Results 1 to 13 of 13

Thread: Cupa Romaniei 2002/2003

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Cupa Romaniei 2002/2003

    Incep eu forumul despre F.C. Arges... in asteptarea meciului de Cupa cu National.

    FORZA ARGES!
    FORZA VIOLA!

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Se zvoneste ca vrei sa castigati Cupa Romaniei. Asa e? National opate fi o victima usor de mestecat. Le dati un gol repede si se pierd.

  3. #3
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Se zvoneste... se zvoneste... as vrea sa ajunga realitate! E timpul sa castigam si noi Cupa Romaniei!

    In ceea ce priveste Nationalul, o consider cea mai puternica din cele trei cu care am fi putut juca (personal, as fi preferat Dinamo), dar nu de neinvins. Daca prindem o zi bna, putem castiga chiar in Cotroceni.

    Ii astept si pe ceilalti suporteri pe forum si mai ales la meci, cu mesajul:

    SA VINA CUPA,
    SA VINA CUPA,
    SA VINA CUPA LA PITESTI!

  4. #4
    Guest
    N-am mai luat cupa.

    cind oare va intra Barbu in teren ?

  5. #5
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Da, n-am mai luat-o /nope/ ...

    Eu as fi inceput meciul cu Nationalul cu Barbu in echipa... as fi mizat pe marea lui ambitie de a arata ce stie intr-un astfel de meci. Cu el s-a jucat o semifinala de Cupa acum 5 ani, la Valcea, contra Craiovei, cand doar ghinionul si arbitrul Anghelinei ne-au privat de accesul in finala.

    Poate in etapele urmatoare...

    Sau, cum s-a strigat la meci:
    "Moldovane, spune tu,
    Cand il bagi pe Jean Barbu."

    Doar daca nu se mai asteapta scuze...

  6. #6
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    E-te că se duse și cupa. Poate că mai bine așa, decât să mergem în uefa și să ne mai întâlnim odată cu vreo celtă vigo, mai bine lasă să se facă de râs dinamo (național, steaua etc.)

    În rest, trebuie să strângerm bine din dinți, ca să nu ne trezim doamne ferește la anu la matineu.

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Nu imi pare rau atat de Cupa UEFA cat de faptul ca nu reusim sa jucam o finala de Cupa Romaniei, eventual sa o si castigam.
    E a treia semifinala de Cupa la care merg (dupa '94 la Bucuresti cu Craiova si '98 la Valcea, tot cu oltenii) si nu pot sa spun decat ca sunt f dezamagit. Cum a jucat echipa? Greseli in aparare si un atac steril.

    In rest, bine ca am invins Ceahlaul in campionat (tocmai am venit de la meci). Se pare ca in repriza a doua baietii s-au mai trezit.

    Despre Barbu... pacat... Nu cred ca merita sa fie inlaturat.

  8. #8
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Da, de fiecare dată ne împotmolim în semifinale. Cât despre Barbu, să vedem pe unde scoate Moldovan cămașa. M-am bucurat că am scăpat de Hala și de "metodele" lui (or fi dat rezultate prin anii 70-80...), dar în schimb, cu ce ne procopsirăm cu unu și mai orgolios și mai isteric.

    Când om avea și noi antrenori în România?

  9. #9
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Pai vorba cuiva din tribuna, daca aveau Halagian sau Teasca orgoliul lui Moldovan, n-ar mai fi jucat niciodata Dobrin fotbal. /nope/

    Ce mi se pare ciudat e ca cei doi au mai lucrat impreuna in doua randuri, in sezonul '93-'94 (cand s-a promovat in A si cand s-a jucat semifinala de Cupa cu Craiova, la Bucuresti, dupa precedentele eliminari ale Stelei si ale lui Dinamo ), si in '96-'97, si niciodata nu au fost probleme de genul asta.

    Dar, cine stie, oamenii se mai schimba, Barbu a jucat in strainatate, in alte conditii, Moldovan a mai imbatranit si el...

    Oricum, pacat... Se putea gasi o alta solutie. Asa, au pierdut toti: si clubul, si jucatorul, si suporterii...

  10. #10
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Păi Barbu a "explodat" ca vedetă în 97-98, când era Silviu Dumitrescu antrenor și când am ajuns în UEFA și în semifinalele Cupei (eh, ce vremuri - șapte meciuri, șapte victorii, prima înfrângere prin etapa a 10-a, apoi în retur am stat neînvinși vreo 12 meciuri la rând... În campionatul ăla nu am ratat nici o deplasare... Eee-heee, amintirile ne chinuiesc ) Nu prea a prins echipa Jean când era Moldovan antrenor. (îmi aduc aminte de un meci la Galați, în 95, 2-1 pentru noi, el a intrat pe final, la 1-1. Cei din galerie îi tot ziceau, pe când se încălzea pe tusă, "hai Bărbuță, bagă-le-o tu!". Eu chiar mă întrebam cine e "bărbuță" ăsta - nu auzisem nimic de el)

    Oricum, și Barbu o fi avut partea lui de vină, dar se vede clar că echipa are nevoie de el, putea și antrenorul să o lase mai moale. Până la urma urmei, Moldovan a fost primul care a înjurat.

  11. #11
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Da, asa e, Barbu a "explodat" cu adevarat ca vedetă în 97-98, cu Silviu Dumitrescu. Dar era considerat unul din cei mai buni jucatori ai echipei si inainte, pe vremea lui Moldovan ('93-'94 si '96-'97), Carstea ('95-96) sau Bondrea ('94-'95). In meciul de la Galati de care pomenesti (primavara '95), el a marcat golul victoriei.

    De neuitat meciul de la Tirgoviste, castigat de F.C. Arges cu 4-2 (13 septembrie 1997), cand Barbu a facut de toate: a alergat, a pasat, a scos penalty, a marcat de 3 ori, echipa a urcat pe primul loc cu 6 victorii in 6 meciuri , iar la final eroul... s-a transferat in Coreea de Sud.
    Atunci s-a vazut ce insemna echipa cu si fara Jean. Dupa ce a plecat, Argesul era in regres. Dar in primavara lui '98, dupa revenire, a urmat seria de 10 victorii si 2 egaluri care au adus Pitestiul in Cupa UEFA.
    Probabil ca Barbu a fost obisnuit din acea perioada sa fie liderul echipei, sa nu il contrazica nimeni. Dar acum, alta e situatia...
    Eu cred ca au gresit amandoi, si antrenorul, si jucatorul, dar Moldovan era cel care trebuia sa mai lase de la el.


    Quote Originally Posted by ultravioletu
    Păi Barbu a "explodat" ca vedetă în 97-98, când era Silviu Dumitrescu antrenor și când am ajuns în UEFA și în semifinalele Cupei (eh, ce vremuri - șapte meciuri, șapte victorii, prima înfrângere prin etapa a 10-a, apoi în retur am stat neînvinși vreo 12 meciuri la rând... În campionatul ăla nu am ratat nici o deplasare... Eee-heee, amintirile ne chinuiesc ) Nu prea a prins echipa Jean când era Moldovan antrenor. (îmi aduc aminte de un meci la Galați, în 95, 2-1 pentru noi, el a intrat pe final, la 1-1. Cei din galerie îi tot ziceau, pe când se încălzea pe tusă, "hai Bărbuță, bagă-le-o tu!". Eu chiar mă întrebam cine e "bărbuță" ăsta - nu auzisem nimic de el)

    Oricum, și Barbu o fi avut partea lui de vină, dar se vede clar că echipa are nevoie de el, putea și antrenorul să o lase mai moale. Până la urma urmei, Moldovan a fost primul care a înjurat.

  12. #12
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Cupa Romaniei 2002/2003

    Chiar daca victoria in cupa e doar de consolare este de apreciaT ca s-a luptat pentru onoare si mai ales ca echipa a ajuns oricum in semifinale Dorin

  13. #13
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    E o victorie de moral si o consolare. Sper sa fie de bun augur pentru meciul de la Arad. Acolo nu vor mai juca rezervele, dar si meciul va avea o alta incarcatura. Pentru UTA, va fi ultima sansa de a mai spera ceva, deci vor veni foarte motivati.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •