Da, asa e, Barbu a "explodat" cu adevarat ca vedetă în 97-98, cu Silviu Dumitrescu. Dar era considerat unul din cei mai buni jucatori ai echipei si inainte, pe vremea lui Moldovan ('93-'94 si '96-'97), Carstea ('95-96) sau Bondrea ('94-'95). In meciul de la Galati de care pomenesti (primavara '95), el a marcat golul victoriei.

De neuitat meciul de la Tirgoviste, castigat de F.C. Arges cu 4-2 (13 septembrie 1997), cand Barbu a facut de toate: a alergat, a pasat, a scos penalty, a marcat de 3 ori, echipa a urcat pe primul loc cu 6 victorii in 6 meciuri , iar la final eroul... s-a transferat in Coreea de Sud.
Atunci s-a vazut ce insemna echipa cu si fara Jean. Dupa ce a plecat, Argesul era in regres. Dar in primavara lui '98, dupa revenire, a urmat seria de 10 victorii si 2 egaluri care au adus Pitestiul in Cupa UEFA.
Probabil ca Barbu a fost obisnuit din acea perioada sa fie liderul echipei, sa nu il contrazica nimeni. Dar acum, alta e situatia...
Eu cred ca au gresit amandoi, si antrenorul, si jucatorul, dar Moldovan era cel care trebuia sa mai lase de la el.


Quote Originally Posted by ultravioletu
Păi Barbu a "explodat" ca vedetă în 97-98, când era Silviu Dumitrescu antrenor și când am ajuns în UEFA și în semifinalele Cupei (eh, ce vremuri - șapte meciuri, șapte victorii, prima înfrângere prin etapa a 10-a, apoi în retur am stat neînvinși vreo 12 meciuri la rând... În campionatul ăla nu am ratat nici o deplasare... Eee-heee, amintirile ne chinuiesc ) Nu prea a prins echipa Jean când era Moldovan antrenor. (îmi aduc aminte de un meci la Galați, în 95, 2-1 pentru noi, el a intrat pe final, la 1-1. Cei din galerie îi tot ziceau, pe când se încălzea pe tusă, "hai Bărbuță, bagă-le-o tu!". Eu chiar mă întrebam cine e "bărbuță" ăsta - nu auzisem nimic de el)

Oricum, și Barbu o fi avut partea lui de vină, dar se vede clar că echipa are nevoie de el, putea și antrenorul să o lase mai moale. Până la urma urmei, Moldovan a fost primul care a înjurat.