View Poll Results: Ce loc va ocupa Romania la sfarsitul sezonului 2009-2010 ?

Voters
313. You may not vote on this poll
  • 6 sau mai sus

    53 16.93%
  • 7

    49 15.65%
  • 8

    127 40.58%
  • 9 sau mai jos

    84 26.84%
Page 96 of 146 FirstFirst ... 46869495969798106 ... LastLast
Results 1,996 to 2,016 of 3066

Thread: Coeficienti UEFA

  1. #1996
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    ducus, tu pleci de la premiza ca aia vor pierde tot, iar noi vom rupe gura targului, ceea ce mi se pare foarte naiv.

    daca te uiti la coeficientul total al tarii de pe locul 15 in ultimii 3-4 ani, vei constata ca acesta e mereu 25,ceva. deci, ai nevoie de cel putin 5.0 pe sezon pentru a spera la locul 15 dupa ce vor disparea mega coeficientii din 2006 si 2007.. Apoi, 5.0 multiplicat cu 6 = 30p, sau echivalentul a 15 victorii. Tot mai sustii ca punctele bonus din CL nu sunt importante??

  2. #1997
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Turcaletii de la Galata vor face puncte in UEFA, pe cand steluta e in mare pericol de a-si depasi recodul negativ de anul trecut, nereusind niciun punct si ramanand doar cu cele 3p bonus..
    Danezii au deja 5.0 pana acum! Au castigat totul in calificari, FC Kopenhaga e ca si calificata in grupele UEFA..eu cred ca danezii vor avea un mega coeficient sezonul asta. Turcii au coeficienti buni in sezoanele trecute, 6.75 si 10.25, ceea ce foarte greu imi pot inchipui ca vom face noi cu 6 echipe (calculeaza numai ce inseamana asta in victorii..)

  3. #1998
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    cum dracu sa nu conteze, conteaza si conteaza chiar bine. sa nu uitam ca fara cele 6 pct. bonus eram mult in spate.

    de asemenea eu cred ca incepand de sezonul viitor, cand vom juca mai multe tururi preliminarii atat pt. UCL cat si pt. UEFA, vom aduce mai multe puncte. sa nu uitam ca acum 2 ani am adus cca. 3-4 pct. la coeficientul de tara din aceste tururi preliminare

  4. #1999
    sharpshooter Ted's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    in the penalty box
    Posts
    3,463
    Reputatie
    1
    Tururile preliminare erau o sursa buna de adunat puncte si pt noi in anii trecuti,mai jucam si noi cu andorezi,maltezi si puneam de un coeficient decent ...
    Acum e greu,din UCL nu aducem cine-stie-ce puncte in afara de bonusuri si se pare ca in UEFA echipele cu pretentii nu se descurca prea bine.

    Cum zice si cinebelu,caderea va fi mare pt noi dupa ce nu vor mai intra in calcul coeficientii pe anii 05/06 si 06/07
    If you get in trouble, just go back in time!

  5. #2000
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    ducus, tu pleci de la premiza ca aia vor pierde tot, iar noi vom rupe gura targului, ceea ce mi se pare foarte naiv.

    daca te uiti la coeficientul total al tarii de pe locul 15 in ultimii 3-4 ani, vei constata ca acesta e mereu 25,ceva. deci, ai nevoie de cel putin 5.0 pe sezon pentru a spera la locul 15 dupa ce vor disparea mega coeficientii din 2006 si 2007.. Apoi, 5.0 multiplicat cu 6 = 30p, sau echivalentul a 15 victorii. Tot mai sustii ca punctele bonus din CL nu sunt importante??
    Normal ca, cumulat pe toti 5 anii sunt importante, eu ma refeream doar la anul asta, ca ramaneam pe locul 7 la sfarsitul sezonului si fara ele. In fine. Nu asta e important. Hai s-o luam altfel daca vrei: mai mult decat coeficientul de tara conteaza coeficientul pe echipe, cel care stabileste urnele valorice.
    Anul asta, in clasamentul provizoriu, cea mai bine clasata echipa daneza, FC Copenhaga, e de-abia pe locul 96, cu 23 de puncte. Cel mai probabil nu va fi cap de serie si daca va fi va lua bataie inainte sa zica "pas". Urmeaza pe locul 112 Aalborg, cu doar 17 puncte. Mai are rost sa mai vorbim?
    Bun. Trecem la turci. Fener e pe 33, cam la acelasi nivel cu Steaua, ea ar putea sa aduca ceva puncte in CL sau UEFA. Urmeaza Besiktas pe 59. N-o sa prinda grupele UEFA la anul, cu adaugarea acelui tur suplimentar pana la grupe. Galata cu mare noroc daca va prinde grupele UEFA dupa evolutia de anul asta.
    Ucraina: Sahtior echipa buna, prinde grupele CL, aduce ceva puncte, insa nu iese din grupe. Urmatoarea, Dinamo Kiev, pe locul 65 , e mereu ciuca batailor, ultima in grupele CL. Urmeaza pe 85 Dnipro, nici o sansa,
    Vecinii nostri, bulgarii. Cea mai bine clasata Levski e tocmai pe locul 81, o sa fie din nou eleimnata in turul III preliminar. Litex si CSKA Sofia, 0 barat.
    Cam cu astea o sa ne luptam noi pentru anul 2012. Ti se par mari balauri?

  6. #2001
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Pai eu nu ma refeream la clasarea anul asta, fiindca anul asta nu conteaza. Pe 10 nu avem cum sa picam nici daca nu mai scoatem niciun punct de acum incolo, iar pe 6 nu avem cum sa ajungem fiindca rusii impart la 4 iar noi la 7.
    Aveam impresia ca si tu vorbeai de 2012, nu de clasarea pe 2009..
    O dai la intors acum cu coeficientii echipelor?
    Ce importanta are ca Aalborg e pe 112, atat timp cat sunt in stare sa scoata o remiza la Celtic, care sunt in primele 25?? De unde vrei tu sa stii ce-o sa faca FC Kopenhaga, Besiktas, Sahtior, etc in sezoanele viitoare??

    Ti se par echipele noastre cine stie ce balauri?? Singura diferenta este ca noi impartim si vom mai imparti la 6, ei doar la 4. Avantaj net ei!
    Eu iti pot garanta ca Danemarca, Turcia, Ucraina vor fi in fata noastra in 2012. Turcii ne vor inlocui in lupta pentru locul 6 cu Portugalia, Rusia si cine-o mai fi pana atunci..

  7. #2002
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    de asemenea eu cred ca incepand de sezonul viitor, cand vom juca mai multe tururi preliminarii atat pt. UCL cat si pt. UEFA, vom aduce mai multe puncte. sa nu uitam ca acum 2 ani am adus cca. 3-4 pct. la coeficientul de tara din aceste tururi preliminare
    pe atunci aveam doar 3 echipe in Europa... echipe care la acea vreme erau in stare sa treaca de turul 1 al cupei uefa acum 2 ani echipele din uefa se calificau in grupe fara probleme, 3 din 3 acum... din 5 echipe daca se califica 2...
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  8. #2003
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    hai ca nu ne calificam mereu cu toate 3. de fapt, au fost doar aia 2 ani, atat, ca-n rest...
    acum, daca ne calificam cu 2 sau 3 din 5 in grupe, e bine. e in orice caz mai bine decat ce-au facut grecii cand aveau multe echipe si mureau aproape toate prin turul 1 UEFA

  9. #2004
    incepator EmpireMaker's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Romania
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Viitorul echipelor romanesti in cupele europene este sumbru ,mai mergem 3 ani parca cu o echipa calificata direct in grupe,dar sincer dupa cum am jucat in uefa si chiar si steaua si cfr-ul nu cred ca vor aduna multe pct. va trebui peste cativa ani sa incepem din nou "munca" cum au muncit atunci Steaua si Rapid .

  10. 20th September 2008, 23:49

  11. #2005
    incepator EmpireMaker's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Romania
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Citeam in ziar ca rusii au 4 echipe si au sansa sa faca puncte peste noi ,dar noi vom avea noroc in viitor cu noua lege a lui Platini ,parca primele 12 tari la coeficient vor avea an de an campiona direct in grupele ligii.

  12. #2006
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Pe mine ma enerveaza pesimismul asta al unora...mai mult asta ne trage inapoi fratilor, ca n-avem incredere si tragere de inima sa privim inainte, spre mai bine! Va amintiti acum cativa ani cand eram pe locul 10 cum urlau unii ca de ce n-a castigat Barca si campionatul (sau CL) ca sa putem sa intram si noi cu campioana direct in grupele CL? Si tocmai in sezonul ala am scos peste 16 puncte! Pe urma au inceput toti cu laudele si sa se bata cu caramida in piept ca ce buni suntem...Acu' iar o luati de la inceput cu pesimismul?
    Sa ne intrebam ce conteaza mai mult: locul 7 la coeficienti si sa fim de fapt mediocrii prin cupele europene, sau locul 10-11 dar sa avem echipe capabile sa repete performanta de acum 3 sezoane?

  13. #2007
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Sa ne intrebam ce conteaza mai mult: locul 7 la coeficienti si sa fim de fapt mediocrii prin cupele europene, sau locul 10-11 dar sa avem echipe capabile sa repete performanta de acum 3 sezoane?
    pai acum cine impiedica echipele romanesti sa faca performanta in Europa?
    si ce vrei sa zici prin "performanta de acum 3 sezoane", faptul ca am avut cel mai mare coeficient sau ca am avut o echipa in semifinala si alta in sferturile cupei uefa?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  14. #2008
    incepator EmpireMaker's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Romania
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Eu nu sunt pesimist...dar defapt nu conteaza noi ce suntem pesimisti sau optimisti conteaza echipele ce fac,jucatorii astia care mai mult de 40% nu au mentalitatea celorlalti de la cluburile importante ale Europei.

  15. #2009
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Ahh cata "vorbaraie" pe seama coeficientilor astia,garantat nu e nicaieri in Europa ca la noi.
    Parerea mea e ca vom avea o cadere brusca dupa ce vom pierde acel coeficient de 11,333,dar cred ca in 2 sezoane vom recupera destul de mult,si vom reveni in primii 10-12.
    Eu unul nu mi-as face griji.

  16. #2010
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Va dati seama ce situatie o sa avem la varful clasamentului coeficientilor, cand Spania, Anglia si Italia vor trimite 3 echipe direct in grupele CL? Pai ele vor incepe sezonul cu un bonus de 9 puncte/7 echipe =1,285 puncte din start, francezii, nemtii si rusii cu cate 1 punct, iar noi doar cu 3/6 =0.5 puncte.
    Olandezii, turcii, scotienii si ucrainienii vor incepe cu 3/5 echipe = 0.6 puncte, fiindca ei vor inscrie in total doar 5 echipe, nu 6 ca noi si ca portughezii.
    Teoretic in turul II preliminar al cupei UEFA n-ar trebui sa avem probleme, fiind ca un fel de Intertoto, vom juca cu locul 5 din Portugalia/Olanda si cu locul 4 din Scotia/Turcia/Ucraina/Belgia/Grecia sau Cehia. Nici nu se pune problema sa nu trecem mai departe.

  17. #2011
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Va dati seama ce situatie o sa avem la varful clasamentului coeficientilor, cand Spania, Anglia si Italia vor trimite 3 echipe direct in grupele CL? Pai ele vor incepe sezonul cu un bonus de 9 puncte/7 echipe =1,285 puncte din start, francezii, nemtii si rusii cu cate 1 punct, iar noi doar cu 3/6 =0.5 puncte.
    Olandezii, turcii, scotienii si ucrainienii vor incepe cu 3/5 echipe = 0.6 puncte, fiindca ei vor inscrie in total doar 5 echipe, nu 6 ca noi si ca portughezii.
    Teoretic in turul II preliminar al cupei UEFA n-ar trebui sa avem probleme, fiind ca un fel de Intertoto, vom juca cu locul 5 din Portugalia/Olanda si cu locul 4 din Scotia/Turcia/Ucraina/Belgia/Grecia sau Cehia. Nici nu se pune problema sa nu trecem mai departe.
    Teoretic dar nu si practic

  18. #2012
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Va dati seama ce situatie o sa avem la varful clasamentului coeficientilor, cand Spania, Anglia si Italia vor trimite 3 echipe direct in grupele CL? Pai ele vor incepe sezonul cu un bonus de 9 puncte/7 echipe =1,285 puncte din start, francezii, nemtii si rusii cu cate 1 punct, iar noi doar cu 3/6 =0.5 puncte.
    Olandezii, turcii, scotienii si ucrainienii vor incepe cu 3/5 echipe = 0.6 puncte, fiindca ei vor inscrie in total doar 5 echipe, nu 6 ca noi si ca portughezii.
    Teoretic in turul II preliminar al cupei UEFA n-ar trebui sa avem probleme, fiind ca un fel de Intertoto, vom juca cu locul 5 din Portugalia/Olanda si cu locul 4 din Scotia/Turcia/Ucraina/Belgia/Grecia sau Cehia. Nici nu se pune problema sa nu trecem mai departe.
    Dar de cand am devenit noi atat de buni?poate in mod normal ar trebui sa eliminam astfel de echipe,dar sunt o multime de relative de care trebuie sa tii cont.
    Spre ex Timisoara a intalnit cea mai slaba echipa din grupa ei de tragere la sorti,si are sanse f mici sa treaca,desi in campionat fac ce vor.
    Totul depinde de noroc,si de forma echipelor.

  19. #2013
    junior ziulian's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Rm. Valcea
    Posts
    121
    Reputatie
    1
    Nu cred ca va fi chiar atat de usor cu locul 5 din Olanda/Portugalia... O sa picam incet dar sigur in clasament!

  20. #2014
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ziulian View Post
    Nu cred ca va fi chiar atat de usor cu locul 5 din Olanda/Portugalia... O sa picam incet dar sigur in clasament!
    Nu vom pica in nici un caz incet,ci brusc vreo 10 locuri.

  21. #2015
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Dupa ce saptamana viitoare o sa cada una cate una din cele 5 echipe ce ne reprezinta in UEFA, viitorul o sa fie sumbru si tragic.

    O sa impartim punctele la 5 ( cate echipe ne reprezinta in UEFA), zero impartit la 5 nu da prea mult.

  22. #2016
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Ce atata pesimism,doar nu te afecteaza cu vreo ceva,eu cred ca se vor califica 3 echipe.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •