Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 42

Thread: SURPRIZELE JO de la Torino

  1. #1
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0

    SURPRIZELE JO de la Torino

    Intotdeauna la JO apar surprize,unele mai mari altele mai putin,si cred ca nici aceasta editie nu poate fi mai prejos.
    In anii trecuti surprize au fost la schi alpin dar si la alte probe .Sa vedem ce va fi si acum si sa spunem parerea.
    Eventual sa propunem si unele nume mai purin cunoscute(sau cotate cu sanse mici) care ar putea face surpriza...
    La biathlon propun pe Roesch(masculin,Germania)
    Sarituri cu schiurile pe Morgenstern desi e dintre cei mai buni e vazut cu sanse mai mici(in spatele lui Janda,Ahonen,Ljokelsoy sau Hautameki si Kuettel de exemplu) dar cred ca aici va exploda.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  2. #2
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    A aparut si prima:la Combinata Nordica ----Georg Hettich (Ger) a castigat atat proba de sarituri car si dupa schi fond dupa ce la final a tinut pirpt lui Gotwald un fondist extrem de valoros.
    Favoriti erau : Manninen,Godwald,Ackerman,Moan,Tande ,Lodwick,Bieler
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  3. #3
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Pai hai sa o luam pe zile. Maine cele mai importante sunt coborarea masculina si sariturile cu schiurile. La coborare nu cred ca poate fi vorba de o surpriza, oricare dintre ultimii 6-7 la start ar castiga nu ar fi o surpriza. La sarituri si mie mi se pare in forma Morgenstern, dar nu poate fi considerata surpriza. Poate Romoren, desi si el are ceva sanse, chiar daca mici.

  4. #4
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Surpriza primei zile a fost italianul acela , medaliat cu bronz la 5000m patinaj viteza .
    La biatlon masculin , combinata nordica si mogule nu au fost surprize .

  5. #5
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Cum nu au fost ? La combinata nordica a castigat Hettich, un sportiv bun si in Cupa Mondiala, dar totusi nu printre cei consacrati, iar spre exemplu Maninen, cu 11 victorii din 15 in Cupa Mondiala a terminat pe 9.

  6. #6
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Intr-adevar Hettich a fost o surpriza placuta si nu era printre primi 5 cotati la victorie asa ca e clar ca a fost ceva oarecum neasteptat.
    Plus ca el l-a invins la sprint pe Gotwald care in primi 3 la schi fond dintre concurenti asa ca e clar o surpriza...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  7. #7
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Deneriaz o alta surpriza castigand si la o distanta concludenta de Walchhofer +0.72 titlul la coborare...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  8. #8
    ardeleanca Lidia's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    867
    Reputatie
    1
    Surpriza e si retragerea lui Michelle Kwan din competitie... o medalie in minus pentru americani ceea ce nu poate decat sa ma bucure... insa imi pare rau de Michelle...
    [B][I]In fiecare an trecem nepasatori peste ziua mortii noastre...[/I][/B]

  9. #9
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Cum naiba sa te bucure Lidia, pai fara Kwan la feminin mai ramane decat Slutskaia pt titlu, asa spectacolul era asigurat. Nu vad pe altcineva castigand titlul. Apropo, Sarah Hughes sau Sasha Conner participa ?

  10. #10
    ardeleanca Lidia's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    867
    Reputatie
    1
    stefanm14: nu ai observat ca eu am ceva cu americanii!! Si Carolina Kostner poate sa faca o figura frumoasa. Mai e si pe teren propriu. Apoi mie chiar imi place Irina Slutskaya.
    [B][I]In fiecare an trecem nepasatori peste ziua mortii noastre...[/I][/B]

  11. #11
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    La schi fond, urmarire, masculin, rusul Dementiecv a surprins pe italieni si scandinavi, castigand aurul.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #12
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Da o mica-mare surpriza a rusului ,scandinavii,germanii sau chiar italienii au fost dovediti de un rus ...clasic.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  13. #13
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Deci, eu as considera surprize pana acum, din probele la care ma pricep :

    -victoria lui Hettich la combinata nordica
    -locul 3 al rusoaice Abruzova la schi fond
    -victoria rusului Dementiev la schi fond

    Surprize neplacute sunt multe, dar hai sa vedem partea buna a lucrurilor

    @lidia, pai du-te la nenea bush, las-o pe michelle

  14. #14
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Inca o surpriza : Lars Bystoel la sarituri. As cataloga-o ca o surpriza, si nu ca una de proportii. Ca si Hettich ieri el era totusi cunoscut fanilor (spre deosebire de Amman acum 4 ani, spre exemplu), a facut un sezon bun anul asta, dar totusi nu era printre marii favoriti.

  15. #15
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Mda chiar e o surpriza Brystoel dar care era pe acolo mereu si a stat la panda...
    Dementiev nu e o mare surpriza ,e una mai mica avand in vedere ca a castigat cursa preolimipica de acum un an...
    In aceeasi situatie este si Greis(biathlon )care anul trecut la cursa preolimpica a castigat individualul ....
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  16. #16
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    O surpriza extrem de NEPLACUTA si anume ca favorita personala (dupa Anja bineinteles) Lindsey Kildow s-a accidentat grav la antrenamentele de astazi pt coborare.

    "US medal hopeful Kildow's plight was much worse and it looks like the 23-year-old will miss the Olympics.

    Losing control on a tricky lip after a series of bumps midway through the course, Kildow did the splits before twisting her knee on impact.

    After being tended on the piste by doctors, the American, who won two world cup downhills in December, was taken on a stretcher towards an air ambulance."eurosport.com
    Si se pare ca la acelasi antrenamente campioana olimpica en-titre Carole Monttilet s-a accidentat deasemenea si probabil ca si pt ea s-a incheiat olimpiada.
    Last edited by SORENSEN; 13th February 2006 at 16:42.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    "O surpriza extrem de placuta". Vrei sa spui...neplacuta.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    ardeleanca Lidia's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    867
    Reputatie
    1
    Pe Eurosport au anuntat ca si frantuzoaica Carole Montillet (medaliata cu aur in coborarea de la Salr Lake City in 2002) s-ar fi accidentat chiar mai grav decat Lindsey Kildow. Se zvonea chiar de o comotie cerebrala. Pe eurosport nu am vazut sa scrie nimic.
    [B][I]In fiecare an trecem nepasatori peste ziua mortii noastre...[/I][/B]

  19. #19
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lidia
    ...l Se zvonea chiar de o comotie cerebrala. Pe eurosport nu am vazut sa scrie nimic.
    http://www.eurosport.com/alpineskiin...sto832301.shtm

    Si eu am vazut la stirile de pe eurosport si ziceau ca Carole e mai rau (comotie) dar pe net apare altceva...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  20. #20
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Pacat pt ambele. Montillet oricum nu cred ca avea sanse la medalii. Kildow ar fi avut sanse bune la ambele probe de viteza. E tanara, poate peste 4 ani.

  21. #21
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    O poza cu fractiuni de secunde inainte de cazatura lui Lindsey
    Attached Images Attached Images
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •