Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 74

Thread: De ce nu se infiinteaza o academie de tenis in Romania?

  1. #1
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    De ce nu se infiinteaza o academie de tenis in Romania?

    Deschid acest subiect pt ca mi se pare de actualitate.
    In conditiile in care Romania se indreapta spre UE (asa sontac da oricum), in conditiile in care totusi se incropeste o clasa medie in Romania (stiut fiind cat de scump este tenisul) si in conditiile in care tenisul romanesc este in oarecare criza, atasez intrebarea

    De ce nu se infiinteaza o academie de tenis in Romania?
    Am redevenit altul

  2. #2
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    257
    Reputatie
    1
    o prima explicatie:
    intrebarea mi se pare identica cu existenta scolilor si liceelor particulare. orice astfel de institutie, ca sa aiba succes, trebuie sa isi castige un prestigiu. prestigiul il castiga avand rezultate in domeniu....mai pe scurt, ca nu mai am timp, trebuie sa existe locuri FARA PLATA pentru cei dotati si talentati, care sa aduca prestigiu institutiei. ati vazut voi ceva particular in romania unde nu se plateste?

    probabil ca se va face, dar va mai curge apa pe dunare pana atunci. multa de tot.
    Sarpele Boa nu tropaie

  3. #3
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    S-ar fi putut face cu sustinerea statului sau a sponsorilor adusi de federatie, dar din nefericire dintr-o chestie ca asta nu iese nimic la dinozaurii din sistem asa ca vom mai astepta mult si bine.

  4. #4
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    Academie

    Quote Originally Posted by DeathRipple
    o prima explicatie:
    intrebarea mi se pare identica cu existenta scolilor si liceelor particulare. orice astfel de institutie, ca sa aiba succes, trebuie sa isi castige un prestigiu. prestigiul il castiga avand rezultate in domeniu....mai pe scurt, ca nu mai am timp, trebuie sa existe locuri FARA PLATA pentru cei dotati si talentati, care sa aduca prestigiu institutiei. ati vazut voi ceva particular in romania unde nu se plateste?

    probabil ca se va face, dar va mai curge apa pe dunare pana atunci. multa de tot.
    Trebuie sa existe locuri fara plata dar si cu plata.
    Exista parinti poate mai instariti care ar suporta si costuri mai ridicate (sunt gradinite particulare, scoli private care costa mult si exista totusi oameni care isi trimit copii acolo). prin urmare, chiar daca la inceput nu ar fi, ssa zicem, locuri fata plata decat pt foarte puitini si tot ar fi un inceput.
    Am redevenit altul

  5. #5
    incepator ioana_boronea17's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    roman
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    miar placea sa se infiinteze o academie de tenis romania , gen a lui Nick Boletieri. asa ar avea o cazia multi copii talentati si cu situatii financiare mai critice sa joace tenis .
    Sportul este cultivarea consecventă şi voluntară a efortului fizic intensiv.

  6. #6
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioana_boronea17
    miar placea sa se infiinteze o academie de tenis romania , gen a lui Nick Boletieri. asa ar avea o cazia multi copii talentati si cu situatii financiare mai critice sa joace tenis .
    Oricum dintr-un punct de vedere nici nu conteaza daca copiii au situatii financiare critice sau mai bune. Chiar si cei cu situatii financiare bune sau foarte bune nu au unde sa joace in Romania in cadrul organizat al unei academii. Asa ca nimeni nu e avantajat. Daca ar exista astfel de oameni cu bani copiii lor ar fi fortati sa plece afara la o alta academie.
    Asa ca pana la cei talentati si fara bani nici cei talentati si cu bani nu sunt intr-o situatie extraordinara, cel putin daca raman in Romania. Asta e ca nu exista absolut nimeni care sa fie cat d ecat interesat de fenomen.
    Am redevenit altul

  7. #7
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    au fost incercari sa se faca academii la noi,dar au esuat...oricum toti sportvii se indreapta spre academiile de afara si acolo e cu totul altceva.am prieteni care sunt acolo,la academii si mi-au spus ca este cu totul altceva fata de ce e aici.
    "I fear no one,but respect everyone"-Roger Federer

  8. #8
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    au fost incercari sa se faca academii la noi,dar au esuat...oricum toti sportvii se indreapta spre academiile de afara si acolo e cu totul altceva.am prieteni care sunt acolo,la academii si mi-au spus ca este cu totul altceva fata de ce e aici.
    "I fear no one,but respect everyone"-Roger Federer

  9. #9
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by a_ndrada
    au fost incercari sa se faca academii la noi,dar au esuat...oricum toti sportvii se indreapta spre academiile de afara si acolo e cu totul altceva.am prieteni care sunt acolo,la academii si mi-au spus ca este cu totul altceva fata de ce e aici.
    Nu exista nici un motiv, dar absolkut nici unul, pentru care nu ar putea fi si aici, decat oamenii din tenis total dezinteresati de fenomen.
    Am redevenit altul

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    din cate stiu, singurul club particular unde copiii iau lectii la preturi mici (ceva de genul 1 mil. pe luna toate antrenamentele) e clubul acela din militari, de pe strada gabriela szabo. stiu ca acolo e si hotel, sunt cazati copii (si romani, si straini), merg la scoala alternativ cu antrenamente etc. poate ca asta va fi un inceput.
    si daca e vorba de academii, nu pot sa nu imi amintesc de pescariu si fosta baza cutezatorii, pe care statul i-a concesionat-o ca sa o dezvolte si sa dea lectii copiilor gratuit sau la preturi mici.
    ar mai si alte motive pentru care nu se infiinteaza o acadaemie.. e investitie foarte mare, ar trebui ca proiectul sa fie subventionat de stat, de federatie poate. un teren de tenis costa destul de mult, darmite o academie cu tot ce ii trebuie..

  11. #11
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by julie
    din cate stiu, singurul club particular unde copiii iau lectii la preturi mici (ceva de genul 1 mil. pe luna toate antrenamentele) e clubul acela din militari, de pe strada gabriela szabo. stiu ca acolo e si hotel, sunt cazati copii (si romani, si straini), merg la scoala alternativ cu antrenamente etc. poate ca asta va fi un inceput.
    si daca e vorba de academii, nu pot sa nu imi amintesc de pescariu si fosta baza cutezatorii, pe care statul i-a concesionat-o ca sa o dezvolte si sa dea lectii copiilor gratuit sau la preturi mici.
    ar mai si alte motive pentru care nu se infiinteaza o acadaemie.. e investitie foarte mare, ar trebui ca proiectul sa fie subventionat de stat, de federatie poate. un teren de tenis costa destul de mult, darmite o academie cu tot ce ii trebuie..
    Sincer cred ca te inseli. Ala se numeste Tenis Club 2000 dar nici vorba de ce spui tu. Sorry.
    Am redevenit altul

  12. #12
    incepator Cristea Ioana's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    brasov
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    pt ca aici nu sunt bani!nu se ocupa mai nimeni de aceste aspecte.de exemplu la bv s-a incercat infiintarea unei academii da a tinut un an si s-a dus tot pe apa sambetei!vreau sa zic ca atat timp cat am jucat acolo a fost altceva.oricum e mult mai bine in afara
    in viata trebuie sa lupti pentru a obtine ce-ti doresti,la fel si in tenis

  13. #13
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Pentru ca fotbalul este pe primul plan si nu la tenis nu prea vin sponsorii !

  14. #14
    incepator Cristea Ioana's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    brasov
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    aici ai dreptate.fotbalul e pe primul plan dar ar trebui sa se uite si la alte sporturi sponsori pt ca nu numai din fotbal scoti bani!nu crezi?
    in viata trebuie sa lupti pentru a obtine ce-ti doresti,la fel si in tenis

  15. #15
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    In momentu` de fatza , cam DA ... nu cred ca avem public pentru tenis

  16. #16
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Nu mai spuneti ca nu sunt bani. Bani sunt garla, dar trebui sa stii sa-i atragi sau mai bine zis sa vrei. Tiriac si Nastase sunt bagati in politica si ar fi putut obtine de la guvernul PSD, cel putin, cati bani ar fi vrut. Ca sa nu mai vb ca Tiriac e miliardar. Daca era interesat o facea de mult, dar e mult prea veros ca sa faca asa ceva.

    Mi-a mi-a scazut aproape de 0 respectul fata de Tiriac, dupa macelurile de pe terenurile lui de vanatoare si scandal cu ecologistul mort, a carui nevasta e tarata in tribunale de aceasta jigodie. Rusine!

  17. #17
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    Bulgarii au academie de badminton!!!!!!!!

    Vreau sa va spun ca am fost stupefiat cand am descoperit ca bulgarii au academie de badminton.
    Delectati-va cu acest fisier http://www.internationalbadminton.or...g%20Center.pdf

    Veti vedea ce au reusit sa faca bulgarii. Si nu in tenis ci in badminton, un sport la fel de frumos dar mult mai putin po****r si cu mult mai putini bani.
    Nastase, Pescariu, Segarceanu, Tiriac si altii uitati-va pe acest fisier.
    Mi-e pur si simplu greata cand vad.
    Nu de lipsa bani este vorba ci de dezinteres, de amatorism, de lene, de neacceptarea decat a unor castiguri ultrarapide, de lipsa de profesionalism.
    Sunt bulversat.
    Am redevenit altul

  18. #18
    Retired One-Man Show's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Grupele Shampion Lig
    Posts
    1,275
    Reputatie
    1

    Exclamation

    simplu...pt ca romanii nu au bani sa-si duk copiii la tenis...intr-o tara in care maj nu au nenorocitu' ala de pachetel la ei ar tb sa fim multumiti cu rez obtinute in cupa davis...
    [B]If You Don't Stand For Something You'll Fall For Anything[/B]

  19. #19
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    saracie

    Quote Originally Posted by One-Man Show
    simplu...pt ca romanii nu au bani sa-si duk copiii la tenis...intr-o tara in care maj nu au nenorocitu' ala de pachetel la ei ar tb sa fim multumiti cu rez obtinute in cupa davis...
    Si crezi ca bulgarii o duc mai bine ca noi?
    Eu am trecut cand am fost in Grecia si iti spun ca sunt mult mai saraci.
    Am redevenit altul

  20. #20
    Retired One-Man Show's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Grupele Shampion Lig
    Posts
    1,275
    Reputatie
    1

    Exclamation

    probabil ca au mai mult sprijin din partea unor oameni potenti...ar tb tiriac&nastase sa faca o academie...sa faca trialuri...shi sa acorde burse...
    [B]If You Don't Stand For Something You'll Fall For Anything[/B]

  21. #21
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    One-Man Show si pt cei care au bani unde sa-i duca? Ma refer la copii talentati. La noi sunt ceva cluburi, dar nu puteam avea mari pretentii de performanta la ele. O academie ar trebuie sa centralizeze talentele majore, sa le ofra conditii de pregatire pe suprafete diverse, atat in sala cat si afara. La noi, pana sa apara baloanele, in ultimii ani, iarna se cam soma, pt ca sali sunt putine si de obicei le imparti cu alte sporturi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •