Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 127 to 147 of 190

Thread: Novak Djokovic - un altfel de jucator

  1. #127
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Nu se duce nici la Paris?

  2. #128
    srpkinja d_e_l_i_r_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Belgrad , Craiova
    Posts
    1,647
    Reputatie
    1
    nu stiu daca intelegeti foarte bine mentalitatea sarbilor .....multi se vor supara pe mine , insa asta este adevarul ... Nole are multi gargauni in cap si de multe ori se comporta ca un mascarici insa tot ce a facut si ce face este pentru a distra oamenii si mai ales ca sa poata fi in mijlocul alor lui ... priviti ce vrea sa faca din banii lui ..ce academie de tenis ... pentru el nu performanta a fost cea mai importanta ci faptul ca a vrut sa duca imaginea Serbiei undeva mai departe ... mai ganditi-va la chestia asta ... intr-un interviu a spus-o clar ca nu mai suporta sa stea in Monte Carlo , si se gandeste foarte mult sa se retraga in Sebia ...chit ca nu va mai avea aceleasi rezultate dar se intorce acolo unde el stie ca este acasa ....personal nu vreau sa-l vad pe Djokovic numarul 1 mondial cu orice pret .. felul in care ajuta Serbia face mai mult decat 2532456353 de turnee castigate la un loc ...

    Last edited by d_e_l_i_r_a; 30th August 2010 at 16:57.
    [COLOR="DarkSlateBlue"]боље би ти било да ћутиш и оставис утисак да си идиот, него да причаш и уклонис све сумње! (e mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti idiot decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile ) [/COLOR]

  3. #129
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Ba eu cred ca performanta e mai importanta pentru Djoko decat sa duca el imaginea Serbiei nu stiu unde. Si banii care ii "arunca" sa faca academie de tenis eu cred ca este un nimic la cat de mult castiga din tenis, sponsorizari etc.

  4. #130
    srpkinja d_e_l_i_r_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Belgrad , Craiova
    Posts
    1,647
    Reputatie
    1
    oare ? iarta-mi te rog avantul dar , nu esti in Serbia si nu stii cum merg lucrurile ....academia lui implica vreo 8 terenuri de tenis si o arena ce poate concura oricand cu Sava Centar .... chiar si pentru el asta inseamna mult .. nu Ionute , nu e chiar asa
    [COLOR="DarkSlateBlue"]боље би ти било да ћутиш и оставис утисак да си идиот, него да причаш и уклонис све сумње! (e mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti idiot decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile ) [/COLOR]

  5. #131
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Da, va fi o realizare mare pentru el acea academie si costa foarte multi bani dar m-am referit ca este o nimica toata cati bani pune in acea academie fata de cat castiga el in 2 ani.

  6. #132
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Parerea mea e ca orice sportiv atunci cand se apuca sa practice un sport gandul ii sta la performanta,sa fie acolo sus printre cei mai bun si nu sa duca mai departe numele si faima tarii sale,mai ales a unei tari macinata de razboaie si conflicte interne asa cum a fost in cazul sau.Faptul ca acum vrea sa returneze ceva "tarii-mama" nu inseamna ca el s-a apucat de practicat tenis ca sa isi ajute tara.S-a apucat de sportul asta pentru ca i-a placut mai mult decat orice si pentru ca reprezinta o parte din el.

  7. #133
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Delira, respect si apreciez ceea ce face Djokovic si familia sa cu aceste academii si turnee de tenis in Serbia; in rest, nu dau doi bani pe aceast sentiment patriotic din el (pe care, nu-l consider o valoare);
    Ar avea un mai mare respect din partea mea daca s-ar pune mai serios pe treaba si sa treaca de punctul mort in care a ajuns Novak in tenisul mondial, adica numarul 3,4 mondial. Tehnic are valoare de numarul unu dar psihic nu e pregatit pentru asa ceva (probabil si din cauza vietii lui excentrice). In fine, e viata lui si sa faca ce vrea cu ea; dar daca tine cu adevarat sa dea o imagine mai buna Serbiei, nu cred ca deciziile lui sunt tocmai cele potrivite.

    De pilda, diferenta de premii castigate intre el si Nadal, care au cam aceeasi varsta la ora actuala (Nadal fiind insa cu un an mai mare) este : $32,905,902 pentru Nadal fata de cei $17,667,522 a lui Djokovic; diferenta este si mai mare avand in vedere mai buna notorietate a spaniolului (care aduce si alti bani in plus).

    In 2 cuvinte, Novak daca ar fi ajuns cel putin la nivelul spaniolului (de Federer nu mai vorbim), cu siguranta ar fi facut si mai multa publicitate tarii sale si cu banii in plus castigati ar fi deschis inca vreo 5 academii de tenis.
    Dar repet, fiecare face ce vrea cu viata lui caci are tot dreptul din lume; insa sa nu astepte mai mult respect din partea mea pentru simplul fapt ca isi sacrifica cariera pentru propria tara

  8. #134
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yonutz96 View Post
    Da, va fi o realizare mare pentru el acea academie si costa foarte multi bani dar m-am referit ca este o nimica toata cati bani pune in acea academie fata de cat castiga el in 2 ani.
    Cate academii au facut Nastase, Tiriac, Pavel in Romania ?
    Dupa parerea mea sarbii au ramas cei mai patroti oameni . Cine a avut tupeul sa zica NU categoric americanilor , cu toate riscurile,care erau cu degetele pe butoane . Noi romanii suntem niste lingai si oportunisti , ne vindem votul si pe un litru de ulei . Cred ca am ajuns cei mai ieftini oameni de pe pamant ... Intrebati-o pe Delira daca un sarb si-ar vinde votul vreodata ?!
    Ei au alta ordine de valori iar banii nu sunt primii asa cum sunt pt. voi .
    Nu v-ati intrebat niciodata de ce un popor asa mic este atat de bun in atatea sporturi ?
    De aceea atunci cand am deschis acest thread l-am considerat special pe Nole si vad ca inca a ramas ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  9. #135
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.

  10. #136
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.
    Daniel Nestor e doar nascut in fosta Iugoslavie. Cand avea 5 ani s-a mutat in Canada cu parintii sai.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  11. #137
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.
    Cred ca glumesti...mai bine o puneai pe Ivanovic in locul lui Karlovic. Sau pe ZIMONJIC!

  12. #138
    srpkinja d_e_l_i_r_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Belgrad , Craiova
    Posts
    1,647
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Cate academii au facut Nastase, Tiriac, Pavel in Romania ?
    Dupa parerea mea sarbii au ramas cei mai patroti oameni . Cine a avut tupeul sa zica NU categoric americanilor , cu toate riscurile,care erau cu degetele pe butoane . Noi romanii suntem niste lingai si oportunisti , ne vindem votul si pe un litru de ulei . Cred ca am ajuns cei mai ieftini oameni de pe pamant ... Intrebati-o pe Delira daca un sarb si-ar vinde votul vreodata ?!
    Ei au alta ordine de valori iar banii nu sunt primii asa cum sunt pt. voi .
    Nu v-ati intrebat niciodata de ce un popor asa mic este atat de bun in atatea sporturi ?
    De aceea atunci cand am deschis acest thread l-am considerat special pe Nole si vad ca inca a ramas ...
    foarte bine spus !!!!! Tiriac este de 100 de ori mai bogat decat Nole ... si nici acum nu am stiu macar un centru de juniori sa fi facut ..daramite o academie de anvergura a ce vrea sa faca Ђоковић sau Šokovię si la acest proiect si Jelena si Ana si Janko ... fara sa-i roage nimeni s-au implicat ...pe langa faptul ca au donat , nu au spus cat pentru ca in Serbia nu se trambiteaza niciodata gesturile filantropice , i-ai fi vazut in mijlocul Blgradului ca orice tanar ce face cheta de o bere ! De ce ????? Aici intervine felul in care nu intelegeti mentalitatea sarbeasca ..aceasta academie nu se vrea a fi stiuta ca fost facuta de novak de janko sau de jelena .... se vrea sa fie a oamenilor de rand si pentru oamenii de rand .. si de aceea se vrea sa se stie ca a fost facuta de sarbi pentru sarbi si asta a tinut janko tpsarevic sa sublinieze , fondul majoritar de bani nu conteaza de unde vine .... important este scopul ..... aaaaaa si apropo ...... pe langa aceasta academie , de veti avea vreodata curiozitatea sa veniti in Belgrad am sa va duc in 4 case de copii ..facute pe banii lui Nole si ai mai multor sportivi ...si asta e doar in Belgrad ca mai sunt din cate am auzit si in Kragujevac si in Nis si chiar in Pristina kosovara si in Mitrovica ... el oricum nu mai cauta bani si toate cele , pentru ca se stie ca niciodata pt ce a facut si face , nu va fi uitat sau lasat de catre sarbi pe drumuri .... si acum vin si va intreb .... ati vazut la romani asa ceva ?


    si dragi moj optimističan da , au fost sarbi (niste sarbi avortoni dar totusi sarbi) care si-au vandut votul , ei sunt renegatii Serbiei care acum mor de foame si stau cu mana intinsa la mafiotii albanezi si la cei rusi ... aceia sunt cei din Muntenegru care pentru 300 de euro si-au vandut patria la referendumul de separare , drept pentru care sarbii nu numai ca nu au facut scandal ... dimpotriva s-au bucurat pentru ca muntenegrinii sunt cei mai avari si mai lenesi oameni de pe pamant ...sarbilor le era rusine cand muntengrenii spuneau ca-s sarbi
    Last edited by d_e_l_i_r_a; 31st August 2010 at 20:37.
    [COLOR="DarkSlateBlue"]боље би ти било да ћутиш и оставис утисак да си идиот, него да причаш и уклонис све сумње! (e mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti idiot decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile ) [/COLOR]

  13. #139
    srpkinja d_e_l_i_r_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Belgrad , Craiova
    Posts
    1,647
    Reputatie
    1
    si iata o lectie de patriotism ce ar trebui invatata de la el



    sau ... sunt curioasa daca ai sa vezi tenismenii nostri in asemenea ipostaza nu au ureche muzicala dar nu conteaza .. ei se distreaza
    Last edited by d_e_l_i_r_a; 31st August 2010 at 20:48.
    [COLOR="DarkSlateBlue"]боље би ти било да ћутиш и оставис утисак да си идиот, него да причаш и уклонис све сумње! (e mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti idiot decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile ) [/COLOR]

  14. #140
    sport legend gorefest's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    Delule,hajde bre recunoaste ca esti indragostita de Nole haha mai ales dupa ce a cantat melodia ta preferata

  15. #141
    srpkinja d_e_l_i_r_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Belgrad , Craiova
    Posts
    1,647
    Reputatie
    1
    cand ? ahahahahaha la nunta lui Tipsa ? daaaaaaaa .... ah din pacate nu gasesc pe niciun site , sa fi aratat oamenilor cum face Djokovic atunci cand este beut : a cantat melodia : Sta jos cekas moj komsija ( Ce tot mai astepti vecine ?) si asta in duet cu Janko Tipsarevic dar erau mortali amandoi ..amandoi luati in freza si amandoi cu chef de glume .....combinatia desavarsita
    [COLOR="DarkSlateBlue"]боље би ти било да ћутиш и оставис утисак да си идиот, него да причаш и уклонис све сумње! (e mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti idiot decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile ) [/COLOR]

  16. #142
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    lucian a spus tot ce era de zis

  17. #143
    sport legend gorefest's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Ei au alta ordine de valori iar banii nu sunt primii asa cum sunt pt. voi .
    ...
    ca sa-ti dai seama de cum stau lucrurile pe acolo, cand am ajuns in Serbia , am facut cea mai impardonabila greseala pe care puteam sa o fac; era o reclama in care aparea Ana Ivanovic si eu ca un marlan fara educatie am zis mai in gluma mai in serios: aoleu !!!! mama doamne ce as lua-o si eu o data pe Anci ; in momentul urmator tot barul s-a uitat fix la mine si credeam ca numai salvarea ma mai poate scapa din mana lor ; s-a apropiat de mine barmanul si mi-a spus :" pentru ca stim ca nu esti de pe aici , te iertam , insa doar de data asta ca a doua oara nu vei mai avea sansa , nu esti din partea locului si nu stii insa noi nu toleram asa ceva. fetita mea doarme cu poza ei sub perina si ca ea sunt alte sute de copii , nu lasam pe nimeni sa vina si sa-si bage p%^a in idolii nostri!!!!!" va las pe voi sa trageti concluziile

  18. #144
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.
    Care e conexiunea logica intre propozitiile tale ??? Ca tenisul nu e sport usor (si nu pot decat sa confirm pe deplin asta) si ca va dori sa devina candva antrenor de tenis nu are nicio legatura cu sentimentul patriotic pe care pur si simplu nu-l admir intr-o persoana; nu am nici aversiune, ci pur si simplu ma lasa indiferent.

    Ceea ce admir la o persoana, pe langa multe alte lucruri, este profesionalitatea, lucrul care-i caracterizeaza pe primii doi oameni din lume la acest sport si lucru care, in opinia mea, lipseste deseori la Novak: de la pseudo-accidentarile din trecut pana la lipsa sa de atitudine pragmatica in anumite momente importante ale carierei sale (de notat cum este printre singurii jucatori care sufera caldura peste medie si care acum l-a pus intr-o mare problema in meciul cu Troiski)

    In fine, are tot meritul si admiratia de a fi totusi un mare jucator la ora actuala, un tenismen complet cu o tehnica suprafina. Pe langa asta, caracterial e un baiat inteligent si foarte simpatic; faptul de a investi in aceste academii si turnee de tenis este fara doar si poate un lucru de apreciat.
    Pentru acest lucruri are toata admiratia mea.
    Nu admir insa, cum spuneam, patriotismul din el care ma intereseaza de la foarte putin spre deloc. Ma intereseaza jucatorul de tenis "Djokovic" si ceea ce arata in principal pe teren; daca el vrea sa renunte la parte din performantele sale pentru propria tara, este decizia lui si o respect dar NU o admir (dimpotriva)

    Apropo de prosionalitate, uite aici o lectie in materie
    http://www.youtube.com/watch?v=N4fB5Tp-FGU

  19. #145
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by d_e_l_i_r_a View Post
    cand ? ahahahahaha la nunta lui Tipsa ? daaaaaaaa .... ah din pacate nu gasesc pe niciun site , sa fi aratat oamenilor cum face Djokovic atunci cand este beut : a cantat melodia : Sta jos cekas moj komsija ( Ce tot mai astepti vecine ?) si asta in duet cu Janko Tipsarevic dar erau mortali amandoi ..amandoi luati in freza si amandoi cu chef de glume .....combinatia desavarsita
    La nunta erau cei mai buni prieteni iar acum , in acest meci de 5 seturi ,sunt cei mai inversunati adversari .
    Luciane , nici eu n-am fost de acord cu lipsa de fair play cand se dadea accidentat , dar cred ca parintii lui au o influenta proasta asupra lui si asta nu-i da nici lui dreptul sa se disculpe .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #146
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post

    Apropo de prosionalitate, uite aici o lectie in materie
    http://www.youtube.com/watch?v=N4fB5Tp-FGU
    <<Be quiet!>>. Omu' era f concentrat, ce sa mai...
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  21. #147
    marchin on EyesOnly's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,636
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    La nunta erau cei mai buni prieteni iar acum , in acest meci de 5 seturi ,sunt cei mai inversunati adversari .
    Luciane , nici eu n-am fost de acord cu lipsa de fair play cand se dadea accidentat , dar cred ca parintii lui au o influenta proasta asupra lui si asta nu-i da nici lui dreptul sa se disculpe .
    cred ca se referea la Tipsarevic, si in seara asta Djokovic a jucat cu Troicki
    [CENTER][I]All fanatics wash their hands of the blood of the innocent in the name of the cause. C.L.[/I][/CENTER]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •