Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 121

Thread: Biliard . Biliard . Biliard .

  1. #22
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    am cautat o perioada de timp niste preturi pt niste tacuri, dar nu prea am gasi, cam cat ar costa un tac pentru o pers care joaca biliard de 1 an? ca mam plictisit de alea de sala.. :-&, niste linkuri, poze ceva?

    o lista cu cluburile de biliard din bucuresti, poate sa faca cineva?
    incep eu cu cateva, daca se poate sa mariti lista.

    london - aproape de romana
    after dark - langa unirea
    mall plaza
    city mall
    unirea ( au deskis acum d curand)
    ..

    si dak se poate, niste filmulete in care se explica mai bine cum sta treaba cu efectele

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Tacurile costa de la 150-200 RON in sus. Cele ieftine nu se deosebesc prea mult de cele de sala si nu prea se merita sa iti iei tac sub 350-400 RON.
    In lista aceea cu cluburile ai omis exact cele mai tari cluburi din Bucuresti adica IDM ( Semanatoarea ) si King's ( Lujerului ).
    Treaba cu efectele sta cam nasol, mai ales daca esti la inceput evita efectele laterale . Cea mai completa documentatie o gasesti aici ( http://easypooltutor.com/articles.html ) .

  3. #24
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    cand zici "cele mai ieftine" te referi si la alea de 150-200ron? ma bate gandu sa imi iau un tac si vreau sa gasesc niste variante mai bune

  4. #25
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Joc o data pe saptamana,8-ball.E un sport frumos.Cunosc foarte multi oameni care joaca biliard.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mtfk View Post
    cand zici "cele mai ieftine" te referi si la alea de 150-200ron? ma bate gandu sa imi iau un tac si vreau sa gasesc niste variante mai bune
    Tac mai ieftin de 150 RON nu am vazut nicaieri. Mai bine joci cu tacurile din sala decat sa te cari dupa tine cu un tac din 2 bucati mai prost decat cele din club.

  6. #27
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    ce reprezinta un tac prost?

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mtfk View Post
    ce reprezinta un tac prost?
    Sa nu te gandesti ca un tac prost inseamna ca e stramb. Toate tacurile oricat de ieftine ar fi sunt drepte , problema e la calitatea materialelor folosite si la calitatea tehnicii de realizare, a finisajelor .
    Un tac prost si ieftin evident este facut din materiale proaste care vor ceda destul de repede, adica se desface warpul ( manerul din material textil), sare pastila, se sparge ferulla ( partea aia alba din varf) , se strica jointul ( imbinarea celor 2 parti: butt si shaft ), se desprinde greutatea dinauntru si incepe sa se auda un zgomot ciudat, shaftul nu aluneca si multe altele. Oricum ideea e ca daca esti cunoscator din start se simte lovitura nasol de cum ai dat cu el prima oara.
    Construirea unui tac de calitate este un proces complex si e clar ca la 150 RON nu se poate realiza mai mult decat un bat colorat ca o sorcova care sa sara in ochi si nimic mai mult.

  8. #29
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    ok..dar un tac oricat d prost ar fi nu se strica in cateva meciuri, probabil la alea luate din europa se pot intampla prbl d care vb u de la prma lovitura, dar daca ai grija d tac pot aparea acele prbl mai tarziu? tacurile p care le vand in london, sunt bune d cv?

    un link cu o lista d preturi pt tacuri poti pune? ca eu nam gasit asa cv...

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Din punctul meu de vedere majoritatea tacurilor care se gasesc la noi pe piata sunt praf, iar cele la 150-200 RON nu as juca cu ele nici daca mi le-ar da gratis. Un incepator isi face treaba si cu alea, dar nu vad rostul sa te plimbi cu un tac de 150RON dupa tine care nu difera prea mult de tacurile din club.
    Eu aduc tacuri din State care nu prea se gasesc la noi, de firma ( Predator, Viking, McDermott), dar care costa de la 6 mil in sus.

  10. #31
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    reduceri pt incepatori nu faci?

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Se pot gasi si alte variante de tacuri, oricum sub 4 mil nu pot sa aduc nimic.

  12. #33
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    ...prin bulgaria gasesc ceva bun sub 100e?

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    In Bulgaria nu stiu, mai degraba in Ungaria. Dar oricum ce gasesti la noi sub 100 euro cam acelasi lucru gasesti si acolo. Totusi daca ai drum merita incercat.

  14. #35
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    ok..dami niste ponturi, la ce tre sa fiu atent cand imi iau tacul?

  15. #36
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by birdy View Post
    Haideti atunci sa fac un set de intrebari care sa trezeasca interesul pentru acest thread:

    1. Cat de des jucati biliard?
    2. In ce cluburi jucati?
    3. Jucati 8-ball, 9-bal sau colt opus?
    4. Ati vrea sa participati la vreun concurs de orice fel: amatori, open sau intre forumisti? ( in nici un caz nu ma refer la un concurs de biliard pe calculator)
    5. Preferati sa jucati cu tacurile de sala sau aveti tac personal? ( daca "da" ce marca)
    cat de des pot, deci rar
    idm si king's
    nu-s asa pro
    da
    de sala


    asa, scuze ca nu te-am bagat in seama, dar n-am avut timp


    e foarte buna initiativa ta, e adevarat ca biliardul nu e asa po****r ca snookerul dar e mai jucat
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  16. #37
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    pink me sunt concursuri in london club..daca te intereseaza

    hai sa ne facem un campionat intre astia dp aici la biliard, va tine?:>

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mtfk View Post
    ok..dami niste ponturi, la ce tre sa fiu atent cand imi iau tacul?
    Trebuie in primul rand sa te uiti la finisaje , unele tacuri ieftine au defecte vizibile la imbinarea celor 2 parti ( shaft si butt) , la felul in care este lucrat warp-ul ( manerul ala din material textil, daca are ) , la varf, shaftul sa alunece. Greutatea ideala este de 19 oz cel mai des folosita.



    Cine este interesat de concursuri pot veni cu incredere in King's. Eu organizez acolo de 2 ori pe luna concursuri de 8-ball din 2 in 2 saptamani , in weekend-uri . Concursurile fac parte dintr-un campionat de biliard numit 8-Ball Challenge Tour pe care il organizez de la inceputul anului, urmatoarea etapa , cea de-a XII-a va avea loc pe 23-24 iunie.

    In fiecare luna au loc un concurs Open (in care oricine poate participa si in care taxa este 40 RON, se premiaza primii 4 clasati) si unul Amateur unde sunt restrictii de participare, astfel cei mai buni jucatori nu au voie sa participa ( cu taxa de 35 RON, se premiaza primii 8 ). La ambele concursuri se joaca sistem piramida dubla.

    Acum pe timpul verii concursurile nu merg prea bine, la ultima editie am avut doar 26 de participanti. Am avut totusi cateva editii in perioada februarie-aprilie chiar cu cate 64 de participanti, care este numarul maxim acceptat.

    Cine este interesat putem sa tinem legatura direct pe forum, plata taxei de inscriere si tragerea la sorti se fac in ziua concursului, la ora 9AM, iar in jurul orei 9:30-10:00 incep efectiv meciurile. Fiecare concurs se desfasoara in 2 zile (sambata si duminica de la 9 la 15) deoarece fiind piramida dubla se joaca destul de mult, primele tururi se joaca primul la 5 , iar fazele finale primul la 7.

  18. #39
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Si pe mine m-ar tine un concurs de pool dar parca taxa mi se pare putin cam exagerata...40 de roni.Cred ca putem face intre forumisti un mic concurs si fara taxa.Totul e sa ne strangem cativa mai multi.
    Ce ziceti ?
    Zbor pana la stele.

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Geografu View Post
    Si pe mine m-ar tine un concurs de pool dar parca taxa mi se pare putin cam exagerata...40 de roni.Cred ca putem face intre forumisti un mic concurs si fara taxa.Totul e sa ne strangem cativa mai multi.
    Ce ziceti ?
    Pentru cine nu e familiarizat cu concursurile sau nu il intereseaza neaparat o competitie serioasa cea mai buna varianta ar fi si un mic concurs forumistic fara miza, doar pentru distractie. Acum nu mai ramane decat sa fie si cativa forumisti interesati, asta-i partea cea mai grea.

  20. #41
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Nu ca nu m-ar interesa concursurile cu miza dar oricum eu zic ca mai bine ne-am strange cativa OLS-isti si ne-am distra printr-o mica cupa cateva ore.Eu repet m-as baga la asa ceva,sper sa ii intereseze si pe altii !
    Zbor pana la stele.

  21. #42
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    40ron..way to much, in london erau inscrierile 25 ron la ultimul concurs+ ca toti care s-au inscris primeau la sfarsitul competitiei 2 ore d biliard gratis ( sau primi 8, nu mai tin bine minte)

    eu ziceam sa facem un concurs intre oameni dp ols la biliard, cum e si cupa ols pool @ yahoo..sau cum s-o numi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •