Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 121

Thread: Biliard . Biliard . Biliard .

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Ploiesti
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Biliard - dorinta de a fi mai bun, dorinta de a vrea mai mult

    La cerintele lui Tess de a nu mai vb pe privat, ma adresez tuturor impatimitilor de biliard pe acest forum.Am unele intrebari:
    -se fac turnee de biliard pt amatori?Unde si cand?
    -daca printre voi exista vreaun membru al vreunui club de biliard, imi poate spune si mie daca exista club afiliat la FRB din Ploiesti?
    -cum poti deveni jucator de snooker?Exista turnee pt amatori?
    Va adresez aceste intrebari pt ca vreau sa devin pe cat posibil jucator profesionist,dar din cati am intrebat, nimeni nu a putut sa spuna cum se poate ajunge la un astfel de nivel(fac referire la prieteni).
    Aceasta dorinta incepe de la faptul ca m-am plictisit sa joc doar cu prieteni, vreau sa joc cu niste jucatori mult mai buni si astfel de adversari nu ii gasesti decat la turnee,locul unde nu vine oricine.Tensiunea din timpul unui astfel de meci nu se regaseste intr-un meci cu un prieten sau intr-un meci cu un adversar "slab".Intotdeauna,indiferent de adversarul pe care l-am avut, am invatat cate ceva, am studiat cate o lovitura care mi-a placut,dar astfel de momente sunt prea rare(pot spune ocazionale).
    Va multumesc pt intelegere si sper sa ne putem vedea la vreun turneu, undeva,candva.As fi interesat sa aflu cate ceva din experienta voastra pe care ati acumulat-o in decursul partidelor sustinute de voi.

    DRAGOS

  2. #2
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    Iata ce am gasit pt Ploiesti: cica `Dynamic` ar fi club sportiv...intereseaza`te despre ce este vorba...si sa ne zici si noua ce`ai aflat
    ...cat despre a deveni jucator profesionist, parerea mea este ca in primul rand iti trebuie antrenament si un antrenor, of course...parca zilele trecute ziceau marius ancuta & daniel bontea ca in romania exista un singur antrenor cu atestat...dar nu cred ca asta ar fi problema...mai este si sponsorul...sau resursele materiale...

    ...personal, despre concursuri de amatori nu stiu, dar mai mult ca sigur ele exista...la un mom dat se vehicula si pe ols o astfel de idee...de ce nu am reactualiza`o? tragi si tu o fuga pana aici si joci cu baietii...

    ia uite`te pe`aici...
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=203

    si aici..
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=9375

  3. #3
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    @flesu: ai fost la clubul ala? ai mai aflat ceva? tine`ne si pe noi la curent

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    vreau sa joc biliard si nu am cu cine!!!!!
    daca nu sunt turnee de amatori pai atunci sa le facem
    ne strangem cativa nebuni cu biliard si ii dam bataie in IDM ca sunt cele mai bune mese
    Cel mai bine dimineata cand e 60mii ora
    SE BAGA CINEVA?

  5. #5
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Cam la ce nivel esti ?....adica cat de bine joci ?
    Sunt multi care joaca biliard pe forum, inclusiv eu (destul de bine)....poate iese ceva

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Joc bine , nu asta e problema. As vrea sa ma legitimez la un club dar nu stiu daca se merita pt ca programul competitional e foarte sarac. Nu prea sunt turnee si premiile sunt f. mici. Asa ca sunt dezamagit de federatia romana si de lipsa de sponsori. Mi-ar pacea sa fiu profesionist si sa traiesc din biliard dar cred ca e o mare iluzie.
    Daca este cineva care e legitimat poate imi spune si mie mai multe lucruri despre federatie, concursuri etc

  7. #7
    PoLi IaSi ce_bine_e's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    in drum spre casa...
    Posts
    2,177
    Reputatie
    1
    si eu joc joc biliard binisor
    dar e o mica pasiunea de-a mea si joc ocazional cu prieteni, destul de des
    [center]Forza [b][size=3][color=blue]POLI IASI[/b][/size] !!! [/color][/center]
    Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fieacare minut

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    exista in romania(bucuresti) cluburi de biliard la care sa te legitimezi...cum sunt cluburile de fotbal?...

  9. 26th February 2006, 13:39
    Reason
    offtopic :)

  10. 26th February 2006, 23:43

  11. #9
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    da normal ca exista.. after dark , sereno , atomic .Site-ul federatie este http://www.billiardnews.ro si de aici poti sa contactezi federatia Concursuri se fac..nu foarte multe dar se fac trimite private message sa iti dau detalii

    Cine este pasionat de pool si snooker s-a deschis un nou club in piata lahovari(langa flamingo) -romana cu preturi accesibile . Clubul este foarte elegant si are un site foarte interesant cu forum si livestreaming(transmisie live din club intre 17-22 in fiecare zi) . Clubul se numeste London iar siteul este http://www.londonclub.ro

  12. #10
    incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    doresk un coach:D:D:D:D

    salut sunt incepator si as dori daca se poate sa ma inscriu si eu intr-un club de biliard ca sa ma perfectionez poate cineva sa ma indrume in acest sport cu multumiri

  13. #11
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    majoritatea celor care posteaza fac doar reclama cluburilor pe care le patroneaza. am gasit si rima

  14. #12
    incepator Serban Herlea's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Se tin competitii de biliard... Dar mai mult in Bucuresti la clubul IDM... la 100 de metri de statia de metrou semanatoarea. Va interesati acolo. Cat despre antrenori de biliar, nu cunosc. Cunosc insa pe acel singur antrenor de snooker... Dragos Cozmaciuc, presedintele federatiei de snooker din romania.

    As vrea sa ma antreneze pt biliard dar preda numai snooker. Am participat de unul singur la competitii de juniori dar nu am obtinut mare lucru. Concluzia: Ne trebuie antrenori de biliard urgent!!!

    P.S. Cine vrea sa joace sa imi dea PM... mai impartasim cunostiinte...

  15. #13
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1

    Biliard . Biliard . Biliard .

    Asta-i un forum mare de sport unde presupun ca se gasesc si pasionati de biliard; cu toate astea vad ca e o f. slaba miscare legata de acest sport. Din cand in cand se mai anima forumul cand este vreun turneu de snooker , in rest se doarme in front, iar despre biliard nu se discuta nimic.
    Haideti ca se poate mai mult decat atat, o gramada de subiecte care zac de ani de zile fara sa posteze nimeni nimic.

    Pe acest topic vreau sa se vorbeasca doar despre biliard , absolut orice, legat de jucatori, reguli, tacuri, cluburi, concursuri, intamplari personale, intalniri intre forumisti etc.

    Pentru inceput vreau sa vad cativa pasionati de biliard cu care se poate discuta, asa ca pentru a-mi face o idee despre voi v-as intreba cate ore de biliard jucati in medie pe saptamana sau pe luna? Eu de exemplu incerc sa joc aprox. 20 ore pe saptamana cumulate in 5 iesiri la biliard, dar este destul de greu avand si un serviciu obositor cu program de 10 ore pe zi ( 8:00-18:00 ).

    Deasemenea oricine are vreo nelamurire sau vreo intrebare legate de orice despre biliard ii pot sta la dispozitie cu raspunsuri prompte.

  16. #14
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Vad ca sunt 27 de views pe acest thread pana acum, dar nimeni nu s-a incumetat sa raspunda la o intrebare simpla.

  17. #15
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Si mie imi place biliardul, imi place sa joc, ma relaxeaza sa fiu sincer.
    Dar nu joc 20 ore pe saptamana, nu am timp si oricum, cred ca e prea mult
    .

  18. #16
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Frate cat interes!!!!!!!!!
    O tara de 20 mil de locuitori. cel mai mare forum de sport cu zeci de mii de useri din toata tara si nimeni care sa se deranjeze sa discute ceva despre biliard.
    I'm sick and tired of this shit!

  19. #17
    Denver Nugget real23's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    around Bucuresti
    Posts
    753
    Reputatie
    1
    In primul rand nu cred ca sunt prea multi pasionati asa mult de biliard. Cel putin, nu prea e un sport de urmarit cu interes mare, cum e snookerul. In al 2lea rand, te-ai gandit ca poate noi suntem sick and tired of this shit inaintea ta?
    "Brian Scalabrine looks like Will Ferrell in Semi-Pro" (Jeff Van Gundy)
    [I][SIZE="1"]Smith asks Chauncey why he only shot six times, and Chauncey tells him, "I read the game. I don't play for stats. I don't play for none of that no more. I play for the win." Smith's reaction: "Damn. Makes sense."[/SIZE][/I]

  20. #18
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Haideti atunci sa fac un set de intrebari care sa trezeasca interesul pentru acest thread:

    1. Cat de des jucati biliard?
    2. In ce cluburi jucati?
    3. Jucati 8-ball, 9-bal sau colt opus?
    4. Ati vrea sa participati la vreun concurs de orice fel: amatori, open sau intre forumisti? ( in nici un caz nu ma refer la un concurs de biliard pe calculator)
    5. Preferati sa jucati cu tacurile de sala sau aveti tac personal? ( daca "da" ce marca)

  21. #19
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    1.De 2-3 ori pe luna.Chiar de 1 iunie am fost cu 2 amici la o bila !
    2.In clubul de langa liceul Hasdeu si in clubul de la Dristor.
    3.Mai mult de bila 8.
    4.Ar fi o idee buna dar dupa 15 iunie.
    5.Nu nu am tac personal joc cu ce tacuri sunt in club.

    Trebuie sa mai vorbim pentru acel concurs ,ar fi bine sa il facem intre forumisti si sa fie putin mai multi ,5-6 macar.
    Hai sa vedem daca mai vor si ceilalti ..
    Zbor pana la stele.

  22. #20
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    1. De vreo 2-3 ori pe saptamana
    2. In IDM si in Limon (langa Electroaparataj)
    3. Mai mult bila 8, dar colt opus
    4. Nu stiu cat de bun sunt sa particip la un concurs de biliard, doar poate intre forumisti
    5. Tacuri din cluburi
    .

  23. #21
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Slab, slab , f. slab; doar 2 oameni de pe acest forum merg la biliard? Pentru cine nu stie biliardul este acel joc in care ai un bat cu care lovesti niste bile pentru a le introduce in niste gauri.
    Ati auzit vreunul de concursul de 9-ball de la Timisoara de pe 23-24 iunie cu premii totale de 5000 euro, primul loc fiind aproape 2000 euro? Este cel mai mare concurs din ultimii ani unde vor veni cei mai buni jucatori din tara , asa ca nu ratati macar cei din Timisoara , e o ocazie unica sa vedeti biliard de calitate si nu prosteala de prin cluburi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •