View Poll Results: Este Justine Henin cea mai buna jucatoare de tenis a momentului?

Voters
46. You may not vote on this poll
  • Da... :

    41 89.13%
  • NU...

    4 8.70%
  • Mai trebuie sa creasca...

    1 2.17%
Page 17 of 17 FirstFirst ... 7151617
Results 337 to 338 of 338

Thread: Justine Henin

  1. #337
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Justine Henin se retrage din activitate

    Jucătoarea belgiană de tenis Justine Henin, fostă numărul unu mondial, a decis, miercuri, să pună capăt definitiv carierei. Motivul pe care l-a invocat belgianca pentru această hotărîre este cel al stării de sănătate, aceasta fiind mai mult accidentată în ultima perioadă.


    "Bună ziua tuturor. Dacă mă adresez vouă în scris, este pentru că trăiesc momente dificile și pentru că acesta este un mijloc de a-mi exprima cât mai bine sentimentele. Din păcate, nu am vești bune. Am făcut mai multe teste în ultimele zile, care mi-au confirmat că am suferit o afecțiune la nivelul cotului, în Australia. După problemele de la Wimbledon din iunie, am știut că lucrurile se vor complica. Însă, am decis să încerc totul pentru a trece peste accidentare. Din cauza durerilor, ultimele luni au fost dificile. Timpul a trecut, îndoielile s-au înmulțit și numai revenirea în competiție putea să-mi ofere un răspuns. Însă, din păcate, nu e cel pe care îl așteptam. Decizia medicilor este clară: cotul meu este prea deteriorat și prea fragil pentru ca eu să pot continua să joc la cel mai înalt nivel", menționează sportiva în vârstă de 28 de ani în scrisoarea de adio.

    Jucătoarea a menționat că a luat decizia retragerii definitive, după o atentă analiză a situației și ca urmare a sfatului medicilor."Este momentul să accept ceea ce este evident: cariera mea se oprește aici definitiv. Chiar dacă este dur, foarte dur, ținând cont de faptul că am revenit (n.r. - în competiție) cu foarte multă dorință", a mai scris Henin.

    Justine Henin, care s-a accidentat în timpul turneului de la Wimbledon, din 2010, a fost supusă unei intervenții chirurgicale la cot. Ea și-a reluat antrenamentele la începutul lunii octombrie și a disputat primul meci abia după cinci luni de la accidentare, pe 10 decembrie 2010.

    Jucătoarea belgiană a decis prima dată să-și încheie cariera în mai 2008, când ocupa primul loc în clasamentul WTA. Ea a revenit în competiție în ianuarie 2010, câștigând primul titlu în mai, la turneul de la Stuttgart. La ediția din acest an a turneului Australian Open, Justine Henin, numărul 13 mondial, a fost eliminată, vineri, în turul trei, de rusoaica Svetlana Kuznețova.

    Henin are în palmares 43 de tiluri la simplu. Ea a câștigat șapte titluri majore în carieră: patru la Roland Garros, două la US Open și o dată Australian Open. Doar titlul la Wimbledon îi lipsește din palmares. Belgianca a stat 117 săptămâni în fruntea clasamentului WTA.

    http://img411.imageshack.us/img411/4...10henin.th.jpghttp://img153.imageshack.us/img153/6...eninafp.th.jpg

    Uploaded with ImageShack.us
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  2. #338
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,240
    Reputatie
    0
    32 de ani pentru o legenda, Justine Henin!

    Serena si Li la peste 32 de ani sunt primele in lume.
    Daca nu avea acele accidentari nenorocite, Henin nu avea cu cine juca in momentul de fata la RG. Mi-e dor de reverul ala care nu poate fi descris in cuvinte!

    http://i57.tinypic.com/2yye07a.jpg

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •