View Poll Results: Credeti ca vom avea in 2007 o echipa calificata direct in grupele U.C.L.?

Voters
72. You may not vote on this poll
  • Da

    42 58.33%
  • Nu

    30 41.67%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 105

Thread: 2007 - calificati direct cu o echipa in grupele U.C.L.?

  1. #1
    Alb-Violet esku's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,816
    Reputatie
    1

    2007 - calificati direct cu o echipa in grupele U.C.L.?

    Cu īncă cinci victorii şi un egal īn această ediţie a Cupei UEFA, Romānia poate īnscrie īn 2007 o echipă direct īn grupele Ligii Campionilor

    Rezultatele Stelei şi Rapidului de miercuri seara ne fac să visăm cu ochii deschişi la Liga Campionilor. Aflată īn acest moment pe locul 14 īn clasamentul UEFA pe baza căruia se realizează lista de acces īn cupele europene īn sezonul 2007-2008, Romānia mai are de urcat 5 locuri pentru a fi sigură de accederea īn grupele Ligii Campionilor.

    Cu cel puţin 5 victorii şi o remiză īn următoarele meciuri, Steaua şi Rapid pot duce Romānia pe locul 9, cu condiţia să depăşim īn acest clasament Belgia, Scoţia, Ucraina şi Rusia. Dacă īn cazul primelor trei ţări există şanse mari ca acest lucru să se īntīmple, mai dificil e să luăm faţa ruşilor, avīnd īn vedere că Zenit este aproape calificată īn optimile de finală ale Cupei UEFA.
    [B][COLOR="Purple"][SIZE="2"]no signature! [/SIZE][/COLOR][/B]

  2. #2
    ''''''''''''''' GeKuRA's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,071
    Reputatie
    1
    ca sa se vada mai clar ce trebuie realizat:

    http://www.gsp.ro/images/content/art...3_548_900_.jpg

    Clasamentul pe Tari:
    Attached Images Attached Images
    Last edited by GeKuRA; 17th February 2006 at 10:20.
    [SIZE=4].............[COLOR=Blue]............[/COLOR][/SIZE][FONT=Century Gothic]...............[/FONT]

  3. #3
    sport legend Sunchase's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,044
    Reputatie
    1
    Destul de multe conditii... nu prea cred.

  4. #4
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    de al anu iar intra Dinamo,si iar ne trag in jos...

  5. #5
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Poate intra alta echipa, care sa nu ne traga in jos. Sper sa vina Poli Timisoara, FC Arges, Farul ..., National. Oricare dintre echipele astea s-ar putea descurca cel putin la fel de bine ca Dinamo.
    Iar conditiile astea, cu toate ca sunt cam multe, nu sunt de neindeplinit. Sa speram ca macar conditia care tine de noi, respectiv victoriile Stelei si ale Rapidului sa fie indeplinite si chiar depasite.
    Si ar mai fi ceva, ... Nu ar fi cinstit, ca pe munca acestor doua echipe, sa mearga Dinamo in CL.
    Si titlul din GSP: cica "ce nu am reusit in teren reusim cu ajutorul coeficientilor" de parca am primit coeficientii aia pomana pe ochi frumosi, nu pe teren. Ar trebui sa isi ceara scuze pentru ineptia asta.
    Last edited by 4star; 17th February 2006 at 10:42.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  6. #6
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by esku
    Cu īncă cinci victorii şi un egal īn această ediţie a Cupei UEFA, Romānia poate īnscrie īn 2007 o echipă direct īn grupele Ligii Campionilor

    Rezultatele Stelei şi Rapidului de miercuri seara ne fac să visăm cu ochii deschişi la Liga Campionilor. Aflată īn acest moment pe locul 14 īn clasamentul UEFA pe baza căruia se realizează lista de acces īn cupele europene īn sezonul 2007-2008, Romānia mai are de urcat 5 locuri pentru a fi sigură de accederea īn grupele Ligii Campionilor.

    Cu cel puţin 5 victorii şi o remiză īn următoarele meciuri, Steaua şi Rapid pot duce Romānia pe locul 9, cu condiţia să depăşim īn acest clasament Belgia, Scoţia, Ucraina şi Rusia. Dacă īn cazul primelor trei ţări există şanse mari ca acest lucru să se īntīmple, mai dificil e să luăm faţa ruşilor, avīnd īn vedere că Zenit este aproape calificată īn optimile de finală ale Cupei UEFA.
    Romania trecut din nou pe locul 15 aseara iar Cehia a sarit de pe 15 direct pe 12 (dupa victoria de aseara)
    asa ca mai trebuie sa iei in calcul si Cehia macar teoretic
    E greu dar nu imposibil
    Last edited by Zapada; 17th February 2006 at 10:48.
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Mi se pare o performanta cu totul deosebita sa ne situam pe primul loc in acest sezon, desi ea a fost obtinuta intr-un anumit context (evolutii surprinzator de bune ale formatiilor noastre, iar daca am fi fost calificati in Liga Campionilor mai greu se adunau punctele). Esecul din dubla cu Rosenborg ar putea avea si o parte buna - "A quelque chose malheur est bon".
    Pe termen mai lung aceasta necalificare ar putea sa fie intoarsa in folosul nostru. Cat priveste ce scrie GSP ca nu am obtinut pe teren, subscriu la ce a zis 4star: nu am primit punctele pe ochi frumosi. Parca Italia, Spania sau alte tari care trimit echipe direct in grupe nu tot pe teren obtin acest drept...

    Eu cred ca trebuie profitat la maxim de contextul actual: scapam de coeficientul din editia 2001/2002, ramanem inca un an cu 3 echipe si tragem tare (se imparte la 3, si in acest sezon asta a fost bine), strangem puncte albe pentru, sper eu, sezoane nu foarte negre.

    Oricum, dupa ce am fost ultima data la un meci de Liga Campionilor in Ghencea in 1996, astept reintalnirea... oriunde ar fi ea, in Romania.

    Ca sa raspund si la intrebarea din Poll: nu cred ca vom avea in 2007 o echipa direct in grupe. Insa daca mi s-ar fi spus in toamna ca vom avea 3 echipe in grupele Cupei UEFA si 2 in primavara europeana, nu as fi crezut nici atunci. Foarte important va fi ca si sezoanele viitoare echipele noastre sa aiba comportari bune si sa duca mai departe ce au inceput acum. Altfel, o prezenta pasagera in Champions League nu ar fi o mare realizare.

  8. #8
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    am citit in gsp ca si dinamovistii se bucura si doresc ca steaua si rapid sa aduca puncte si Romania sa ajunga pe locul 9 ca sa avem o echipa calificata diresct in CL

    ar fi culmea ca dinamo sa aranjeze meciurile cum stiu el netoiu in campionatul viitor si sa castige campionatul iar apoi sa intre nemeritat direct in CL si apoi sa se faca de ras acolo!
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  9. #9
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Si apoi sa zica ca tot ei sunt cei mai tari

  10. #10
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    alejandro, cine ajunge acolo sunt cei mai tari (pt. c-au terminat campionatul pe locul 1)
    ...always look on the bright side of life...

  11. #11
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    normal ca sunt cei mai tari,in timp ce rapidistii si stelistii aduna puncte pentru tara ei sunt cei mai tari prin amicale...se pregatesc pt CL...
    suntem dezavantajati

  12. #12
    senior
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    174
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alejandro
    normal ca sunt cei mai tari,in timp ce rapidistii si stelistii aduna puncte pentru tara ei sunt cei mai tari prin amicale...se pregatesc pt CL...
    suntem dezavantajati

    bai stelistule nu te mai umfla in pene, fi mai modest si stai in banca ta.
    [B][COLOR="Red"][SIZE="4"][CENTER]SOPRA TUTTI SIAMO NOI !![/CENTER][/SIZE][/COLOR][/B]

  13. #13
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alejandro
    normal ca sunt cei mai tari,in timp ce rapidistii si stelistii aduna puncte pentru tara ei sunt cei mai tari prin amicale...se pregatesc pt CL...
    suntem dezavantajati
    Pai propune tu la uefa ca dreptul de a juca in UCL sa fie dat echipelor care joaca in Uefa Cup cu un sezon inainte Ca sa ajungeti sa jucati in UCL tre sa adunati puncte si in campionatul intern. Asa numa' cu rezultatele de-afara nu rezolvati

    Sunt multe exemple cu echipe ce au rezultate excelente in Uefa (Cup sau CL) iar in campionatele interne merg prost...asta e, e greu pe 2 fronturi
    ...always look on the bright side of life...

  14. #14
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    "Iubesc porcii. Cāinii se uită la oameni de jos īn sus, pisicile, din contra, şi doar porcii se comportă cu oamenii de la egal la egal" W.Churchill


    asta a fost tareeeeeeeeeee

    cred ca Jiji becali se lasa de oierit si se apuca de porcärit daca citeste ce spunea acest fost mare conducator
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  15. #15
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    eu nu vreau nici o echipa direct in ucl...daca dinamo castiga campionatu (nu ma intereseaza cum) ar intra ei...si dupa aia vin pe aici sa se laude ce mari si tari sunt ca au intrat in grupe...pe meritul altora
    eu vreau 2 echipe doar in preliminarii...
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  16. #16
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phlo
    bai stelistule nu te mai umfla in pene, fi mai modest si stai in banca ta.
    bai dinamovistule,eu stau in banca mea,ca mi-e bine...tie ti-e bine in banca ta?

    @gicu,ai dreptate,e greu pe 2 fronturi...cel putin la moment pentru echipele romanesti e greu sa faca fata...

    @zapada:pai trimite-i un pm

  17. #17
    sport legend cip_81's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    3,874
    Reputatie
    1
    Nu ar fi cinstit, ca pe munca acestor doua echipe, sa mearga Dinamo in CL
    Pai, da, propun ca cele doua echipe sa faca o cerere si sa intre ele direct in Liga, chiar daca vor ocupa locul 3, 4, 5, 10 sau vor retrograda si vom incheia circul asta. Lille a intrat direct in LC de parca a fost meritul lor (au prins si ei anul trecut 1/8 UEFA). Dar de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere.
    Porumboiu: [B]"A fost blat! O mizerie, o ruşine!"[/B]
    [B]Huţan contactat de Steaua![/B]
    Ganea acuză: [B]"Portarul jalon, fundaşii raci!"[/B]
    [B]Stelistii au urinat pe statuia lui Stefan cel Mare[/B]

  18. #18
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Nu cred ca o sa reusim sa avem o echipa calificata direct din 2007. Suntem totusi destul de departe, iar Rusia mai are totusi echipe in cupele europene, care mai pot scoate puncte. Din 2008 este insa f posibil, chiar probabil.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Apa de ploaie...
    VOi aveti senzatia ca astea 11p se obtin usor ???

    Va spun eu ca nu !

    Sa presupunem ca saptamana viitoare facem 4p (Steaua oricum bate , ca Her vine cu rezervele , la Rapid e dificil)

    Raman de facut 7p.

    GREU , aproape imposibil ...
    Adica chiar daca Steaua sau Rapid ajung in sferturi , in optimi ele nu se pot scoate dubla victorie ...
    EVentual se califica cu victorie acasa si infrangere afara ...

    Va dau un exemplu , cam cum ar trebui sa stea lucrurile pentru ca acest calcul sa fie realist:

    --> saisprezicimi : 4p
    --> optimi : 5 p (Adica Steaua sa face 3p (victorie + egal) Rapid 2 p;
    --> bonus pentru calificare in sferturi : 2 p (1p de echipa)

    REPET INSA: ar trebui sa ajungem in sferturi cu ambele echipe.

    Acolo am avea sansa sa joaca un Steaua - Rapid , si atunci cele 5p alocate disputei (2 meciuri *2p + 1p bonus de semifinala) raman in tara , indiferent de rezultate.

    Socoteala e complicata , imposibila.

    Concluzii:

    in sezonul 2006-2007 Lista de acces e deja stabilita : mergem cu 3 echipe ca si anul asta

    in 2007-2008 , 100 % vom avea 4 echipe:
    a) 99 % : 2 in Liga , 2 in UEFA (una in turul III prel , una in turul II prel)
    b) 1 % : 1 in Liga , 3 in UEFA

    in conditiile in care sezonul 2006-2007 de Cupe , ar fi unul decent (adica un coeficient mediu de ~5p) , avem sanse mari sa ne asiguram accesul direct in grupele Ligii pentru campioana , si in turul III prel pentru echipa de pe locul II


    Care e dezavantajul acestor "chestii bune"

    ==> Nu prea mai jucam tururi preliminare.
    Chiar daca unii vor zice ca nu sunt avantajoase (oboseala , etc) , va zic eu ca nu e asa.

    Tururile preliminare , sunt ocazii excelente de a aduna puncte europene.

    ================================
    Sa gandim altfel :
    presupunem ca sezonul asta , campioana ar fi mers in turul III preliminar al Ligii , castoigatoarea Cupei direct in turul I al Cupei UEFA , iar locul 2 ar fi mers direct in Turul I al Cupei UEFA.


    Steaua - nu ar fi jucat cu Shelbourne (a adunat 1,5 p)
    Rapid - nu ar fi jucat cu St. Julia si nici cu Vardar (a adunat 3,5 p)
    Dinamo nu ar fi jucat cu Omonia Nicosia (a adunat 1p)

    Total : 1.5 + 3.5 + 1 = 6

    6/3 = 2

    Avem un coeficient de 11.500p anul asta.
    In preliminarii am adunat 6p "mici" , sau 6/3 = 2 p mari.

    Scadem : 11.500 - 2 = 9.500
    http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/...ccoef2006.html

    In acest clasament , pe care suntem pe #1, am fi fost pe locul 4 , daca nu am fi jucat cu andorezi , irlandezi , macedoneni si ciprioti.

    Deci , odata ajungi sus , nu mai jucam preliminarii , cu care sa scoatem puncte frumoase.

    E exact ca la scoala : in gimnaziu ai : Religie , Muzica , Desen , Ed. tehnologica , Lucru Manual , Optional si Purtare adica materii la care ai media 10 , si chiar daca la alea de baza ai 9 , iesi cu o medie generala de >9.50

    In liceu ai 13 materii , din care 11 sunt "tari" , ai doar Sport si Purtare , unde poti zice ca ai sanse bune la media 10. Astfel in liceu , o medie de peste 8.50 e o performantza ...

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gicu
    Pai propune tu la uefa ca dreptul de a juca in UCL sa fie dat echipelor care joaca in Uefa Cup cu un sezon inainte Ca sa ajungeti sa jucati in UCL tre sa adunati puncte si in campionatul intern. Asa numa' cu rezultatele de-afara nu rezolvati

    Sunt multe exemple cu echipe ce au rezultate excelente in Uefa (Cup sau CL) iar in campionatele interne merg prost...asta e, e greu pe 2 fronturi

    Uite de asta nu va putem suporta.
    Ati fi dispusi sa calcati pe cadavre.

    Adica presupun ca ne asiguram locul 9 (apropo pentru boii de la GSP - si locul 10 duce direct in Liga in contiile in care castigatoarea Ligii isi asigura in mod natural prezenta in Liga ) , iar sezonul viitor , va fi clar: cine ia titlul , joaca direct in Liga , locul II merge in turul III preliminar.

    Eh , si atunci sa vedeti ce sezon vom avea: cel putin 4 echipe vor trage de carutza numita titlu , si vor forta pentru locul I , pe principiul

    Locul I in Divizia A = Accesul in Liga Campionilor = 4.000.000 E

    Adica reapar blaturile si grupurile de interese.
    Efect secundar: se nglijeaza Cupele Europene , si dupa 2-3 ani "buni" , o luam la vale spre locul 25 ...de unde am venit.

    Apropo , locul 8 (daca tot e sa ajungem pe 9 putem ajuge pe 8 ) iti garanteaza 7 echipe in Cupele Europene

    Campioana - in Grupele Ligii Campionilor
    Locul II - turul III preliminar al Ligii Campionilor
    Castigatoarea Cupei ==> direct in turul I al Cupei UEFA
    Locul III - direct in turul I al Cupei UEFA
    Locul IV - direct in turul I al Cupei UEFA
    Locul V - direct in turul I al Cupei UEFA
    Locul VI - in turul III al Cupei UEFA INtertoto (ultimul) ==>adica joaca un tur ca sa intre in UEFA (in turul II preliminar)

    O asemenea situatie este posibila , insa nu poate sa ne tina la infinit fiindca suntem o tara mica...

    Va imaginati ceva in genul:

    Steaua si Rapid in Champions League
    Dinamo - castigatoarea Cupei ==> UEFA
    Poli , Farul , si National - in UEFA
    CFR - in UEFA , via Intertoto


    PS.
    Putem patii ca Cehia : Ani buni SParta Praga si Slavia Praga autinut steagul sus. Au ajuns si eu foarte bine . Acum legea o fac Slovan si Teplice ...

    Concluzie: Cehia e in cadere libera....

    De ce nu am adopta modelul olandez , unde locurile 2-3-4-5 , joaca play-off pentru un loc de Champions League (1 loc) , finalista barajului si castigatoarea locului III al play off`ului joaca in UEFA.

    Adica pe scurt: echipa de pe locul 2 , poate ramana pe langa Cupele Europene , insa campiona si castigatoarea Cupei au garantat locul in Cupele Europene (obligatoriu , legile UEFA)

  21. #21
    suporter Gabriel28's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    1,551
    Reputatie
    1
    dinamo nu vor castiga nici un campionat, steaua a format o echipa prea tare. sezonul asta se vor intampla urmatoarele:

    1. Steaua ia campionatul (intra in Liga C.)
    2. Rapid ia Cupa (intra in Uefa)
    3. Poli termina pe 2 (intra in Uefa)

    Dinamo vor lua o pauza un an ca sa se adune, e prea multa debandada in echipa aia oamenilor. Numai figuranti, ratangii....presedinte cretin. Singuru' jucator demn de respect e florentin petre. Ar merita sa joace in Italia, in Franta..nu la Dinamo, e prea "dedicat" ptr echipa Dinamo. El isi da sufletul pe teren, si Zicu ca timpitu rateaza cu poarta goala. De asta nu e si dinamo acum in Uefa. Ce aveam daca in loc de 2, aveam 3 echipe acum? Era SI MAI BINE. Dar cu cine....cu cretinii aia....Pacat de istoria echipei Dinamo, ca au ajuns niste boi la ia.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •