View Poll Results: Ce loc va ocupa Romania la sfarsitul sezonului 2009-2010 ?

Voters
313. You may not vote on this poll
  • 6 sau mai sus

    53 16.93%
  • 7

    49 15.65%
  • 8

    127 40.58%
  • 9 sau mai jos

    84 26.84%
Page 3 of 146 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 3066

Thread: Coeficienti UEFA

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aetius
    romania poate incerca saltul spre locul 10 , care cu oarecare noroc la anu', duce o echipa in grupe.
    Hai sa-ti zic o smecherie.
    Deci la anu , se sterge sezonul 01-02 care e naspa pentru Romania , insa decent pentru altele.

    Practic de la anul , distractia incepe de aici:
    http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/...crank2007.html

    Noi trebuie doar sa ne mentinem pe 10 , adica cei de sub noi sa nu faca mai multe puncte decat noi.

    Un parcurs cu un coeficient mediu de 6 , e arhisuficient (adica la jumate din cat am facut anul asta)

    6p ==> avem nevoie de 18p

    Una dintre echipe joaca 2 tururi preliminare in UEFA ==> 4 meciuri = 4p posibile

    Cealalta joaca un singur tur ==> 2

    Campioana joaca in Liga :
    in turul II preliminar ==> 2p

    Deci din preliminarii puteam strange 8p.

    Apoi incepe greu-ul.

    Campioana joaca in turul III preliminar al Ligii.
    Sa zicem ca e Steaua si e cap de serie ==> 1 victorie si un egal ==> 1.5 p
    + 3 p Bonus pentru calificarea in Liga ==> 1.5+ 3 = 4.5


    8+ 4.5 = 12.5 --> din preliminarii

    Eh , pana la 18 , mai e nevoie de 5.5p.
    Deja e sarcina echipelor din UEFA , fiindca in Liga e greu sa aduni puncte.

    Nu e deloc greu , avem nevoie de concentrare in tururile preliminare ....

  2. #44
    sport legend poliis's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    pe unde apuc
    Posts
    522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aetius
    romania poate incerca saltul spre locul 10 , care cu oarecare noroc la anu', duce o echipa in grupe
    din cate mai stiu si eu...clasamentul dat de paul in linkul de mai sus e pt sezonul 2008-2009, iar clasamentul in care suntem pe 12..si speram sa ajungem pe 10 ne-ar aduce o echipa direct in CL in 2007-2008

    deci la anul tot cu 3 echipe jucam (la anul fiind 2006-2007 in mintea mea )

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    in 2006-2007 , e ca si anul asta

    Locul 1 in turul II preliminar al Ligii
    Castigatoarea Cupei (sau finalista daca cumva Rapid face eventul) - turul II preliminar al Cupei UEFA

    Locul 2 (sau 3 daca Locul 2 = Castigatoarea Cupei) - turul I preliminar al Cupei UEFA

  4. #46
    sport legend krydo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    728
    Reputatie
    1
    Am si eu o intrebare. Daca sa zicem ca in sezonul ce urmeaza (2006/2007) sau mai sigur in 2007/2008 Poli Timisoara, CFR Cluj sau Farul Constanta (echipe care nu au participat in cupele europene in ultimii 5 ani) prind un loc in UEFA, atunci ele vor avea coeficient final 0,000(coef lor)+coeficientul tarii?

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Da. Adica 1/3*coeficientul tzarii, de fapt.
    Deci Poli ar avea un coeficient de 8 shi ceva pentru la anul, insuficient pentru a fi cap de serie in turul I UEFA spre exemplu.
    ex-alpopa

  6. #48
    sport legend krydo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    728
    Reputatie
    1
    Thanx...si inca o intrebare
    Daca o echipa romaneasca castiga Intertoto (aproape 100% in 2006/2007), atunci ea particpa in UEFA. Atunci este luata si ea in considerare la coeficient (adica se imparte la 4) si ne aduce si ea puncte?

  7. #49
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Da din nefericire daca nu ajunge macar in grupele UEFA ne trage mai mult in jos decat sa ajute.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  8. 1st March 2006, 15:56

  9. #50
    sport legend my_bogdan's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Botosani-Iasi
    Posts
    399
    Reputatie
    1
    Cred ca e mai bine ca si anu asta sa avem tot 3 echipe in Europa....sa mai strangem niste puncte frumoase si sa speram k din 2007 cand vom avea 4 echipe in Europa sa mai fie o echipa care sa poata sa stranga puncte

  10. #51
    sport legend krydo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    728
    Reputatie
    1
    Sezonul viitor o echipa destul de tare din Romania nu va prinde loc in Cupa UEFA (ca sunt numai 3) si deci va prefera varianta Intertoto. Rapid va fi 100% in UEFA ca la titlu nu mai au sanse si vor castiga cupa. Steaua sigur va obtine unul din primele 2 locuri (cel mai probabil campioana), iar pe al treilea loc, ce asigura prezenta in UEFA va fi lupta mare pt ca totusi este locul 2 in campionat si este ceva sa termini acolo. Nu stiu cine va lua acest loc ca Dinamo nu mai joaca cine stie ce, dar daca ea il va lua probabil ca Poli Tim si CFR Cluj vor merge in Intertoto. Una dintre ele (daca nu chiar ambele) vor castiga sigur aceasta competitie si vor prinde loc in UEFA (asta gratie noului format al Cupei Intertoto - 11 castigatoare in loc de 3 cum era pana acum).
    Deci eu zic ca la anul vom avea mai mut de 3 echipe in cupele europene

  11. #52
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by krydo
    Una dintre ele (daca nu chiar ambele) vor castiga sigur aceasta competitie si vor prinde loc in UEFA (asta gratie noului format al Cupei Intertoto - 11 castigatoare in loc de 3 cum era pana acum).
    Deci eu zic ca la anul vom avea mai mut de 3 echipe in cupele europene
    1) Au trecut vremurile cu 2 echipe in Intertoto . Una si buna.

  12. #53
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Dom'le, important este ca am ajuns pana aici... Sincer sa fiu, o performanta ca cea din anul asta vine mai rar, mai ales ca am urcat cu doua echipe. Cine stie, poate ajungem si mai departe, desi Hamburg si Betis sunt prea mari pentru noi, cel putin la prima vedere...
    Hai Rapidu'!!!

  13. #54
    suporter Gabriel28's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    1,551
    Reputatie
    1
    e destul de interesanta situatia noastra . oricum ca sa avem un loc sigur in grupele ligii campionilor din 07/08 fara sa depindem de ce fac rusii cu zenit a lor....trebuie sa terminam cu un coef. peste 32.081. Momentan Grecii sunt pe locul 8 cu acest coeficient insa au terminat cu Europa sezonul asta. Singurii care ii pot depasii sunt rusii, deoarece nu cred eu ca Rangers vor castiga la Villareal acasa. In cazul in care Zenit merg mai departe si Rusia trece pe 8 peste Greci atunci noi va trebuii sa batem coeficientul Greciei de 32.081. e greu...dar Doamne ajuta

  14. #55
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Paul
    1) Au trecut vremurile cu 2 echipe in Intertoto . Una si buna.
    Daca o tara nu doreste nici un loc (vezi Scotia de exemplu), locurile disponibile se redistribuie. Asa ca e posibil (nu si foarte probabil totusi) sa avem 2 locuri (maxim).

  15. #56
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    in lista de acces pentru 2006-2007 suntem pe locul #25 , adica trebuie sa 25 din cele 52 de tari UEFA sa renunte la locul de Intertoto ..

    Imposibil practic !

  16. #57
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Devine interesant in sezonul 2007/2008 si cum se vor ocupa cele 4 locuri pt. cupele europene, loc1 si loc2 UCL, loc3 si castigatoarea Cupei Rom. in UEFA.
    Daca loc1 si loc2 in campionat joaca finala Cupei e clar ca amandoua pleaca in UCL iar in UEFA se duc loc3 si probabil loc4 ca doar nu joaca semifinalistele pt. un loc in UEFA. Si la finala Cupei intre loc1 si loc3 sau loc2 cu loc3 situatia identica.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  17. #58
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Corect, deci de la anul, chiar daca nu va ajunge in finala cupei sau nu va urca pe podium, Dinamo tot va participa in cupele europene. De pe 4.
    ex-alpopa

  18. #59
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    bravo rapid . inca cateva puncte pentru romania . avem sanse mari sa urcam in clasament . interesante sunt duelurile de la varf . englezii si spaniolii au terminat 1-1 , deci , au o echipa in minus , iar nemtii au pierdut ambele echipe din ucl . olanda a pierdut pe psv . tot mai putine echipe vor fi . in uefa mai este un duel anglo-italian . midlesbrough - roma . sa speram ca bate si steaua si revenim pe primul loc

  19. #60
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    ne consolidam pozitia a doua anul acesta (dupa Italia) mai ales daca Rapid se califica mai departe.
    Pacat ca Steaua a schimbat antrenorul si a pierdit 3 puncte in ultimele 2 jocuri acasa!
    Aceste 3 puncte ar fi insemnat 1 punct mai mult in clasamentul total si am fi fost pe locul 1 cu sanse reale de a fi ramas acolo pe 1.
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  20. #61
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Steaua a pierdut acasa 5 PUNCTE acasa adica o infrangere si un egal...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  21. #62
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Vrei sa zici ca a pierdut 3. Adica de fapt 3,333. Am fi avut 40 shi ceva in momentul asta, in loc de 37 shi ceva. Insa oricum, coeficientul actual ne va pune mai mult ca sigur in postura de cap de serie in turul III preliminar CL. Eu sper totushi ca Steaua sa mai stranga puncte europene primavara asta.
    ex-alpopa

  22. #63
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Man not Machine
    Steaua a pierdut acasa 5 PUNCTE acasa adica o infrangere si un egal...

    nu Steaua a pierdut doar 3 puncte (in ultimele 2 meciuri) in clasamentul UEFA
    in meciurile cu calificare directa se acorda 2 puncte pentru victorie si un punct pentru egal, pentru clasamentul UEFA

    In grupe se acorda 3 puncte la victorie si un punct la egal pentru a favoriza victoriile dar la clasamentul UEFA se acorda tot 2 puncte la victorii si 1 punct la egal

    cele 3 puncte pierdute de steaua inseamna 3/1 un punct mai putin in clasamentul total
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •