View Poll Results: Cine credeti ca va fi castigatorul Marelui Premiu al Frantei

Voters
30. You may not vote on this poll
  • L. Hamilton

    10 33.33%
  • F. Alonso

    2 6.67%
  • F. Massa

    7 23.33%
  • K. Raikkonen

    11 36.67%
  • N. Heidfeld

    0 0%
Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 117 of 117

Thread: Franta GP: Magny-Cours 29 iunie-1 iulie 2007

  1. #106
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Franta: Dubla Ferrari la Magny Cours!
    Duminica, 01.07.2007



    Ferrari a aratat duminica ca este in mare forma, reusind sa obtina dubla pe circuitul de la Magny Cours. Victoria i-a revenit lui Kimi Raikkonen, care l-a depasit pe Felipe Massa in urma celei de-a doua intrari la boxe.

    Finlandezul a avut cel mai bun start, reusind sa-l depaseasca in primul viraj pe Hamilton. Debutul cursei nu a fost lipsit de incidente, Kovalainen fiind implicat in primul tur intr-un accident care l-a obligat sa treaca pe la boxe, pierzand astfel multe pozitii in clasament.

    Dupa ce a reusit sa urce pe locul 7, Fernando Alonso a oferit, alaturi de Nick Heidfeld, cel mai interesant duel al primei parti din cursa, germanul reusind sa-i tina piept dublului campion mondial pana in turul 34, cand spaniolul a reusit sa treaca in fata.

    Chrijstian Albers a oferit cateva scene spectaculoase in turul 30, plecand de la boxe cu furtunul de alimentare atasat si fiind astfel nevoit sa abandoneze la scurt timp. In fruntea clasamentului, Felipe Massa si Kimi Raikkonen au reusit sa se distanteze confortabil fata de Hamilton.

    Kimi Raikkonen a preluatconducerea cursei in turul 47, dupa cea de-a doua intrare la boxe pentru realimentare, iesind pe pista in fata coechipierului sau, Felipe Massa.

    Strategia anuntata de Hamilton inaintea cursei a constat in 3 opriri la boxe, insa liderul clasamentului general nu a reusit sa se impuna in fata celor doua Ferrari si a terminat pe locul 3, reusind astfel sa se claseze pe podium in toate cursele din acest sezon.

    Robert Kubica a reusit o cursa foarte buna si si-a pastrat pana la finalul cursei locul 4 castigat in urma calificarilor de sambata. Coechipierul sau de la BMW-Sauber, Heidfeld, a terminat in spatele sau, pe locul 5, dupa ce a plecat in cursa de pe locul 7. Fisichella a salvat onoarea francezilor de la Renault, clasandu-se al 6-lea, in timp ce Alonso a fost nevoit sa se multumeasca doar cu locul 7. Ultimul punct pus in joc a fost castigat de Jenson Button.



    FRANTA - CLASAMENT PILOTI CURSA:


    Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
    1. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:30:54.200 10
    2. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari +2.420 8
    3. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren +32.120 6
    4. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber +41.740 5
    5. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber +48.850 4
    6. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault +52.260 3
    7. Fernando Alonso SPANIA McLaren +56.570 2
    8. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda +58.880 1
    9. Nico Rosberg GERMANIA Williams +1:08.590 -
    10. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota +1 tur -
    11. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda +1 tur -
    12. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull +1 tur -
    13. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull +1 tur -
    14. Alexander Wurz AUSTRIA Williams +1 tur -
    15. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault +1 tur -
    16. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri +2 tururi -
    17. Adrian Sutil GERMANIA Spyker +2 tururi -
    18. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso ABANDON
    19. Christijan Albers OLANDA Spyker ABANDON
    20. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri ABANDON
    21. Jarno Trulli ITALIA Toyota ABANDON
    22. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso ABANDON



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ours-4364.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #107
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Raikkonen: "Ne-am intors in lupta pentru titlu!"
    Luni, 02.07.2007



    Finlandezul Kimi Raikkonen, castigatorul Marelui Premiu al Frantei, a declarat dupa cursa de la Magny-Cours ca Ferrari s-au intors in lupta pentru castigarea acestui sezon de Formula 1.

    Kimi s-a aratat foarte increzator, mai ales ca a reusit sa castige cursa dupa ce aceasta a fost dominata de colegul sau de echipa, brazilianul Felipe Massa. Dupa ce au stat in umbra celor de la McLaren in ultimele Grand Prix-uri, dubla Ferrari din Franta a readus speranta in sanul echipei, care acum se gandeste atat la titlul de la piloti cat si cel de la constructori.

    Finlandezul crede ca succesul din Franta marcheaza pentru el un nou inceput. „Aveam nevoie de acesta victorie. Am trecut printr-o perioada grea, dar m-am cam asteptat la asemenea lucruri. Lumea crede ca esti pierdut atunci cand nu ai rezultate, dar noi am muncit mult si am imbunatit mult la masina si cred ca aceasta munca va continua”.

    Alaturi de finlandez si boss-ul echipei, Jean Todt, s-a declarat foarte mutumit de performanta scuderiei italiene de la Magny-Cours. „Aceasta dubla a fost cruciala pentru noi si va atarna foarte mult in desfasurarea campionatului. Mai sunt noua curse pana la final si orice este posibil. Amandoi pilotii au fost exceptionali in cursa si raman sa se lupte intre ei pentru victorie de acum inainte”.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...itlu-4380.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #108
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hamilton este multumit de rezultatul obtinut la Magny Cours
    Luni, 02.07.2007



    Lewis Hamilton a obtinut locul 3 in cursa de la Magny Cours, reusind astfel sa se claseze pe podium in fiecare dintre cele 8 Grand Prix-uri disputate in Formula 1.
    Desi a plecat de pe pozitia secunda, britanicul este multumit de rezultat.

    "Ma bucur ca am terminat pe locul 3 si ca am obtinut podiumul in fiecare cursa. Nu am avut cel mai bun start, dar nu stiu exact care a fost motivul. Masina a functionat bine in prima parte si am incercat sa il ajung pe Raikkonen, insa nu am reusit. Am optat pentru 3 opriri la boxe. Ma bucur pentru echipa pentru ca am reusit sa punctam cu ambii piloti. Acum ne concentram pe cursa de la Silverstone, unde cred ca vom fi din nou competitivi. Sunt increzator in cursa pe care o voi disputa acasa pentru ca intreaga echipa a muncit foarte mult, ca in fiecare cursa", a declarat Hamilton.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ours-4385.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #109
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Heidfeld: "Duelul cu Alonso a fost amuzant"
    Luni, 02.07.2007



    BMW-Sauber a reusit o cursa foarte buna in Franta, Robert Kubica si Nick Heidfeld clasandu-se pe locurile 4 si, respectiv, 5, in spatele celor doua team-uri care domina Formula 1 in prezent: Ferrari si McLaren.

    "Sunt foarte multumit de rezultat, mai ales ca am castigat multe puncte pretioase", a declarat Heidfeld.
    Referindu-se la duelul sau cu Fernando Alonso, Heidfeld a precizat: "Duelul cu Alonso a fost amuzant, insa in acelasi timp folositor pentru rezultatul meu. M-am aparat cu greu, insa cred ca amandoi am fost fair-play. Nu mi-a fost deloc usor sa il tin in spatele meu".

    La randul sau, Robert Kubica a fost bucuros de rezultatul obtinut. "A fost o cursa pentru echipa, cu noi terminand pe 4 si 5. In special a fost un weekend bun pentru mine. Am avut parte de o cursa linistita. Am plecat bine la start, insa nu am reusit sa il depasesc pe Hamilton. masina a fost foarte buna, iar psihic ma simt excelent", a declarat polonezul.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...zant-4386.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #110
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1
    Care e ala care a plecat cu tot cu furtun de le realimentare ?
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  6. #111
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Albers



    Gascoyne, uluit de greseala lui Albers
    Luni, 02.07.2007



    Christjian Albers a oferit duminica cateva momente amuzante, plecand de la boxe cu furtunul de alimentare atasat de monopost, deoarece nu a asteptat semnalul mecanicilor.
    Directorul tehnic al echipei Spyker, Mike Gascoyne, a declarat ca nu intelege de ce pilotul olandez a parasit boxele mai devreme.

    "Nu inteleg de ce a procedat astfel. Este evident ca a fost frustrat ca a trebuit sa astepte in spatele lui Sutil (n.r - care a realimentat inaintea sa), insa ar fi pierdut 3 sau 4 secunde, ceea ce nu era un dezastru. Albers este un pilot experimentat, ar fi trebuit sa stie ce are de facut in astfel de situatii", a precizat Gascoyne.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...bers-4393.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #112
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Kovalainen explica accidentul din primul tur
    Luni, 02.07.2007



    Heikki Kovalainen a fost implicat intr-un acrosat cu Jarno Trulli in primul tur de la Magny Cours. Pilotul lui Renault a fost nevoit sa intre la boxe, terminand pe locul 15, in timp ce italianul nu a mai putut continua cursa. La sfarsitul cursei, dupa ce a revazut si secventele video, finlandezul a explicat accidentul din punctul sau de vedere.

    "M-am uitat in oglizi si am crezut ca in spatele meu este Heidfeld. Am considerat insa ca este la o distanta destul de mare de mine, asa ca m-am concentrat sa ma mentin pe traiectorie si sa incerc sa-l depasesc pe Fisichella si sa vad ce se intampla in fata. Cand am ajuns in viraj, cred ca Trulli a franat prea tarziu si m-a lovit. Dar asa se intampla uneori la curse, face parte din particularitatile Formulei 1", a precizat pilotul finlandez.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...-tur-4392.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #113
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Coulthard: "Intrarile la boxe nu mi-au adus niciun avantaj"
    Luni, 02.07.2007



    David Coulthard s-a clasat pe locul 13 la cursa din Franta, insa spera la o pozitie mai buna la in urma realimentarilor, lucru care nu s-a intamplat.

    "M-am descurcat chiar bine la inceput si, cu strategia pe care am avut-o, ar fi trebuit sa urc cateva pozitii. Nu stiu daca tururile mele nu au fost suficient de rapide sau daca oprile la boxe au durat mai mult, cert este ca nu am avut niciun avantaj de pe urma realimentarilor. In privinta cursei urmatoare de la Silverstone, sa vedem ce noutati vor aduce mecanicii la echipa si apoi vom vedea ce obiective ne propunem", a declarat scotianul.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ntaj-4397.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. 2nd July 2007, 20:25
    Reason
    usurel

  10. #114
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Sa castige oricare dintre cei doi, atata timp cand castiga Ferrari si mai ales daca avem dubla Ferrari.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #115
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    ata timp cat castiga ferrari si alonso nu termina in primii 3 totul este perfect !
    la mai multe duble ferrari si la mai mult victorii pt KIMI !
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  12. 3rd July 2007, 07:50

  13. #116
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Albers, amendat pentru incidentul din Franta
    Marti, 03.07.2007


    Pilotul echipei Spyker, Christjian Albers, a fost amendat de catre oficialii Marelui Premiu al Frantei cu suma de 6800 de dolari, datorita incidentului in care a fost implicat pe linia boxelor.
    In turul 30 al cursei, olandezul nu a asteptat semnalul mecanicilor si a plecat de la boxe mai devreme, cu furtunul de realimentare atasat de masina.

    "Cred ca cel mai important lucru este ca baietii sunt ok si ca nimeni nu a fost ranit in acest incident", a declarat ulterior Albers.

    Presa internationala a fost foarte dura cu pilotul olandez, "Bild" titrand pe prima pagina "Idiotul din Olanda", in timp ce tabloidul britanic "The Sun" l-a numit "o calamitate pentru echipa".



    formula1.automarket.ro

  14. #117
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Massa: "Raikkonen a castigat cu mult noroc"
    Miercuri, 04.07.2007



    Felipe Massa s-a declarat putin dezamagit ca nu a castigat cursa de la Magny Cours, dupa ce Kimi Raikkonen i-a suflat primul loc in urma celei de-a doua opriri la boxe.
    "Nu pot spune ca nu sunt multumit de locul 2, dupa ce am condus o mare parte din cursa. De fapt, sunt fericit ca am contribuit la dubla echipei Ferrari. Totusi, sunt putin dezamagit ca nu am trecut primul linia de sosire", a precizat Massa.

    Brazilianul considera ca Raikkonen a avut foarte mult noroc duminica. "Totul a mers perfect in acea dupa-amiaza, cu exceptia faptului ca, in momentul cheie al cursei, nu am fost la fel de norocos ca Raikkonen. Asa se intampla in sporturile cu motor. La start Kimi a avut noroc ca l-a depasit pe Hamilton, apoi a avut noroc ca eu am fost prins in trafic. De aceea nu am castigat cursa, insa in rest am fost mai rapid tot weekend-ul. Am luat pole position-ul si am avut cel mai rapid tur de circuit. Din pacate, norocul nu a fost de partea mea", a incheiat pilotul brazilian.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...oroc-4450.html



    Cam nesportiv Massa.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •