. Omul care a debutat la Ro-Bingo a stat permanent cu un fular alb-vişiniu la gât şi a stat alături de publicistul şi poetul George Stanca, un nelipsit de la meciurile Rapidului.
    # Daouda a făcut dansul elefanţilor. Vicecampionii Africii, fotbaliştii ivorieni, au lansat în acest an cel mai la modă dans din fotbal, dansul elefanţilor, care are loc la colţul terenului, după fiecare gol marcat. Ivorian de origine, Mariko Daouda a adus dansul la FC Argeş şi a fost „prestat” de fotbaliştii gazdă imediat după reuşita lui Costescu. Interesant este că între Costescu şi Coman, protagoniştii fazei din minutul 13, a avut loc un schimb ciudat de replici înainte de începerea jocului. Rapidistul i-a bătut obrazul piteşteanului, iar acesta s-a răzbunat la gol.

    Faze de TOP
    # Min. 13 – 1-0 COSTESCU. Lansat în adâncime de Daouda, Costescu îl pierde pe drum pe Maftei, intră în careu şi din unghi îl învinge pe Coman
    # Min. 27 – Lansare a lui R. Stancu pentru Pancu, acesta trimite pe spate, fără preluare, dar mingea trece peste poartă
    # Min. 39 – Lovitură liberă a lui Negoiţă, centrarea sa este reluată cu capul peste poartă de către Rohat
    # Min. 62 – Corner al lui Negoiţă, lovitură de cap a lui Chiţa care loveşte plasa laterală
    # Min. 78 – Centrare perfectă a lui Bădoi, Niculae reia cu capul, din şasemetri, peste poartă!
    # Min. 80 – Bilaşco îi pune mingea „pe tavă” lui Murgan, acesta şutează puternic, dar pe centrul porţii
    # Min. 86 – Centrare R. Stancu, lovitura de cap a lui Pancu este scoasă de sub bară de Guso. Cornerul executat este reluat cu capul de Rada milimetric pe lângă bară
    # Min. 90+2 – V. Moldovan, angajat în adâncime, încearcă un lob peste Guso la 14 metri de poartă, dar bosniacul respinge
    # Min. 90+4 – 1-1 V. MOLDOVAN. Învălmăşeală în careu, V. Moldovan prinde un şut în diagonală care trece printr-o pădure de picioare şi intră în poartă

    Cârţu: „Nu avem jucători pentru derby-uri”
    Conferinţa de presă s-a ţinut ad-hoc, în faţa vestiarului. Primul care a fost asaltat de camere tv şi reportofoane a fost Cârţu, care a declarat că rezultatul este meritat, dar nu neapărat meritoriu. „Diferenţa a fost făcută de banca de rezerve a Rapidului. S-a văzut că Niculae, Moldovan şi Buga au făcut diferenţa, asta în timp ce jucătorii mei erau obosiţi, pe final. Din păcate nu avem jucători care să evolueze în derby-uri aşa cum o fac în alte partide de campionat. Nu că nu ar vrea, dar sunt copleşiţi de importanţa jocului”, a declarat Cârţu. Răzvan Lucescu spune că formaţia sa ar fi trebuit să câştige, după numărul ocaziilor, dar este bine că s-a terminat egal. „Am avut patru ocazii mari de a marca, în timp ce Argeşul, după marcarea golului, nu ştiu dacă a mai avut un şut pe poartă. Trebuia să câştigăm azi. Păcat că o echipă ca FC Argeş nu are un teren pe care să joace, ar fi meritat mai mult. Rezultatul mi se pare totuşi echitabil”.


    Sursa:Top

  17. #16
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    PITESTI
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    aia sunt numai si numai tzaranii din mioveni! nici un suporter al echipei FC Arges nu a strigat "Steaua...."... era sa ne luam la bataie cu tzaranii... cu acei tzarani idioti din mioveni care s`au luat si la bataie cu rapidistii....

    si oricum.. majoritatea incidentelor erau incepute de catre jandarmi... exemplu: mie a incercat un idiot de jandarm sa`mi dea amenda nush cate milioane pt simplu` fapt ca stateam in picioare si tzaranii` din spatele meu nu puteau sa vada meciul.... din pacate pt el nu a reusit sa`mi demonstreze ca exista vreo lege care impiedica statul in picioare pe stadioane... etc...
    nici macar nu am fost lasati sa parasim incinta stadionului cu o ora inainte de inceperea partidei.....

  18. #17
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Cârţu: „Ne-am speriat că putem învinge Rapidul”
    campionatului cu patru puncte, adunate în faţa celor mai puternice echipe româneşti, Steaua şi Rapid, dar dat fiind începutul dificil de sezon şi greutăţile de adaptare la clima din România cele două rezultate de egalitate sunt mai mult decât meritate. Sorin Cârţu şi-a atras în primă fază oprobiul public, mai ales al conducătorilor Stelei, pentru tactica aleasă, dar după ce FC Argeş a arătat că poate şi ataca şi pune probleme unei echipe ca Rapid, opinia publică a început a-l lăuda. Astfel, Dumitru Dragomir, Gigi Neţoiu şi chiar adversarul de duminică, Dinu Gheorghe, au avut numai cuvinte de laudă la adresa tehnicianului piteştean.
    # Domnule Cârţu, exceptând golul primit la ultima fază a meciului, rezultatul este echitabil?
    - Am trecut pe lângă victorie, poate nemeritată trebuie să spun, pentru că ei trebuiau să marcheze mai devreme, au avut câteva ocazii bune. Însă, când primeşti sau dai gol în minutul 90 sau în prelungiri, atunci este vorba de noroc. Probabil că suntem sortiţi să rămânem o echipă mică. Ne-a blocat situaţia asta de a conduce devreme cu 1-0, ne-am speriat că putem învinge o echipă de talia Rapidului.
    # V-a surprins cu ceva Rapidul, în plus faţă de Steaua?
    - Meciurile nu seamănă unul cu altul. Noi am mizat pe o situaţie dintr-asta de a avea un plus de prospeţime, pentru că ei veneau după câteva meciuri obositoare, dar soarta meciului a fost schimbată de banca de rezerve. De altfel nu sunt rezerve cei care au intrat, şi mă refer aici la Buga, Niculae şi Moldovan! Aceştia au schimbat faţa Rapidului din momentul în care au intrat în teren şi au creat o presiune mare, la care am cedat până la urmă.
    # Ce părere aveţi că Dinu Gheorghe a declarat că Rapidul merita să câştige?
    - Dinu Gheorghe îşi apără punctul lui de vedere, dar ca să câştigi trebuie să dai mai întâi un gol şi apoi pe al doilea, or dacă îl dai pe primul abia în minutul 94 nu ştiu dacă mai ai timp să dai şi pe celălalt.
    # De data aceasta aţi ţinut autocarul în parcare, nu l-aţi mai băgat în poartă...
    - Nu ştiu, de fiecare dată când avem un meci cu o echipă mare suntem copleşiţi, de-aia şi impresia că ne apărăm continuu. Chiar am discutat cu cineva care mi-a urmărit echipa foarte atent. Aşa şi este, avem jucători care sunt copleşiţi de miza şi importanţa jocului, chiar şi materială, probabil că îi apasă foarte mult asta şi fac greşeli inacceptabile pentru Divizia A. La alte meciuri, fără miză, aceeaşi jucători au evoluţii destul de bune. Sincer, vă spun că am gândit altceva pentru acest început de campionat şi recunosc că doream să învingem cu Rapidul. Aşteptam mai mult de la unii jucători, nu că nu ar vrea, dar nu pot.
    # Din nou am pierdut şansa de a fi pe locul patru, în apropierea granzilor...
    - Şi în turul campionatului am avut trei şanse să terminăm pe locul 3. Aduceţi-vă aminte la Bacău, când am primit gol în ultimele minute tot pe un joc la voia întâmplării. Nimic nu este întâmplător în fotbal.

    Sursa:Top

  19. #18
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Deşi are familia la Bucureşti,
    Daouda se simte la FC Argeş ca acasă

    Indiscutabil, cel mai bun jucător de la FC Argeş în meciul cu Rapid Bucureşti a fost ivorianul Mariko Daouda. Aflat la doar al doilea meci oficial în tricoul Argeşului, Daouda a părut a fi un component de bază al formaţiei piteştene, respingând absolut tot din preajma careului şi anihilând total atacanţii Rapidului. Daouda a fost aproape să nu joace duminică din cauza unor dureri pe care le-a resimţit înainte de joc, dar a ieşit cu o oră şi jumătate la încălzire şi a realizat că poate rezista în teren 90 de minute. O singură intervenţie a fost ratată de Daouda, o foarfecă în apropierea careului, în urma căreia Viorel Moldovan a ratat o ocazie imensă în minutul 90+2, dar la final fundaşul ivorian a fost felicitat de antrenorul Cârţu şi de colegi şi suporteri. De la venirea sa la Piteşti, Mariko Daouda a adus o pată de culoare la FC Argeş. Mai nou, ivorianul i-a învăţat pe colegii săi „dansul elefantului”, pe care componenţii naţionalei Coastei de Fildeş îl fac după fiecare gol marcat.
    # Mariko, ai reuşit să te adaptezi la viaţa de la Piteşti?
    - Da, am reuşit destul de uşor, mai ales pentru că am găsit aici doi băieţi cu care am mai jucat la Craiova (n.r. – Adnan Guso şi Mădălin Murgan) şi că îl am aproape pe antrenorul Cârţu. M-am adaptat bine şi sper că va fi şi mai bine de acum încolo.
    # Ai avut de dat două examene destul de grele la început, cu Steaua şi Rapid...
    - Au fost meciuri foarte grele, cu echipe care au jucat bine în cupele europene şi care sunt la ora actuală cele mai bune din campionat. A ieşit bine pentru că erau meciuri importante şi nu trebuia să pierdem, mai ales că era începutul returului... Faptul că am scos două egaluri este foarte bine.
    # Ce părere ai de faptul că toată lumea a zis că ai fost cel mai bun jucător al meciului?
    - Mă bucură lucrul ăsta, dar eu sunt mobilizat meci de meci, intru în teren cu gândul de a câştiga fiecare partidă. E adevărat că atunci când joci în compania echipelor puternice te mobilizezi şi mai mult şi cred că a contat pentru noi faptul că ei erau obosiţi. S-a şi văzut că nu au intrat cu cea mai bună echipă. Eu mi-am făcut treaba şi nimic mai mult.
    # Care dintre atacanţi ţi s-au părut mai periculoşi? Ai Stelei sau ai Rapidului?
    - La cei de la Rapid s-a văzut clar valoarea lor, cum au intrat după pauză Moldovan, Buga şi Niculae s-a schimbat soarta meciului. Au creat presiune puternică asupra noastră, s-a văzut atitudinea lor de mari jucători. Sigur, şi la Steaua sunt atacanţi periculoşi, dar nu la nivelul celor de la Rapid.
    # Crezi că are FC Argeş, cu tine în echipă, puterea de a se bate cu echipele de pe primele locuri?
    - Păi s-a văzut asta în primele două meciuri ale returului, când am făcut egal cu Steaua şi Rapid. Noi încercăm să fim cât mai sus posibil, dar va fi greu. Avem un antrenor foarte bun şi ştie cum să ne ducă acolo în vârf.
    „Aici sunt oameni prietenoşi”
    # Cum te simţi la Piteşti, mai ai problemele de la Craiova sau Dinamo?
    - Nu, m-am liniştit repede pentru că aici oamenii sunt prietenoşi. Până acum mi-am făcut o mulţime de prieteni. Duc dorul familiei, care a rămas la Bucureşti pentru că fetiţa mea este înscrisă la şcoala franceză şi nu am putut să o aduc aici.
    # Soţia ta s-a împăcat cu ideea de a rămâne în România?
    - Soţia mea, Achata, este la Bucureşti cu cei doi copii şi este foarte bine. Fetiţa, Mariko Cadji, are şase ani şi învaţă la şcoală franceză pentru că aş vrea să mă stabilesc în Franţa după ce nu voi mai juca fotbal, iar băiatul, Mariko Ben Ismael, are un an şi cinci luni şi s-a născut când jucam la Craiova, aveam meci cu CFR Cluj şi am aflat după terminarea lui.

    Rasismul e în ofsaid la Piteşti
    Casa Fotbalului a găzduit ieri o întâlnire cu reprezentanţi ai cluburilor de fotbal din România, dar mai ales cu cei de la Steaua şi Rapid, de o parte, şi reprezentanţi ai Autorităţii Naţionale pentru Tineret, pe de altă parte. Tema discuţiei a fost rasismul din fotbalul românesc, care va trebui prevenit înaintea confruntării din Cupa UEFA dintre cele două. Întrebat dacă se simte jignit la Piteşti, fundaşul ivorian Mariko Daouda a spus că niciodată nu a simţit acest lucru de când a venit la FC Argeş, lucru care-l face să se simtă mult mai bine. Tema „Lasă rasismul în ofsaid” va fi implementată în Divizia A astfel încât fotbaliştii de culoare din campionatul românesc să nu se mai simtă jigniţi.

    Urmare a incidentelor de la porţile stadionului,
    FC Argeş va juca fără spectatori cu CFR Cluj

    Următorul meci pe care FC Argeş îl va disputa pe teren propriu, cu CFR Cluj, sâmbătă 1 aprilie, va fi cu porţile închise! Aşa a decis Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal în şedinţa sa de ieri, ca urmare a incidentelor petrecute la porţile stadionului din Mioveni la meciul de duminica trecută, cu Rapid Bucureşti. În afară de această suspendare, unică în istoria fotbalului argeşean, clubul piteştean va fi nevoit să achite şi o amendă de 900 de euro (peste 30 de milioane de lei). Decizia nu este definitivă şi irevocabilă, în termen de cinci zile putând fi atacată de preşedintele executiv Viorel Ilinca. Acesta crede că hotărârea ar fi venit în urma unei adrese a Jandarmeriei, care s-a plâns că s-au vândut prea multe bilete.
    Livada cu pruni, la mare preţ!
    Astfel, fără a fi vreo păcăleală, meciul de pe 1 aprilie cu CFR Cluj se va juca la Mioveni cu porţile închise, fără nici un spectator în tribune. Dar, cunoscând inventivitatea românilor, mai mult ca sigur aceştia vor găsi metode pentru ca să urmărească meciul din gospodăriile vecine, aşa cum s-a întâmplat şi la meciul cu Rapid. Pentru a doua oară consecutiv, proprietara livezii cu pruni va avea posibilitatea să facă o „recoltă” frumoasă, dat fiind faptul că mulţi spectatori ar dori să-l vadă pe viu pe Dorinel Munteanu, recordmanul de selecţii la echipa naţională de fotbal.

    Remiză cu Rapid, egal cu rezervele
    Ieri, antrenorul Sorin Cârţu a programat un meci amical între două echipe formate din componenţii lotului lărgit al echipei. Tehnicianul piteştean a introdus în teren echipa cu care a început duminică meciul cu Rapid, acesteia opunându-se o formaţie formată din rezerve. După un joc foarte echilibrat, partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, golurile fiind reuşite de Costescu şi Vintilă (autogol), respectiv Negru şi Ciprian Tănasă.
    FC Argeş (titulari): Guso – Chiţa, Daouda, Rohat, Bazzi – Prepeliţă, Murgan, Negoiţă, Năstăsie – Costescu, Bilaşco
    Au mai jucat: Vintilă – B. Stancu, Chiriţă, Negru, Ad. Ionescu, Cr. Tănase, Crivac, Poenaru, C. Tănasă, Doman

    Federaţia şi Liga au potrivit perfect programul
    Dacia şi FC Argeş joacă în aceeaşi zi!

    Multiplele amânări şi reprogramări ale etapelor celor două eşaloane au dat peste cap programul echipelor FC Argeş şi Dacia Mioveni. Din cauza vremii, probabil că oficialii Federaţiei şi ai Ligii au uitat că ambele echipe din judeţul Argeş dispută meciurile pe acelaşi stadion, astfel că noua programare stabileşte un lucru inedit în fotbalul argeşean: pe data de 1 aprilie, Dacia Mioveni şi FC Argeş vor trebui să-şi dispute meciurile în aceeaşi zi, pe acelaşi stadion! Dacia cu Unirea Urziceni, iar FC Argeş cu CFR Cluj, Dacia cu spectatori în tribună, FC Argeş fără spectatori... Conducătorii celor două echipe argeşene nu concep să joace un cuplaj sâmbătă, din cauza terenului care nu ar putea suporta două meciuri de mare intensitate în aceeaşi zi, astfel că este posibil ca una dintre partide să fie mutată duminică. Cum FC Argeş – CFR Cluj este transmis în direct, pe TVR2, atunci mai mult ca sigur Dacia – Unirea Urziceni se va juca a doua zi. În afară de această situaţie, o singură dată în acest campionat se va mai întâmpla ca ambele echipe, Dacia şi FC Argeş să fie programate în aceeaşi zi, pe 22 aprilie.
    # Sâmbătă, 1 aprilie 2004
    Dacia Mioveni – Unirea Urziceni (etapa a 18-a Divizia B)
    FC Argeş – CFR Cluj (etapa a 19-a Divizia A)
    # Sâmbătă, 22 aprilie
    Dacia Mioveni – Rapid II Bucureşti (etapa a 22-a Divizia B)
    FC Argeş – FC Naţional (etapa a 24-a Divizai A)

    Sursa:Top

  20. #19
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Dacia şi-a reprogramat meciul cu Urziceniul
    Preşedintele executiv al clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, a declarat ieri că situaţia prezentată de cotidianul TOP, aceea ca Dacia şi FC Argeş să-şi dispute meciurile în cuplaj, nu va fi posibilă, din mai multe considerente. „Într-adevăr, am observat şi noi că am fost programaţi în aceeaşi zi, dar nu vom juca niciodată în cuplaj pentru că nu sunt condiţiile necesare: vestiare pentru patru echipe, interval de timp foarte scurt şi alte probleme de securitate. Noi nu am putut muta meciul pentru că avem obligaţii faţă de televiziuni, dar Dacia a acceptat să joace duminică, 2 aprilie, de la ora 11”. Astfel, şi partida cu Rapid II, din etapa a 22-a a Diviziei B, se va disputa tot duminică, 23 aprilie, pentru a face loc meciului FC Argeş – FC Naţional.

    Fără plimbări în parc
    Acum un an, la pauza meciului Gloria Bistriţa – FC Argeş, Sorin Cârţu s-a ridicat de pe banca tehnică a echipei sale şi a plecat nervos în parcul dimprejurul stadionului, unde s-a plimbat pe tot parcursul reprizei secunde. „Acela a fost modul meu de a protesta împotriva prestaţiei sub aşteptări a jucătorilor mei şi, trebuie să recunosc acum, că m-am gândit atunci şi la lucruri necurate. Când eşti condus cu 2-0 după 15 minute şi după ce o săptămână întreagă s-a vorbit de incorectitudinea jocului, e normal să ai o reacţie de acest gen. În plus eram în afara fenomenului FC Argeş şi am considerat că la mijloc e ceva suspect. Dar am analizat mai bine golurile primite şi recunosc că am exagerat, pentru că am primit goluri unicat, nişte execuţii pe care o dată le vezi într-un campionat. Acum nu mai ies la plimbare în parc, pentru că auzit că plouă la Bistriţa”, a spus Cârţu referitor la meciul de sâmbătă, dintre cele două echipe prietene. „De fiecare dată, meciurile cu Gloria sunt meciuri speciale, ca şi cele cu Steaua, Rapid şi Dinamo. Întotdeauna când mergi la Bistriţa îţi aduci aminte că arbitrajele aveau o anumită tentă părtinitoare, dar sperăm că nu mai e cazul acum. Poate i-a speriat şi CCA-ul cu suspendările astea drastice”, a mai comentat Cârţu.
    „Avem de recuperat puncte”
    Sorin Cârţu spune că merge la Bistriţa să recupereze punctele pierdute în meciul cu Rapid. „Aşteptam altceva de la acest început de retur, e foarte important să acumulăm cât mai multe puncte în primele patru etape. Era mai bine dacă aveam mai multă atenţie în meciul cu Rapid, dar trebuie să recuperăm la Bistriţa. Ei au început mai slab, au luat doar un punct şi nu au dat gol, astfel că vor încerca să facă presiune asupra noastră. Gloria nu este lipsită de griji, are o echipă tânără şi are nevoie de linişte, iar pentru asta va forţa victoria”. De la Gloria, tehnicianului piteştean îi este frică în primul rând de atacanţii Negrean şi Bruncevic.

    În timp ce FC Argeş nu a învins niciodată,
    Cârţu are două victorii la Bistriţa în palmares

    În sezonul în care a învins pe Dinamo, în Şoseaua Ştefan cel Mare, după fix 20 de ani, în care a acumulat cele mai multe puncte în deplasare din istorie şi a avut alte premiere cu FC Argeş, Sorin Cârţu se gândeşte acum să doboare mitul că echipa piteşteană nu poate să învingă la Bistriţa. În 13 întâlniri jucate cu Gloria, FC Argeş nu a izbutit decât două rezultate de egalitate: 0-0 în 1990 şi 2-2 în 2001. „Trebuie să recuperăm timpul pierdut în 13 ani. Chiar dacă FC Argeş nu a câştigat niciodată la Bistriţa sperăm să trecem într-o nouă eră, să avem 13 partide fără înfrângere. Eu, cel puţin, nu sunt în situaţia Argeşului, într-un an am câştigat de două ori la Bistriţa: o dată în Cupa României şi altă dată în campionat. În acel an, cu Oţelul, am avut patru victorii cu Gloria fără ca să primesc gol. I-am omorât!”, îşi aminteşte Cârţu. Cu toate acestea, ultimele două partide au fost groaznice pentru Sorinaccio: 0-3 ca antrenor al Oţelului şi tot 0-3 ca tehnician al Argeşului.

    Info FC Argeş
    # Şerban, transferat de la Craiova.
    FC Argeş a achiziţionat ieri un tânăr atacant de la Craiova, Mario Şerban, născut în 1987. Fotbalistul de 19 ani are un contract valabil până în vară, cu posibilitatea de prelungire a lui pe o perioadă de cinci ani. Dacă va corespunde până la finalul campionatului, Şerban va deveni alb-violet, dar dacă nu, atunci va fi împrumutat la Dacia Mioveni.
    # Tot lotul este valid. După meciurile cu Steaua şi Rapid, Sorin Cârţu este bucuros să constate că are tot lotul valid pentru următoarele meciuri. Ieri, FC Argeş a plecat la Cluj-Napoca fără să aibă accidentaţi sau suspendaţi, singurul jucător de bază lăsat acasă fiind Ciprian Tănasă.
    # Năstăsie, sărit din schemă? Antrenorul Argeşului pare decis să îl scoată din primul „unsprezece” pe Cosmin Năstăsie, care a avut un randament ceva mai slab în acest început de retur. În schimb, Costescu ar putea rămâne titular după golul marcat Rapidului, iar locul lui Năstăsie s-ar putea să intre Cristi Tănase.
    # Galeria pleacă la miezul nopţii. Suporterii echipei FC Argeş vor pleca spre Bistriţa vineri noapte, la ora 24, din parcarea de la Muzeul Judeţean. La Bistriţa nu va fi prezentă gruparea Violet Republic, aceasta protestând astfel faţă de modul în care a fost tratată la meciul cu Rapid. Deplasarea se va face cu un autobuz pus la dispoziţie de firma PIC.

    Moiceanu l-a descoperit pe urmaşul lui Viorel Moldovan
    În perioada 17-19 martie, la Bistriţa a avut loc Cupa Mărţişorului la mini-fotbal, o competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal, Direcţia de Sport din Bistriţa Năsăud şi Şcoala de Fotbal Viorel Moldovan, reprezentată de fratele atacantului care a dat duminică gol Argeşului din postura de atacant al Rapidului, Adrian Moldovan. La competiţia rezervată copiilor născuţi în 1996 au participat 12 echipe, printre care şi grupa de la FC Argeş antrenată de Viorel Moiceanu. Copiii piteşteni au terminat pe un onorabil loc 3, iar Eduard Ciripan a reuşit să-şi adjudece titlul de golgheter al concursului. Neoficial, puştiul lui Viorel Moiceanu a fost numit de către gazde „Micul Viorel Moldovan”.

    Sursa:Top

  21. #20
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    FC Argeş a rupt prietenia cu Gloria Bistriţa
    Cârţu vrea să-l bată pe Sabău!

    Pentru prima oară în ultimii 16 ani, FC Argeş pleacă la Bistriţa hotărâtă să câştige trei puncte şi, tot în premieră, lotul şi conjunctura îl favorizează pe antrenorul Sorin Cârţu. În istoria pe care clubul Gloria o are în Divizia A, FC Argeş ori nu a putut, ori nu s-a concentrat îndeajuns pentru a învinge la Bistriţa. Nu acelaşi lucru se va întâmpla în anul 2006, când Sorin Cârţu este dispus să distrugă toate canoanele pentru a face din FC Argeş o echipă temută. „Chiar dacă FC Argeş nu a câştigat niciodată la Bistriţa sper să trecem peste acest obstacol, trebuie să recuperăm terenul pierdut. Am înţeles că sunt condiţii vitrege la Bistriţa, de data aceasta din punct de vedere al vremii, plouă şi terenul va fi moale, dar trebuie să trecem peste orice impediment. Avem nevoie de trei puncte, dar în ultimă instanţă ne vom mulţumi şi cu unul singur. Important este să nu pierdem”, a spus Cârţu. Sorinaccio îl apreciază pe adversarul său de astăzi, Ioan Ovidiu Sabău, căruia îi prezice o carieră frumoasă în antrenorat. „Sabău e la început deocamdată, dar cred că va face carieră. E un tip şcolit, cu experienţă mare în fotbal, un fost fotbalist model, capabil, deschis permanent către nou”, îl caracterizează Cârţu pe cel căruia i-a administrat o înfrângere clară, 2-0 în tur.

    Gloria Bistriţa – FC Argeş
    Stadion: Gloria. Ora 15:00. În direct la radio TotalSport FM
    Formaţii probabile

    GLORIA: Albuţ – D. Matei, Aştilean, Chibulcutean, Sărmăşan – Oncică, Păcurar, Mureşan, Pădureţu – Negrean, Bruncevic. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
    FC ARGEŞ: Guso – Chiţa, Rohat, Daouda, Bazzi – Prepeliţă, Negoiţă, Murgan, Cr. Tănase – Costescu, Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu
    Arbitri: Lucian Dan (Aiud) – Sorin Caia (Timişoara), Sebastian Gheorghe (Suceava)
    Arbitru de rezervă: Ciprian Danşa (Oradea)
    Observatori: Viorel Boit (Timişoara), Mircea Neşu (Oradea)


    Alb-violeţii au dormit în Paradis
    Plecaţi joi la Cluj-Napoca, fotbaliştii piteşteni s-au cazat la hotelul Paradis, din cartierul Mărăşti, un stabiliment nou, modern, de trei stele, la care alb-violeţii au dormit şi anul trecut, când au remizat cu CFR, 2-2. Autocarul a ajuns în capitala Ardealului în jurul orei 18:45, iar după o jumătate de oră, cât au durat formalităţile de cazare, fotbaliştii au servit masa şi au urcat în camere. Cu toţii au renunţat la plimbarea prin Cluj-Napoca din cauza oboselii, următoarea perioadă anunţându-se a fi extrem de solicitantă, cu meciuri miercuri şi sâmbătă. De altfel, din cauza deplasării lungi şi a apropierii meciului cu CFR Cluj, piteştenii nu vor avea liber decât duminică, după meci. Ieri de dimineaţă, FC Argeş a plecat la Bistriţa, unde la prânz a avut loc un antrenament pe un teren sintetic din localitate, majoritatea suprafeţelor cu gazon fiind inundate şi impracticabile.

    Sursa:Top

  22. #21
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    FC Argeş nu rupe tradiţia păcătoasă de la Bistriţa
    Înfrângere cu nervi

    Plecat cu gândul de a scrie istorie printr-o victorie îndelung aşteptată a Argeşului la Bistriţa, Sorin Cârţu s-a întors la fel ca şi anul trecut, când a suferit o umilinţă ce l-a adus în pragul demisiei: trist şi nervos. FC Argeş nu s-a ridicat sâmbătă la nivelul meciurilor cu Steaua şi Rapid, ba chiar a dat cu piciorul laudelor şi aprecierilor primite după primele două etape ale returului. Cu un fotbal apatic în prima repriză, cu puţin nerv în a doua şi haotic după primirea golului, FC Argeş înregistrează o înfrângere dureroasă şi se îndepărtează, pe moment, de primele locuri ale clasamentului.
    Crivac, cel mai periculos
    Sub un soare neaşteptat, după ce toată săptămâna a plouat la Bistriţa, iar în urmă cu o zi a nins, fotbaliştii piteşteni s-a încălzit greu. Totuşi, prima ocazie a meciului îi aparţine lui Prepeliţă, care dintr-o poziţie bună, aproape centrală, prinde un voleu puternic, dar care trece mult peste poartă. Repriza întâi a fost anostă, remarcabile fiind doar fazele de la mijlocul terenului, acolo unde Sărmăşan şi Năstăsie au văzut cartonaşele galbene. Gazdele nu au avut nici o ocazie de poartă până la marcarea golului, în minutul 72. Singura sclipire a lor a fost transformată în gol de Negrean, care a fructificat cu capul centrarea perfectă a lui Târnăvean. Până atunci, FC Argeş ratase de două ori deschiderea scorului prin Crivac, ale cărui şuturi puternice (minutele 62 şi 70) au fost respinse cu greutate de portarul Albuţ. La 0-1, Cârţu a riscat tot pe atac, dar s-a enervat degeaba, fiindcă ofensiva sa a fost boantă. Ba mai mult, tot Negrean era să pună capăt meciului mai devreme, dar în minutul 77 a reluat o centrare simplă peste poartă. De nervi, Sorinaccio a izbit un panou publicitar şi s-a grăbit să ajungă la autocar la terminarea meciului, nesuportând prima înfrângere din acest retur de campionat. După 16 ani de insuccese, palmaresul negativ al Argeşului la Bistriţa rămâne intact.

    Horoba l-a ironizat pe Cârţu
    „I-am dat ocazia lui Cârţu să se plimbe în parc”

    Vicepreşedintele clubului Gloria Bistriţa, Ioan Horoba, a fost extrem de fericit după ce echipa sa a reuşit primul gol în acest retur şi, implicit, prima victorie. În afară de a-şi felicita jucătorii, Horoba nu s-a abţinut să nu-l ironizeze pe antrenorul Sorin Cârţu pentru ieşirile sale nervoase şi pentru faptul că, uneori, s-a luat de arbitrajul lui Lucian Dan. „I-am dat ocazia lui Cârţu să se plimbe în parc, că tot este stadionul nostru aşezat într-un parc. Gloria a învins meritat astăzi şi cred că de data asta nu mai e cazul să se facă nici o speculaţie”, a declarat Horoba, care susţine că antrenorul Argeşului a părăsit din nou banca tehnică a Argeşului, dar de data aceasta cu doar trei minute înainte de final, lucru care nu a putut fi observat din tribună. Horoba este aprobat în cele spuse atât de preşedintele Jean Pădureanu, cât şi de antrenorul Ioan Ovidiu Sabău. „A fost o victorie deosebit de grea, muncită şi meritată de jucătorii noştri”, a spus Lordul, care în această săptămână a împlinit venerabila vârstă de 70 ani. De multe ori e acuzat pe nedrept domnul Pădureanu! Bistriţa nu a făcut nici un aranjament în acest an... Am fost acuzaţi degeaba cu Dinamo şi la Vaslui, şi acum din nou cu FC Argeş, dar s-a văzut cât de greu am câştigat”, este declaraţia lui Sabău, care îi ia apărarea colegului său de pe banca Argeşului, Sorin Cârţu. „Îl înţeleg că e supărat. Este un impulsiv şi suferă foarte mult în timpul jocului. Există o presiune foarte mare pe noi, antrenorii”.

    Joc cu multe durităţi
    Dacă meciul Gloria – FC Argeş nu a excelat prin spectaculozitate, în schimb intrările dure au abundat. Cel mai afectat a fost internaţionalul piteştean de tineret, Andrei Prepeliţă, care mai mult pe jos a stat. După meci el avea pe picioare mai multe contuzii, dar culmea este că arbitrul Lucian Dan nu a intervenit deloc în calmarea spiritelor, deşi ar fi putut arăta mai multe cartonaşe galbene. O altă victimă a jocului violent al gazdelor a fost Mădălin Murgan, care a fost scos pe targă în urma unul duel la minge cu Sărmăşan. Deşi a reluat jocul după un minut, Murgan a sfârşit meciul prin a fi schimbat. Nici piteştenii nu s-au lăsat mai prejos, Bilaşco provocându-i lui Aştilean înlocuirea de pe teren. Amândoi fotbaliştii au intrat prin alunecare, dar Bilaşco a rămas pe picioare şi a văzut cartonaşul galben de la arbitrul Dan.

    Nu-mi răspunzi la sms?
    Explicaţie: Meciurile de la Bistriţa nu-i priesc lui Sorin Cârţu
    Pentru Sorin Cârţu, meciurile de la Bistriţa se pare că încep să-i marcheze viaţa de antrenor. Înaintea partidei de anul trecut, pierdută cu scorul de 3-0, un suporter îi trimitea lui Sorinaccio un sms pe telefon în care-i scria: „Nu vei fi antrenor adevărat decât dacă vei câştiga cu FC Argeş la Bistriţa”. Deşi a bătut pe Dinamo la ea acasă, a ţinut în şah pe Steaua şi Rapid, a avut zeci de meciuri terminate cu victorii răsunătoare, „fantoma” Bistriţa îl urmăreşte pe Sorin Cârţu. Tehnicianul piteştean se gândeşte mereu la mesajul primit de la suporterul alb-violet şi nu este trist că a mai pierdut încă un an să-i demonstreze acestuia că este antrenor adevărat!

    Gloria Bistriţa – FC Argeş 1-0 (0-0)
    Negrean (72)
    Stadion: „Gloria”. Spectatori: 1.700

    GLORIA: Albuţ – D. Matei, Rus, Chibulcutean, Sărmăşan – Pădureţu, Nalaţi, Aştilean (69 Borza), Oncică (46 Arbănaş) – Negrean, Bruncevic (64 Târnăvean). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
    FC ARGEŞ: Guso – Chiţa, Rohat, Daouda, Bazzi (76 Cr. Tănase) – Prepeliţă, Negoiţă, Murgan (80 B. Stancu), Năstăsie (61 Crivac) – Costescu, Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu
    Arbitri: Lucian Dan (Aiud) – Sorin Caia (Timişoara), Sebastian Gheorghe (Suceava)
    Cartonaşe galbene: Sărmăşan – Năstăsie, Bilaşco


    CULISE
    # Fostul căpitan al Argeşului, în tribune.

    Remus Vlad, bistriţeanul care a fost căpitanul echipei FC Argeş la al doilea titlu din istorie câştigat de piteşteni, a fost sâmbătă prezent la meci. Remus Vlad a luat loc în prima repriză chiar la masa presei, dar apoi a trecut pentru partea secundă la tribuna opusă, la „oficială”, fiind invitat acolo de către conducerea clubului bistriţean. Lordul Jean Pădureanu nu s-a dezminţit şi, deşi a împlinit 70 de ani, a stat tot pe banca de rezerve.
    # Bere şi mici la stadion! Deşi legea interzice clar vânzarea băuturilor alcoolice în incinta instituţiilor în care au loc activităţi sportive, iar Jandarmeria emite atenţionări înainte de fiecare meci din Divizia A, în interiorul stadionului „Gloria” s-au vândut mici şi bere din belşug. Vremea frumoasă a scos multă lume la grătar, iar organizatorii s-au gândit ca spectatorii să recupereze orele pierdute la meci cu un grătar... la botul calului. Iniţiativa a fost salutată de cei prezenţi, mai ales că meciul a fost destul de plictisitor.
    # Galeria piteşteană a ajuns la timp. După doi ani, timp în care galeria alb-violetă a întârziat la meciurile disputate pe stadionul Gloria din Bistriţa, suporterii argeşeni au ajuns la timp. E adevărat că ei au şi plecat foarte devreme, vineri noapte... Probabil că oboseala a fost resimţită din plin, pentru că puţine au fost momentele în care galeria, oricum înjumătăţită, a scandat în favoarea Argeşului.
    # Unde-i 5%? Cu modestia care l-a caracterizat ca jucător, antrenorul gazdelor, Ioan Ovidiu Sabău, a recunoscut la finalul meciului că echipa sa nu a făcut un joc foarte strălucit, dar importantă pentru el era victoria. Cu toate acestea, nu s-a putut abţine să nu comenteze că lui i s-a părut că arbitrul Lucian Dan nu a acordat nici măcar acel 5% cuvenit gazdelor (oare?), ci a anulat un gol marcat de Pădureţu în minutul 33 al meciului, pe motiv de ofsaid.

    Sursa:Top

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •