Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 142

Thread: Cafeneaua Antrenorilor

  1. #43
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    ieri a jucat prima lui semifinala ,are aproape 8 ani..

  2. #44
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Cit despre reteta aceea miraculoasa sa devii Federer..parerea mea e ca are trei ingrediente esentiale:talent,munca ,incredere in sansa ta..

  3. #45
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    La inceputul postului tau ai spus "nu e numai asta, uneori tre sa faci lucruri care nu iti plac" Nu vad unde am negat eu treaba asta. Poti sa faci si lucrurile care nu iti plac doar daca VREI! Totul depinde de VOINTA si de DORINTA.

    Acum cu privire la aceasta reteta miraculoasa pentru a deveni Federer. Sunteti convins ca aceasta reteta exista: trebuie sa ai talent, sa muncesti si sa ai incredere.
    Prin fraza asta mi-ati facut clar ca n-ati inteles nimic din ceea ce am spus eu. Cand e sa discutam fara implicarea emotionala proprie vad ca imi dati dreptate, dar cand intrati si dvs. si cu fiul dvs. in calcul vad ca schimbati placa:" exista reteta pentru tenis: anume talent, munca, incredere"

    Am o intrebare cat se poate de simpla: sa zicem ca un baietel anume are mult talent, munceste pentru ca este impins de la spate (sau pentru ca a fost mani****t sa o faca) iar are incredere in sine o sa ajunga Federer?? Toate astea trei (talentul, munca si increderea) se sprijina pe un lucru esential: anume PLACEREA si DORINTA PROPRIE SI PERSONALA, fara influentele altora.
    non semper erit aestas

  4. #46
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Mai Doro,mai intii trebuie sa iti spun ca pt virsta ta frageda ,ai o parere despre tine foarte buna..crezi ca esti atit de adinc in gindire ca un "batrin "ca mine nu e in stare sa iti inteleaga alegatiile...Apoi,hotaraste-te cum vb cu mine,la persoana 1 sau la persoana a 3-a(nu ma deranjeaza sa ne tutuim,atita timp cit exista respect)...Apoi ,referitor la fiul meu,din cite inteleg ca ai dedus tu,acesta ar fi un biet baietel dus cu biciul de mine pe terenul de tenis..Te asigur ca nu e deloc asa...Exista la el placerea si dorinta personala sa joace tenis..Eu sint doar cel care il ajuta sa isi foloseasca aceasta placere de a juca tenis ca un mijloc de a-si indeplini dorinta de a deveni campion..

  5. #47
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Mai DORO... n-am mai rabdat si trebuie sa-ti spun. Spui niste prostii cat Casa Poporului. Pe cuvantul meu... vorbesti ca sa nu taci. Un juacator fara antrenor este si va ramane un jucator de duminica (amator). Ia citeste tu mai bine intai ce scrie lumea si pe urma poti sa te frustrezi cat vrei dar fa-o frate acasa intre 4 pereti. Poti sa si servesti in dormitor vezi poate te loveste mingea inapoi si te mai "inviorezi".
    Printule ...de 25 de ore de tenis pe sapt iti garantez ca nu a murit nimeni: poate doar altii ..de oftica
    Tu faci o treaba extraordinara cu pustiul tau si dupa ce ca te chinui sa faci ceva ... vine o pustioaca si-ti da peste nas cum ca stie ea ca tenisul se joaca cu bile de biliard. Pe bune ca m-am ofticat. DORO categoria intai la perle pe forum.

    Revenind... printule o sa vin in Romania in decembrie si mi-as dori sa te cunosc personal si nu numai pe tine dar si pe alti pasionati de tenis.

    PS. reteta de campion exista trebuie doar sa o vrei sa o citesti.

  6. #48
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Klaus,iti multumesc din suflet pt cuvintele de apreciere si incurajare..mai ales ca vin de la un tip care stie cu ce se maninca minunea asta numita tenis...Mi-ar face realmente placere sa ne cunoastem ,sa schimbam citeva vorbe despre pasiunea noastra comuna,si poate sa imi vezi fiul si sa iti dai o parere autorizata..Pina atunci mai e ceva vreme ,dar o sa iti las in timp util o posibilitate de contact rapida(telefon)..Cit despre Doro,ai fost dur cu ea(el),dar cred ca asa merita pustii astia ingimfati care cred ca le stiu deja pe toate..

  7. #49
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Aseara am trait ,cu lacrimi de emotie in ochi drama lui Agassi..Pt ca dincolo de toate,este ceva dramatic sa fii nevoit sa spui adio ,dupa atitea zeci de ani ,unei vieti de campion..Mi-ar fi placut sa piarda la Baghdatis,sa ii predea acestuia stafeta..asa cum Sampras i-a dat-o lui Federer..

  8. #50
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    de aceasi parere cu tine printule, imi pare asa de rau, Agassi nu a fost chiar idolul meu dar dupa cate a facut in cariera lui merita tot respectu cuvenit, alt Agassi nu stiu daca va fi, e uni-k!
    back mai fortos mai interesat mai bun ... RELOADED

  9. #51
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Vad ca esti fan Roddick..imi place jocul sau din ultima vreme..se vede parca o schimbare de cind lucreaza cu Connors..vine mai des la fileu,reverul e parca mai solid..Serviciul insa este la fel:bomba..

  10. #52
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Dj Klaus,ti-am vazut lectiile video...sint interesante ....M-am mirat un pic insa (si sper ca nu te superi pe mine) vazind pozitia ta foarte deschisa la forehand...practic esti cu fata la fileu permanent...si nu pomenesti nimic de importanta foarte mare a rotatiei trunchiului in obtinerea unei forte cit mai mari a loviturii..inca o data,sint doar observatii pe care te-as ruga sa nu le consideri critici..

  11. #53
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Dj Klaus,ti-am vazut lectiile video...sint interesante ....M-am mirat un pic insa (si sper ca nu te superi pe mine) vazind pozitia ta foarte deschisa la forehand...practic esti cu fata la fileu permanent...si nu pomenesti nimic de importanta foarte mare a rotatiei trunchiului in obtinerea unei forte cit mai mari a loviturii..inca o data,sint doar observatii pe care te-as ruga sa nu le consideri critici..
    Ba chiar am spus ca trebuie sa rotesti umerii (nu trunchiul). Si nu ma supar... Prefer critici decat laude !!! Iar pozitia dechisa o recomand pt ca te folosesti de forta picioarelor si nu iti forteaza bratul asa tare. Este, daca vrei, parte a tenisului modern. Consider ca ai mai multa forta si precizie decat cu picioarele perpendiculare spre fileu.

  12. #54
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    OK..AM INTELES..asta spun si eu mereu:lovitura astazi nu se mai face din brat ,ci folosind rotatia umerilor si impingerea picioarelor..Mina este doar acea parte a corpului care tine racheta ,racheta care este miscata de corp,si nu de mina..priza semivestica e ceea ce foloseste si baiatul meu ,mi-a placut recomandarea ta ,cu care sint total de acord..

  13. #55
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Klaus,spune-mi te rog ,daca open stance (pozitie pe care fiul meu o foloseste cel mai des)la forehand solicita atit de mult coloana vrtebrala...Mai nou asta e alt subiect de disputa cu profesorul nostru...tin sa precizez ca asa se simte el cel mai confortabil sa loveasca,avind si cea mai buna consistenta..

  14. #56
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Klaus,spune-mi te rog ,daca open stance (pozitie pe care fiul meu o foloseste cel mai des)la forehand solicita atit de mult coloana vrtebrala...Mai nou asta e alt subiect de disputa cu profesorul nostru...tin sa precizez ca asa se simte el cel mai confortabil sa loveasca,avind si cea mai buna consistenta..
    Printule... tu stii ce parere am eu despre antrenorul fiului tau !!! Concluzie spune-i ca a zis unu' din America (mai destept ca el) ca ii face cadou o excursie speciala gratuita: "un sejur nelimitat cu Vaca la pascut " !!! Si daca mai are nelamuriri despre sejur spune-i sa intre pe site-ul www.aberant.bou/lapascut
    Last edited by DJ Klaus; 7th October 2006 at 06:25.

  15. #57
    incepator liviu_b2003's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Deva
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Buna,pot sa iau si eu o cafea?Sunt nou pe aici dar ma bucur ca v-am gasit cu chef de vorba si am cu cine sa schimb si eu pareri si mai ales sa gasesc raspunsuri la unele intrebari.Am si eu o fata de aproape 15 ani care joaca de vreo 8 ani si cred ca aici voi gasi si alti parinti sau antrenori cu care sa vb despre modul in care se pregatesc copii lor pt. ca f. putini dintre cei cu care mai povesteam despre asta (dar care sunt din afara fenomenului),nu inteleg sacrificiile care se fac si mai ales nu vad rostul lor.
    Last edited by liviu_b2003; 7th October 2006 at 18:32.

  16. #58
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    bine ai venit liviu la cafeneaua noastra...

  17. #59
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    care sint problemele cu care te confrunti?cit se antreneaza fiica ta?ce planuri ai cu ea?

  18. #60
    incepator liviu_b2003's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Deva
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Probleme?Astea apar tot timpul...Fiica mea de un an nu mai sta cu noi(in Deva),s-a mutat la Medias unde unde s-a facut o baza super si unde s-au adunat mai multe fete din tara toate stau destul de bine in clasament.Multi dintre prietenii nostri nu inteleg de ce am lasat-o sa plece de acasa de la 14 ani(asta ar fi una dintre probleme).

  19. #61
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    inteleg...deci sa inteleg ca tenisul este o preocupare serioasa..asta e bine..ce loc ocupa in clasament?cit timp se antreneaza zilnic?

  20. #62
    incepator liviu_b2003's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Deva
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    La 16 ani e 32 acum dar inca nu a inceput categoria,si la 14 ani nu a mai jucat din mai.In schimb a intrat pe tablou la unul de 10 000 si a pierdut in 3 seturi in primul tur.De antrenat... cam 4 ore pe zi.
    Last edited by liviu_b2003; 7th October 2006 at 20:33.

  21. #63
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    fiul meu e mititel,are 8 ani,e locul 87 acum,dar e innebunit dupa tenis..pe timp de vara facem si 6 ore pe zi antrenament..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •