View Poll Results: Ce loc va ocupa Romania la sfarsitul sezonului 2009-2010 ?

Voters
313. You may not vote on this poll
  • 6 sau mai sus

    53 16.93%
  • 7

    49 15.65%
  • 8

    127 40.58%
  • 9 sau mai jos

    84 26.84%
Page 105 of 146 FirstFirst ... 55595103104105106107115 ... LastLast
Results 2,185 to 2,205 of 3066

Thread: Coeficienti UEFA

  1. #2185
    MU IS US ... aetius's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    bihor
    Posts
    1,138
    Reputatie
    1
    de aici am luat si am calculat :
    UEFA Country RankingThe basis for the UEFA rankings is the performance of teams in the European Cups during a five year period. During that period each team gets two points for a win and one point for a draw. One bonus point is allocated for reaching the quarter final, the semi final and the final. Qualification for the first knock-out round of the Champions League yields 4 bonus points (from 2004-2009: 1 bonus point, before 2004: no bonus).From 2009 on qualification for the group stages of the Champions League and the Europa League is rewarded with a number of points based on the reached qualifying round.Champions League/Europa League Q1 0.50/0.25 Q2 1.00/0.50 Q3-/1.00 Q4-/1.50 group stage 4.00/2.00
    Last edited by aetius; 11th December 2008 at 12:12.
    5 noiembrie 2010... primul meci in cea mai veche competitie de fotbal THE FA CUP
    MU and FCUM ...the soul is one

  2. #2186
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Iata o statistica la finalul anului 2008, de cine am putea sa scapam la tragerile la sorti din vara:
    Steaua: Newcastle, Panathinaikos, Sahtior, Valencia, Glasgow, Tottenham, Fenerbahce, Hamburger SV, Basel. Olympiakos, Leverkusen
    Dinamo: Lokomotiv Moscova, Sparta Praga, Lazio, Sampdoria, Rosenborg, Feyenoord, AEK Atena, Hertha, Levski
    Rapid: Bolton, Bordeaux, Atletico Madrid, Celtic, Fiorentina, Braga, Everton, Dinamo Kiev, PSG, Auxerre, Brugge, Heerenven, Udinese, Besiktas.
    Aceste statistici provizorii sunt bazate pe clasamentul actual al coeficientilor pe echipe, cel care stabileste componenta urnelor valorice la tragerile la sorti.

  3. #2187
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    2
    Reputatie
    0
    am pus-o de oaie si anul asta cu coeficientu

  4. #2188
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    In clasamentul coeficientilor pe echipe incheiem anul pe urmatoarele pozitii:
    30. Steaua 53.781p.
    48. Rapid 36.781p.
    75. Dinamo 25.781p.
    117. CFR Cluj 13.781p.

  5. #2189
    Banned
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    12
    Reputatie
    0
    Dinamo: Lokomotiv Moscova, Sparta Praga, Lazio, Sampdoria, Rosenborg, Feyenoord, AEK Atena, Hertha, Levski

    eu pe Lazio si mai ales pe Levski nu-mi doresc sa-i evitam, ba chiar sper sa-i intalnim. vreau revansa!

  6. #2190
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Eu cred ca daca ajunge o echipa sau doua in grupele Cupei Uefa sezonul viitor,este de bine.Daca nu,si mai jos ajungem.

  7. #2191
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    Eu cred ca daca ajunge o echipa sau doua in grupele Cupei Uefa sezonul viitor,este de bine.Daca nu,si mai jos ajungem.
    Pai si daca ajung in grupele Cupei UEFA si iau bataie acolo, nu tot aia e? Nu tot jos ajungem? Suntem in cadere oricum pentru 2012, dar pentru sezonul urmator putem sta fara griji, daca ne uitam la diferenta intre noi si urmaritori.

  8. #2192
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Nu stiu Ducus,eu nu sunt atat de fara griji cand ma uit la ultimele 3 sezoane....daca nu se schimba ceva in acest sezon,e grava treaba..

  9. #2193
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    Nu stiu Ducus,eu nu sunt atat de fara griji cand ma uit la ultimele 3 sezoane....daca nu se schimba ceva in acest sezon,e grava treaba..
    Adica in sezonul urmator Oricum, eu zic ca e mai bine asa, sa ne dam cu capul de pragul de sus, ori la anul ori peste 2 ani, poate ne trezim si noi odata, si cand vom ramane doar cu 3-4 echipe poate ne punem pe treaba si ne revenim. Daca ne uitam la sezoanele din urma, tocmai atunci am facut treaba mai buna, si usor-usor am crescut pana am ajuns in sferturile cupei UEFA si la acel coeficient record.
    La inceputul sezonului nici nu credem ca o sa se apropie olandezii de noi, insa iata ca acum sunt la jumatate de punct si cu 3 echipe inca in competitie. Probail o sa ne intreaca. Asta e. Am pierdut duelul direct cu ei, poate ca daca macar o echipa din cele 5 ajungea in grupele UEFA nu s-ar fi intamplat treaba asta.
    Daca pana acum a fost greu in CL, de acum va fi infern, cu 3 echipe italiene, spaniole si nemtesti care se califica direct in grupele CL. Daca nimerim cu ei la anul in grupe (iar!), o sa ne manance cu fulgi cu tot!

  10. #2194
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Eu cred ca n-ar trebui sa ne plangem atat, si sa ne uitam si la alte echipe mult mai mari decat ale noastre, ce-au fost si ce-au ajuns. De exemplu, marea Borussia Dortmund, castigatoarea CL si finalista cupei UEFA, care in 2005 era in clasamentul coeficientilor pe 4 ani locul 27, acum in 2009 a cazut pana pe locul 124! Si asta pentru ca in ultimele 5 sezoane n-a jucat aproape mai nimic, si a luat doar coeficientul de tara, realizat de celelalte echipe nemtesti!
    Noi, de bine de rau, suntem in TOP 100 cu Rapid si Dinamo, chiar daca ne-am luat-o in ultimele doua sezoane rusinos.
    Deci haideti sa recunoastem si meritele noastre, si sa nu le mai minimalizam, scotandu-ne ochii ca n-am putut sa batem Lyon sau Real! In vremuri de criza, in care echipele sunt carpite asa cum le vedem, cu brazilieni si portughezi adusi din liga a doua, sa bati o echipa ca AS Roma sau sa faci egal cu finalista CL Chelsea e foarte mare realizare, chiar daca nu ne-am calificat mai departe!
    Uite ca nu suntem chiar praf cum ne vedeau unii la inceputul sezonului.
    E adevarat ca ne-au scapat haturile din mana si ne-au prins olandezii din urma (ceea ce nimeni nu credea), dar totusi, ramanem in primele 10 tari din cupele europene!
    Nici la anul n-ar fi mare belea daca nu reusim sa terminam in fara rusilor, pe 6, insa conteaza sa nu pierdem chiar toate meciurile. Vor fi ~50 de meciuri pe care echipele romanesti le au de disputat, daca am calculat bine -in cazul in care prindem grupele cupei UEFA cu toate cele 4 echipe , si intram iar cu amadoua echipele in grupele CL.

  11. #2195
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    E adevarat ca ne-au scapat haturile din mana si ne-au prins olandezii din urma (ceea ce nimeni nu credea), dar totusi, ramanem in primele 10 tari din cupele europene!

    tu iti faci singur curaj pe tpüicul asta pentru a crede gogomania ca avem fotbal de top 10 ??

  12. #2196
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    in cazul in care prindem grupele cupei UEFA cu toate cele 4 echipe , si intram iar cu amadoua echipele in grupele CL.
    Asta-i chiar SF

  13. #2197
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Olandezii tot n-au reusit sa ne depaseasca, ramanem pe 7 cu 38,908p. Olanda pe 8 cu 38,130p. si 3 echipe ramase. Pe 9 e Portugalia 35,605p. tot cu 3 echipe iar pe locul 10 Ucraina cu 34,350p.
    Pe anul 2010 suntem tot pe locul 7, la peste 2 puncte in spatele Rusiei, iar in 2011 suntem pe locul 14, la aproape 2 puncte in spatele Greciei.

  14. #2198
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Locul 7, 8 sau 9...tot aia e. Interesant era locul 6, macar sa-l fi prins o data. Rusii s-au distantat insa la mai bine de 2p pe clasamentul 2010 in urma meciurilor de ieri

  15. #2199
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Talking

    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    Locul 7, 8 sau 9...tot aia e. Interesant era locul 6, macar sa-l fi prins o data. Rusii s-au distantat insa la mai bine de 2p pe clasamentul 2010 in urma meciurilor de ieri
    E doar temporar. Stai sa vezi cum o sa pice din prima Rubin Kazan care n-are experienta in cupele europene. Plus celelalte, care in afara de Zenit nu prea au aratat nimic.
    O sa vina si vremea noastra. Am avut 2 ani de seceta, dar gata, ne revenim usor-usor. Poate primeste si Poli punctele inapoi, mai intra si Urziceniul in joc plus Vaslui si de ce nu Brasovul lui Razva + Dinamo si Rapid, si le-o tragem.

  16. #2200
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Tu vorbesti de parca noi am avea cine stie ce echipe cu experienta in CL, si ar fi un avantaj pt noi ca intra acum Rubin Kasan direct in grupe. O remiza/sezon, cat scoate steaua de 2 ani incoace, or fi in stare pana si Kasan aia.
    In afara de Zenit zici ca nu prea au aratat nimic?! Dar de CSKA Moscova ce zici?? Apoi, si la punctul asta vorbesti de parca noi am fi aratat ceva.
    Cert este ca rusii vor mai puncta anula sta si se vor duce binicor in clasamentul pe anul viitor, probabil la cel putin 3-4 puncte, ceea ce va fi imposibil de remontat sezonul viitor, indiferent cat de bine vom juca. Nu uita ca si noi impartim tot la 6, ca si ei. asa ca nu avem absolut niciun avantaj. Dup'aia se duc sezoanele tari din 2006 si 2007 si ne vom bate mai intai la locul 15, apoi pe undeva intre 25 si 20

  17. #2201
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Poate primeste si Poli punctele inapoi

    sa stii ca Poli, daca primeste punctele alea inapoi, nu i se vor adauga in clasamentul coeficientilor
    iar cupa UEFA cred ca o pot prinde si fara punctele alea

  18. #2202
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Se ingroasa gluma Dupa victoria Ajax-ului de aseara, Olanda s-a apropiat la 0,2 puncte de noi.
    In 2010 stam linistiti, deoarece diferenta intre noi si ei e de aproape 7 puncte. Atunci ne vor desparti de rusi 2,2 puncte.
    In 2011 Rusia se bate tete-a-tete cu Franta pentru locul 5, in timp ce noi suntem pe 14, la aproape 5 puncte de locul 9, ultimul loc care ne-ar asigura configuratia din sezonul 2009/2010.
    In clasamentul coeficientilor pe echipe, cel care conteaza pentru stabilirea urnelor valorice, stam asa:
    31. Steaua 53.781p.
    50. Rapid 36.781p.
    76. Dinamo 25.781p.

    117. CFR Cluj 13.781p.
    145. FC Vaslui 9.781p.
    156. Unirea Urziceni 8.781p.
    Asadar Steaua e in cadere libera in clasamentul coeficientilor, rezultatele obtinute in acest sezon fiind mult prea mici pentru a-si pastra pozitia de la inceputul sezonului. Interesant, Ajax e in urma victoriei de aseara, chiar sub Steaua, pe locul 32, ceea ce inseamna ca am evita-o in cupa UEFA sau in CL sezonul urmator.
    Rusii, in afara de CSKA si Zenit sunt sub echipele noastre in acest clasament, ceea ce teoretic inseamna ca au fost mai slabi in ultimele 5 sezoane.
    Spartak e pe 57, iar Lokomotiv de-abia pe 75. Rubin Kazan va intra in urmele valorice cu un coeficient de 9.125, coeficientul tarii, fiindca nu a participat in ultimele 5 sezoane in competitii.

  19. #2203
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Rusii, in afara de CSKA si Zenit sunt sub echipele noastre in acest clasament, ceea ce teoretic inseamna ca au fost mai slabi in ultimele 5 sezoane.
    asta de unde ai mai scos-o?! le-ai luat tu pulsul??
    adica ei au castigat in ultimii 4 ani de 2 ori cupa UEFA cu 2 echipe diferite, noi am avut un amarat de sfert de finala intre 2 echipe romanesti si tot ei sunt sub noi?!?
    Linisteste-te! Rusii raman bine merci in top 6 inca multi ani de acum inaite, iar noi nu mai avem treaba cu top 10 dupa ce ni se duce coeficientul din 2006. In 2011 sa zicem merci daca vom fi in stare sa ne mentinem in primele 15, locul 9 este o utopie

  20. #2204
    sport legend Mr Cosmin's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    București
    Posts
    2,172
    Reputatie
    1
    Daca nu se face ceva important in Romania iar ajungem ca acum 5-6 ani...

  21. #2205
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Legend_Killer View Post
    Daca nu se face ceva important in Romania iar ajungem ca acum 5-6 ani...
    Ceva important cum ar fi ... ?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •