Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 63 of 63

Thread: Au luptat pentru culorile progresiste, bleu-albastre

  1. #43
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si nimic despre Progresul. Urat!

    http://www.gsp.ro/stire/un-monument-viu-110858.html

    Constantin Popescu Pilica a antrenat echipa de handbal Progresul in perioada 1956-1960.
    Last edited by miril; 28th November 2008 at 14:20.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #44
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Condoleante Mariana, din partea progresistilor! Daca nu ma insel, Mariana juca extrema, cu sapte pe spate. Dumnezeu sa-l odihnesca!

    http://www.libertatea.ro/stire/maria...ui-229373.html

    "Familie de sportivi

    Petre și Mariana Cozma au practicat handbalul. Mariana, care a jucat șapte ani la Progresul, a fost chiar și la națională, având-o colegă pe Mariana Târcă. Petre a evoluat la Universitatea București și la Dinamo. “Păsărilă” mai avea două surori, Ionela și Alexandra, prima cochetând cu handbalul. Cea de-a doua este studentă și a plecat, ieri, cu tatăl ei, ca să aducă în țară trupul neînsuflețit al fratelui".
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #45
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    La multi ani, Ilie Nastase!

  4. #46
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    La Multi Ani! Pentru ziua de ieri.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #47
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sa nu uitam Progresul! Sa nu uitam valorile care au aparat frumoasele culori bleu-albaste si care impartasesc iubirea pentru clubul din Parcul cu Platani. Sa fii fost o musca sau poate o pasarica...progresista care mi-a ciripit despre...:

    Victorița Dumitru, tripla campioană mondială, își spune povestea de pe un pat de azil! Ionuț Crivăț Independent

    http://www.independent-al.ro/reporta...t-de-azil.html

    « Imaginea 1 din 1 » Cineva constata odată cât de puțin i-ar trebui omului să fie fericit..! Foarte puțin, un prieten cu care să mai schimbe o vorbă, cineva care să-și mai amintească de el și de faptul că n-a trecut degeaba prin viață. Oare câți dintre noi mai știu că o mare glorie a sportului românesc, tripla campioană mondială la handbal, Victorița Dumitru a ajuns acum într-un azil de bătrâni, singură cu amintirile, înconjurată de diagnostice medicale, pastille și câteva fotografii îngălbenite de vreme, martore tăcute ale gloriei de altădată. Primarului sectorului 2, Neculai Onțanu, în a cărui grijă se află și Căminul de bătrâni nr. 2, ne-a facilitat o întâlnire cu doamna Victorița Dumitru. Ne-a primit cu lacrimi în ochi și ne-a mulțumit. Măcar atât am putut face pentru domnia sa. Nu era singură, l-am găsit acolo și pe un alt mare “mondial” de glorie, Nicolae Nedef. Venise să-și viziteze scumpa prietenă și să-i aducă un buchet de flori. Mai are o soră la fel de bolnava ca și dânsa și un nepot. În rest nu mai are pe nimeni.

    “Mi-am sacrificat viața personală pentru handbal”
    “Am muncit de la 8 ani, am trăit pentru handbal, mi-am sacrificat viața pentru acest sport. Și acum iată-mă , sunt singură și nu am cu cine să schimb o vorbă. Ăsta e prețul plătit”, ne mărturisește domna Victorița. La cămin este tratată foarte bine, dispune de asistență medicală, psihologică 24 din 24 de ore și pentru asta îi mulțumește din suflet primarului Onțanu. Dar de singurătate nu poate s-o trateze nimeni. Și, din nou alunecă în amintiri. Ne poveștește că își împărțea timpul între Fabrica de Pâine unde lucra ca laborant chimist și handbal. „Mi-au plăcut toate sporturile, dar am rămas îndrăgostită din 1953 de handbal. Eram foarte bună și dădeam multe goluri. Îmi lipsesc anii tinereții, prietenele și colegele mele de atunci. Acum sunt departe de lume, stau între patru pereți, nu am nici ochelari ca să citesc. Aici toată lumea e drăguță cu mine, dar sunt prea singură”. Dacă ar fi doar asta. În ultimii ani, problemele de sănătate ale marii noastre campioane au devenit tot mai grave. Este diagnosticată cu boli specifice vârstei – domnia sa având 74 de ani- diabet zaharat Tip II, polineuropatie, osteoporoză, coxartroză, HTA stadiul III și arterită. A suferit, de asemenea, un atac cerebral repetitiv și se deplasează cu greu. Mai este încadrată în categoria persoanelor cu handicap grav având în permanență nevoie de un însoțitor.
    Echipa Progresul, dragostea mea
    Mai are un mare regret legat de carieră, că nu a fost numită antrenoare la echipa Progresul. “Era mare lucru, nu cădea în divizia B și nu se desființa. De asemenea îi poartă un deosebit respect profesorului Cojocaru, cel care a învățat-o handbal.
    Recent a avut loc un eveniment extraordinar. Timp de câteva zile, la București s-au reunit, venind din țară și din toate colțurile lumii, aproape 50 de campioane și campioni mondiali, care au adus României nu mai puțin de șapte titluri supreme la handbal. A fost reuniunea Generației de Aur, eveniment la care a participat și Victorița Dumitru. Mărturisește a fost foarte emoționatăla revederea foștilor colegi; pe mulți nici nu i-a mai recunoscut. “Acum însă , sunt aici singură, fără echipa mea. Primarul sectorului 2 m-a ajutat foarte mult, din toate punctele de vedere. A venit și la mine acasă”. Simona Druncea, psihologul care se ocupă de cazul campioanei, ne-a spus că sunt foarte multe activității în cadrul căminului care îi ajută pe bătrâni să-și mai descrețească frunțile. Da,din păcate, afecțiunile de care suferă doamna Dumitru fac aproape imposibilă deplasarea ei.

    Remember
    Eroi au fost, eroi sunt încă. Campioana a debutat la Clubul “Steagul Roșu”, devenit ulterior “Progresul”. La vârsta de 15 ani, doamna Dumitru a fost selecționată în echipa lotului național, pentru ca apoi, în 1956, la Campionatul Mondial de Handbal din Germania, echipa de handbal a României a câștigat primul titlu de campioană mondială, iar doamna Victorița a marcat cele mai multe goluri. Așa a început o poveste frumoasă plină de medalii și de glorie, așa se termină trist.

    P.S. Ar fi frumos daca dintre suporteri, ma gandesc si la domnul Caltut, i-ar face o vizita acestei doamne a handbalului romanesc si demna puratoare a culorilor progresiste sa simta si dansa ca nu este singura si ca noi progresitii, desi nu multi, ne stimam sportivii care au aparat cu glorie frumoasele insemne ale clubului care a fost Progresul Bucuresti. Personal, cand voi fi in tara, peste cateva saptamani, am de gand sa-i fac o vizita, poate nu voi fi singur, doamnei Victorita Dumitrescu, caci asa cred ca se numeste marea handbalista, campioana mondiala, aflata atunci sub culorile clubului Progresul Bucuresti.
    Last edited by miril; 28th July 2009 at 21:30.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #48
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Din nefericire... Dumnezeu sa-o odihnesca in pace!

    A murit Victorița Dumitrescu Florin Pater EvZ

    TRAGEDIE. Fosta handbalistă Victorița Dumitrescu, triplă campioană mondială cu naționala României (1956, 1960 și 1962), a decedat astăzi, la vârsta de 74 de ani, după o lungă suferință.

    Înmormântarea va avea loc joi, de la ora 12.00, la Cimitirul Reînvierea (Lizeanu).

    În urmă cu șase luni, Victorița a fost decorată, alături de alți foști componenți ai reprezentativelor feminine și masculine ale țării noastre, cu Ordinul „Meritul Sportiv” Clasa I, în cadrul unei ceremonii la care a participat și președintele României, Traian Băsescu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #49
    junior marianZ's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    132
    Reputatie
    1
    ce pacat ca marii progresisti se sting si in urma lor ramane un gol imens ,nu mai avem cu cine sai inlocuim.clubul progresul a fost distrus [culmea ironiei ,in democratie si nu de regimul comunist ] iar sperante sunt ilizori
    [color=lightblue][b]Bancar pana la moarte[/b][/color][color=blue][b] si dincolo de ea[/b][/color]

  8. #50
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    se sting si nu mai vine nimeni din urma pt ca ofera prea putine lucruri dezirabile

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cluj
    Posts
    596
    Reputatie
    1
    au luptat cu vitejie ..

  10. #52
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    trollerii astia. nu se poate lua o masura?

  11. #53
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Multumim din inima partidului! Interesant interviu din mai multe puncte de vedere.

    Maria Alexandru Anonimatul, drama unei sportive de top Daniela Ionescu RL


    Multipla campioană la tenis de masă Maria Alexandru trăiește o mare dramă. În România, aproape nimeni nu-și mai amintește de performanțele sale.

    Născută în decembrie 1939, Maria Alexandru a jucat de la vârsta de 12 ani la Clubul Progresul din București și tot acolo și-a încheiat cariera competițională, la aproape 40 de ani. Deși toate rezultatele de marcă pentru România le-a obținut fiind legitimată la clubul din Parcul cu Platani, acum preluat în administrare de BNR, Maria Alexandru trăiește drama de a nu mai reprezenta nimic tocmai pentru gruparea sportivă pentru care a jucat peste 30 de ani.

    Cum se face că una dintre cele mai titrate jucătoare de tenis de masă din România nu mai calcă pragul clubului pentru care a jucat zeci de ani?

    Într-adevăr, pot spune că am petrecut o viață de om în „Parcul cu Platani", unde am activat mai întâi ca sportivă, iar după ce m-am lăsat de competiții am fost antrenoare încă zece ani. Performanțele deosebite le-am realizat însă ca jucătoare. Între 1953 și 1979 am reprezentat de 12 ori România la Campionatele Mondiale, unde am cucerit patru titluri la dublu, unul la individual și unul la dublu mixt. Am luat parte la zece ediții ale Campionatelor Europene, iar în 1966, la Londra am cucerit titlul la individual și tot la simplu am obținut argintul în 1976. În 1960, am cucerit titlurile europene alături de Angelica Rozeanu, la dublu feminin, și alături de Gheorghe Cobîrzan, la dublu mixt, iar în 1974, 1978 și 1980, tot la dublu feminin, cu diverse partenere, m-am clasat pe locurile secunde. Cu toate acestea, spre marea mea durere, în prezent nimeni din conducerea BNR, care a preluat clubul Progresul București, nu-și mai aduce aminte de mine.

    De patru sau cinci ani n-am mai intrat în sălile de tenis de masă de acolo. Nu numai că nu m-a chemat nimeni măcar să-mi strângă mâna, în semn de respect și apreciere pentru un om care și-a dedicat întreaga viață sportului, dar nici măcar nu pot intra în curtea clubului.

    Pare totuși incredibil ca o fostă jucătoare cu palmaresul dumneavoastră să nu aibă nici măcar o legitimație de acces în complexul din Parcul cu Platani. Ați încercat să intrați și ați fost oprită de bodyguarzi?

    În primul rând, că am fost sfătuită de toată lumea să nu încerc. Apoi am auzit că nici măcar Ilie Năstase nu a fost primit, așa că nu am riscat umilința să ajung la poartă și să mă trimită portarul la plimbare. Ce să mai spun, pur și simplu nu am încercat de rușine să nu fiu refuzată.


    Regretați că ați făcut acest sport de performanță?

    Nici o clipă. Este practic viața mea. Chiar și acum mai merg cu prietenii să dau în minge, la cluburi private din București. Bineînțeles că plătesc peste tot. Recunosc însă că am așa o strângere de inimă, nu pentru cei 10 lei pe care îi dau la intrare, ci pentru faptul că văd că nu mă mai știe aproape nimeni.

    Măcar cât ați fost în activitate ați avut satisfacții mai mari, ați avut și avantaje considerabile de pe urma performanțelor pe care le-ați obținut?

    Satisfacțiile au fost legate de faptul că eram cea mai bună și am cucerit numeroase medalii. Din păcate, tocmai faptul că am fost atât de valoroasă m-a împiedicat să-mi salvez soțul de la moarte. Avea nevoie de un transplant de rinichi, iar în 1976 am reușit să aranjez să-l operez gratis, în Germania, la cel mai mare nefrolog din lume la acea vreme. Condiția era să joc un an de zile pentru un club german. Statul român nu mi-a dat însă voie să stau atât de mult plecată în străinătate. Mă gândesc și acum să dau statul în judecată pentru restricția pe care mi-a impus-o atunci, care l-a costat viața pe soțul meu.

    Marea performanță v-a afectat sănătatea?

    Am rămas cu ceva sechele la coloana vertebrală. La frig mă doare mai tare, dar merg la tratamente.

    Ce v-ați dori cel mai mult în momentul de față?

    Mi-aș dori să am o sală, nu neapărat a mea personală, dar unde să pot antrena și coordona activitatea așa cum vreau eu, fără intervenția altor persoane. Să poată veni copii să facă și performanță, dar să joace și numai de plăcere.

    În străinătate sunteți mai apreciată decât în România?

    Indiscutabil. De altfel, mereu am fost apreciată mai mult afară decât în țară, dar se pare că acesta este sport național la noi.

    Ce să vă spun, că la orice Campionat European sau Mondial la care merg aproape toată lumea mă cunoaște și mă respectă în primul rând pentru rezultatele pe care le-am avut?

    Puteți trăi decent după o viață de om petrecută în tenis de masă?

    Renta viageră mă ajută foarte mult, dar am obținut-o extrem de greu. Tenisul de masă a fost trecut pe lista sporturilor care au dreptul la rentă abia la cinci ani după ce a intrat în vigoare Legea Sportului și nu ni s-a dat nimic retroactiv. Evident că pentru mine, ca pensionară, orice leuț în plus contează enorm.

    Care a fost cel mai fericit moment al vieții?

    Când am ieșit prima dată campioană mondială și când m-am căsătorit.

    De ce vă temeți cel mai mult în viață?

    De moarte. De fapt, mai întâi aș putea spune că mă tem de boală și apoi de moarte.

    Care este ultima carte pe care ați citit-o?

    Nu prea am mai citit de multă vreme, deși am cărți foarte bune în bibliotecă. „Ultimul președinte" este printre ultimele romane care mi-au plăcut mult. În rest, când am timp și dispoziție, citesc romane polițiste.

    Cine a fost modelul în carieră?

    N-am avut modele, aceasta poate și pentru că n-am avut acces la ele. Eu am învățat singură să joc, singură mi-am confecționat paletele și tot singură m-am perfecționat, urmând, evident, intrucțiunile antrenorilor mei.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #54
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    http://www.prosport.ro/fotbal-extern...balul-10453401

    Evident ca mancatorii de piula de la ProSport trebuie sa uite cum a defila National cu Landi. In curul articolului, sau sa zic in josul lui?, gasiti nume ilustre - Andone (care a furat Nationalul in cupa cum nu a mai fost meci in Romania de dupa 89 dupa care a mancat bataie cu 5-1), Olaroiu care a batut in Cotroceni victoria fiind la pachet cu 7 jucatori vanduti, Zenga care a demisionat dupa jocul din Cotroceni, precum si inca 2-3 nume gen Dan Petrescu, acum la Chelsea, si Rednic aflat in capu la lista lui Florentino Perez doar ca nu ii merge cartela prepay.
    Din punctul meu de vedere a fost cel mai bun antrenor pe care l-am avut in 20 de ani. Un adevarat profesionist. Iar la momentul ala doar Olaroiu era mai bun ca el, insa Oli era manjit cu apa de Dambovita, degeaba a incercat el baitza in Bega.
    Sa nu uitam ce a zis Landi dupa terminarea campionatului - daca mai erau cateva etape luam campionatul.
    Iar faptul ca a fost mai bun ca toti (cu exceptia pomenita) e dovedit si prin excluderea lui din orice proiect al unei echipe romanesti. Nu poti sa iei unul pe care sa nu te poti pisa cand ti se scoala.
    In returul respectiv cat a fost cu Rapid, 3-3?

  13. #55
    senior Zamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Top antrenori Progresul dupa 89:
    1. Olaroiu
    2. Landi
    3. Halagian
    http://progresuldincotroceni.blogspot.ro/

  14. #56
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sambata seara l-am vazut si pe Bergodi antrenand Pescara in meciul din serie A pierdut cu 2-1 impotriva lui Inter. Interul unui anume Walter Zenga.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #57
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Zamo View Post
    Top antrenori Progresul dupa 89:
    1. Olaroiu
    2. Landi
    3. Halagian
    mi-e greu sa fac un astfel de clasament, dar daca s-a amintit de cei 3 grei, sa nu uitam de simionas, de leetza dumitru si chiar de golanul ala de sumi-gol, care a reusit (in conditii mai mult decat dezastruoase) ceea ce poate nimeni nu a facut in acesti ani de dupa 89- sa creeze o echipa unita, sau cel putin asa mi s-a parut mie

  16. #58
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Un presedinte olimpic pentru Progresul...

    http://www.gsp.ro/sporturi/altele/mi...ma-397015.html
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #59
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    maria vicol 1935-2015

  18. #60
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Tocmai ma pregateam sa pun si eu. RIP!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #61
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Medicul echipei nationale de fotbal a Romaniei, Pompiliu Popescu, a parasit functia pe care a ocupat-o in ultimii 25 de ani.

  20. #62
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Un mare antrenor progresist ne-a parasit! A murit Constantin „Pilică” Popescu. Dumnezeu sa-l odihneasca alaturi de Victorita Dumitrescu si de alte valori sportive care au luptat sub culorile bleu-albastre! Nu de mult implinise 90 de ani.

    http://www.viatavalcii.ro/stiri/spor...init-90-de-ani
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #63
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Cornel Dragusin, RIP!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •