View Poll Results: Ce loc va ocupa Romania la sfarsitul sezonului 2009-2010 ?

Voters
313. You may not vote on this poll
  • 6 sau mai sus

    53 16.93%
  • 7

    49 15.65%
  • 8

    127 40.58%
  • 9 sau mai jos

    84 26.84%
Page 54 of 146 FirstFirst ... 444525354555664104 ... LastLast
Results 1,114 to 1,134 of 3066

Thread: Coeficienti UEFA

  1. #1114
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Liviu View Post
    Alea 3 puncte bonus care se dau cand intri in grupele CL se pun la coeficientul echipei respective sau se considera ca realizate in preliminarii si se impart la toate echipele (in preliminarii, echipelor li se pune coeficientul tarii) , practic echipa respectiva ia doar 0.6 ?
    nu... de exemplu, daca Steaua intra in grupe, se mai aduna la coef echipei inca 3 pct, iar la coef de tara se aduna 0,6 pct (3 pct/5)
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  2. #1115
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    oricum in seara asta s-a ajuns la concluzia k mai bine avem 3 echipe in cupele europene decat 5,6,7...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  3. #1116
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    pai 2-3 ani o sa mai avem 6-7 echipe, apoi cu asa prestatii ajungem iar la 3-4... urcam din nou...tot asa... nu o sa ne putem mentine acolo

  4. #1117
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    o seara pur si simplu rusionoasa

    s-a dus dracu coeficientu cu rezultatele astea si unde mai pui ca mai sunt inca 2 meciuri sper macar sa optina victoria atat cfr cat si otelul in retur

  5. #1118
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    oricum in seara asta s-a ajuns la concluzia k mai bine avem 3 echipe in cupele europene decat 5,6,7...
    steaua,dinamo si rapid..atat..restul nu au ce sa caute..nu au mentalitate de europa
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  6. #1119
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    fara sa va dati seama, va contraziceti singuri... pentru ca,

    daca raman doar RAPID , steaua si dinamo in europa, o sa faca multe puncte...si automat o sa intre si echipele mici. deci pur si simplu suntem obligati sa mergem si cu echipele mici... iar echipele mici o sa fie eliminate repede ->scade coef , si iar doar sdr, samd
    trebuie sa capete si ei experienta, si poate in 2-3 ani avem 2 in UCL si 3 in grupele UEFA cu ceva noroc

  7. #1120
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lover View Post
    trebuie sa capete si ei experienta, si poate in 2-3 ani avem 2 in UCL si 3 in grupele UEFA cu ceva noroc
    dupa cum am zis si pe alt thread ,e cam greu sa acumulezi experienta daca esti eliminat dupa primul meci din primul tur...
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  8. #1121
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    putin cate putin...primul an in primul tur, apoi trec si de ala... dupa 3 ani in grupe si cam atat...ca nu pot echipele mici mai mult

  9. #1122
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Daca anul asta nu am facut fata in tururile preliminare, ganditi-va ce va fi la anul, cand ne vom califica direct cu 4 echipe in turul I UEFA. Sunt convins ca Clujul va fi una din ele. Ne ramane doar sa speram ca nu vom intalni acolo echipe gen Bayern sau Juventus.
    Sau daca unul din cele 4 locuri ar fi ocupat de Urziceni sau Poli Timisoara...mai rau...
    @d3d3: Putin imi pasa de coeficientul echipei. Chiar daca acesta stabileste clasamentul echipelor si ca urmare urnele valorice, degeaba esti cap de serie si intalnesti o echipa mai slab cotatat daca nu esti in stare sa o bati. Asadar, acest coeficient nu conteaza.
    Repet a 1000-a oara, sa inteleaga toti iubitorii fotbalului: ceea ce conteaza este coeficientul de tara adunat pe ultimii 5 ani. Atat! Ce sa-ti spun, mare lucru am pierdut prin infrangerile de aseara -maxim 2 puncte-coeficient (asta in cazul in care ambele echipe ar fi invins). Avem timp sa le recuperam, stati linistiti, oricum locul 6 e al nostru chiar daca Clujul si Otelul sunt eliminate.
    Chestia e ca trebuie sa ne gandim ca la anul coeficientul se va imparti la 6 echipe si va trebui sa tinem stacheta sus, adica sa iesim cu toate echipele din grupele CL si UEFA.
    Last edited by ducus; 17th August 2007 at 06:21.

  10. #1123
    MU IS US ... aetius's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    bihor
    Posts
    1,138
    Reputatie
    1
    pai mai bine direct in turul I cu echipe de genul sampdoria sau bordeaux decat favoriti cu lokomotiv x sau mangusta de pe plaja si sa o luam pe coaja !!!

    pelinga mentalitatea aia tampita ca nu putem acuma cand suntem favoriti ne dam balene in borcan !!!
    steaua a gresit si a platit dar se va califica in retur .
    cfr si otelul fara nici un meci european au devenit peste noapte favorite si s-au crezut echipe cu staif . rezultatul ?
    s-a vazut aseara. noi marii favoriti - ceilalti 1-3 !!!! adica aia sunt la ora actuala de 3 ori mai buni . punct si de la capat !!!!....la anul...
    5 noiembrie 2010... primul meci in cea mai veche competitie de fotbal THE FA CUP
    MU and FCUM ...the soul is one

  11. #1124
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    @d3d3: Putin imi pasa de coeficientul echipei. Chiar daca acesta stabileste clasamentul echipelor si ca urmare urnele valorice, degeaba esti cap de serie si intalnesti o echipa mai slab cotatat daca nu esti in stare sa o bati. Asadar, acest coeficient nu conteaza.
    cfr si otelul nu au ajuns capi de serie datorita lor, ci datorita coef de tara, adica pct facute de Steaua, dinamo si rapid... probabil de aceea nu s'a vazut aseara cine era (teoretic) favorit si cine nu...
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  12. #1125
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Faptul ca romania va pierde la coeficient odata cu marirea numarului de echipe participante in cupele europene era previzibil.
    Problema nu e numai a romaniei ci a majoritatii campionatelor "medii" din europa.

    Turcia, Ucraina, Rusia, Grecia, chiar si Portugalia, si altii se confrunta cam cu aceiasi problema cu care neconfruntam noi acum: 2,3 echipe tari, care fac fata cu brio in europa, si restul echipelor, care atunci cand participa nu prea trec de tururile preliminare.
    Iar situatia e clara, ca intr-un fel priveste un adversar un meci cu Galata, fener sau besiktas, alta e sa joci cu ankaraguku. Una e sa ai adversar pe Olimpiakos sau PANA, alta pe Xanthi.
    Astia micii merg si joaca in europa pe punctele aduse de primii, insa ies repede din competitie, scazand vizibil coeficientul de tara.


    Asta e fenomenul, iar Romania a profitat din plin de el, doi ani la rand avand doar trei echipe cu evolutii bunisoare, coeficientul crescand precum praslea.
    am devansat foarte multe tari care se confruntau deja cu problema numarului mare de echipe slabe in europa.

    Matematica era extrem de simpla, insa multi s-au imbatat cu ideea ca suntem al saptelea campionat al europei. am preferat sa vedem o minune, decat realitatea.
    Chiar nu era strigator la cer ca romania a devansat tari care, gandind un pic, erau mult peste noi dpv. fotbalistic.
    Chiar credeam cu seninatate ca suntem mai buni ca portughezii, chiar speram sa trecem de nemti? hai sa fim un pic realisti. ashtia nu-i au doar pe leverkusen herta si madeira. Mai au si benfica, porto, bayern, etc.

    Ar fi bine sa fie si romanii fair-play, si sa recunoasca o situatie de conjunctura care akum incepe sa reintre in normal.
    Locul romaniei nu e, in nici un caz in primele 10 campionate dn europa.Iar asta se vede cu ochiul liber, nu e nevoie de coeficientii uefa.
    Si ca tot a venit vorba de coeficient, e doar un criteriu numeric stabilit de uefa pentru participarea in cupe. nu e, asa cum au crezut unii, un criteriu absolut al valorii echipelor si campionatelor. Mai da si anomalii, din cand in cand.

  13. #1126
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Daca nu suntem in primele 10 tari, dupa tine, pe ce loc ne-am clasa?

    si care sunt primele 10?

  14. #1127
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Primele 7 locuri sunt destul de clare : Anglia, Spania, Italia, Germania, Franta, Portugalia, Olanda. Vin apoi niste tarisoare care sunt mai mult sau mai putin peste nivelul ligii lui Mitica (cel putin ca bugete ale echipelor "mari" si constanta in evolutiile din cupele europene, etc) : Scotia, Belgia, Turcia, Grecia, Ucraina, Rusia, Cehia, ... apoi as zice ca vine Romania, impreuna cu alde Bulgaria, Polonia, Slovacia, Norvegia, Suedia, Danemarca, Finlanda, campionate relativ apropiate de nivelul Romaniei sau in orice caz nu foarte departe. La coada amarastenii gen Albania, Macedonia, Moldova, Azerbaidjan, etc.

    PS : Bineinteles ca faimosul coeficient va scadea. Cat timp el a crescut printr-o conjunctura favorabila, nu prin cresterea valorii echipelor, este normal sa scada cu timpul.

  15. #1128
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Daca nu suntem in primele 10 tari, dupa tine, pe ce loc ne-am clasa?

    si care sunt primele 10?
    Probabil ca undeva intre 10-15. Si in mod sigur, dupa tari ca Olanda, rusia, portugalia, turcia, ucraina.
    Ce a fost, a fost doar o conjunctura.

  16. #1129
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vladek View Post
    Primele 7 locuri sunt destul de clare : Anglia, Spania, Italia, Germania, Franta, Portugalia, Olanda. Vin apoi niste tarisoare care sunt mai mult sau mai putin peste nivelul ligii lui Mitica (cel putin ca bugete ale echipelor "mari" si constanta in evolutiile din cupele europene, etc) : Scotia, Belgia, Turcia, Grecia, Ucraina, Rusia, Cehia, ... apoi as zice ca vine Romania, impreuna cu alde Bulgaria, Polonia, Slovacia, Norvegia, Suedia, Danemarca, Finlanda, campionate relativ apropiate de nivelul Romaniei sau in orice caz nu foarte departe. La coada amarastenii gen Albania, Macedonia, Moldova, Azerbaidjan, etc.

    PS : Bineinteles ca faimosul coeficient va scadea. Cat timp el a crescut printr-o conjunctura favorabila, nu prin cresterea valorii echipelor, este normal sa scada cu timpul.
    gresesti totusi:valoarea echipelor a crescut clar,dovada,sdr au invatat sa joace mai mult de 2-3 tururi si au batut echipe care alta data ne bateau fara probleme.este intr-adevar exagerat locul 7 dar asta nu inseamna ca nu am crescut valoric.
    si nu ziceti hop pana nu sarim gardul,meciurile retur nu s-au jucat,Otelul cel putin are sanse destul de mari sa mearga mai departe.in 97 cu hit gorica in tur a fost 2-0,in retur in minutul 85 era 4-0 si Otelul mai ratase o gramada de ocazii.daca luam in serios meciurile putem trece si noi si chiar si cfrul
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  17. #1130
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Ei..daca CFR ar fi invins ieri/sau Galati altfel s-ar fi vorbit ...

  18. #1131
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bada_otelul View Post
    gresesti totusi:valoarea echipelor a crescut clar,dovada,sdr au invatat sa joace mai mult de 2-3 tururi si au batut echipe care alta data ne bateau fara probleme.este intr-adevar exagerat locul 7 dar asta nu inseamna ca nu am crescut valoric.
    si nu ziceti hop pana nu sarim gardul,meciurile retur nu s-au jucat,Otelul cel putin are sanse destul de mari sa mearga mai departe.in 97 cu hit gorica in tur a fost 2-0,in retur in minutul 85 era 4-0 si Otelul mai ratase o gramada de ocazii.daca luam in serios meciurile putem trece si noi si chiar si cfrul
    problema nu e otelul, ci restul echipelor in general, care pe langa SDR joaca si vor juca in cupe.
    Chiar daca ar fi trecut de acest tur preliminar, prea multe puncte nu stiu daca ar fi adus otelul, cfr, saualti in locul lor.. daca e sa ne gandim la valoare, experienta, si adversarii pe care ii aduc coeficientul, e normal.

    problema nu trebuie vazuta ca vina otelului sau a cfr, ci ca o situatie care enormala si era previzibila.

  19. #1132
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    Probabil ca undeva intre 10-15. Si in mod sigur, dupa tari ca Olanda, rusia, portugalia, turcia, ucraina.
    Ce a fost, a fost doar o conjunctura.
    Zaaau? Ce vorbesti? Adica noi suntem mai prosti ca rusii, ca turcii si ca ucrainienii? Cu ce s-a mai remarcat Rusia in afara ca a castigat cupa UEFA acum cativa ani? Dar Ucraina? Noi am scos Kiev-ul si Shatiorul din grupe! Pe turci la fel, i-am eliminat pe Besiktas si pe Trabzonspor.
    Portugalia, hai sa zic ca exceleaza prin Benfica, dar...atat.
    Bai Dane, da' prosti ne mai crezi ma...adica noi suntem niste tampiti care nu ne-am ridicat deloc in ultimele sezoane, ar fi trebuit sa ramanem pe locurile 10-15, niste anonimi in Europa?!?
    Domnule, deocamdata punctele vorbesc, suntem deasupra Portugaliei si celorlalte, clar? Sunt 5.529 puncte diferenta intre noi si portughezi, 15.374 puncte intre noi si turci, si tu-mi spui mie ca ar trebui sa fim dupa asemenea tari?

  20. #1133
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Bai Dane, da' prosti ne mai crezi ma...adica noi suntem niste tampiti care nu ne-am ridicat deloc in ultimele sezoane, ar fi trebuit sa ramanem pe locurile 10-15, niste anonimi in Europa?!?
    Prietene, n-am spus ca nu ne-am ridicat, ci ca nu asa de tare cum viseaza naiivii.
    Astia pe care i-am depasit in ultimiii 2 ani, astia fata de care ne crezi tu net superiori, au impartit punctele obtinute la 4, la 5 si nu la 3 ca noi.
    de aici a iesit un avans, sa-i zicem artificial fata de tarile care au avut mai multe echipe inscrise.

    Puncele vorbesc, e drept, dar nu sunt adevarul absolut. mai apar si anomalii, situatii conjuncturale. si sunt foarte sigur, ca vor vorbi si dupa sezonul asta, cand va trebui sa le impartim la 5.

    Cat despre cei pe care ii consideri inferiori , ei sunt mai buni decat noi la un lucru: constanta.
    Ce-au facut rusia, turcia, ucraina, etc.?
    dar noi ce-am facut? Avem de trei ani una sau doua echipe in primavara europeana, am avut un in semifinalele uefa, una in sfertuir, una in grupele CL.
    insa prietene, echipele astea au performante de astea de ani de zile. Pe spartak, fener, dinamo kiev, shaktior ii vezi de ani buni in CL la tv,. Pe cand noi am mai avut perioade de senzatie, dupa care am disparut din schema.
    Si mai e ceva, care sare puternic in ochi: ei nu fac mishto de fotbal: au investit s-au inscris ipe harta fotbalistica a europei, au investit in infrastructura, au adus tehnicieni si fotbalisti straini de valoare.
    Au facut baze sportive si stadioane.
    la moscova se joaca o finala de CL, ahmetov face un stadion nou -nout pentru shaktior, ucraina organizeaza un CE.
    Pe langa banii care ii invart astia, la noi e doar maruntis. mai pictam un stadion, mai face vestiare, mai punem o tabela.
    mergem cu pantalonii rupti in fund sa ne infruptam din banii europei. Gandire pe termen scurt, lipsa de strategie pe viitor.

    N-am adus in discutie portugalia si olanda. doar nu crezi ca suntem si peste ele?

  21. #1134
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    Probabil ca undeva intre 10-15. Si in mod sigur, dupa tari ca Olanda, rusia, portugalia, turcia, ucraina.
    Ce a fost, a fost doar o conjunctura.
    buuun, dar tot nu mi-ai spus care-s primele 10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •