Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 264

Thread: Rivalii si Prietenii UTAei

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Lightbulb Rivalii si Prietenii UTAei

    Cu diverse ocazii am observat ca anumite echipe si fanii lor sunt asociati drept "prieteni" cu UTA si fanii aradeni.
    Fie ca e vorba de Brasov, U Cluj, Resita sau posibile alte echipe la un adica se bate moneda pe chestia asta. Acum suntem cam 10 utisti pe acest forum si avem marele avantaj ca subforumul UTAei este vizitat si de fanii altor echipe. Asa ca explicati-mi si mie cum e cu infratirile acestea si de unde provin ele.
    La Rivalitati putem preciza echipele din Timisoara, in frunte cu Poli. Cred ca mai sunt alte echipe, dar nu ma hazardez sa le numesc.

    Astfel, daca vreti sa dezbatem acest subiect, formulati primele voastre mesaje astel incat sa imi precizati care vi se par a fi echipele "infratite" cu UTA si cele rivale. Apoi care vi-ati dori sa fie echipe prietene (eventual rivale, adica echipe care nu le agreati din motive ce le veti preciza). Hai sa vedem cum sta treaba si cu cine mergeti la bere dupa meci

    PS= fara fanatism regional, fara jigniri la adresa altor grupuri de persoane din alte regiuni istorice sau nu. fair-play!

  2. #2
    carciumar lent za_horse's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Arad
    Posts
    541
    Reputatie
    1

    Cool

    Din cate tin eu minte din perioada petrecuta de UTA in divizia A intre 1993-1995 printre gruparile infratite cu UTA erau Inter Sibiu si U Cluj. In timpul ultimei prezente in Divizia A a avut loc "infratirea" cu FC Brasov. In Divizia B stiam ca sunt CSM Resita si Corvinul Hunedoara.
    La capitolul rivalitati in afara de "defuncta" Politehnica Timisoara (scuze dar nu am putut sa ma abtin) ar mai fi noua Poli(AEK, Dacia, Fulgerul etc.), Unirea (sau Apulum) Alba Iulia ("prietenii" Talnar si Marginean stiu de ce), FC Bihor Oradea (din cauza unor ambitii mai vechi si un oarecare episod ce implica niste pietre aruncate de oradeni catre oaspetii din Arad precum si arderea unor steaguri si bannere).
    Alte echipe care imi sunt antipatice sunt Dinamo (pentru:Talnar, Moldovan, Borcea, Dinu...), Sportul Studentesc (prea mult au fost sustinuti de Nasul)

    Gata, mai las si pe altii!
    [I]Mandru ca sunt nascut la Nord de Mures![/I]
    Tot ce conteaza in viata se petrece la +3,05m

  3. #3
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Da, am vazut si eu acea infratire cu Brasovul, era ceva steag, am o poza, din 2003. Scria pe acel steag "UTA, Steagul este sora ta"... Dar mai degraba cei de la "U" Cluj am vazut ca sunt bine primiti de fiecare data la noi pe stadion. La fel si cei din Resita.
    Ma intreb pe ce baze se realizeaza aceste infratiri... unele mi se par de-a dreptul artificiale si fortate. Uneori e ceva de genul "eu sunt prietenul tau deoarece avem dusmani comuni".
    In cele din urma pacat ca nu exista o legatura mai buna cu bihorenii... eu asta as dori. Sunt vecinii nostri. Dar si timisorenii sunt, insa mai bine rivali cu ei (TM) la fotbal, ca e mult mai frumos

    Am vazut scris la un moment dat ca sunt relatii bune si cu cei de la Jiul, acum eu nu am observat asta pe stadion. In general galeriile se cam infratesc cu cine vor, dar suporterii raman la preferintele lor si din ce am observat, am mai spus, cei din Resita si Cluj sunt aplaudati. Exista o antipatie fata de echipele Gloria Bistrita, Ceahlaul, dar din motive evidente.

  4. #4
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    Dar si timisorenii sunt, insa mai bine rivali cu ei (TM) la fotbal, ca e mult mai frumos
    vai Baroane ce frumos graiesti.....aici ai dreptate cum ar fi derby atunci....nu??
    https://t.me/pump_upp

  5. #5
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    La Rivalitati putem preciza echipele din Timisoara, in frunte cu Poli. Cred ca mai sunt alte echipe, dar nu ma hazardez sa le numesc.
    Asta chiar n-o inteleg... de unde pana unde toate echipele din TM? Noi de exemplu n-avem nimic cu ACU sau care mai sunt prin Arad. Am impresia ca voi aveti ceva cu Timisoara in general si nu doar cu Poli. Si asta depaseste granitele fotbalului.

    De curiozitate, cu UMT de ce sunteti rivali? Poate va luati revansa anul viitor. In B sau in C.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  6. #6
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Aha, in aceeasi idee te intreb eu ce treaba au CFR TM si Sannicolau cu UTA? De unde rivalitatea cu noi?
    Raspunsul e subinteles in aceste intrebari si cred ca il stii si tu.

  7. #7
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    chiar nu stiu despre vreo rivalitate cu CFR sau Sannicolau... in fine, daca e rivalitate la nivel de judete, e normal sa fie si in fotbal.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    clar.
    auzi, tot nu vrei sa tii numa' cu UTA? converteste-te mai, 100%! nu e bai daca esti din Timisoara. mai sunt si altii. hai ca acusi ne punem pe picioare ca echipa.

  9. #9
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    auzi, tot nu vrei sa tii numa' cu UTA? converteste-te mai, 100%! nu e bai daca esti din Timisoara. mai sunt si altii..
    Baroane ,racolezi Timisorenii????
    https://t.me/pump_upp

  10. #10
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    pai au nevoie disperata de sustinatori ca stau cam subtirel la capitolul asta.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  11. #11
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    06, nu ii racolez, ci doar vreau sa le deschid ochii celor care se pare ca vor sa isi nege cumva simpatiile

    S, cel putin pe OLS suntem la fel de multi ca voi, iar in realitate, momentan sunteti voi pe val... dar asta nu e asa relevant! Eu zic ca in existenta ambelor echipe, per ansamblu, UTA a avut in medie mai multi suporteri decat Poli (nu ma refer neaparat la prezenta pe stadion, ca si aici e complexa situatia).

  12. #12
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    pe stadion mai greu din cauza capacitatii mici, dar UTA e o echipa iubita si apreciata in Ardeal. Probabil cand vom lua si noi 6 titluri, vom trezi mai multe simpatii.

    Eu n-am negat niciodata ca simpatizez UTA, chiar am zis-o in mai multe randuri. Dar simpatia ramane simpatie si nu va putea inlocui vreodata iubirea pt Poli.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  13. #13
    senior
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ARAD
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sergio
    pai au nevoie disperata de sustinatori ca stau cam subtirel la capitolul asta.
    Ce memorie scurta au sau vor sa aiba unii. Cand erati in situatia noastra de fapt si mai rau aveati 100 de spectatori, adica familiile jucatorilor,presa si cativa fanatici. Nici pomeneala de galerie, asa ca va aduc eu aminte de lucrurile astea daca le-ati uitat

  14. #14
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    100 aveam cand jucam cu juniorii si picam in C. In rest aveam constant 3-4000. Nu uita ca la un derby Poli-UTA in B au fost 15000 acum cativa ani. asa ca nu stiu cine are memoria scurta.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  15. 4th February 2006, 18:31
    Reason
    m-am prins

  16. #15
    senior
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ARAD
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Sergio]100 aveam cand jucam cu juniorii si picam in C.

    La perioada aia m-am referit. Ce daca jucati cu juniorii? Nu era tot echipa Timisoarei? Sau cand e rau nu conteaza? Acuma va dati rotunzi si uitati de unde plecati.

  17. #16
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    daca UTA ar juca cu niste copii de 15 ani si ar lua de la 5-0 in sus, cati dintre voi ati merge? Asta excluzand masochistii bineinteles... va este usor sa vorbiti ca inca n-ati trait asa ceva. dar cu putin noroc veti simti pe pielea voastra cum e.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  18. #17
    37 Swisstec's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Petroşani
    Posts
    1,067
    Reputatie
    1
    Cu JIUL...
    Amintesc si in acest thread de meciul de acum 2 ani de la Petrosani, de ce aradenii cantau:" Jiul, nu uita, UTA este sora ta!!!" ???
    Pozele cu Miclea si Mititi pentru ceilaltzi aradeni:
    http://img222.imageshack.us/img222/5...smiclea1oy.gif
    http://img207.imageshack.us/img207/3197/mititi6az.gif
    no signature

  19. #18
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    UTa nu va juca cu copii de 15 ani ca se gasesc 11spe suporteri mai de Doamne ajuta care sa deie in lopta mai bine. Antrenori avem pe putin vreo 3000 asa ca ... tot nu luam de la 5 in sus.

  20. #19
    37 Swisstec's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Petroşani
    Posts
    1,067
    Reputatie
    1
    Baroane, in aia 11 intri si tu???
    no signature

  21. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Eu am pretentia sa ma puna direct ca si manager general la club. Asa as fi cel mai folositor. Pe teren cred ca exista mai talentati ca si mine, dar daca trebuie intru si in teren vreo... 10 min

  22. #21
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    nu zi niciodata baroane... crezi ca noi ne imaginam ca se va ajunge in situatia aia de trista amintire? Cine stie peste ce dai... trebuie sa fii atent pe mana cui ajunge echipa. Si de asta ar trebui sa se ocupe autoritatile locale care de multe ori dorm in front.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •