Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 64

Thread: De ce nu se transmit meciuri de baseball in Romania?

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1

    De ce nu se transmit meciuri de baseball in Romania?

    Baseball-ul este cel mai spectaculos sport american si ar trebui promovat si la noi. In loc sa se dea porcaria de wrestling de ce nu se da baseball?Jucatori ca Derek Jeter,Alex Rodriguez,Albert Pujols sau David Ortiz sunt mari vedete in S.U.A.,iar la noi n-a auzit nimeni de ei.Pacat,noi romanii nu stim sa apreciem ceea ce e frumos.Daca ajung sa inteleaga jocul,toti vor deveni fani. Pt mine nu e nici un dubiu,basebal-ul e regele sporturilor americane.

  2. #2
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    in primul rand un meci de baseball este destul de lung.
    Si crede-ma daca un canal de TV in Romania ar credea ca ar avea audienta ar transmite imediat.
    Deocamdata asta e realitatea: romanii nu sunt interesati de baseball.
    Ca dovada e forumul nostru Daca suntem 5 sau 6 membri activi pe aici.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  3. #3
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    In ce priveste sportul rege in America, nu este baseball-ul, ci fotbalul american.
    Acum vreo 15-20 de ani lucrurile erau inversate, dar NFL-ul a devenit foarte po****r, in special dupa inventarea asa numitelor "fantasy" games.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    cum sa fii interesat de un lucru pe care nu-l cunosti?citeste forumurile echipelor de baseball,este sportukl in care se pune cea mai mare pasiune,este sportul care atrage cele mai multe rivalitati.Ce conteza cat dureaza.Tin minte ca acum vreo 2 ani in world series un meci intre Houston si W.Sox a durat vreo 6 ore.Era sa ratez un examen ,dar nu ma puteam dezlipi din fata calculatorului pana nu se termina.Trebuia sa vad cine castiga chiar daca nu tineam cu niciuna din echipe.Aceasta e frumusetea basebal-ului.
    P.S. Ma ofer pe gratis sa explic tuturor jocul de baseball numai sa vad ca o televiziune(oricare) are ideea geniala de a prelua meciuri (live sau inregistrate).

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cucu View Post
    In ce priveste sportul rege in America, nu este baseball-ul, ci fotbalul american.
    Acum vreo 15-20 de ani lucrurile erau inversate, dar NFL-ul a devenit foarte po****r, in special dupa inventarea asa numitelor "fantasy" games.
    in ceea ce priveste audienta ai dreptate .fotbalul american e mai po****r pt ca sunt meciuri mai putine si jocul tre sa recunosc e spectaculos,dar NY Yankees este inca franchiza cu biletele cele mai scumpe din sportul american si are stadionul plin aproape de fiecare data.

  6. #6
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    La noi abia s-a transmis anul acesta Indy 500, cea mai importanta cursa de monoposturi din lume.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nici macar in SUA baseballul nu mai are aceasi po****ritate ca acum 20-30 de ani. Ca audiente la TV e de abia pe locul 5 dupa fotbalul american (care e de departe lider), baschet, golf si NASCAR

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Iar la intrebarea "De ce nu se transmit meciuri de baseball in Romania?" raspunsul e simplu: pt ca nu ar avea audienta. De aceea nu se transmite nici cricket sau golf. In Romania nici macar sporturi precum gimnastica sau atletism n-au audeinta. Fotbal si batai asta e de baza la noi

  9. #9
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    nu se transmit meciuri ... dar nici nu mi-as dori sa aud romani comentand baseball-ul ... chiar daca ar fi sa ransmita eu unul tot pe posturile pe care urmaresc acum m-as uita
    [url]www.warriors.ro[/url]

  10. #10
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nici macar in SUA baseballul nu mai are aceasi po****ritate ca acum 20-30 de ani. Ca audiente la TV e de abia pe locul 5 dupa fotbalul american (care e de departe lider), baschet, golf si NASCAR
    Golf, pe locul 3?? Esti sigur?

    Quote Originally Posted by manai
    Pacat,noi romanii nu stim sa apreciem ceea ce e frumos.Daca ajung sa inteleaga jocul,toti vor deveni fani. Pt mine nu e nici un dubiu,basebal-ul e regele sporturilor americane.
    Ai dreptate cu faptul ca e un sport frumos, si foarte apreciat in SUA, dar nu sint de acord cu ideea ca daca ar intelege jocul, romanii ar deveni fani. Vezi tu, exista o diferenta de civilizatie intre americani si romani (latini in general). La ei, o iesire la un meci (indiferent ca e baseball, fotbal american sau baschet), inseamna un mod de a-ti petrece timpul liber, cu familia, cu hotdog-ul in mina. Asta nu inseamna ca nu sint nervi, emotii si injuraturi, dar, mai presus de toate, exista civilizatie. La noi, un meci inseamna un motiv ideal pentru toti frustratii huligani sa arate ca "ei e cei mai smecheri".
    Noi nu avem public de baseball pur si simplu pentru ca sintem o natie de huligani, de manelisti, de frustrati, care nu am sti sa apreciem frumosul nici daca ni s-ar servi pe o tava. Iar exceptiile sint prea putine ca sa constituie un motiv solid pentru televiziuni sa transmita baseball.
    Last edited by cristane; 13th June 2007 at 18:51.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Nu sunt de acord ca latinii nu ar aprecia acest sport,cei mai buni jucatori din MLB sunt din America Centrala.
    Frumoasa caracterizarea poporului roman,100% adevarata,dar oricine poate fi educat daca se doreste acest lucru.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    [QUOTE=cristane;1363173]Golf, pe locul 3?? Esti sigur?


    Sunt sigur, spre exemplu US Open la golf anul trecut a avut 16 milioane telespecatori, meciurile din finala MLB intre 10 si 12 milioane telespecatori

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    [QUOTE=rob_din;1363373]
    Quote Originally Posted by cristane View Post
    Golf, pe locul 3?? Esti sigur?


    Sunt sigur, spre exemplu US Open la golf anul trecut a avut 16 milioane telespecatori, meciurile din finala MLB intre 10 si 12 milioane telespecatori
    Nu va luati dupa udientele din playoff.De exemplu finala de anul trecut dintre Detroit si St.Louis a avut audienta mica pt ca cele 2 echipe nu au multi fani,in Detroit de exemplu Pistons sunt mult mai iubiti decat Tigers.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    [QUOTE=manai;1363437][QUOTE=rob_din;1363373]

    Nu va luati dupa udientele din playoff.De exemplu finala de anul trecut dintre Detroit si St.Louis a avut audienta mica pt ca cele 2 echipe nu au multi fani,in Detroit de exemplu Pistons sunt mult mai iubiti decat Tigers.[/QUOT

    Nu sunt un bun cunoscator deci poate ca ai dreptate in privinta fanilor celor 2echipe insa in sezonul regulat audientele sunt si mai mici. Oricum din ce am mai citit pe internet cu exceptia fotbalului american toate celelalte sporturi sunt in declin in ceea ce priveste audientele. Spre exemplu la finala NHL de anul asta audienta n-a depasit 2,5 milioane de telespecatori, iar la meciul 3 de ieri din finala NBA s-au uitat doar 8 milioane de telespecatori

  15. #15
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    poate audienta la TV e cam aceeasi la baseball
    dar un lucru care se stie sigur si este documentat este ca numarul de spectatori in baseball a crescut imens in ultimii ani.
    Si trebuie sa iei in considerare ca un meci de baseball nu e la fel de important ca un meci de fotbal. Intr-un sezon, excluzand playofful, in baseball ai 162 de meciuri (81 acasa) iar in fotbal american ai 16 meciuri (8 acasa).
    Deci idea e ca depinde ce compari aici. E greu sa compari ratingul de la Superbowl cu cel de la World Series. Superbowlul e un singur meci, si e o isterie completa. World Series depinde de cine joaca, daca e meciul 7 si alte chestii.

    In ultimii ani daca te uiti la finale:MLB: St.Louis-Detroit (nu prea po****re) NBA: Spurs- Cavs (nu prea po****re si deloc echilibrate) NFL: Chicago - Colts (Chicago foarte po****ra, Colts il aveau pe Manning)
    E usor de inteles de ce e diferenta asa de mare.

    Dar sunt sigur ca daca si numai 200,000 s-ar uita la TV la un meci de baseball in Romania canalele ar fi dispuse sa investeasca.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  16. #16
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Ai dreptate, nu se poate compara audienta NFL cu cea MLB. Este imposibil, din cauza sistemului de desfasurare. La baseball, o echipa joaca aproape zilnic, in total 162 de meciuri. Cine poate, se uita, cine nu, nu-i problema, ca oricum e meci si miine. Si poimiine. La NFL, o echipa are doar 16 meciuri in sezon. Fiecare e aproape ca o finala, dpdv al importantei.
    Insa ceea ce imi place enorm la MLB (din nou, la NFL nu se discuta, ca e ceva normal), e faptul ca multe meciuri sint cu tribune pline. Yankees joaca zi de zi acasa cu peste 50.000 de spectatori. Zilnic. E de-a dreptul impresionant.

  17. #17
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    da ... trebuie sa merg si eu la un meci la Yankees pana nu le darama stadionul (parca la anu')
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  18. #18
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Bine ati venit pe forum!Sper sa ramaneti printre noi si sa discutam impreuna baseball-ul.
    Daca vreti ca baseball-ul sa fie televizat si in Romania cred ca ar trebui sa trimitem niste scrisori la posturile de sport din Romania.Poate macar unul din ele va fi interesat.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    romanii pot invata ceea ce inseamna fair-play-ul din baseball.la meciurile yankees vs red sox (cea mai mare rivalitate din sportul american) nu numai ca am vaz fanii stand unii langa altii,am vaz cupluri intre el e fan yankees si ea fan red sox sau invers.tineti minte o rivalitate de aproape 100 de ani.ei stiu ca in ciuda investiilor enorme (mult peste cele din fotbal) baseball ramane un joc.

  20. #20
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    da ... dar se bat jucatorii intre ei destul de des
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    haideti sa va spun cum sta treaba.
    de cateva zile ma zbat sa conving posturile TV sa transmita cricket - un sport pe care il consider senzational, peste baseball, dupa parerea mea.
    cei de la Sport.ro au respins deja oferta.
    sunt constient insa ca exista niste probleme - mai intai natura strict pro-profit a posturilor TV, care nu investesc in drepturi daca n-au cat de cat o garantie ca banii le vor reveni.
    exista argumentul pauzelor publicitare numeroase - la baseball si la cricket deopotriva. dar incearca sa convingi advertiserii ca merita sa plateasca pentru un meci dintr-un sport aproximativ necunoscut.
    la baseball e problema orelor inaintate, la cricket un turneu cum e Campionatul Mondial Twenty20, cu meciuri scurte, dinamice, la niste ore super-accesibile - 11, 15, 19 - ar avea ceva sanse, dar nu-mi fac prea multe iluzii.
    apoi, vorba lui George, e foarte greu sa redai in romana slangul specific acestor sporturi - risti sa faci un hodge-podge de termeni englezi tradusi aproximativ. la cricket termenul "wicket" acopera de pilda vreo 3 sau 4 sensuri diferite, la fel cum mi-e greu sa-mi inchipui cum ar suna in romana echivalentul unui "bunt".
    pana la urma sunt doua sporturi ce tin foarte mult de cultura britanica, respectiv americana, si ar fi foarte greu de transpus in cultura noastra. vor avea desigur fanii lor, noi suntem pe undeva o elita, dar nu putem avea prea mari pretentii de la restul.
    o sa mai incerc cu cricketul, vreau si stiu ca pot sa comentez Cupa Mondialla Twenty20 din septembrie, dar nu-mi fac prea mari iluzii.
    sa fim fericiti ca avem Internet, p2p si ca putem vedea live un Yankees vs. Red Sox sau un Test Anglia vs. West Indies care sa te tina in suspans patru zile jumate.

    EDIT: dovada: aici sunt vreo 5 useri activi, iar eu la cricket si Dorin la golf am ajuns sa vorbim singuri
    Last edited by atisha; 16th June 2007 at 07:01.
    The Show Must Go On

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •