Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 36

Thread: Aprecierea sportivilor "la cote maxime"

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Aprecierea sportivilor "la cote maxime"

    Salut
    Am ascultat aproximativ 40min in noaptea de vineri-sambata 9/06/07 la radio emisiunea lui Andrei Partos, Psihologul muzical parca se cheama, pe Romania Actualitati. Emisunea tine pina dimineata asa ca n-am putut sa ascult mai mult.

    El si invitatul (nu am retinut mentionat numele invitatului) au tras niste concluzii triste in legatura cu sportivii de la noi. Mai exact, gimnastii se antreneaza doar pt premii, premiile romanesti fiind dintre cele mai mari din lume. Ei stiu foarte bine ce multi bani vor primi si pt asta lupta. Ce incorect este ca un atlet sau gimnast sa primeasca renta pe viata in cazul cistigarii unei medalii de aur deoarece un tinar la 18-20 ani nu se poate retrage dupa ce "DOAR" a cistigat o medalie pt ca nu a oferit inapoi societatii suficient de mult. Este corect sa nu mai munceasca? Pai uite cum se retrag acum sportivii imediat ce au luat o medalie de aur, e corect fata de cit a investit statul?

    Ca un jucator de rugby da, se poate retrage la 30+ ani si e corect sa primeasca bani, ca o medalie de aur in rugby e la fel de valoroasa ca la orice sport, dar gimnastii si atletii nu fac bine ca isi iau banii foarte multi dati ca premiu de statul roman + renta si se retrag.

    Daca acea emisiune are reluare eu nu stiu cind este dar daca o gasiti va rog s-o ascultati, "merita"....

  2. #2
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Salut

    N-am prins emisiunea deci nu stiu argumentele care au dus la concluziile triste trase, dar eu nu impartasesc aceeasi parere
    Nu stiu exact situatia atletior romani, nu m-a pasionat prea tare, dar nu mi s-a parut ca s-ar retrage prea tineri.
    Despre gimnasti: Baietii de abia peste 20 ani incep sa aibe rezultate. Dragulescu are 27 de ani, Potra 29, Urzica s-a retras pe la 30
    Despre gimnaste: E adevarat ca cele mai multe se retrag tinere, dar motivele nu sunt banii.
    In gimnastica feminina varful de forma e pe la 15 ani. Dupa 15 ani incep modificarile datorate adolescentei. Creste greutatea oricat de mult regim ai tine, se modifica pozitia centrului de greutate si toate acrobatiile pe care le-ai invatat nu-ti mai ies asa bine. In Romania a fost o scoala puternica de gimnastica. Atat timp cat o gimnasta a obtinut medalii importante la 15-16 ani, a mai rezistat si la 17-18, dar dupa asta vede si ea cat ii e de greu si le vede si pe colegele ei mai mici ca au mai multe sanse, si de cele mai multe ori se retrage.
    De ce crezi ca multe federatii (inclusiv romanii) falsificau varsta gimanstelor, "imbatranindu-le" in acte? Ca sa poata beneficia cat mai mult de perioada de pre-adolescenta.

    Multe gimnaste s-au retras datorita accidentarilor si realizarii faptului ca nu mai au sanse la medalii, chiar daca nu au castigat nimic care sa le aduca o pensie viagera de la stat. Iar cele care au castigat ceva, de ce s-ar retrage imediat din cauza asta? N-ar fi mai normal sa mai ramana un an, sa-si dubleze castigul?
    Pensia pe care o primesc de la stat nu mi se pare asa mare. Auzisem de Catalina Ponor ca ia in jur de 18 mil (nu e o sursa sigura, dar oricum cred ca e pe acolo). Pai Ponor e una din cele mai bine platite gimnaste de la noi, cu 3 titluri olimpice, europene nu mai stiu sa le numar si un bronz mondial.
    Stiu studenti care lucreaza pe un salariu mai mare ca asta. Si n-au facut decat sa se duca la scoala si sa invete la 2-3 materii care le-au trebuit pentru facultate.

    Nu indraznesc sa ma gandesc ce suma ar primi de la stat Floarea Leonida sau Sabina Cojocar sau Alexandra Marinescu. Imi inchipui ca ceva intre 0 si 3 milioane. Floarea este inca in activitate dar nu o mai vad luand medalii la varsta ei. Poate doar daca se concentreaza pe un aparat.

    Si nu inteleg faza cu "e corect sa nu mai munceasca".
    O gimnasta se duce bineinteles la scoala ca oricare copil dar nu asteapta sa dea pe urma la facultatea de inalte stiinte nu stiu de care. S-au sacrificat copilaria pentru sport in timp ce restul dintre noi ne jucam pe maidan. Iar noi putem da la o facultate si sa ne gasim un job bine platit. Ele pot da la ANEFS sau cum se numeste acum si sa ajunga antrenoare cu salariul sub 200E. Sau muncitoare in fabrici de confectii si sa-si vanda medaliile ca sa poata supravietui.
    Mai nou am vazut ca unii fosti gimnasti/gimnaste se strang in trupe si dau spectacole, dar nu pot faca toti asta.
    Mai e o exceptie: Andreea Raducan, care s-a descurcat foarte bine cu reclame, televiziune, job bine platit pe langa Belu si Bitang, dar Andreea e o exceptie din punct de vedere al personalitatii si lipiciului la public.

    Si ca sa-ti faci o idee, uite aici un documentar despre Lavinia Milosovici, cam cum s-a antrenat ea: (sunt 3 parti)
    http://youtube.com/results?search_qu...&search=Search
    Ma intreb, pentru ce? Ca sa se fie pe urma nevoita sa pozeze nud pentru bani si sa nasca un copil cu problemele pe care le are si sa fie nevoita sa apeleze la mila publica sa-si poata opera copilul?

    Deci nu, eu nu vad cum ar putea premiile sa determine retragerea gimnastelor si nu mi se pare ca sunt platite prea mult.
    Mi se pare ca cele care iau mari medalii olimpice, mondiale, europene sunt platite aproape decent iar colegele lor mai putin norocoase si 99% din antrenori sunt platiti ridicol de putin.
    Eu prefer ca banii pe care oricum ii dau ca impozit sa se duca la un copil care a muncit in halul asta sa ia o medalie sau sa ajute echipa Romaniei decat sa se duca in buzunarele vreunui smecher care s-a lipit de un contract cu statul.

    Oricum, de cativa ani varsta minima de la care fetele pot concura e de 16 ani si se pare ca va fi ridicata chiar la 18.
    Iar dupa parerea mea o gimnasta care rezista pana la 18 ani practic se va adapta modificarilor corporale si-si va reinvata elementele, deci va putea concura mai mult. Iar noul cod de punctaj permite unei gimnaste sa-si mareasca scorul prin cresterea difictultatii, ceea ce nu era posibil pana acum, erorile la executie (pe care o gimnasta "femeie" le face mult mai usor decat una "copil") fiind principalul factor de departajare in codul vechi.

    Si daca tot suntem la capitolul munca si plata, vi se pare corect ca Dana Druncea, Loredana Sucar si Elena Chiric sa nu beneficieze de nici o pensie viagara?
    Ok, nu au castigat medalii la mondialele din 2006, Dana Druncea nu e un talent fulminant, dar a muncit cat a putut de mult, acum nu prea mai are sanse sa prinda echipa pentru ca fetele noi senioare anul asta sunt mai bune; Loredana Sucar a venit din spital sa concureze la mondiale iar acum nu mai stiu nimic de ea, probabil e in spital din nou; Elena Chiric a venit de acasa sa concureze cu minimum de antrenament, acum s-a retras din nou.
    Dar daca nu erau ele nu se califica echipa Romaniei la Mondialele de anul asta si la olimpiada de anul viitor.
    Poate alte fete din echipele viitoare vor castiga medalii si vor avea pensie.
    Cele 3 care le-au calificat nu vor avea nimic.
    Asta e corect?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  3. #3
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post

    Auzisem de Catalina Ponor ca ia in jur de 18 mil (nu e o sursa sigura, dar oricum cred ca e pe acolo).
    Catalina Ponor a avut o renta viagera de 42 de milioane de lei vechi inainte de a renunta la ea pentru intoarcerea sa in lumea gimnasticii. In rest sunt deacord cu tine vlad001, nu este corect ca fetele care au muncit pentru califiarea Romaniei sa nu beneficieze de o anumita rasplata. Mai stii ceva de Loredana Sucar? Mi-a facut o impresie placuta in 2004 la nationalele Romaniei, si mi-a parut foarte rau sa nu o vad in forma in 2006. Nu stiam ca era in spital; ce a avut?

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In primul rand rentele sunt sume destul de mari pentru Romania
    In al doilea rand eu nu sunt de acord cu acordarea acestor sume decat in 2 cazuri: atunci cand un sportiv se accidenteaza si este nevoit sa-si intrerup cariere, sau dupa o anumita varsta (in nici un caz 18-20 de ani).
    Eu sunt printe aceia care nu inteleg de ce sportivii trebuie avantajati fata de ceilalti oameni care muncesc.

  5. #5
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Boala Loredanei e o boala imunologica, sindromul Vilanova se numeste, si am inteles ca se manifesta prin spargerea vaselor de sange din regiunea gambelor. Nu mai stiu nici acum nimic de Loredana.

    De cand am scris postul ala vad ca timpul m-a contrazis cu niste lucruri: Dana Druncea a tras tare si a fost din nou selectata in echipa, iar Elena Chiric nu s-a retras, m-am bucurat sa o vad la Nationale din nou, chiar daca la un nivel mai scazut.

    De pensia Catalinei Ponor, suma pe care ai zis-o mi se pare o suma mai corecta.
    Sunt curios totusi cele care nu se ridica la nivelul Catalinei Ponor cam pe unde sunt. Oana Petrovski, de exemplu, sau oricine altcineva cu argint/bronz ne-olimpic.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  6. #6
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    In primul rand rentele sunt sume destul de mari pentru Romania
    Renta Catalinei Ponor, desi mult mai mare decat am anticipat, si mai mare ca salariul unui student care munceste part time, este totusi mai mica decat salariul unui inginer programator.
    Ingineri programatori sunt mii in tara asta, multipli campioni olimpici sunt zeci.
    Muncitorii in constructii se apropie de suma asta lunar. Instalatorii la fel.

    E o suma mare daca compari cu cat primeste un profesor sau un pensionar. Daca compari cu un performer pe alt plan e normala.
    In al doilea rand eu nu sunt de acord cu acordarea acestor sume decat in 2 cazuri: atunci cand un sportiv se accidenteaza si este nevoit sa-si intrerup cariere, sau dupa o anumita varsta (in nici un caz 18-20 de ani).
    Cred ca pierzi din vedere un lucru: renta nu se acorda decat sportivilor care iau medalii la competitii importante.
    Daca s-ar acorda tuturor cand se retrag ar fi o problema. Daca s-ar acorda tuturor care se accidenteaza (poate nu renta, ci asigurare) desi n-au luat medalii ar fi bine.
    La fete la gimnatica tocmai am explicat de ce la 18-20 de ani erau nevoite sa se retraga, deci ar intra in criteriile tale.
    A nu-i da unui sportiv dreptul la renta dupa retragere echivaleaza cu a nu-i da unui pensionar - om al muncii pensia decat la un numar de ani dupa ce a iesit la pensie. Din ce se presupune ca ar trebui sa traiasca pana atunci? Sportivul sa lucreze zilier in agricultura si pensionarul sa plimbe cainii vecinilor?

    Eu sunt printe aceia care nu inteleg de ce sportivii trebuie avantajati fata de ceilalti oameni care muncesc.
    Cred ca ma repet, dar mai scriu o data:
    Oamenii care muncesc incep sa munceasca de la 18-25 de ani incolo. Sportivii muncesc din copilarie.
    Oamenii care muncesc in anumite conditii dificile, stresante, periculoase, au dreptul sa iasa la pensie mult mai repede ca restul. Sportivii de performanta mi se pare ca se incadreaza in astfel de conditii.
    Oamenii care muncesc 3 luni de proba intr-un loc si nu iau salariu au posibilitati sa-si dea patronul in judecata sau in cel mai rau caz au muncit 3 luni degeaba.
    Un sportiv de performnata munceste multi ani de zile fara sa aibe nici o garantie ca va lua medalie si renta care vine cu ea. Marea lor majoritate sunt cei care pierd in jocul asta.
    Oamenii care muncesc se duc la scoala in copilarie si primesc alocatie, iar cand se duc la munca iau salariu.
    Un sportiv munceste in copilarie si ia alocatie (adica zeci de ani de munca gratis). Salariu poate lua doar cand e matur si atunci de obicei nu e pentru munca depusa ci pentru calitatea de politist/militar ca bonus pentru ca e la anume cluburi.
    Oamenii care muncesc isi pot re-negocia salariul in caz de inflatie.
    Sportivii care iau alocatie sunt la mana statului sa modifice legea care le ajusteaza alocatia. Plus ca daca in parlament intra multi care cred ca nu-i corect ca ei sa nu munceasca s-ar putea sa ramana fara renta.
    Oamenii care muncesc beneficiaza de educatie din partea statului in copilarie care-i ajuta sa-si gaseasca un job bine platit la maturitate.
    Un sportiv de performanta beneficiaza teoretic de aceleasi drepturi dar nu poate fructifica acest avantaj pentru ca trebuie sa se antreneze majoritatea timpului.
    Un sportiv de performanta, dupa ce se retrage, de multe ori continua sa activeze in sport, ca profesor, antrenor, arbitru, etc. O munca pe care el o face bine si cu placere dar din care nu prea ies bani. Cati ar mai rezista sa faca asta daca n-ar avea nici renta?
    Cati pensionari activeaza in continuare in domeniul lor aproape pe gratis?

    Deci in ce privinta sunt avantajati sportivii fata de oamenii care muncesc?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    1. Nu stiu despre ce salarii vorbesti. Marea majoritate a salarilor in Romania sunt mult sub 50 de milioane lunar. Nu stiu ce muncitori in construcii si ingineri programatori cunosti tu, eu cunosc muncitori in constructii cu salarii de sub 10 milioane iar programatori cu salari de 18-20 milioane.
    2. Sa presupunem ca un gimnast incepe sa "munceasca" la 5-6 ani. Asta inseamna ca primeste renta si dupa 12 ani de "munca". Vreau si eu pensie la 35 de ani
    3. Nimeni nu ii obliga sa se faca sportivi
    4. Cei care iau medalii la CE, CM, JO sunt deja rasplatiti pt asta cu sume uneori mai mari decat se dau in strainatate
    5 Cei care se fac antrenori, profesori etc au salarii ca si multi alti romani. Sunt mici pt multi nu numai pt ex-sportivi.

    Avantajul sportivilor fata de ceilalti este renta viagera. Inca o data n-am nimic impotriva sa se acorda aceasta renta ca o pensie, insa in nici un caz la 18-20 de ani, adica dupa 12 de ani "viata sportiva". Catalina Ponor sau orice alt sportiv poate sa-si gaseasca fara probleme un loc de munca dupa ce se retrage din activitate, lucru care nu e la fel de usor pentru un om obisnuit.
    Mie nu mi se pare corect ca Ponor, Raducan sau alte ex-gimnaste sa castige bani buni din demonstratii, spectacole etc, iar statul sa plateasca si rente viagere.
    Last edited by rob_din; 3rd August 2007 at 01:23.

  8. #8
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dan79 View Post
    Salut
    Ca un jucator de rugby da, se poate retrage la 30+ ani si e corect sa primeasca bani, ca o medalie de aur in rugby e la fel de valoroasa ca la orice sport, dar gimnastii si atletii nu fac bine ca isi iau banii foarte multi dati ca premiu de statul roman + renta si se retrag.
    Din comparatia intre un jucator de rugby care ia medalie la 30 de ani si o gimnasta care ia la 18, mi s-ar parea normal ca un alt criteriu in acordarea rentei sa fie si numarul de ani standard in sport pentru atingerea performantei. Daca ti-a luat 10 ani sa iei medalie in gimnastica primesti un bonus, daca ti-a luat 20 la rugby primesti un bonus dublu.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #9
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    1. Nu stiu despre ce salarii vorbesti. Marea majoritate a salarilor in Romania sunt mult sub 50 de milioane lunar. Nu stiu ce muncitori in construcii si ingineri programatori cunosti tu, eu cunosc muncitori in constructii cu salarii de sub 10 milioane iar programatori cu salari de 18-20 milioane.
    2. Sa presupunem ca un gimnast incepe sa "munceasca" la 5-6 ani. Asta inseamna ca primeste renta si dupa 12 ani de "munca". Vreau si eu pensie la 35 de ani
    3. Nimeni nu ii obliga sa se faca sportivi
    4. Cei care iau medalii la CE, CM, JO sunt deja rasplatiti pt asta cu sume uneori mai mari decat se dau in strainatate
    5 Cei care se fac antrenori, profesori etc au salarii ca si multi alti romani. Sunt mici pt multi nu numai pt ex-sportivi.

    Avantajul sportivilor fata de ceilalti este renta viagera. Inca o data n-am nimic impotriva sa se acorda aceasta renta ca o pensie, insa in nici un caz la 18-20 de ani, adica dupa 12 de ani "viata sportiva". Catalina Ponor sau orice alt sportiv poate sa-si gaseasca fara probleme un loc de munca dupa ce se retrage din activitate, lucru care nu e la fel de usor pentru un om obisnuit.
    Mie nu mi se pare corect ca Ponor, Raducan sau alte ex-gimnaste sa castige bani buni din demonstratii, spectacole etc, iar statul sa plateasca si rente viagere.
    1. Cunosc programatorii si muncitorii in constructii din Bucuresti. Cei care fac pagini web au salariul cam cat zici tu. Cei care programeaza aplicatii serioase au 1.500 EU si peste. Iar constructorii, nu stiu ce salariu au ei, dar mai au si alte venituri, din lucrul la particulari, unde tariful e cam de 1mil pe zi.
    2. Poti avea pensie si la 35 de ani daca te angajezi intr-un mediu radioactiv (legea e ca dupa 15 ani de contributie si lucru in asemenea mediu, indiferent de varsta, poti iesi la pensie).
    Nu e nevoie sa fie mina de uraniu, se accepta si sa ai biroul langa ceva antene puternice.
    Daca faci si faculatea in timpul cat esti angajat (anii de facultate conteaza ca vechime) te-ai scos.
    3. De acord. Nici pe profesori nu-i obliga sa se faca nimeni profesori. De aia se duce invatamantul de rapa pe zi ce trece. Pune-i si pe sportivi sa faca performnata doar de placere si poti sa-ti iei adio si de la medaliile care inca se mai iau.
    4. Nu cunosc cat iau sportivii din strainatate. Daca ai detalii zi-mi si mie. Si daca poti compara si celelalte conditii, nu doar rasplata sportivilor.
    5. Antrenorii si profesorii au salarii mici intr-adevar in toate domeniile. Ar putea fi o explicatie pentru starea in general proasta a sportului si invatamantului? Cei care raman profesori si antrenori sunt entuziastii (care nu stiu cum mai rezista, drept sa spun, dar nu m-ar mira sa se imputineze pe zi ce trece), si cei care sunt prea batrani sa se mai re-orienteze si cei care nu sunt destul de buni sa-si gaseasca altceva.

    Catalina si Andreea isi pot gasi loc de munca in alta parte, probabil, dar in nici un caz mai usor ca un om obisnuit. Poate ceva in lucrul cu publicul, unde nu conteaza ce te pricepi sa faci, ci sa te placa lumea.
    Eu nu le-as angaja pe niciuna sa produca ceva. Nici macar pentru reclame. La cata lume se uita la gimnastica, fac publicitate mai bine cu orice actor de telenovela.

    Si daca e problema ca in afara de pensie primesc si bani suplimentar pentru ce activitati mai fac, acelasi lucru se intampla si pentru pensionarii care se angajeaza dupa ce ies la pensie. Unii nu mai pot pentru ca sunt bolnavi sau prea batrani, dar in ce-i priveste pe cei care mai pot face ceva, nu tipa nimeni sa li se taie pensia.
    Cui i se pare ca sporitivii sunt asa avantajati, de ce nu se fac sportivi, sau sa-si faca copiii sportivi? Ai identificat o oportunitate, de ce nu profiti de ea?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    1. Cunosc programatorii si muncitorii in constructii din Bucuresti. Cei care fac pagini web au salariul cam cat zici tu. Cei care programeaza aplicatii serioase au 1.500 EU si peste.
    Eu sunt programator si pot sa confirm ca media pe tara e in jur de 15-20 milioane la cei care fac "aplicatii serioase". Nu vad de ce am lua Bucurestiul ca model, dar nici acolo nu e usor de trecut peste 1000 de euro, daca nu esti team leader, manager etc.

    Pensia pe care o iau gimnastele e pe deplin meritata, avand in vedere si ca in zece ani muncesc cat altii in treizeci. Oricum foarte putine dintre ele ajung sa o primeasca, maxim 2-3 din cele nascute in fiecare an.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca aici sau la "Diverse" trebuia sa pun link-ul acesta: http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-20&id=4753
    Aici sunt si doua din evolutiile sale la sol si barna la CM 1981:
    http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-20&id=4753
    http://www.youtube.com/watch?v=qveQIUDh_iI

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Nu stiu daca aici sau la "Diverse" trebuia sa pun link-ul acesta: http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-20&id=4753
    Aici sunt si doua din evolutiile sale la sol si barna la CM 1981:
    http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-20&id=4753
    http://www.youtube.com/watch?v=qveQIUDh_iI
    Poate o fi putin fata de performante insa totusi 1500RON nu e o suma mica. Si nici nu cred ca singura solutie sa castigi un ban e sa dansezi in cabarat, mai ales pentru o gimnasta de performanta. Sa nu se inteleaga ca eu condamn asta, doamne fereste, insa nu-mi place tonul din ziar de parca noi am obliga-o sa faca asta

  13. #13
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Poate o fi putin fata de performante insa totusi 1500RON nu e o suma mica. Si nici nu cred ca singura solutie sa castigi un ban e sa dansezi in cabarat, mai ales pentru o gimnasta de performanta. Sa nu se inteleaga ca eu condamn asta, doamne fereste, insa nu-mi place tonul din ziar de parca noi am obliga-o sa faca asta
    Cand ai si 43 de ani pe langa faptul ca nu-si mai aminteste nici naiba cine esti, nu ai foarte multe optiuni, mai ales cand tot ce stii sa faci e circ si actorie. Ma uimeste faptul ca totusi a gasit dansatoare la bara in cabaret. Trebuie sa arate super la 43 de ani.
    Tonul din ziar e putin trist, nu mi se pare acuzator la adresa nimanui. In plus, meseria asta n-ar trebui sa para degradanta pentru cineva obisnuit cu atentia publicului (fosta gimnasta, artista de circ, de teatru), probabil a zis ca n-are ce face si e obligata sa faca asta pentru ca stie ca restul lumii ar considera asta degradant. (de parca faptul ca dansezi intr-un cabaret inseamna automat ca pleci ca vreun client acasa). Eu cred ca pur si simplu a vrut sa faca ceva si din ce i s-a oferit asta a fost oferta cea mai avantajoasa.
    Si, intr-adevar, pensia nu ajunge sa intretii o familie, dar poate ar mai trebui si ceilalti din familie sa ajute (nu stiu acum ce varste au cei din familie, daca pot munci, etc, dar ziceam in principiu)
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #14
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Tot la capitolul apreciere, un articol mai vechi din Cotidianul. azi am dat peste el:
    http://www.editiaspeciala.com/stiri/...ltea-42961.asp

    Se pare ca salariul lui Bellu la ANS (aprox 1000 de euro lunar daca am calculat bine) e prea mic fata de cum era obisnuit si nu ii ajunge pentru cheltuielile curente

    Si unul asemanator:
    http://www.cotidianul.ro/mariana_bit...llu-40266.html

    Se pare ca Bitang prospera desi are salariul mai mic ca Bellu. Daca stie sa se chibzuiasca...
    Last edited by vlad001; 21st March 2008 at 14:09.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  15. #15
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    referitor la Marian: Nici eu nu vad problema in a accepta banii aceia. (Si vreau sa subliniez ca nici mie nu-mi place personajul cu pricina....de aceea nici nu-i scriu numele aici)

  16. #16
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Nu stiu daca aici sau la "Diverse" trebuia sa pun link-ul acesta: http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-20&id=4753
    Aici sunt si doua din evolutiile sale la sol si barna la CM 1981:
    http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-20&id=4753
    http://www.youtube.com/watch?v=qveQIUDh_iI
    mie mi se pare ridicol sa zica ca nu-i ajunge 1500 RONI pt intretinerea familiei...eu nu consider familia mea k fiind una saraca...si totusi eu(la facultate in alt oras), mama mea si bunica mea ne descurcam cu 800 RONI pe luna... e drept ca in fiecare an eu ma lupt sa-mi mentin bursa(care nici n cel mai frumos vis al meu nu depaseset 200 de RONI pe luna) si mama mea face ore suplimentare k sa mai castige un pic in plus dar prin munca nu ne apropiem de castigul ei lunar doar de la stat. a si eu pe vara muncesc k sa mai economisesc ceva bani dar si daca nu as munci cred ca ne-am descurca cu o buna chibzuinta...deci faptul k ea danseaza la cabaret e optiunea ei sunt sigura ca si-ar fi gasit si altundeva de lucru... a si inca ceva mama mea lucreaza de la 18 ani si are 30 de ani lucrati si castiga doar atat
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    mie mi se pare ridicol sa zica ca nu-i ajunge 1500 RONI pt intretinerea familiei...eu nu consider familia mea k fiind una saraca...si totusi eu(la facultate in alt oras), mama mea si bunica mea ne descurcam cu 800 RONI pe luna... e drept ca in fiecare an eu ma lupt sa-mi mentin bursa(care nici n cel mai frumos vis al meu nu depaseset 200 de RONI pe luna) si mama mea face ore suplimentare k sa mai castige un pic in plus dar prin munca nu ne apropiem de castigul ei lunar doar de la stat. a si eu pe vara muncesc k sa mai economisesc ceva bani dar si daca nu as munci cred ca ne-am descurca cu o buna chibzuinta...deci faptul k ea danseaza la cabaret e optiunea ei sunt sigura ca si-ar fi gasit si altundeva de lucru... a si inca ceva mama mea lucreaza de la 18 ani si are 30 de ani lucrati si castiga doar atat
    Subscriu in totalitate.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Subscriu in totalitate.
    Si eu. Si inca cum...Sint satula de bullshit-urile unora. Scuzati-mi exprimarea dar asta imi vine sa spun acum. Si sa auzim numai de bine..

  19. #19
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Avantajul sportivilor fata de ceilalti este renta viagera. Inca o data n-am nimic impotriva sa se acorda aceasta renta ca o pensie, insa in nici un caz la 18-20 de ani, adica dupa 12 de ani "viata sportiva". Catalina Ponor sau orice alt sportiv poate sa-si gaseasca fara probleme un loc de munca dupa ce se retrage din activitate, lucru care nu e la fel de usor pentru un om obisnuit.
    Mie nu mi se pare corect ca Ponor, Raducan sau alte ex-gimnaste sa castige bani buni din demonstratii, spectacole etc, iar statul sa plateasca si rente viagere.[/QUOTE]

    12 ani de viata sportiva inseamna mult mai mult decit 12 ani de munca pt. un simplu muncitor. Gimnastele cind ajung la un anumit nivel nu se mai pot bucura de "concedii de odihna", "concediu legal" [ de pasti, de craciun, de revelion], de cite o zi libera din cind in cind.......
    nu mai pomenesc aici de stresul din perioada competitiilor, un sezon competitional dureaza min 3 luni, [imagineaza-ti 3 luni punctate cu examene saptaminale sau la 2 saptamini], nu vreau sa fortez nota aducind in discutie si stresul [uneori frica] pe care gimnastele o resimt cind au de executat elem noi pentru prima data intr-o sala straina si mai tot timpul sint elem noi....
    iar in ceea ce priveste angajarea........ ma tem ca nu este asa de usordupa ce o gimnasta se retrage din viata de sportiv descopera ca de fapt nu prea stie ce altceva sa faca, pentru ca pina in acel moment nu prea a stat sa se intrebe '' ce vrea sa se faca cind o sa fie mare' ea deja lucrind intens in gimnastica......
    de cele mai multe ori gimnastele sint debusolate o perioada [ in care ceilalti tineri isi planifica viitorul] si din pacate se intimpla sa nu cunoasca capcanele vietii fara program [fara antrenamente], de aici si multe povesti triste depre gimnaste care nu prea au inceput cu dreptul viata in afara gimnasticii

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu mai spune, poate nu ai cunoscut in viata ta un muncitor.

    Renta viagera ar trebui acordata in functie de varsta la care copilul a inceput sportul, insa in nici un caz mai devreme de 40 de ani (exceptand cazurile cand activitatea sportiva a produs daune iremediabile sanatatii)

  21. #21
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu mai spune, poate nu ai cunoscut in viata ta un muncitor.
    Renta viagera ar trebui acordata in functie de varsta la care copilul a inceput sportul, insa in nici un caz mai devreme de 40 de ani (exceptand cazurile cand activitatea sportiva a produs daune iremediabile sanatatii)
    Incearca sa fii mai respectuos, nu toata lumea vine de pe forumurile unde esti tu obisnuit sa activezi.
    Ramona cunoaste cel mai bine viata gimnastelor, cum tu nu ai s-o cunosti vreodata. (si nici eu, dar eu macar nu ma dau mare)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •