Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 142

Thread: Cafeneaua Antrenorilor

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    de pe uspta.com.sau de la marele dj klaus care are un serviciu perfect

  2. #23
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    materiale tenis

    Quote Originally Posted by css2
    de pe uspta.com.sau de la marele dj klaus care are un serviciu perfect
    Sau de pe emule sau dc++ (recomand emule)
    Am vazut si eu siteul Andreei. Felicitari! Si mult succes in continuare.
    Apropo, fundatia Steaua are de gand din mai sa infiinteze un fel de academie.
    se va face si joc individual cu antrenorul, si meciuri intre copii, si pregatire fizica si psihologica.
    Sa vedem ce o iesi. NU anticipez ca e, totusi, Romania.
    Am redevenit altul

  3. #24
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Eu particip la turneul de la TBC, maine cred ca o sa inceapa meciurile, dar eu joc la categoria de 18 ani.
    non semper erit aestas

  4. #25
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1

    Smile So Cool!!!

    Hei, hei!De curiozitate am intrat pe acest subiect si desi nu sunt antrenor sau adult cer doar un Cola! In fine.......cum merge treaba pe aici?Sunt pasionat de tennis si cred ca o sa ma inteleg de minune cu voi daca avem aceleasi hoby-uri, nu?In fine(iarasi)..........OK astept mesaje de la noii mei colegi, da?

  5. #26
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut amatorule!Bine ai venit in cafenea si pt ca eu sunt barmanul... avem cola pentru minori si te servim cu placere. Si cum nimic nu e pe gratis ... te costa un raspuns la o intrebare. Ce ai face tu ca antrenor de tenis ca sa te bagi "sub pielea" noului tau elev ca sa-l atragi evident ?

  6. #27
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1

    Wink Ce intrebare...

    Quote Originally Posted by DJ Klaus
    Salut amatorule!Bine ai venit in cafenea si pt ca eu sunt barmanul... avem cola pentru minori si te servim cu placere. Si cum nimic nu e pe gratis ... te costa un raspuns la o intrebare. Ce ai face tu ca antrenor de tenis ca sa te bagi "sub pielea" noului tau elev ca sa-l atragi evident ?
    ---------------------------------------------
    pai na ce sa spun? inca mai sunt tanar si nu prea am experienta asa ca nu stiu ce sa spun...........Dar daca vad tennis-ul cu ochii pe care ii vad si eu e indeajuns......la tennis parte frumosa e diversitatea loviturilor pe care poti incotinu sa le perfectionezi, pe scurt nu exista limite si asta face tennisul sportul Nr.1 pentru mine, nimic nu e mai bine si asta tre sa invete toata lumea.................stiu ca raspunsu meu nu prea e explicit asa ca o sa-ti mai trimit mesaje mai incolo ca sa ma informez caci e o intrebare la care nu mam gandit pana acum, deci e interesanta........Pe curand!

  7. #28
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    salut lumea celor pasionati de tenis!
    Trebuie sa va spun ca sint nebun dupa acest sport,mai ales de cind am descoperit ca baiatul meu de 7 ani are reale aptitudini (certificate de toti ci care l-au vazut)pentru el..petrec cu fiul meu cel putin 3 ore zilnic pe terenul de tenis,acum cind este la scoala,dar cind va lua vacanta ,vom mari doza zilnica..Este innebunit dupa tenis si abia il iau de pe teren..Are un an de cind se antreneaza(cu mine),si deja jocul sau a depasit cu mult nivelul de incepatori.Tin sa va spun ca ma informez foarte mult ,sint abonat la un site foarte bun instructional (tennisone.com) pe care il recomand tuturor parintilor ..

  8. #29
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    Bine ai venit printre noi!

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Salutare tuturor!
    As avea si eu o rugaminte. Este cineva care imi poate da un manual de tenis pentru copii incepatori? Tin minte ca am vazut acum un an-doi in urma la tarabele din Pta Universitatii. Pustiul are 7 ani, nu vreau sa fac din el un campion ci doar sa-i insuflu pasiunea ptr un sport.

  10. 15th July 2006, 21:48
    Reason
    la cerere

  11. #31
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    vineri fiul meu a participat la un concurs de categ.3 la Constanta ....organizare -ca in Romania:dezastru..Insa ceea ce m-a suparat cel mai tare este atitudinea unor "antrenori"care se cred cel putin egalii lui Brad Gilbert,pe cind in realitate sint niste ignoranti . ..Unul dintre ei,un arogant din Galati ,si-a permis sa ma intrebe ca ce pretentie am eu cu fiul meu de 8 ani ,cum am tupeul sa cred ca ii poate invinge elevul de 10 ani..Care elev ,vazindu-se condus de un pispirica de 8 ani, n-a facut altceva decit sa inceapa sa trimita mingi de 10 m in sus (urmind sfatul savant primit de la distinsul antrenor)ce aterizau si il sareau pe fiul meu care nu intelegea daca juca tenis sau altceva.Invatati-ma si pe mine,va rog,cum sa tratez cu asa specimene...

  12. #32
    incepator Elita's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    asemenea specimene nu trebuiesc tratate in nici un fel. Oamenii cu capul pe umeri n-ar trebui sa se coboare la un astfel de nivel.Si eu am patit de multe ori, nu numai cu antrenori, ci si cu parinti, care stau la gard ca niste fiare si isi indeamna copii sa joace in fel si chip, pana adversarul clacheaza. Sa nu ne mai gandim si la alte aspecte, cum ar fi acela ca unii copii sunt invatati sa minta si sa fure cat mai multe mingi posibil. Mai nou, nu se mai striga "out" la primul serviciu care nu-l ajunge adversarul, ci "net", ca , deh, n-ai cum sa demonstrezi ca a atins putin fileul.............Si eu sunt dezamagita si de organizare si de comportamentul primitiv al unora.Eu de 3 ani am acest gol in suflet si timid, incerc trec peste aceste lucruri. Incerc........poate daca sunt prea severa, nu mi-o luati in nume de rau.

  13. #33
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    vineri fiul meu a participat la un concurs de categ.3 la Constanta ....organizare -ca in Romania:dezastru..Insa ceea ce m-a suparat cel mai tare este atitudinea unor "antrenori"care se cred cel putin egalii lui Brad Gilbert,pe cind in realitate sint niste ignoranti . ..Unul dintre ei,un arogant din Galati ,si-a permis sa ma intrebe ca ce pretentie am eu cu fiul meu de 8 ani ,cum am tupeul sa cred ca ii poate invinge elevul de 10 ani..Care elev ,vazindu-se condus de un pispirica de 8 ani, n-a facut altceva decit sa inceapa sa trimita mingi de 10 m in sus (urmind sfatul savant primit de la distinsul antrenor)ce aterizau si il sareau pe fiul meu care nu intelegea daca juca tenis sau altceva.Invatati-ma si pe mine,va rog,cum sa tratez cu asa specimene...
    complexa situatie
    back mai fortos mai interesat mai bun ... RELOADED

  14. #34
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    ieri am avut o disputa cu profesorul de pe baza cu privire la tipul potrivit de priza de forehand pt fiul meu care pina acum a lovit dreapta cu 2 miini iar de citeva zile exersam adevarata lovitura :cea cu o singura mina.I-am propus fiului meu sa incerce priza ceva mai inchisa ,dar nu chiar semi-western,iar el dupa 3 zile se simte foarte bine si intretine deja raliuri de pe fundul terenului.A sarit proful cu pricina ca ce priza e aia(are el un fix impotriva liftului de imi vine sa ma las de tenis,nu alta),sa deschida priza ca isi rupe mina si alte asemenea aberatii..Am incercat sa ii explic ca in ziua de azi se tinde spre generalizarea acestui tip de forehand,ca marii jucatori de azi asa lovesc,etc..nimic..sint pur si simplu disperat de tipul asta de abordare a tenisului..Ma gindesc sa il platesc sa ma lasee in pace,sa-mi antrenez eu fiul asa cum doresc..

  15. #35
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    ieri am avut o disputa cu profesorul de pe baza cu privire la tipul potrivit de priza de forehand pt fiul meu.
    Pare mi-se ori tu -l inveti pe antrenorul ala tenis si tot tu il platesti? Pai in cazul asta e misto sa fii antrenor in Romania, inveti sa antrenezi si esti si platit Te-ai gandit sa deschizi o academie de facut antrenori daca tot ai atat de multi bani de dat ?
    Serios vorbind acum eu invat copii de la 3 ani sa loveasca cu priza semi-vestica care apropo nu e cea mai inchisa. Priza vestica e cea mai inchisa.

    Chestia cu Constanta ... asta e... sunt parinti si parinti dar nu vad care e problema cu trimisul mingei 10 m in sus?? E tactica lui si face parte din tenis, as spune ca e o tactica de incercat atunci cand pierzi pt ca iti poti scoate adversarul "din minti". iar copilul tau trebuie sa invete sa raspunda la astfel de mingi. Pana la urma cine a castigat meciul ?

  16. #36
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Klaus,sesizez unda ta de ironie care pt mine are un gust amar..N-am atit de multi bani ca sa imi permit sa angajez un antrenor adevarat..sint doar un pasionat de tenis care incearca sa isi ajute fiul sa faca primii pasi in sportul asta atit de frumos..Ca nu am norocul sa dau peste un antrenor adevarat,pasionat ca si mine..asta e!Ma multumesc cu faptul ca am un teren la dispozitie la orice ora ,oricit..Pina la urma,am reusit totusi sa il fac sa inteleaga sa imi lase baiatul sa loveasca cu priza asta..In ceea ce priveste trimisul mingiei la 10 m,ai dreptate ca si asta e o lovitura ,pe care trebuie sa stii sa o trimiti inapoi,dar parca sa ai 10 ani si citiva ani de tenis si sa trimiti intruna moonball-uri d-astea unui baietel de 8 ani,ca altfel nu poti sa-l depasesti,nu arata prea bine viitorul ..dar ma rog..asta e!fiecare joaca asa cum stie..Eu am totusi o parere diferita:la virsta asta mica,nu jucam neparat sa cistigam ,cu orice pret,jucam sa invatam ,sa rezolvam situatii diferite de joc,sa progresam incetul cu incetul..Meciul l-a cistigat celalalt..

  17. #37
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    unda ta de ironie care pt mine are un gust amar..
    Ce nu inteleg eu este de ce nu-ti concediezi antrenorul ca tot nu te ajuta cu nimic pt ca nu ai spus nimic pozitiv despre el? Altfel nu gasesti un teren sa-ti antrenezi copilul ?

    Referitor la moon ball-uri iti repet nu vad nici o problema iar daca nu vrei sa castigi atunci nu te duci la concurs si faci drill-uri la nesfarsit pe un teren fara miza. Dar intr-un concurs te duci sa joci si sa castigi sau cel putin asteapta-te de la celalalt jucator sa vrea sa castige. De aia sunt concursurile si pt pusti.

  18. #38
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    in Romania nu gasesti terenuri de tenis asa..ca in USA..Deci ca sa am acces la un teren,si aproape gratis,trebuie sa fac niste compromisuri..Klaus ,vreau sa te intreb ceva:crezi ca in jur de 25 de ore pe saptamina de tenis este mult pt fiul meu?Face aceste ore fara sa fie silit,uneori il iau cu forta acasa..Ma gindesc ca e mic si sa nu isi forteze corpul prea tare..

  19. #39
    incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Buna, sunt la primul mesaj, bine v-am gasit, nu joc tenis, dar am un copil care o face!
    Asa ca ma simt ...hm....semi-autorizata sa emit si eu pareri pe ici, pe colo.
    In cazul tau, Printule Miskin (superb nick! Serios! Unul din romanele mele de suflet! Nu ti s-a parut ca ceva din Forrest Gump parea copiat din Idiotul lui Dostoievski? Divaghez! La loc la subiect!) Deci:
    in cazul in care fiului tau ii place atat de mult, sincer, nu cred ca e un capat de tara, ba dimpotriva! La varsta lui eu una sarea coarda ore in sir, jucam 9 pietre, ascunsa sau oina in spatele blocului pana se lasa noaptea, si nu oboseam! La 10 ani pustiul meu tot cam 25 h/saptamana statea pe teren, si nici nu s-a imbolnavit, nici nu s-a plictisit!
    Toate bune!

  20. #40
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    25 de ore pe teren?!?! Nu poti sa petreci atata timp cu tenisul de cat daca ai bani, altii mai nenorociti tre sa se multumeasca cu 90 de minute pe zi, chiar daca isi doresc sa joace toata ziua tenis.
    Cu privire la tenisul in Romania:
    Oameni buni: ce credeti ca daca un copil joaca tenis 25 de ore pe saptamana timp de 20 de ani atunci cu siguranta va iesi campion?!? Credeti ca asta e reteta pentru ca castiga Wimbledonul? Mi se pare aberant sa crezi in asa ceva, iar apoi, cand vezi ca rezultatele nu vin, sa te mai si miri de ce.
    Imi pare rau, dar va trebui sa va frang visele!
    Nu exista o reteta pentru a ajunge Federer! Nu exista! Atunci va intrebati: cum de a ajuns Federer sa joace in halul asta, de ii bate pe toti, tre sa fi facut ceva special.
    Raspunsul: Nu a facut ceva special, ci a avut ceva special! A inceput tenisul de placere iar cu o vointa inimaginabila a ajuns unde e acuma! Fara placere, fara distractie nu ajungi nicaieri! Tre sa iti faca placere sa faci ceea ce faci! Daca nu iti face placere, daca nu te distrezi, atunci cauta ceva ce sa iti placa.

    Despre antrenori: n-ai sa gasesti niciodata un antrenor perfect, un antrenor nu are puteri supranaturale, ci e si el un OM ca noi toti si are si limite. Asta e un lucru pe care multi nu il intelegem. De la fiecare antrenor ai ceva de invatat! Fiecare iti spune cate ceva, uneori intra parerea unui antrenor in contradictie cu parerea altuia, din toate experientele astea tre sa gasesti miezul bun. Multi isi imagineaza drumul catre performanta in felul asta: un antrenor care sa te antreneze in fiecare zi, tu sa progresezi pe zi ce trece, si tot asa pana ajungi campion! Acesti oameni chiar cauta sa gaseasca drumul asta, din nou tre sa va spun ca e inexistent! Drumul catre performanta e plin de obstacole, ca sa intri treci de ele tre sa lupti, sa te zbati, sa iti doresti cu adevarat sa vrei. Daca esti obligat sa faci ceea ce iti spune tata, sau antrenorul (ca tre sa joci tenis ca sa ai un viitor) ... pai astea sunt abureli!

    In final tenisul nu e nimic altceva de cat un joc! N-ai nimic de pierdut, ai doar de castigat! Cine vrea, sa joace jocul asta minunat si sa se distreze! Cine nu vrea, sa caute alt joc!
    non semper erit aestas

  21. #41
    incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Sunt perfect de acord cu tine, Doro!
    Reteta pentru suces nu exista! Ecuatia succesului nu poate fi scrisa, pentru ca pe langa talent, munca, determinare, mai exista un parametru variabil si incontrolabil: sansa!
    Sansa de a te afla in momentul potrivit la locul potrivit, sansa de a cunoaste un antrenor cu care sa poti comunica perfect, uneori dincolo de cuvinte, sansa de a avea parteneri de antrenament cu care sa te completezi, etcetera!
    Exista multa vointa si multa munca, desi.... am citit undeva un sfat:
    Alege-ti o meserie care sa iti placa, si nu va mai trebui sa muncesti niciodata!
    Tenis nu se poate face cu de-a sila, ca vrea tata, ca vrea mama, ca vrea doamna invatatoare! Cine merge pe teren, merge pentru ca ii place!
    Si eu cred ca asta este marele castig (sigur) al oricarui sportiv: bucuria de a face ceea ce ii place sa faca!

  22. #42
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    sint de acord ,in mare parte cu Doro..fara placere ,nu poti face ceea ce trebuie sa faci sa devii campion...Dar nu e numai asta..sint momente cind trebuie sa faci lucruri care nu iti plac,dar trebuie sa le faci...Daca ai determinare,daca ai hotarire ,daca vei crede in sansa ta mica,si faci tot ceea ce depinde de tine sa faci,drumul catre visul acela este mai lin..Revenind la fiul meu,nu face tenis obligat de mine,face tenis ajutat de mine,ghidat de mine,dar face tenis cu gindul sa ajunga campion..Ce e rau in asta?N-are voie sa viseze?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •