Page 4 of 20 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 403

Thread: Romania si romanii in tenis

  1. #64
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    au trecut si de turul 2

  2. #65
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Surpriza mare la Challengerul de la Monza, Italia: Adrian Ungur l-a invins in turul 2 pe favoritul 1 al turneului, spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo, in doar 2 seturi: 6-4; 6-2.
    Ramirez Hidalgo nu este un jucator oarecare, cea mai buna pozitie ocupata de el in clasamentul fiind 69 in august 2003!!!...a castigat intr-un an Challenger-ul de la Brasov.
    Bravo Adi!
    Sa-i tinem pumnii lui Ungur pentru meciul din sferturi si pentru mai departe.
    Cu cele 12 puncte obtinute deja la acest concurs, Ungur va urca in clasament vreo 11-12 pozitii. Saptamana aceasta se afla pe locul 245 ATP.

    La Aquascalientes, Sabau s-a calificat in sferturi...este a doua saptamana consecutiva cand Razvan prinde sfertul unui turneu...se pare ca si-a revenit dupa un inceput de an prost.

    Se anunta asadar o saptamana buna pentru tenismanii romani angrenati in turnee...si nu sunt putini la numar.
    Last edited by Darius; 6th April 2006 at 15:02.
    Boots to unwashed masses!

  3. #66
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    ungur cred ca a eliminat cei mai buni jucatori din turneu , ramirez hildago a ajuns anul trecut in sferturi la Open Romania , dupa ce pe drum i-a eliminat pe Almagro si pe castigatorul din 2004 Acasuso .
    despre behrend cred ca spune destule link-ul asta : http://www.atptennis.com/en/players/...avel%2C+andrei
    acum are meciuri mult mai usoare , sa speram ca nu va face ce fac ai nostri de obicei ...

  4. #67
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Double J
    Se anunta asadar o saptamana buna pentru tenismanii romani angrenati in turnee...si nu sunt putini la numar.
    Nu sunt putini, sunt foarte putini din pacate si joaca mai mult challangere. Suntem in declin din pacate si nu vad mari sperante la orizont.

  5. #68
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca ati observat, dar Adrian Ungur a intrat pe tabloul principal al acestui turneu ca Lucky Loser, dupa ce in ultimul tur de calificari pierduse la... Tomas Behrend. Tragerea la sorti i-a dat ocazia lui Ungur sa se razbune chiar in primul tur si acesta nu a ratat-o
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  6. #69
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Nu sunt putini, sunt foarte putini din pacate si joaca mai mult challangere. Suntem in declin din pacate si nu vad mari sperante la orizont.
    Saptamana aceasta nu sunt programate turnee "mari" ATP, acesta este un motiv pentru care nu avem tenismani romani in turnee ATP saptamana aceasta. Cei care joaca in aceasta saptamana, joaca in turnee Challenger si in turnee Futures.
    Un alt motiv pentru care tenismanii romani prind greu tabloul unui concurs "mare" (vorbesc la modul general, nu ma refer la aceasta saptamana), este acela al clasarii slabe in clasamentul ATP....ai dreptate, in afara de Hanescu, Pavel (cine stie cat mai poate si Pavel) si Sabau (mai rar), care sunt clasati bine si astfel pot prinde tabloul unor concursuri cu premii mari si cu puncte multe, ceilalti sunt nevoiti sa joace in turnee Challenger, Futures si prin calificari la turneele "mari".
    Asta este deocamdata, nu avem ce face, putem sa speram ca tenismanii tineri vor "exploda" odata, talente avem, eu zic ca este o chestiune de timp.
    Ma bucur ca ai deschis acest subiect si cred ca este bine sa il dezvoltam...merita.
    Se pune astfel intrebarea care sunt motivele pentru care tinerii nostri tenismani intarzie sa confirme...joaca prin Challenger-uri sau Futures, obtin si acolo rezultate mediocre...mai vine si cate o saptamana asa cum este aceasta, care a inceput bine, dar sa vedem cum se va termina (spre exemplu Adrian Ungur, dupa ce l-a invins pe favoritul 1 Ruben Ramirez Hidalgo, a pierdut in sferturi la Alex Calatrava...deci nu a reusit sa profite de culoarul bun pe care si l-a creat)...sunt convins ca tenismanii romani au probleme cu banii, unii dintre ei nu au antrenor sau preparator fizic...toate cumulate duc la rezultate slabe...talente avem, aici nu cred ca exista dubii si pot da ca si argument niste nume: Hanescu, Mergea, Tecau, Ungur, Crivoi, Moraru, Ionita....turnee Futures avem, si ele isi fac "datoria" pana la un anumit punct, dar de la un anumit nivel, tenismanii romani trebuie sa iasa "afara" sa joace in turnee mai puternice.
    Eu sunt optimist si cred ca timpul le va rezolva pe toate...anul acesta ma astept ca cel putin Florin Mergea sa urce in primii 150 macar si de la anul sa-l vedem in primii 100...dar, daca nu e Mergea, macar de ar fi altul....Hanescu cred ca va ramane in primii 50, Pavel - imi doresc sa ramana macar in primii 100...Sabau - la fel, il vad in primii 100 anul acesta...iar in ceea ce-i priveste pe ceilalti, eu zic ca trebuie sa avem rabdare...se va vedea si rodul muncii lor.
    Last edited by Darius; 7th April 2006 at 00:46.
    Boots to unwashed masses!

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    Adrian Ungur a trebuit sa joace 2 meciuri intr-o zi ....nu prea am inteles de ce organizatorii de la Monza au ales acest lucru....stiu ei mai bine......Victor Anagnastopol a castigat turneul Masters din ultima saptamana a satelitului din Croatia si cred ca luni isi va adauga 20 de puincte ATP. De mentionat ca si Teodor Bolanu a ajuns in semifinale la acelasi turneu. Victor Ionita s-a calificat in sferturi la Futures-ul din aceasta saptamana din Italia unde este cap de serie numarul 1.
    Chiar daca turneele sunt de o valoare mai scazuta importante sunt victoriile care o sa aduca alte victorii.
    O data cu inceperea sezonului pe zgura au inceput sa apara si rezultate la jucatorii romani.Sa speram ca vor fi din ce in ce mai bune.

  8. #71
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Victor Ionita joaca astazi prima sa finala din 2006...Victor, cap de serie numarul 1, il va intalni in finala pe favoritul 8 al turneului Francesco Piccari.
    Se pare ca odata ce a venit caldura si au aparut turneele pe zgura, tenismanii romani incep sa obtina rezultate bune prin circuitul ATP.
    Un lucru este cert: romanii se descurca mai bine pe zgura, decat pe suprafete rapide.
    Bafta Victor!
    Boots to unwashed masses!

  9. #72
    padawan gikanu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    bv
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    iata in sfarsit si prima saptamana buna a tenisului romanesc din acest sezon. 3 de victor in finale si toti trei invingatori: hanescu la houston (turneu demonstrativ, dar cu premii la nivel de open romania), ionita la frascati (italia F8) si anagnastopol in a 4-a saptamana a turneului satelit din croatia (unde s-a clasat in final pe locul 2, acumuland 19 puncte ATP) . de remarcat si sferturile lui sabau (care pare sa-si intre incet in mana) si ungur (care a eliminat 2 jucatori cu pedigree, ramirez-hidalgo si behrend). putem spune ca a iesit soarele si pe ulita noastra.

    in astfel de momente imi aduc eu aminte de ce imi place atat de mult zgura.

  10. #73
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    sabau a fost eliminat la houston . cred ca de thomas behrend . andrei pavel joaca azi la valencia cu thomas zib . hai andrei .

  11. #74
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Iata cele mai bune pozitii ocupate de cei mai buni tenismani romani de dupa 1990 in clasamentul ATP Entry Ranking la simplu...unii jucatori sunt in activitate, iar altii s-au retras:

    1.Andrei Pavel - 13
    2.Victor Hanescu - 35
    3.Adrian Voinea - 36
    4.Razvan Sabau - 74
    5.Dinu Pescariu - 75
    6.Ion Moldovan - 111
    7.Gabriel Trifu - 148

    I-as mai aminti pe Andrew Ilie, nascut la Bucuresti, dar cetatean australian - pozitia 38 si pe Alex Radulescu, nascut in Bucuresti, dar cetatean german - pozitia 51.
    Boots to unwashed masses!

  12. #75
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    Tecau poate a venit si timpul tau ,dupa ce a reusit sa se califice in semifinale la challengerul de la Mexico City 6/2;2/6;6/1 cu Julien Rojer in sferturi.

  13. #76
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Merg la un futures! Saptamana viitoare merg la un futures! Am 15 ani si intru direct in calificari dar vreau sa imi joc sansa, poate iese ceva.
    Nimic nu e imposibil!
    non semper erit aestas

  14. #77
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Bafta , sa-i faci praf !

  15. #78
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Bafta multa, sanatate maxima, si sa ne tii la curent!
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  16. #79
    incepator tenisgirl05's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by doro
    Eu cred ca Victor Crivoi are sanse mare sa intre in top si sa il ajunga pe Pavel si pe Hanescu din urma.
    dap..sunt d aceeasi parere...crivoi are un real potential..sper sa ajunga departe...

  17. #80
    incepator tenisgirl05's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    stiti cumva cand au loc cele mai apropiate turnee tip futures si challenger ma refer luna aceasta sau urmatoarea?

  18. #81
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Sambata viitoare incep calificarile pt un futures in Bucuresti. La ala m-a inscris antrenorul . Restul turneelor futures cred ca le gasititi pe www.frt.ro sau www.tenniseurope.com
    non semper erit aestas

  19. #82
    incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    a fost cineva la turneul din perioada asta de la centrul national de tenis am auzit ca moraru ar fi favorit dar nu stiu care e clasamentul acum , daca stie cineva sa-mi spuna si mie? pls

  20. #83
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    In urma finalei jucate la Challenger-ul de la Roma, Adrian Ungur a urcat saptamana aceasta 34 de locuri in clasamentul ATP Entry Ranking si a ajuns pe pozitia 215....interesant este faptul ca Ungur, pe vremea cand juca la juniori, era clasat mult sub Florin Mergea, Mergea ajungand chiar pe locul 2 la un moment dat in clasamentul juniorilor, iar Ungur era clasat, daca nu gresesc, undeva pe la locul 70; cu toate acestea, deocamdata, Adrian Ungur se descurca mult mai bine la seniori fata de Florin Mergea...sunt convins insa ca odata si odata va "exploda" si Mergea.

    Sa notam, de asemenea, faptul ca Horia Tecau s-a oprit in sferturi la un Futures din S.U.A. dotat cu premii in valoare de 10.000$...asta dupa ce saptamana trecuta, Horia s-a oprit in semifinalele turneului Challenger de la Mexico City...acestea sunt cele mai bune performante ale lui Tecau in 2006.

    In ceea ce il priveste pe Razvan Sabau, acesta a "sarit" saptamana aceasta din primii 100 ATP, dupa ce a pierdut in primul tur la Estoril.


    ### Intrebare: stie cineva cine a castigat primul Futures romanesc de anul acesta?...l-a castigat cumva Gabriel Moraru?
    Last edited by Darius; 8th May 2006 at 03:10.
    Boots to unwashed masses!

  21. #84
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    nu ! a PIERDUT in semifinale . finala s-a disputat intre doi staini . nu am timp sa mai caut si sa-ti spun exact cine a castigat .
    Last edited by Ady; 8th May 2006 at 20:33. Reason: AI GRIJA LA LIMBAJ

  22. 8th May 2006, 15:56
    Reason
    minte sa nu pui intrebari idioate , ai grija la jgniri si limbaj

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •