Page 5 of 20 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 403

Thread: Romania si romanii in tenis

  1. #85
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Ontopic:
    Saptamana trecuta a debutat seria de turnee futures din Romania. Prima saptamana a fost un esec total pentru jucatorii romani. 54 de romani (dintre care 39 fara clasament ATP) si-au incercat sansa in a aduna macar un punct in clasamentul ATP (asta inseamna accederea in turul 2 al tabloului principal).

    Desi 2 dintre cei 39 au beneficiat de cate un wild-card, niciunul nu a reusit aceasta performanta. Mai mult, desi primii 4 favoriti ai turneului au fost din Romania, doar Moraru, favorit nr. 1, a reusit sa ajunga pana in semifinale, unde s-a si oprit.

    Finala turneului: Jordanne Doble (FRA 763ATP) - Pavol Cervenak (SVK 707ATP) 6-1 6-4

    Mai jos este lista completa a celor 54 de participanti romani, din care doar 5 au reusit sa puncteze:

    Code:
    		          ATP 2/5/06 ATP curr. Best Res.06 Total 06
    		
     1.Moraru, Gabriel		271	275	SF (F1)		4
     2.Crăciun, Dacian		418	418	QF (F1)		2
     3.Cruciat, Adrian		341	342	QF (F1)		2
     4.Luncanu, Petru-Alexandru	1526	1522	R16 (F1)	1
     5.Gavrilă, Adrian		1025	1024	R16 (F1)	1
    
    ZERO POINTS 
    
     6.Buzatu, Cătălin		-	-	R32 (F1)	0
     7.Copil, Marius		-	-	R32 (F1)	0
     8.Bolanu, Teodor		845	869	R32 (F1)	0
     9.Ioniţă, Victor		409	410	R32 (F1)	0
    10.Dăescu, Andrei		-	-	Q3 (F1)		0
    11.Nicodim, Octavian		-	-	Q3 (F1)		0
    12.Vasilescu, Dan		-	-	Q3 (F1)		0
    13.Stoian, Mihai		1526	1522	Q3 (F1)		0
    14.Andreescu, Cosmin		-	-	Q2 (F1)		0
    15.Ciobanu, Cătălin		-	-	Q2 (F1)		0
    16.Constantin, Alin-Mihai	-	-	Q2 (F1)		0
    17.Ghioc, Dragoş		-	-	Q2 (F1)		0
    18.Palas, Valentin		-	-	Q2 (F1)		0
    19.Pârvan, Mihai		-	-	Q2 (F1)		0
    20.Pavăl, Costin		-	-	Q2 (F1)		0
    21.Săvulescu, Andrei		-	-	Q2 (F1)		0
    22.Simion, Alin-Alexandru	-	-	Q2 (F1)		0
    23.Zsok, Oliver			-	-	Q2 (F1)		0
    24.Verone, Răzvan		1413	1412	Q2 (F1)		0
    25.Nichifor, Mihai		1309	1309	Q2 (F1)		0
    26.Giurgiu, Ilie		1258	1257	Q2 (F1)		0
    27.Al-Mahmoud, Adnan		-	-	Q1 (F1)		0
    28.Avram, Octavian		-	-	Q1 (F1)		0
    29.Basarab, Laurenţiu		-	-	Q1 (F1)		0
    30.Buneci, Bogdan		-	-	Q1 (F1)		0
    31.Ciulea, Mihai		-	-	Q1 (F1)		0
    32.Coman, Robert		-	-	Q1 (F1)		0
    33.Dancescu, Adrian		-	-	Q1 (F1)		0
    34.Dedu, Alexandru		-	-	Q1 (F1)		0
    35.Dinuţă, Octavian		-	-	Q1 (F1)		0
    36.Frangulea, Alexandru		-	-	Q1 (F1)		0
    37.Grecea, Alexandru		-	-	Q1 (F1)		0
    38.Ion, Victor-Andrei		-	-	Q1 (F1)		0
    39.Ionaşcu, Gabriel		-	-	Q1 (F1)		0
    40.Ionescu, Radu		-	-	Q1 (F1)		0
    41.Joiţoiu, Alexandru		-	-	Q1 (F1)		0
    42.Lazăr, Alexandru		-	-	Q1 (F1)		0
    43.Marinescu, Vlad		-	-	Q1 (F1)		0
    44.Mihai, Valentin		-	-	Q1 (F1)		0
    45.Popa, Ciprian		-	-	Q1 (F1)		0
    46.Popescu, Laurenţiu		-	-	Q1 (F1)		0
    47.Porancea, Răzvan		-	-	Q1 (F1)		0
    48.Raicea, Marius		-	-	Q1 (F1)		0
    49.Roşianu, Sebastian		-	-	Q1 (F1)		0
    50.Tronciu, Bogdan		-	-	Q1 (F1)		0
    51.Erlic, Laurenţiu		1526	1522	Q1 (F1)		0
    52.Moldoveanu, Robert		1526	1522	Q1 (F1)		0
    53.Barbu, Adrian		965	963	Q1 (F1)		0
    54.Stănică, Victor		933	932	Q1 (F1)		0
    Last edited by Ady; 8th May 2006 at 20:35. Reason: nu-ti bate capul cu prostiile lui daroczi , pentru asta sunt eu aici :(
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  2. #86
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    care dintre ei e pustiul nostru , tanarul doro ?
    Last edited by Ady; 8th May 2006 at 20:34. Reason: jigniri

  3. #87
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Din cate stiu eu Doro nu e baiat si in plus spunea ca va juca in calificari weekendul 5-7 mai, nu precedentul, asa ca mai degraba ar trebui sa o cauti aici: http://www.itftennis.com/womens/tour...ent=1100079002

    M-am uitat la profilul ei si cred ca este vorba despre:

    Loc Nume si Prenumele Data nasterii Clubul Nr.TT Nr.T Si Du Ext Ech Total
    72 KETTLER DOROTHEA HELGA 04.04.1991 CS PROGRESUL BUCURESTI 10 2 +0 150 0 0 0 150
    (sursa: http://www.frt.ro/clasamente/Clasam16F-numeric.pdf)

    Nu are inca IPIN la ITF, asa ca deocamdata antrenorul a cam mintit-o. Oricum, bafta Doro in cariera!
    Last edited by dlgicu; 8th May 2006 at 20:45. Reason: nu-ti bate capul cu prostiile lui daroczi , pentru asta sunt eu aici :(
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  4. #88
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    parca am auzit-o zicand ca la progresul se antreneaza , probabil ea este

    dlgicu lucrezi p la FBI ?

  5. #89
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    Deci mai participa sau nu la futures? Oricum, bafta multa Doro! (ce nume frumos are: Dorothea )
    Quote Originally Posted by dlgicu
    Nu are inca IPIN la ITF, asa ca deocamdata antrenorul a cam mintit-o.
    Ce nu are?
    Oricum ai dus o munca titanica s-o gasesti .. mie mi-a trebuit ceva timp s-o caut, dupa ce am luat la puricat lista de 2 ori am reusit sa dau de ea..http://www.dinamo-online.net/forum/s...ault/blush.gif

  6. #90
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Pentru a participa la un turneu sub egida ITF - International Tennis Federation (sub care se desfasoara turneele futures din Romania si de peste tot), un jucator de tenis trebuie sa se inregistreze la respectiva federatie si i se da un IPIN (International Player Identification Number), care il va identifica de-a lungul intregii cariere. Toate acestea vin cu taxa anuala, plus taxa de participare la fiecare turneu in parte, doar stim cu totii ca tenisul e un sport costisitor. Nu se poate face nici o exceptie. Mai multe detalii la http://www.itftennis.com/ipin/

    In principiu daca Doro ar avea IPIN ar putea fi gasita cu motorul de cautare al ITF, ceea ce nu s-a intamplat. Oricum, ce e cert e ca nu are inca rezultate internationale la seniori si nu a participat la niciunul din cele doua futures de pana acum din Romania. Poate ne spunea chiar ea cauza, oricum are tot timpul in fata.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  7. #91
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Informatii interesante dlgicu...mersi...esti foarte bine informat...

    Sa urmarim in urmatoarele saptamani cu o mai mare atentie evolutia din circuit a lui Adrian Ungur...sa vedem daca tanarul tenisman roman este pe cale sa "explodeze" la profesionisti sau daca finala jucata de catre Ungur saptamana trecuta a fost un caz izolat...saptamana aceasta, Adrian este calificat pe tabloul principal al challenger-ului de la Dresda, Germania...in primul tur, Ungur va juca cu favoritul nr.6, olandezul Melle Van Gemerden.
    Last edited by Darius; 9th May 2006 at 03:54.
    Boots to unwashed masses!

  8. #92
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    La futures-ul nr.2 de anul acesta din Romania, romanii s-au descurcat bine pana in faza semifinalelor; astfel, avem trei romani in semifinale: Dacian Craciun si Adrian Cruciat vor juca impreuna pentru un loc in finala de duminica, iar Gabriel Moraru, al treilea roman calificat in aceasta faza a competitiei si favoritul nr.1 al competitiei, va juca cu croatul Franco Skugor. Sa speram ca maine vom avea o finala 100% romaneasca.
    Boots to unwashed masses!

  9. #93
    real champs Pepsi-Cola's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    790
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by relansat
    Imi plac pushtii Mergea si Tecau ... joaca foarte bine

    la fel ca ea si eu cred de asemenea ca acesti pushti joaca excelent ....desigur mai sunt si alti jucatori buni

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    Finala este Moraru - Craciun...... insa cel mai important este ca juniorul Petru Alexandru Luncanu(locul 8 la juniori in lume) a primit wildcard in primele 2 futures-uri si daca in primul a pierdut in turul 2 la Moraru in cel de-al doliea futures a pierdut in sferturi la Dacian Craciun......evolueaza incet incet...... Sa speram ca va acumula puncte si va urca in clasament....
    De metzionat ca incepand cu Futuresul numarul 4 va veni si Mergea in sfarsit sa joace in Romania....

  11. #95
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    nu stiu daca ati observat ca Razvan Sabau a jucat 40 de turnee in ultimele 52 de saptamani cred ca este un record in clasamentul ATP eu unul nu am mai vazut asa ceva , cred ca se aduna o oboseala imensa dar daca nu ar juca atatea turnee ar pierde clasamentul ,poate la RG cu un pic de noroc daca trece un tur doua isi va apara destule puncte

  12. #96
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Din cate stiu eu este pe locul doi in topul celor mai "activi" jucatori, insa nu mai stiu cine este primul...
    Boots to unwashed masses!

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    In aceasta saptamana Futures-ul numarul 3 se desfasoara la Bacau si pe tabloul principal de simplu sunt 18 romani in primul tur.
    Cap de serie numarul 1 este Gabriel Moraru iar cap de serie numarul 2 este(surprize , surprize posesorul unui WC) Florin Mergea.
    De mentzionat ca la acest turneu pe tabloul de simplu se afla si Alexandre Sidorenko numarul 4 la juniori la acest moment si Petru Alexandru Luncanu numarul 8 la juniori.

  14. #98
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    II urez mult succes lui Mergea, are talent omul

  15. #99
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    bravo . raluk olaru si madalina gojnea s-au calificat in turul 2 al turneului de la praga . renaste tenisul romanesc . din cate stiu eu , cele doua sunt junioare , dar vad ca au facut fata la senioare . gojnea a trecut de c. martinez iar olaru de bondarenko

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    Dupa turul I al turneului futures de la Bacau au ramas in concurs 11 romani la simplu:Moraru, Mergea, Cruciat, Ionita si Craciun............
    De notat primul punct castigat in ATP de Alexandru Lazar si Vlad Marinescu....
    si nu puteam sa nu spun nimik de Petru Alexandru Luncanu care se intalneste din nou cu Gabriel Moraru in turul 2 la fel ca la Romania F1.....

  17. #101
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Da, turneul de la Bacau este cel mai puternic si mai interesant turneu din seria futures Romania de pana acum...sunt curios daca Mergea va ramane in tara sa mai joace cateva turnee dupa ce se termina acesta...credeti ca va veni si Tecau sa joace cateva turnee in tara?
    Boots to unwashed masses!

  18. #102
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    sincer Tecau nu va veni deorece el se antreneaza in America ,dar in schimb Mergea va juca cred toata seria aceasta de turnee din anul acesta din Romania sa ii uram succes si in final sa obtina un WC pt Open Romania

  19. #103
    padawan gikanu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    bv
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    crivoi se califica in semifinalele turneului challenger de la zagreb (3-6 6-3 6-3 cu ramon delgado). este a 6-a victorie la rand in croatia (3 in calificari, 3 pe tabloul principal). sper sa nu se opreasca aici, desi va avea o misiune f grea maine, din moment ce se va duela cu favoritul nr 1, carlos berlocq, pt un loc in ultimul act.

    semne bune in perspectiva calificarilor la roland garros.

  20. #104
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    scuze . rectific . la tuneul feminin de la rabat, nu de la praga , olaru a cedat in primul tur la bondarenko . am preluat informatia gresita de pe teletextul antenei 1 . scuze . in turul 2 gojnea a fost eliminata . olaru a intrat pe tablou din calificari , iar gojnea ca lucky-looser

  21. #105
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    (Q) V. Crivoi (ROM) - (1) C. Berlocq (ARG) 6:3, 6:2 ce performanta totusi din calificari se pare ca viitorul in Cupa Davis si in ciurcuit suna bine pt ROMANIA

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •