Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 64

Thread: De ce nu se transmit meciuri de baseball in Romania?

  1. #22
    incepator Ludu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj Napoca-Targu Mures
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    vazut in filme americane...gasit pe site-uri de sport americane cot la cot cu baschetul , hocheiul , nfl...baseball-ul , mi-am adus aminte ca am vazut odata cam 5 minute dintr-un meci si m-am plictisit de moarte , nu intelegeam ce se intampla acolo. totusi . tot gandindu-ma..ce anume atrage atatia oameni la stadion pentru 3-4 ore ...ce?? ce poate fi asa interesant? asa ca am decis sa cumpar un pachet de mlb.tv pe o luna , sa imi pot satisface si eu curiozitatea cu acest sport...m-am indragostit de baseball ,3ore cat dureaza un meci nu ai cum sa te plictisesti... pacat ca la noi in tara acest frumos sport e tinut in umbra "faimosului' nostru sport national Oina si nimeni nu se intereseaza de el..dar exista o categorie de sporturi americane destinate esecului in europa ..nfl , baseball , softball , ce pur si simplu nu gasesc audienta aici , dar asa se intampla si in state , handball-ul , volei-ul , fotbalul atrag doar cateva procente din po****tie..suntem diferiti de ei si ei de noi...chiar daca ar fi transmis la tv in ro , nu cred ca baseball-ul ar depasi ca audienta liga 2 de fotball , romanul doreste ACTIUNE!!! PUMNI!! GOLURI!!

  2. #23
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    @ atisha .. iti doresc succes in ceea ce ti-ai propus .. dar nu crd ca in viitorul apropiat vom avea cricket ( sau baseball ) pe posturile noastre TV
    [url]www.warriors.ro[/url]

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    multam fain, eu urmaresc cricketul constant, chiar acum ma uit la un meci-test (Anglia vs. West Indies, ziua a 4-a).
    cat despre baseball cele mai bune sanse ar fi cu Sport Klub care 1. are o intelegere cu ESPN si 2. sunt suficient de nebuni ca sa fi transmis aproape integral live cele 24 de ore de la Le Mans.

    si, cei care vreti baseball la TV romanesc, incercati sa faceti un glosar in care sa traduceti termenii baseball-ului pe intelesul tuturor. veti vedea ca iese un ghiveci.
    Last edited by atisha; 18th June 2007 at 17:11.
    The Show Must Go On

  4. #25
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    @Ludu: Welcome to the community

    @others: nu cred ca greutatea traducerii termenilor este (sau ar trebui sa fie) un motiv plauzibil pentru ca baseball-ul sa nu prinda in Romania. Am mai spus-o, motivul e simplu. Romanii sint ahtiati dupa scandaluri si batai, traiesc pentru rivalitati si senzational, si nu se vor schimba NICIODATA asa incit sa aprecieze un sport precum baseball-ul. Insa, asa cum am ajuns sa avem 6 canale de sport care sa transmita aproape orice, eu am sperante ca in viitor sa putem vedea si baseball, macar acei putini romani care pot aprecia asa ceva.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    pai rivalitati si batai sunt si in baseball - pe de alta parte un meci de 1-0 in care batterii arata ca niste idioti getting out all the way nu-i tare... telegenic.
    The Show Must Go On

  6. #27
    incepator Ludu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj Napoca-Targu Mures
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    topic mort?

  7. #28
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    care doriti va puteti uita pe net... asa ca nu inteleg care e problema.
    ar dura cel putin 10 ani, ca in romania sa se uite macar cateva sute de mii de oameni la un meci de baseball... si nici in 10 ani nu prea cred ca s-ar reusi... televiziunile cauta doar audienta, nu sa ofere ceva bun publicului

    folositi sopcast, si gasiti baseball in fiecare seara, pe ESPN sports


    m`am uitat o jumatate de ora la un meci si mie de exemplu mi se pare destul de plictisitor... prea static... prefer NBA.

  8. #29
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Lover,sunt doua categorii de meciuri,cele statice,fara miza si cele cu miza,explozive...conteaza si ce meci urmaresti pentru a-ti face o impresie despre baseball.

  9. #30
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Baseball-ul inseamna mult mai mult decat ce se vrea de la un sport adica spectacol.Este un joc al numerelor,strategii,recorduri,dueluri etc.Trebuie sa-ti placa toate astea pentru ca nu toate meciurile sunt ca Mets-Phillies de ieri,cum nici in fotbal nu toate meciurile sunt Real-Man Utd adica spectacol total.

  10. #31
    incepator Ludu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj Napoca-Targu Mures
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    ieri noapte m-am uitat la reds-pirates , am vazut de toate in meciul asta ! da..un meci fara miza prea mare insa.. home-runs ,stolen bases , duble , triple , depunctari , desi meciul nu a avut o importanta deosebita la 5-4pt reds , in bot9 , cu om la a 2-a baza , 2out , pirates reuseste un single , ce mai! omul de la a2a va inscrie usor si piartes sunt la cativa metri de egalare , dar ca RF-ul celor de la Reds a inventat o aruncare ca din tun direct in manusa catcherului pt a-l scoate la home plate pe Phelps(pirates) ...3out...game over! , chiar a fost un meci exploziv ..desi nu a avut o miza anume , iar persoanele ce sustin ca baseball-ul e un joc plictisitor imi dau seama ca nu apreciaza o evolutie superba a unui pitcher ,

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Va fi cricket pe Eurosport 2 incepand din seara asta. Incredibil. Sunt foarte bucuros.
    The Show Must Go On

  12. #33
    manager TomBrady's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    lol
    m-am bagat si eu la cricket
    vad pe aici si o tara inventata indiile de vest ))

    deja am prins majoritatea regulilor doar din juma de meci

    india de vest cu australia
    [COLOR="Blue"][B]In TOM we trust.[/B][/COLOR]

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    e selectionata caraibelor de fapt, west indies. si i-au batut pe australieni de nu s-au vazut.
    The Show Must Go On

  14. #35
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    PENTRU CA E CEL MAI PLICTISITOR SPORT DIN LUME. Cand joci e altfel, dar sa-l privesc.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  15. #36
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    m`am uitat si io pret de 10 minute.n`am inteles nimic, d`am rabdare si ma voi mai uita, poate gasesc si ceva de pariat

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    cate ceva despre reguli aici. exista topic dedicat.
    poate urmeaza si baseball-ul in curand (Campionatul European sau IBAF World Cup) pe Eurosport.
    am intrat in corespondenta cu comentatorii.
    The Show Must Go On

  17. #38
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Cand va mai fi transmis?
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    maine la 15.30, Irlanda - Bangladesh.
    marti la 19.30 Africa de Sud - Noua Zeelanda (asta va fi bun).
    joi la 15.30 un meci din faza a doua.
    Last edited by atisha; 7th June 2009 at 19:50.
    The Show Must Go On

  19. #40
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    am si io o intrebare, atisha pari a cunoaste ceva ceva .... e posibil sa ai ESPN in romania sau Sky Sports?

    adica nah ... sa`ti iei o antena sau o prosteala? stiu ca e`un serviciu prepaid in america, respectiv anglia .... io`s obsedat de sport si tare mi`as dori s`am o asemenea scula

  20. #41
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    am si io o intrebare, atisha pari a cunoaste ceva ceva .... e posibil sa ai ESPN in romania sau Sky Sports?

    adica nah ... sa`ti iei o antena sau o prosteala? stiu ca e`un serviciu prepaid in america, respectiv anglia .... io`s obsedat de sport si tare mi`as dori s`am o asemenea scula
    Nu stiu de Sky Sports si sateliti. ESPN-ul american original nu se poate prinde nicicum in Romania. In schimb exista un post britanic, numit ESPN America, ce transmite multe din show-urile ESPN, inclusiv MLB in direct. Postul este disponibil la UPC Romania si INES.

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Cu antena e cam greu, ai putea prinde sky dar iti trebuie decodor de la ei, asa ca tot netul e solutia, prin ESPN 360 si cred (nu-s sigur) ca si Sky au un serviciu de online streaming. Dar banuiesc ca nu asta vrei.
    The Show Must Go On

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •