View Poll Results: Cine credeti ca va fi castigatorul Marelui Premiu al Frantei

Voters
30. You may not vote on this poll
  • L. Hamilton

    10 33.33%
  • F. Alonso

    2 6.67%
  • F. Massa

    7 23.33%
  • K. Raikkonen

    11 36.67%
  • N. Heidfeld

    0 0%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 117

Thread: Franta GP: Magny-Cours 29 iunie-1 iulie 2007

  1. #1
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1

    Franta GP: Magny-Cours 29 iunie-1 iulie 2007

    Va invit ca in acest thread, sa expunem parerile inainte de cursa si dupa cursa in legatura cu Marele Premiul al Fratei, care va avea loc peste 2 saptamani.
    Last edited by BMW Power; 18th June 2007 at 12:20.

  2. #2
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Sato, penalizat cu 10 pozitii la Magny-Cours
    Luni, 18.06.2007


    Takuma Sato, pilotul celor de la Super Aguri, va fi declasat cu 10 pozitii la Marele Premiu al Frantei, de la Magny-Cours.

    Federatia Internationala de Automobilism l-a sanctionat pe pilotul japonez dupa ce acesta a depasit in timp ce cursa era sub incidenta steagului galben. Decizia va fi aplicata in Franta din cauza faptului ca Takuma abandonase deja la Indianapolis in momentul in care comisarii de cursa au dat verdictul.

    "Nu, n-am depasit pe durata steagului galben, Jenson m-a depasit in acest timp", s-a aparat niponul. Takuma a avut ca cel mai bun loc in calificati pozitia a zecea, la Marele Premiu al Australiei, din startul sezonului competitional.


    sursa: formula1.automarket.ro

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    castigatori edtii precedente :

    1997 : M.Schumacher (Ferrari )
    1998 : M.Schumacher (Ferrari )
    1999 : H.Frentzen (Jordan )
    2000 : D.Culthard (Mclaren-Mercedes )
    2001 :M.Schumacher (Ferrari )
    2002 : M.Schumacher (Ferrari )
    2003 : R.Schumacher (Williams )
    2004 : M.Schumacher (Ferrari )
    2005 : F.Alonso (Renault )
    2006 : M.Schumacher (Ferrari )

    M.Schumacher a stabilit un record castigand de 8 (opt ) ori la Magny-Cours .

  4. #4
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Michael Schumacher era prea bun, si acum o castiga daca vrea. Raman cu speranta ca , castiga Kimi, desi nici eu nu mai cred in ea.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  5. #5
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    sper sa-mi faca Hamilton o surpriza

  6. #6
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Exact...sa nu mai fie primul ...ci...al treilea..dupa Masssa si Heidfeld...sa fie cu suspans..

  7. #7
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    taci ma nu te lua de Hamilton al meu

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    si eu sper ca Hamilton sa faca tripla...

  9. #9
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Teste Silverstone, ziua 1: Surpriza Ralf Schumacher
    Marti, 19.06.2007



    Ralf Schumacher a reusit, surprinzator, cel mai rapid timp in testele de astazi de la Silverstone. Germanul de la Toyota, care incearca sa faca uitata prestatia de la Indianapolis, cand a iesit din cursa inca din primul tur, a fost urmat de Pedro de la Rosa si de Mark Webber.

    Heikki Kovalainen a reusit al patrulea timp iar Luca Badoes si-a plasat Ferrari-ul pe locul al cincilea.

    Sesiunea de astazi a fost oprita brusc dupa un accident spectaculos caruia i-a cazut victima Kazuki Nakajima, pilotul de teste de la Williams.



    1. R. Schumacher Toyota 1:22.794
    2. de la Rosa McLaren 1:22.915
    3. Webber Red Bull 1:23.329
    4. Kovalainen Renault 1:23.510
    5. Badoer Ferrari 1:23.768
    6. Heidfeld BMW 1:23.841
    7. Liuzzi Toro Rosso 1:24.125
    8. Nakajima Williams 1:24.665
    9. van de Garde Spyker 1:25.391
    10. Valles Spyker 1:25.394



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...cher-4094.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Teste Silverstone, ziua 2: Trulli duce din nou Toyota in top
    Miercuri, 20.06.2007



    Dupa ce ieri am asistat la o surpriza interesanta, Ralf Schumacher terminand ziua de teste de la Silverstone cu primul timp, lucurile au ramas in acelasi registru si astazi, cand colegul lui Ralf de la Toyota, Jarno Trulli, a reusit un timp care l-a propulsat in fruntea topului.

    Pilotul Toyota a terminat in fata lui Kimi Raikkonen si a lui Alex Wurz. Marele absent al zilei a fost Fernando Alonso, care desi era anuntat ca tester pentru astazi, a fost inlocuit cu Pedro de la Rosa. Vom afla in urmatoarele ore care a fost motivul acestei schimbari.

    Pe urmatoarele locuri punctate in F1 Champ s-au clasat Pedro de la Rosa, pilotul de teste al celor de la McLaren, si Heikki Kovalainen (Renault):



    1. Trulli (Toyota) - 1:21.420
    2. Raikkonen (Ferrari) - 1:21.548
    3. Wurz (Williams) - 1:21.904
    4. de la Rosa (McLaren) - 1:22.018
    5. Kovalainen (Renault) - 1:22.119
    6. Liuzzi (Toro Rosso) - 1:22.365
    7. Webber (Red Bull) - 1:22.447
    8. Glock (BMW-Sauber) - 1:22.481
    9. Sutil (Spyker) - 1:23.284



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...-top-4112.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Raikkonen: "Depindem mult de aerodinamica masinii"

    Kimi Raikkonen a declarat ca Scuderia depinde foarte mult de imbunatatirile aerodinamice care au fost aduse monoposturilor in perspectiva urmatoarelor Mari Premii.

    "Succesul nostru depinde foarte mult de noua aerodinamica a masinii. Pe langa asta, mai lucram si la alte parti ale monopostului. Un lucru e sigur, avem mare nevoie de rezultate pentru a face uitate evolutiile mai putin bune din America de Nord", a punctat Kimi.

    Scuderia Ferrari spera ca in Franta lucrurile sa capete o cu totul alta traiectorie, una care sa le permita sa-i invinga pe cei de la McLaren.


    Sursa:automarket.ro

  12. #12
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Teste Silverstone, ziua 1: Surpriza Ralf Schumacher
    Marti, 19.06.2007



    Ralf Schumacher a reusit, surprinzator, cel mai rapid timp in testele de astazi de la Silverstone.


    1. R. Schumacher Toyota 1:22.794

    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...cher-4094.html
    Poate ajunge Ralf campion mondial al...testelor. In orice caz presa din Germania ii este mai nefavorabila ca oricand.

  13. #13
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Teste Silverstone, ziua 3: Massa si Ferrari in revenire de forma
    Joi, 21.06.2007


    Felipe Massa a adus culoare in obrajii fanilor Ferrari astazi, in ultima zi de teste de la Silverstone. Dupa primele doua zile dominate autoritar de Toyota, lucrurile au reintrat in normal astazi, cand brazilianul si-a plasat Ferrari-ul pe prima pozitie in topul timpilor zilei.

    La aproape jumatate de secunda in spatele lui Massa s-a clasat Nico Rosberg, pilotul Williams reusind sa termine ziua la 10 zecimi in fata lui Fernando Alonso. In continuarea clasamentului au venit Nelsinho Piquet, pilotul de teste de la Renault, si Jarno Trulli, care termina in primii cinci dupa ce ieri a fost primul.

    1. Felipe Massa Ferrari 1:20.805
    2. Nico Rosberg Williams 1:21.274
    3. Fernando Alonso McLaren 1:21.284
    4. Nelsinho Piquet Renault 1:21.357
    5. Jarno Trulli Toyota 1:21.703
    6. David Coulthard Red Bull 1:21.933
    7. Timo Glock BMW-Sauber 1:22.456
    8. Scott Speed Toro Rosso 1:23.049
    9. Christijan Albers Spyker 1:23.374
    10. Giedo van der Garde Spyker 1:25.865


    sursa: formula1.automarket.ro

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Poate ajunge Ralf campion mondial al...testelor. In orice caz presa din Germania ii este mai nefavorabila ca oricand.
    La ce rezultate obtine de cateva sezoane, mi se pare si normal.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    Hamilton are o eficacitate de 100 % din 7 curse 7 clasari pe podium ,nici Schumi ,Sennna s-au prost n-au reusit asa ceva , in plus Hamilton are si 2 victorii ,ultimul debutant cu victorie in sezonul de debut a fost Jaques Villineuve in 1996

  16. #16
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    Situatie grea pt Ferrari ...- dupa 2 curse ratate peste ocean, acolo unde Ferrari intotdeauna reusea macar o dubla daca nu doua, Marele Circ revine in Europa, in Franta. Rezultatele din teste nu sunt concludente din pacate, daca Ferrari lucreaza la aerodinamica ma gandesc ca nici McLaren sau BMW nu stau pe loc. Daca Ferrari nu revine in lupta directa pt primul loc o sa avem probleme in viitorul apropiat cu BMW pt locul 2 care intre noi fie vb nu aduce nimic pt nimeni.

    Eu am incredere ca lucrurile se vor schimba in bine, dar numai daca Kimi reuseste sa intre in ritmul impus de team-ul italian si sa faca intradevar echipa cu Massa, poate si ca pilot nr 2 daca situatia o cere (deocamdata nu este cazul dar niciodata nu se stie) .

    Fortza Ferrari!
    [B]... Just precious ...[/B]

  17. #17
    pot smoker thanathos's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    land of the free
    Posts
    205
    Reputatie
    1
    se pare ca ferrari ar fi descoperit in sabotor printre ei...
    detalii mai multe in zilele urmatoare

  18. #18
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Franta - BMW Suber preview


    Robert Kubica ar putea reveni in cockpit odata cu cea de-a opta etapa a sezonului 2007.

    Dupa campania Nord Americana, cand cei de la BMW Sauber au realizat ca pentru a castiga puncte serioase la general este imperios necesar ca ambeme monoposturi sa treaca linia de sosire, acestia se intorc in Europa cu scopul precis de a termina cursa. Robert Kubica va afla daca va pilota in Franta abia dupa controlul medical al FIA, insa polonezul spera intr-un control 'formal'.

    Nick Heidfeld (2006: grila de start - locul 11, final - locul 8): "Circuitul Magny-Cours are mult de oferit - doua sicane dificile, o sectiune de mare viteza si cateva viraje lente. Astept cu nerabdare cursa din acest weekend. Pista este dificila si imi plac pisajele rurale din jurul circuitului si de obicei mananci foarte bine in Franta. Nu se intampla prea multe la Magny-Cours si din acest punct de vedere evenimentul este destul de criticat. Dar din cand in cand imi place sa am parte de putina liniste. Cred ca relativa liniste de aici va face bine echipelor dupa recenta perioada de agitatie. Desi am cules numai un singur punct in Statele Unite, e clar ca progresam in continuare. In termeni de performanta pura, masina noastra a fost a doua la Indianapolis. M-as fi putut califica al treilea si as fi putut de asemenea sa termin al treilea in cursa."

    Robert Kubica: "De-abia astept sa revin in masina. Nu am fost lasat sa pilotez in SUA, dar sper ca examenul medical va fi o formalitate la Magny-Cours. Motivul pentru care nu mi s-a permis sa alerg la Indianapolis n-a avut nimic de-a face cu felul in care m-am simtit; problema a constat in riscul unui alt accident intr-o perioada atat de scurta de timp. Tot din acest motiv nu mi s-a permis nici sa particip la testul de saptamana trecuta. Am folosit timpul pentru ca ma pregati intens pentru cursa urmatoare."

    "Sunt neutru in pricinta circuitului de la Magny Cours. Nu este unul dintre circuitele mele favorite, dar in acelasi timp nici n-am nicio problema cu el. Pista de la Magny Cours este mult mai interesanta intr-o masina de Formula 1 decat a fost in categoriile mai mici in care am alergat aici. Se poate vedea in mod special potentialul unei masini de Formula 1 prin sicane."


    sursa: ********.ro (sport 365)

  19. #19
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Franta - McLaren preview


    Vodafone McLaren Mercedes se intoarce in Europa avand un avans de 35 de puncte la Constructori - dupa o campanie foarte buna in America de Nord.

    Care sunt caracteristicile circuitului Magny Cours?
    Una dintre principalele caracteristici o reprezinta suprafata neteda a pistei. Exista foarte putine denivelari care sa afecteze manevrabilitatea, iar acest lucru inseamna ca echipele pot folosi o garda la sol foarte scazuta. Vibratoarele sunt de o inaltime destul de mica pentru majoritatea circuitului, insa in ultima sicana acestea sunt foarte inalte si pot provoca defecte monoposturilor daca nu este folosita linia ideala. Asfaltul este de asemenea foarte inchis la culoare, retinand caldura, lucru care poate afecta rata de uzura a pneurilor. Tractiunea necesara iesirilor din numeroasele viraje lente poate afecta de asemenea uzura pneurilor. Circuitul Magny Cours ofera un nivel rezonabil de aderenta.

    Exista multe oportunitati de efectuare a depasirilor pe acest circuit?
    Sunt cateva locuri unde poti depasi, de exemplu 'coborarea' spre acul de par Adelaide unde pilotii pot incerca sa mearga la aspiratie si pot depasi pe perioada de franare. O alta posibilitate exista in penultimul viraj, cel de dreapta inainte de ultima sicana. Si aici e nevoie de aspiratie si franari tarzii pentru a castiga pozitii.

    Cand a avut loc primul Mare Premiu al Frantei?
    Anul trecut s-au sarbatorit 100 de ani de la prima cursa tinuta ca Mare Premiu aici. Organizata langa Le Mans pe 26 iunie 1906, 32 de masini au plecat de pe grila de start intr-o cursa care a durat doua zile si in care s-au parcurs 1.238 km. Doi ani mai tarziu, Christian Lautenschlager a reusit prima victorie Mercedes intr-un Mare Premiu al Frantei; motorul sau in patru cilindri avea o capacitate de 12,8 litri si 135 CP. De la inceputul Campionatului Mondial de Formula 1 in 1950, Marele Premiu al Frantei a fost mereu prezent in calendar, singura exceptie fiind in anul 1955. Initial s-a organizat la Reims, iar apoi evenimentul s-a organizat alternativ la Rouen, Clermont Ferrnad, Le Castellet, Dijon-Prenois si Le Mans inainte de a se multa in actuala 'casa', la Magny Cours, in 1991 - la 257 km la sud de Paris.



    Fernando Alonso (2006: grila de start - locul 3, final - locul 2): "Mi-a placut intotdeauna sa alerg pe acest circuit, cand auzi oamenii vorbind despre asa-numitele circuite tehnice, cu siguranta Magny Cours este unul dintre ele. E important sa ai o viteza buna in virajele lente, caci acestea duc catre lungi linii drepte. Ai nevoie de un set-up mecanic bun pentru viraje si, de asemenea, tractiune buna pentru iesiri. Sectiunea mea favorita a circuitului o reprezinta cele doua sicane de mare viteza de la sfarstiul turului. Trecem pe-aici la viteze de pana la 200 km/h, destul de mult pentru o sicana; foarte interesant de pilotat si de altfel unic in Formula 1. Dupa Marele Premiu al Statelor Unite m-am alaturat echipei de teste pentru o zi la Silverstone. Am completat cateva programe cheie, caci toata lumea forteaza puternic pentru imbunatatirea performantelor."

    "Am participat de asemenea la un eveniment organizat de partererul nostru Mutua Madrilena in Madrid. Dupa cele doua curse separate de numai o saptamana, parca a trecut mult timp de cand n-am mai alergat. Vreau sa ma intorc pe pista si sunt extrem de motivat pentru a pilota monopostul MP4-22. Este o masina rapida si sper sa-i folosim intregul potential la Magny Cours. Desi Magny Cours si Monte Carlo sunt doua piste cu caracteristici in diferite in general, amandoua au viraje foarte stranse si sinoase, si pe ambele se folosesc pachetele aerodinamice de apasare medie spre ridicata. Masina a performat bine la Monaco si astept cu nerabdare sa o scot din nou pe pista vineri in Franta."

    Lewis Hamilton: "Etapa din Franta de anul trecut din GP2 n-a fost una dintre cele mai bune pentru mine. Am avut un incident in prima cursa si, drept consecinta, pe-a doua am inceput-o al 19-lea. Am reusit sa urc in pluton si am terminat al cincilea castigand puncte, asa ca e posibil sa depasesti aici. Desi mereu iti doresti sa pleci din pole, poti depasi la Magny Cours si linia boxelor este scurta, oferind astfel mai multe optiuni in privinta strategiei, caci nu esti penalizat foarte mult cand intri pentru realimentare si schimb de pneuri. Linia boxelor este putin mai lunga decat era inainte, dar este inca foarte rapida. Dupa rezultatele din Canada si Statele Unite, intoarcerea acasa, la familie si prieteni, a fost minunata. Voi avea de asemenea oportunitatea de a participa la Goodwood Festival of Speed in acest weekend; ma astept la o atmosfera incredibila si ar trebui sa fie frumos sa pilotez monopostul Vodafone McLaren Mercedes in fata fanilor britanici."

    "Ultima saptamana am petrecut-o la McLaren Technological Centre lucrand cu echipa de ingineri, m-am antrenat si am participat la un eveniment organizat de Vodafone la Londra. Acum vreau doar sa ies din nou pe pista. Telul meu ramane acelasi, de a lua fiecare cursa in parte si sa raman concentrat pe castigarea de puncte pentru mine si pentru echipa."


    sursa: ********.ro (sport 365)

  20. #20
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Fisichella vrea sa se claseze in puncte la Magny Cours
    Luni, 25.06.2007


    Giancarlo Fisichella, pilotul echipei Renault, a declarat ca spera sa termine in puncte cursa de la Magny Cours, programata la sfarsitul acestei saptamani.
    In prezent, italianul este pe locul 6 in clasament, insa in ultimele doua curse nu a reusait sa castige niciun punct.

    "Este o prioritate pentru mine sa castig cat mai multe puncte. Concurentul nostru direct este BMW-Sauber si trebuie sa facem tot posibil sa ne clasam in fata lor in fiecare cursa. Nu va fi usor, dar inginerii nostri fac pasi mari inainte si suntem foarte motivati. Abia astept sa alerg pe circuit", a declarat Fisichella.


    sursa: formula1.automarket.ro

  21. #21
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Wurz: "Voi fi foarte competitiv in Franta"
    Luni, 25.06.2007


    Alexander Wurz este increzator ca imbunatirile facute de ingineri la monoposturile Williams ii vor oferi sansa de a obtine un rezultat bun in cursa de la Magny Cours.

    "Dupa testele de la Silverstone, privesc cu incredere cursa din Franta. Si celelalte echipe au testat in Anglia, insa eu cred ca avem o masina cu care putem castiga puncte la Magny Cours. Sunt convins ca voi fi foarte competitiv in acest week-end si ca va fi o lupta crancena pentru castigarea punctelor puse in joc", a declarat pilotul austriac.


    sursa: formula1.automarket.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •