View Poll Results: Ce loc va ocupa Romania la sfarsitul sezonului 2009-2010 ?

Voters
313. You may not vote on this poll
  • 6 sau mai sus

    53 16.93%
  • 7

    49 15.65%
  • 8

    127 40.58%
  • 9 sau mai jos

    84 26.84%
Page 136 of 146 FirstFirst ... 3686126134135136137138 ... LastLast
Results 2,836 to 2,856 of 3066

Thread: Coeficienti UEFA

  1. #2836
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Dap, asa e, din pacate unde-s multi acolo-i cearta, corb la corb isi scoate ochii, macar Becali e unul singur la Steaua si face cum il taie capul, adica e un singur finantator, pe cand la Dinamo mereu au fost probleme dupa revolutie. Oare cum ar fi aratat azi cele doua cluburi daca ar mai fi fost in posesia Min. de Interne si MAPN? Ar fi taiat din finantarea trupelor din Afghanistan ca sa le plateasca lefurile fotbalistilor?
    Si cumea, inainte de '89 chiar aveam rezultate, chiar daca era alt sistem cu Cupa Cupelor...dupa '89 pana in 2006 am zis pas in CL (cu scurta reusita a Stelei prin '96).
    Oricum, se zvoneste ca Platini va zbura de la sefia UEFA dar nu inainte de o noua restructurare a competitiilor europene a.i. sa faciliteze doar cluburile mari la masa miliardelor...vom vedea ce se va inampla in anii care vin.
    Cred ca ar tb. sa ne concentram mai degraba pe EL, acolo-i sansa noastra si de acolo am renascut in 2004, CL e un vis prea departe...amintiti-va cum ne-au macelarit Kiev, Real, Milan, Roma sau Sevilla...cu o floare nu se face primavara. Ce conteaza mai mult- o echipa in CL sau 3 in EL?

  2. #2837
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Dap, asa e, din pacate unde-s multi acolo-i cearta, corb la corb isi scoate ochii, macar Becali e unul singur la Steaua si face cum il taie capul, adica e un singur finantator, pe cand la Dinamo mereu au fost probleme dupa revolutie.
    Bre Ducus, la cum adaptezi matale zicalele, nu-mi ramane decat sa sper ca stai bine cu auzul! Se zice ca "surda n-aude, dar le potriveste"...
    "Dixi et salvavi animam meam"

  3. #2838
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    toata lumea stie de "Surdu nu suteaza, dar le potriveste"

    e vorba de Romica Surdu, evident.
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #2839
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #2840
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    2 pct mari si frumoase in seara asta (vorba aia, i-am intrecut pe ceferisti aici) si lista inca e deschisa ..
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  6. #2841
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    mda.iar ducem singuri coeficientu tarii.baaaaaaaaaaa,nu mai lasati pe dinamo in cupele europene

  7. #2842
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    mai, pe noi, ca si echipa campioana (care trebuie sa fim ), nici nu ar trebui sa ne intereseze pe cel loc e Romania in clasamentul coef.
    orice tara isi trimite campioana in ucl, deci, by default, si noi ne putem asigura anual parcursul in Europa in CL. depinde doar de NOI, sa fim capi de serie pe unde ajungem

    nu ne incalzeste cu nimic daca ajunge sa joace in EL echipa de locul 4 din campionat, sincer
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  8. #2843
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    Campioana: Turul 2 preliminar CL
    Castigatoarea Cupei: Turul 2 preliminar EL
    Locul 2: Turul 2 preliminar EL
    Locul 3: Turul 1 preliminar EL

    'ai de plm...
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  9. #2844
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Singurul lucru bun e ca va fi concurenta mai mare si lupta mult mai acerba pt. calificarea intr-una din competitiile europene. Daca pana acum cei de pe locurile 5-6 stateau linistiti, netremurand pt. ele, de acum inainte fiecare se va bate sa nu fie sub locul 4 sau sa se mentina pe primele 4 pozitii! Iar cei de pe locurile 5-6-7 vor lupta ca lupii sa prinda ultimul bilet pt. Europa! Iata, Vaslui si Dinamo sunt la doar 1p. in spatele locului 4 ocupat de Petrolul, iar CFR la 4 puncte in spate se mai poate califica in cupe doar printr-un miracol, ca sa nu mai zic de Rapid, aflat la 8p. in spatele Petrolului!
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  10. #2845

  11. #2846
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Era si normala cresterea asta. doar suntem buni.

  12. #2847
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    inca 2 puncte azi.. mai mai
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  13. #2848
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    ba frate...sunt relativ bun la matematica () dar imi explica cineva si mie urmatoarele:
    in IFFHS (top mondial) avem cfr-ul pe 29 si steaua pe 36
    in UEFA rank avem cfr-ul pe 67 si steaua pe 66.

    adica, facand un exercitiu de imaginatie, la o cupa mondiala am fi in urne valorice superioare fata de una europeana...

    e clar ca formula de calcul nu-i aceeasi, nu comparam mere cu mere, dar, totusi: cum dracu' functioneaza treaba asta?
    merci!

    ps: scuze daca-i o intrebare stupida (ceea ce si cred ca este), dar ma roade curiozitatea...

  14. #2849
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    topul acela iffhs e cam aiurea, nu stiu cat e de concludent.. se ia in considerare parcursul unei echipe timp de un an in toate competitiile in care joaca: campionat, cupa, ucl/el.. etc si se acorda punctaje in functie de rezultatele din toate competitiile.
    comparand doar pozitiile lui Steaua si cfr, aici cfr e inaintea Stelei probabil pentru ca inca e considerata campioana Romaniei, a jucat in ucl in toamna, si in februarie, cand a aparut clasamentul, ambele echipe erau calificare in primavara europeana


    in schimb, clasamentul coeficientilor conteaza cand e vorba de cupele europene (cand se aleg capii de serie sau numarul de echipe al unei tari in Europa), si punctele se aduna doar din meciurile din CL sau EL (2 pct victorie, 1 pct egalul). Si conform coeficientilor, aici Steaua e inaintea lui cfr.
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  15. #2850
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/...eedel2013.html
    Momentan, petrolul si pandurii ocupa ultimele 2 locuri care le confera statul de cap de serie in turul 2,iar astra e prima sub linie.In functie de eventuale surprize din tur 1,s-ar putea ca astra sa fie cap de serie in turul 2.

  16. #2851
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Hai cu Astra(HANUL) in Europa League!Sa vezi uimire pe aia ce vin sa joace la Giurgiu pe singurul stadion PORT din Europa!
    O sa vada ei ca galeria Astrei e dusa cu pluta rau!
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  17. #2852
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Dragilor, privind la clasamentul actual al coeficientilor:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Uefa_coefficient
    eu zic ca avem realist sanse daca tragem tare sezonul asta, ca peste doua sezoane sa avem din nou 5 echipe in cupe.
    Momentan suntempe 17 si ar trebui sa urcam cel putin pe 15:
    Deasupra noastra mai e doar Iraelul la 0,5p. (locul 16) si Cehia la 0,7p.
    Acu' chiar nu-i vad eu pe evrei sau pe cehi sa sparga inima Europei in sezonul asta, cum n-au facut-o nici in celelalte, dar nu se stie.
    Ramane de vazut de asemenea ce modificari va face Platini si in Europa League din 2014 incolo, a zis clar ca ar vrea cat mai multe echipe ori campioane ori castigatoare ale cupelor interne sa se califice direct in grupele EL. Aceste modificari ar avantaja clar si tarile mai slabe, cum ar fi Romania, fiindca obligat daca se schimba partea de sus a tabloului o va afecta si pe cea de jos.

    Iarasi, o alta discutie este daca ne e mai bine cu 4 echipe pt. a reveni in top 10-15, sau cu 5 echipe. Romania in anii de glorie post 2000 a urcat acolo cu 4 echipe, apoi cu 6. Numai ca de atunci calitatea fotbalului si echipelor romanesti a scazut si ne trezim cu surogate ca Astra sau Pandurii care nu cred ca vor face mare branza ca n-au experienta.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  18. #2853
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Bah, daca confirma si Prosport atunci e clar:
    Victoria Stelei deschide drumul! Veste fantastică de la UEFA: România a urcat un loc în topul coeficienților și e la un pas să trimită 2 echipe în Ligă! Cu cine ne luptăm:
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...uptam-11125819
    Dar cel mai tare mi se pare comentariul lui "carol":
    Steaua si CFR au adunat puncte in acest clasament.Restul ce asteapta nu stiu,sint tari in gura doar la TV

    Adevarul e ca si CFR cam un sezon a jucat in cupe, unul nu, asa ca n-as minimaliza si contributiile Vasluiului sau lui Dinamo ori Rapid, si chiar defuncta Urziceni.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  19. #2854
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  20. #2855
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Sa nu uitam ca anul trecut si acum doi ani noi am avut cea mai abrupta cadere in acest clasament, vreo 9 pozitii parca, dupa ce ni s-au sters rezultatele f. bune din acele sezoane de vis, si dupa aia am scaldat-o luand bataie de la pescarii elfsborgi. Daca am fi mentinut stacheta cat de cat, n-am fi ajuns azi in situatia asta, pe un loc la fel de prost ca acum 10-15 ani.
    Acu' va trebui iar s-o luam de la zero asa cum am facut in '96 si apoi in 2004, numai ca nu prea mai avec u cine, calitatea fotbalului romanesc s-a diluat odata cu criza, pe masura ce investitiile patronilor au intrat la apa.
    Fotbalul romanesc a ajuns din pacate modalitate pt. spalare de bani, altfel nu se explica disparitia brusca a Urziceniului care demonstrase ca si altcineva in afara de Bucuresti poate lua campionatul. Copos si Borcea la fel, au bagat bani cat timp le-a convenit, ca paravan pt. afacerile murdare, dar apoi, cand a intrat justitia in ei, s-au facut nevazuti, lasand "farmecul vietii" si "cainii" de izbeliste sau cu situatie incerta.
    In afara de Jiji si Arpi nimeni n-a pus serios umarul la echipa pe care o patrona.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  21. #2856
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Actualizati coeficientu, aici trebuie alocat un moderator permanent
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •