Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 63

Thread: Au luptat pentru culorile progresiste, bleu-albastre

  1. #22
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Am gasit eu. I-am batut in Groapa. Au murit atunci dinamovistii. Dinamo avea 4 antrenori - Tete Moraru, Augustin, Remus Vlad si Cheran. La noi era Hala. Atunci a zis Armeanul ca ii pare rau, pentru ca el este dinamovist, dar asta este.
    AAm terminat pe doi, desi am inceput dezastruos, dupa cum vedeti. Antrenor era Bondrea.
    Hala a venit inaintea meciului cu Poli Timisoara.
    FC National 1-3 (1-2) Gloria Bistrita
    FC Arges Pitesti 4-0 (3-0) FC National
    FC National 2-1 (2-0) Farul Constanta
    Steaua Bucuresti 5-1 (2-1) FC National
    FC National 0-0 (0-0) Sportul Studentesc
    FC Inter Sibiu 1-0 (0-0) FC National
    FC National 2-3 (0-1) Politehnica Iasi
    Poli. Timisoara 0-1 (0-0)FC National
    FC National 4-1 (2-0) FC Bacau
    Universitatea Cluj 1-3 (0-2) FC National
    FC Ploiesti 0-0 (0-0) FC National
    FC National 4-3 (2-0) Universitatea Craiova
    Dinamo Bucuresti 0-3 (0-0) FC National

  2. #23
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    O stire cat o oaza de...Progres-ul:

    Medalii de bronz la Rennes Adevarul

    Echipa de tenis feminin a Clubului Sportiv "Progresul" București s-a întors cu un rezultat foarte bun de la competiția europeană ce a avut loc la Rennes, în Franța, acolo unde fetele noastre au cucerit medaliile de bronz. La finala Cupei Campionilor Europeni, desfășurată în perioada 26 iunie-1 iulie au intrat în concurs echipele reprezentative a 10 țări.
    Last edited by miril; 5th July 2007 at 15:29.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #24
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    O stire cat o oaza de...Progres-ul:

    Medalii de bronz la Rennes

    Echipa de tenis feminin a Clubului Sportiv "Progresul" București s-a întors cu un rezultat foarte bun de la competiția europeană ce a avut loc la Rennes, în Franța, acolo unde fetele noastre au cucerit medaliile de bronz. La finala Cupei Campionilor Europeni, desfășurată în perioada 26 iunie-1 iulie au intrat în concurs echipele reprezentative a 10 țări.
    Bravo lor.
    Macar ele sa ne faca clubul cunoscut in Europa si in lume.Stiam ca avem echipa de tenis, dar nu stiam ca e asa de buna

  4. #25
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Sincer, nicinu stiam ca exista echipa de tenis. Pe vremuri parca aveam si echipa de ping-pong, inot, lupte. Se antrenau in sala care era pe dreapta cum mergeai spre terenul de fotbal.

    Oricum, felicitari si la Progrese mai mari....

    P.S. Chiar mai exista Clubul Sportiv Progresul???

  5. #26
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Exista, si din cate stiu nu avem numai echipa de tenis.

  6. #27
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Aici este stirea. Acum vreo patru-cinci ani aparuse stirea ca, virgula, clubul Progresul Bucuresti s-a desfiintat. Scrima, baschet si handbal fete, sarituri in apa, polo, chiar si atletism.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #28
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Am cautat acum cu google: tot ce gasesc sunt cursuri de karate traditionale. Avem si echipa de karate? Poate asta ar fi salvarea....

  8. #29
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ah, te-am prins cu karata la...Iacov. Rectific, cu Kara-te.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #30
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Da, ai dreptate, si echipa de scrima era destul de buna prin anii 85-86

  10. #31
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Chiculita, printre altii, cel care l-a antrenat pentru aur, la Sydney, pe Mihai Covaliu, ultimul nostru medaliat olimpic.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #32
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si pentru ca tot suntem cu atentia indreptata spre Turul Frantei si ciclism iata ceva interesant si dspre Turul Romaniei, ciclism si....Progresul, Progresul Bucuresti, din ziarul Prahova:

    In 39 de editii care au avut si clasament pe echipe, 29 au revenit ciclistilor din tara noasta si numai 10 oaspetilor. Au castigat: retrospectiva Romania – 17 editii, Dinamo Bucuresti – 6, CCA/Steaua Bucuresti – 2, Flamura Rosie, Progresul Bucuresti si Metalul Plopeni – cate o editie.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #33
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Oare o mai exista echipa de ciclism? Sau a ramas numai cea de sticlism? Pun pariu ca inca au Tohan-uri. Ma refer la biciclete, nu la.....

  13. #34
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    ...ghi(a)ur-ghiul-iu? Am avut si echipa frumoasa, un fel de a ma exprima, de rugby. O tempora! Pe vremurili aceli guvernatorul nu era (neaparat) cu pistol si era facut (si) pe competenta. Dar veni baiatul ala de la Scarbanesti, Scornicesti, am vrut sa spun, si...Steaua, Dinamo, Dinamo, Steaua, Steaua...lor...sa le fie lor Acolo!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #35
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Asa arata situatia clubului in anul 2003:

    Clubul sportiv din Parcul cu platani - redivivus! Tiberiu Stama Cronica Romana

    Am avut - acum la final de an - un agreabil dialog cu profesorul Dan Liviu Popescu, unul dintre cei mai distinsi presedinti de cluburi sportive din Romania. L-am reintalnit cu o mina radical schimbata, dupa ani in care destinul unitatii sportive de performanta pe care o conduce s-a aflat la rascruce de vanturi. De la acest moment de grea cumpana a si debutat urmatorul dialog.
    - De fapt, ce s-a intamplat? De ce, dupa anul 2000, Progresul Bucuresti a inceput sa intre in deriva?
    - S-a intamplat ceva cu totul neprevazut, care a schimbat aproape radical viata clubului nostru. Si anume, Banca Nationala a Romaniei, institutia care reprezenta sprijinul nostru material nemijlocit, a facut un pas inapoi. A aparut o noua legislatie care nu mai ingaduie BNR sa finanteze activitatile sportive de performanta.
    - Bine, dar era vorba de un club sportiv cu o recunoscuta si rodnica traditie in sportul romanesc!?
    - Nu s-a tinut seama de o asemenea realitate incontestabila. Au intrat in joc criterii noi care aproape ca au anulat tot ceea ce a insemnat activitate sportiva in clubul din Parcul cu platani. Numai eu si colegii mei din club stim cate nopti de insomnie si de cosmar a trebuit sa traim spre a mentine cat de cat pe linia de plutire aceasta unitate sportiva, intre cele mai apreciate din Capitala si din tara. Oricum, activitatea competitionala a fost riguros restransa, s-a redus si numarul sectiilor pe ramura de sport. Foarte greu am reusit sa acoperim si obligatiile oficiale de calendar.
    - Mai grav este ca ati pierdut o serie de sportivi de varf!?
    - Era previzibil ca, in conditiile in care financiarmente am fost la pamant, nu am mai putut satisface cerintele marii performante. Iar transferul unor sportivi de valoare a aparut iminent. Cel mai dureros a fost cel al campionului olimpic la sabie, Mihai Covaliu. Nemultumirile pricinuite de neonorarea la timp a drepturilor ce i se cuveneau, dupa marele sau succes la Sydney, au determinat transferul acestuia la Dinamo. Si dupa el au mai solicitat transferul fie la Dinamo, fie in alte cluburi multi alti sportivi de referinta, predilect din sectia de scrima.
    - Inainte de anul 2000 plecase Roxana Scarlat...
    - Asa este! Laureata Galei sportivilor romani a anului 2003 s-a lansat la noi, la clasa regretatului maestru de arme, Romeo Pellegrini. Roxana a plecat la Steaua, unde si-a desavarsit pregatirea, ajungand in echipa nationala de floreta, multipla medaliata europeana, mondiala si olimpica. Iar anul acesta, medaliata la mondialele de la Havana.
    - Dupa anul 2000 a plecat si Dorina Mihai!
    - Campioana lumii la sabie, anul acesta, laureata si ea a federatiei si a clubului Dinamo, a debutat in scrima in clubul nostru. Initial a fost floretista, la clasa antrenorilor Liviu Stanga si Florin Nicolae. Ulterior s-a profilat pe sabie, la indemnul antrenorului emerit Emil Oancea. A fost o schimbare de directie inspirata; altfel, poate, ca floretista, n-ar fi avut sansa unei mari impliniri, cum a trait-o anul acesta. Odata cu Dorina au mai plecat si alte sabrere, printre care si Irina Draghici-Covaliu. Si ea, la inceput floretista sub bagheta lui Romeo Pellegrini.
    - Din surse semioficiale am aflat ca, totusi, 2003 a fost anul stoparii derivei. E adevarat?
    - Anul acesta s-a ivit, mai pregnant, ca un adevarat miracol sprijinul fostului MTS, acum al Agentiei Nationale pentru Sport, in care s-au gasit factori de conducere luminati, in masura sa inteleaga ca un club ca Progresul Bucuresti, cu traditia sa indelungata, cu valori de necontestat la nivelul “noului val”, nu trebuie sa dispara. Si astfel activitatea s-a reluat la o noua turatie, cu accent pe grupa de copii si juniori. In viziunea actuala, Progresul Bucuresti poate si trebuie sa reprezinte una din pepinierele sportului romanesc de performanta.
    - Este o orientare pozitiva, in conditiile in care loturile reprezentative, in cazul multor discipline, dau semne de oboseala!
    - Cred ca aceasta este si viziunea factorilor de conducere ai ANS. E de la sine inteles ca dupa Atena va urma Beijing 2008, apoi Olimpiada din 2012, probabil in Franta, si nevoie reimprospatarii loturilor se face simtita, in regim de urgenta.
    - Cu alte cuvinte, semne de optimism...
    - As mai adauga si alt fapt. In ultima vreme am fost tot mai mult sprijiniti de conducerile unor banci cu care am avut o anumita colaborare. In ce sens? Multe din concursurile si competitiile angajatilor acestor institutii s-au desfasurat pe terenurile si in salile de sport din parcul cu platani. Sigur, ceea ce presupune si un anumit sprijin material. Nu a fost spectaculos, totusi a aparut ca binevenit.
    - Sa intelegem ca in viitor ar putea fi vorba de un parteneriat al clubului Progresul Bucuresti cu diferite banci bucurestene?
    - Noi am dori sa mentinem relatii cat mai stranse cu intregul sistem bancar, cu BCR, BRD Société Générale, Transilvania, Alpha Bank etc. Insa imi pun mari sperante pe apropierea tot mai semnificativa de clubul nostru a celui care a fost ani de zile adevaratul Mecena al activitatii sportive din parcul cu platani: prof. dr. Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei.
    - Este o adevarata revelatie ceea ce spuneti!
    - Este, de fapt, o realitate, prezenta acestuia tot mai des in viata clubului. Aproape la dimensiunile de altadata. In pofida multiplelor sale obligatii profesionale isi face aparitia la pregatirea sportivilor, asista la unele concursuri si competitii. Ceea ce reprezinta si un urias stimulent pentru cei ce apara culorile Progresului. Mai mult, intr-un viitor apropiat s-a aratat dispus sa analizeze indeaproape toate problemele cu care ne confruntam, in perspectiva fericita de a se gasi si solutii. Personal, dar si toti sportivii si colaboratorii mei ne punem mari nadejdi in aceasta initiativa a guvernului BNR. Materializata ar putea sa insemne un nou inceput. Un start si mai concludent catre marea performanta, pregatind aici, in parcul cu platani, o parte dintre olimpicii romani. De fapt, si obiectivul esential al activitatii noastre.
    - Am si vazut la lucru o parte dintre sportivii care aspira la lotul olimpic, dupa Atena 2004. Poate incercati sa-i nominalizati.
    - As incepe tot cu scrima, disciplina olimpica ce ne-a oferit mereu satisfactii, consemnand numele sabrerului Paul Lungu, aflat in careul de asi ai europenelor de juniori de la Porec - Croatia si al colegelor lui, Bianca Pascu, Gabriela Oprea si Alexandra Chiper. Dupa aceea, numele unei pleiade de exponenti ai sahului, in frunte cu Cristina Calotescu, Val Raceanu, Adrian Musat, Vlad Jianu si Razvan Sebe. Cu totii avand un model, pe Corina Peptan, MMI, una din marile sperante ale sahului romanesc la mondialele de anul viitor de la Tbilisi. Apoi, la baschet feminin, cu o sportiva in lotul national, Viorela Rus, alaturi de care se afirma de la o competitie la alta Dana Burcica, Nicoleta Rusan si Dana Gheorghiu. De subliniat faptul ca si la baschet actualele junioare au un model, o fosta colega, Cristina Ciocan, acum studenta in SUA, aflata la nivelul celor mai reputate sportive din baschetul american. Iar la tenis, Oana Gaspar, Alexandra Petcu, Lavinia Toader, Alina si Razvan Banica si Titi Obretin. Ne punem mari nadejdi si in grupele de la tenis de masa, sectie reinfiintata abia la 1 octombrie, dar cu valori tinere avand ambitia de a cuceri gloria sportiva, ca si fosta jucatoare a clubului nostru Maria Alexandru, multipla campioana europeana si mondiala.
    - Au, intr-adevar - cei ce au preluat la clubul dvs. stafeta marii performante -, modele stralucite de urmat! Poate ca ne reamintiti si numele unor artizani care au ramas in club, suportand furtunile ce nu v-au ocolit.
    - La scrima, cu consecventa, George Mocanu si Florin Nicolae, de asemenea, Emil Oancea si Alexandru Chiculita. La sah, Iulian Draghici si Cristian Ionescu. La baschet, Constantin Paraschivescu, Elena Ciocan si Geta Rusu. La tenis, Marinel Bondoc si Teodor Frunza. Iar la tenis de camp, Magda Moldovan. Si, desigur, colectivul de metodisti din care face parte si profesoara Cici Neagoe. Cu totii, sportivi si antrenori, suntem ca o familie, intr-o acceptiune pozitiva; adica unita, punand suflet in tot ceea ce ne propunem sa realizam.
    ... O familie unita, o mana de sufletisti care par sa fi iesit din stramtoarea iluziilor, avand cultul lucrului bine facut, acceptand regulile clubului: sa le inveti, sa le intelegi, sa le respecti. Asa se prezinta, in pragul anului 2003, clubul sportiv din Parcul cu platani, dupa ce aproape trei ani de zile s-a aflat la confluenta dintre a fi si a nu fi...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #36
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si situatia din 2006:

    Scrima pentru copii-Atics

    Agentia “ATICS” impreuna cu Clubul Sportiv “Progresul” Bucuresti, organizeaza prima scoala de scrima din Romania.

    In general serviciile oferite de agentiile de baby-sitting se rezuma numai la gasirea unei bone.Noi mergem mai departe si-ti oferim un serviciu unic in Romania. In cadrul programului conceput de noi,copilul tau va face sport,mult sport,isi va pregati temele pentru a doua zi si va mai avea timp si pentru alte activitati optionale.Activitatea principala va fi antrenamentul de scrima,dar vei putea beneficia si de optionale precum baschet,tenis de masa,sah,dansuri moderne,gimnastica aerobica.Totul desfasurat sub moto-ul:”educatie prin sport”.

    Unde se vor intampla toate astea?
    La baza de antrenament a C.S.”Progresul”,club care poate fi considerat cea mai longeviva grupare sportiva din Romania. C.S.Progresul si-a desfasurat activitatea fara intrerupere,pe parcursul a peste un secol,in acelasi perimetru. Situat in plin centrul Capitalei, a fost aranjat in diferite etape, intr-un superb parc cu platani seculari,de o varsta cu Gradina Botanica si Cismigiul.

    In cadrul acestui club functioneaza o puternica sectie de scrima.Aici s-au format si afirmat sportivi precum:Mihai Covaliu, Roxana Scarlat, Dorina Mihai, Catalina Gheorghitoaia ,multipli medaliati la Campionatele mondiale,europene si J.O. Incepand cu data de 05.10.2006 sectia de scrima va face inscrieri dupa cum urmeaza:
    1)Doua grupe de copii in varsta de 8-10 ani(baieti si fete);
    2)O grupa de adulti;

    Fiecare grupa va fi formata din 10 persoane.
    Pentru copii pretul va fi de 50 lei pe luna.
    Pentru adulti pretul va fi de 20 euro pe luna.

    Inscrierile au loc in perioada 5-28.10.2006.
    Incepand cu 1 noiembrie vom incerca sa dezvoltam un program de semiinternat, atat pentru sportivii sectiei de scrima,cat si pentru alti doritori. Deoarece numarul de locuri este limitat, este bine sa va inscrieti din timp.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #37
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Topicul asta asa se numea? Suna cam... inflacarat.

  17. #38
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ne-am dat foc, cu alte cuvinte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #39
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Pentru ca suna..pompieristic, am revenit la vechiul titlu al topicului, avand in vedere si ultimele evenimente de...foc.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #40
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #41
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Aceste articole trebuiau...bagate undeva si au ajuns...aici, pe...terenurile noastre din Parcul cu Platani:

    Ion Țiriac a vrut turneu de 500.000 € la București Stefan Glavan Click

    Cel mai important manager din tenisul mondial a recunoscut ieri că a făcut lobby la șefia ATP ca turneul BCR Open să fie mai bine cotat în circuitul masculin.

    Cu doar câteva zile înaintea debutului celei de a 13-a ediții a celui mai important turneu anual găzduit în România, miliardarul Ion Țiriac a afirmat că și-ar fi dorit să facă din BCR Open Romania un concurs de elită în sportul-alb, dar a explicat că a fost refuzat ferm de către oficialii forului mondial din cauza condițiilor de la Arenele BNR, insuficiente pentru a organiza un turneu de prim rang.

    “Eu am vrut să fac anul acesta un turneu de 500.000 euro la București, dar nu am primit ok-ul de la ATP. Nu e vorba de bani aici, poate se mai găseau cumva, ci de infrastructură. Ne-ar fi trebuit un complex nou și, din păcate, nu cred că autoritățile locale ar fi putut garanta construirea unei asemenea baze”, a afirmat Ion Țiriac.

    "Suntem o nație de schilozi!"

    Omul de afaceri a mai acuzat totodată Banca Națională că nu își dă interesul pentru dezvoltarea arenei, explicând că a încercat să cumpere, fără succes deocamdată, complexul sportiv de la arenele BNR cu scopul de a face din acest lăcaș un leagăn al tenisului românesc în viitor. Fost președinte al COSR, Țiriac a comentat foarte tranșant și rezultatele României la recent încheiata Olimpiadă.

    “Locul 17 e o performanță senzațională având în vedere situația noastră și circumstanțele. Începem să fim o țară de schilozi. Nu am semănat nimic și nu avem de unde culege nimic. Dacă nu se va face o coaliție sport - sănătate - învățământ, o să ajungem să ne batem cu Insulele Feroe la JO”, a tunat Țiriac.

    Țiriac vrea Arenele, BNR nu le dă Cotidianul

    Adrian Vasilescu zice că tranzacția e improbabilă deoarece BNR nu-și înstrăinează patrimoniul. Ion Tiriac vrea sa puna mana pe terenurile din CotroceniDupă Ilie Năstase, care se războiește cu justiția din România pentru a-și construi o academie de tenis, iată că și colegul său din echipa de Cupa Davis a României, Ion Țiriac, este interesat să investească într-un proiect asemă-nător. Fondator și proprietar al turneului BCR Open România, Țiriac și-a manifestat intenția de a achiziționa Arenele din Parcul cu Platani, locul în care, anual, se desfășoară turneul de tenis cu premii în valoare de 370.000 de euro.

    Ideea i-a venit în momentul în care ATP a refuzat acordarea unui turneu de 500.000 de euro Bucureștiului. „Am cerut pentru București un 500, așa cum spunem noi (n.r. Publicitate

    - un turneu ale cărui premii să se ridice la o valoare totală de 500.000 de euro). Am fost refuzat pentru că aici nu există infrastructură. Clubul acesta de la BNR este OK. Am vrut să-l cumpăr. Ar rămâne sportului forever. Nu știu însă dacă vrea BNR“, a declarat Ion Țiriac.

    Dacă Nasty a primit terenul prin hotărâre de guvern, dar se judecă în instanță cu conducerea clubului Voința care administrează baza, intenția lui Țiriac nici măcar nu este luată în calcul de Banca Națională a României, proprietara Arenelor. „Nu știu nimic despre această intenție. Este greu de crezut. Ar fi o premieră, pentru că BNR nu înstrăinează proprietăți. Și cred că domnul Țiriac știe deja asta“, a declarat consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #42
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu incep sa cred ca BNR, astia, stiu ei ceva...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •