Results 1 to 10 of 10

Thread: starea proasta a terenurilor din romania cand ploua-solutii?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    36
    Reputatie
    1

    starea proasta a terenurilor din romania cand ploua-solutii?

    scrieti parerea voastra
    Suntem cei mai buni dintre romani !!!!!!!!
    Suntem olteni !!!!!!!!!!!!!
    Si intodeauna vom striga !!!!!!!!!!!!!
    Hai CRAIOVA!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    trebuie ca toti sa stranga bani, pana si suporterii, si sa se faca cateva arene decente. Sau, ar trebui construite 3-4 arene moderne, acoperite, cu gazoane moderne unde ar urma sa se joace meciurile importante (ex. derbiuri, meciurile Nationalei, meciuri in Cupe Europene, etc.)
    [i] "Strength and honor" [/i]
    [b] MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS [/b]

  3. #3
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    echipele cu suporteri multzi ar trebui sa faca cheta si sa cumpere gazon daca investitorii nu au.Dar banii trebuie justificatzi si presa sa aiba acces la modul de folosire al banilor.

    federatzia ar putea da anumite sume pentru stadionale din Craiova, Ghencea, Timisoara poate si altele desi nu prea mai sint cu adevarat.

    Chiar si de la guvern s-ar putea aloca niste bani, macar pentru stadionul lia manoliu ca un teren neutru pentru natzionala in vremuri de restriste(a se citi cand terenurile mentzionate mai sus sint toate impracticabiule)

    S-ar putea face si un concurs de sponzori ai echipei natzionale, respectiv drepturi largite de publicitate pentru sponzorii care fac asta la echipele de club

    S-ar putea chiar trimite niste adrese la FIFA si UEFA, aia dispun de fonduri speciale pentru dezvoltarea sportului.

    Conducatorii de club ar trebuie sa plateasca totusi niste meseriasi adevaratzi care sa aiba grija de gazoane, prea sint multzi care n-au nici o treaba cu fenomenul(vezi cazul Oprisan etc)

    s-ar putea face multe dar inertzia , rautatzile meschine si indolentza impiedica in primul rand existentza unor gazoane bune

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Chiar crezi ca investitorii n-au bani?

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Trenurile trebuie refacute de proprietari. Asa cum detinatorii de suprfete agricole sunt obligati sa le cultive si detinatorii de baze sportive sa fie obligati sa le mentina la un nivel functional decent. Daca nu sunt in stare (ma refer la proprietatile de stat, indiferent sub ce forma) sa fie vandute cu conditia ca viitorul proprietar sa le aduca la standard civilizat. Ca sa bagi bani in terenuri trebuie sa poti sa le controlezi ulterior. Altfel e degeaba. Adica baga suporterii bani sa se reabiliteze suprafata de joc si mai apoi ingrijitorii nu-si fac datoria si se distruge din nou. Unde ajungem asa? Sa se clarifice odata proprietatea asupra bazelor sportive si apoi sa se traga la raspundere proprietarii daca sunt atat de idioti incat sa le tina in actuala situatie. Asa e peste tot in lume.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Am scris pe undeva ca, intr-o simbata, am avut ocazia sa urmaresc, alternativ, rezumatele din BUNDESLIGA si un meci din DIVIZIA A !
    Am tot dat, cind pe un canal cind pe celalalt pina m-au durut...ochii !
    Diferenta dintre terenurile pe care se juca era ca dintre...hirtia igienica de acum 4-5 ani a celor doua tari !

    Dupa parerea mea, nu toti cei care au bani sint si buni gospodari !
    Apoi, este absurd sa crezi ca cel cu bani e chiar asa de...berbec sa investeasca intr-un lucru care nu-i apartine .
    Cunosc destule cazuri in care strainii au investit in ceva si apoi s-a trezit un...bastinas sa revendice „lucrarea“ !

    ESTE INADMISIBIL faptul ca FRF si-a construit o CASA A FOTBALULUI (sau cum se numeste) si nu are un stadion...omenesc in intreaga tara !
    Doar acest fapt dovedeste proasta administrare a banului de catre oficialii FRF !

    ORICE FIRMA SERIOASA are grija ca in momentul in care un anumit produs nu se mai vinde corespunzator sa scoata DEJA pe piata altul, NOU !
    Am intilnit destui, in RO, care cu bani fiind, nu s-au gindit decit la CISTIGUL IMEDIAT si nu la perspectiva indepartata !
    Rare au fost cazurile cind cineva, dintre investitori, a iesit din „anonimat“. Altfel spus, am destule cunostinte care DOAR SUPRAVIETUIESC IN AFACERI !

    Cred ca aceasta este si gindirea celor de la FRF : daca BANUL iese si asa...noi sa fim sanatosi !

    E bine stiut faptul ca suporterul roman inghite gogosi cu nemiluita !
    Vezi cazurile recente din fotbal si box !
    Orice minune, la noi, tine trei zile si-apoi...liniste !

    Problema aceasta cu terenurile impracticabile se va mai dezbate pina in luna martie-aprilie. Apoi, in vara, toti vor uita de ea !

    Va incepe sezonul insamintarilor, apoi recoltatul etc...

    NIMIC NU SE VA SCHIMBA PINA CIND NU NE VOM SCHIMBA NOI INSINE !

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    spania granada
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    de ce va intrebatii de solutii pt terenuri de ce nu intrebatii investiorii aceea plin de figuri precum becali de nu tin jucatorii si ii vand si ce conteaza atat de mult un titlu sau o cupa in campionatul romaniei ?? acum am inventat fotbalul pe noroi ce o sa fie peste cati-va ani ?? daca se continua asa ramane de vazut dar o sa ne intreaca multe tarii in clasamentul fifa si o sa ne fie dor de o calificare la un turneu prestigios. :oops:
    forza rapid

  8. #8
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    singura solutie dupa parerea mea ar fi ca ori primariile sau armata-in cazu lu steaua care au terenurile in proprietate sa investeasca in ele.daca nu ,ar putea sa le dea la investitorii de la echipa care joaca pe terenul respectiv .am si exemple cum ar fi la steaua :de ce nu dau terenul lu becali ca ala ar investi daca cei care il au in proprietate l-ar da.la fel si in alte locuri /nope/ ei nu fac asta ALE DINAMO SA MOARA FORZA CRAIOVA SA BATA
    Suntem cei mai buni dintre romani !!!!!!!!
    Suntem olteni !!!!!!!!!!!!!
    Si intodeauna vom striga !!!!!!!!!!!!!
    Hai CRAIOVA!!!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    manager Ravelly's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Navodari
    Posts
    330
    Reputatie
    1
    Sincer sa fiu ma bucur pt faptul ca pe Giulesti in sfarsit ca exista un gazon asa cum ar fi trebuit sa avem de mult. Din ce-am vazut la tv nici unul din tara nu e comparabil cu acela si ptr Romania (sper) este un inceput.
    Deci se poate...
    Eu tot nu inteleg inca ce se intampla cu gazonul de pe Lia Manoliu care a avut finantare de la guvern, etc si arata asa cum arata.

  10. #10
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Ideea aia "heirupista" cu cheta de la suporteri e cum nu se poate mai proasta. Pai, mai oameni buni, cat munciti voi pentru 1000$? Pai oamenii din fotbalul nostru fac zeci de mii de $ dintr-o semnatura! Si atunci e corect?
    Si suporterii isi iau painea de la gura pentru dragostea lor pentru echipa, iar presedintele clubului face o licitatie cu el insusi, cu frate-sau si cu un var pentru firma cui sa faca gazonul. Si rezultatul e acelasi nisipul de pe National! Lasati ideile astea comuniste cu "sa punem mana de la mana". Conducatorii nostrii au bani sa faca zeci de terenuri acoperite in toata tara, dar majoritatea urmaresc doar profitul imediat. Vezi chiar si Staicu al nostru! A vandut Chimia pe 1 euro, ca ii manca din bani, in loc sa o faca echipa satelit la care sa isi ruleze si probeze jucatorii!
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •