View Poll Results: Cine credeti ca va castiga Marele Premiu al Canadei?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Fernando Alonso

    4 13.33%
  • Lewis Hamilton

    7 23.33%
  • Felipe Massa

    8 26.67%
  • Kimi Raikkonen

    10 33.33%
  • Nick Heidfeld

    0 0%
  • Robert Kubica

    0 0%
  • Altul (precizati-l pe thread)

    1 3.33%
Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 294

Thread: Canada GP: Montreal 08-10 Iunie 2007

  1. #43
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Wurz: "Va fi o lupta stransa in Canada"
    Marti, 05.06.2007


    Alex Wurz, pilotul celor de la Williams, este de parere ca in Canada va fi o cursa stransa si foarte antrenanta.

    "In Canada va avea loc un alt Mare Premiu de tip stradal care mie imi convine foarte mult. Atmosfera la astfel de curse este una mult mai calda, iar la Montreal ea este una deosebita. Va conta foarte mult forta de apasare a monopostului. Diferenta dintre echipe s-a mai micsorat, iar eu spun ca va fi o lupta stransa in Canada", considera Wurz.

    Referindu-se la primele pozitii, austriacul a mai declarat: "In fata, McLaren si Ferrari vor da o lupta foarte stransa, in timp ce batalia pentru primele zece pozitii si pentru a fi in top in calificari va fi mai stransa ca niciodata".

    sursa: formula1.automarket.ro

  2. #44
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ferrari spune ca detine masina care va bate McLaren
    Marti, 05.06.2007



    Cei de la Scuderia Ferrari declara ca au pregatit monopostul pentru Marele Premiu al Canadei, acolo unde spera sa ii invinga pe rivalii de la McLaren.

    "Credem ca avem monopsotul necesar pentru acest Mare Premiu. Nu avem niciun motiv pentru care sa nu luptam pentru victorie la Montreal. Valoarea noastra nu este cea aratata la Monaco", a declarat Stefano Domenicali, directorul sportiv al celor de la Ferrari.

    Bilantul Scuderiei in Canada este unul deosebit, italienii reusind sa castige de trei ori in ultimii cinci ani la Montreal.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...aren-3709.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #45
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Barrichello: "Pregatim de mult timp aceasta cursa"
    Marti, 05.06.2007



    Rubens Barrichello, pilotul brazilian al celor de la Honda, spera intr-o evolutie buna in Canada.

    "Montreal este un circuit deosebit si de-abia astept sa evoluez acolo. Spre deosebire de Monaco, acolo exista locuri unde poti sa depasesti. Am pregatit aceasta cursa inca din timpul testelor de la Paul Ricard. Sper ca evolutia noastra in Canada sa fie una pozitiva", spune Barrichello.

    Team-ul japonez spera in obtinerea primelor sale puncte din acest sezon in Canada.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ursa-3716.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #46
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Kubica: "Nu imi pare rau ca Villeneuve nu va participa"
    Marti, 05.06.2007



    Robert Kubica, pilotul celor de la BMW-Sauber, declara ca nu are nicio unda de regret fata de faptul ca Jacques Villeneuve nu va alerga la el acasa.

    "Am muncit cu el si pentru el, din postura de pilot de teste. Nu pot sa spun ca imi pare rau ca el nu participa sau ca i-am luat locul. Astfel de lucruri se intampla frecvent in viata", a declarat Kubica.

    Referindu-se la cursa in sine, polonezul a completat: "Cred ca putem face o cursa buna aici, datorita configuratiei masinii. Ma gandesc numai la locurile fruntase".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...cipa-3719.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #47
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ralf Schumacher: "Ma simt bine in Canada"
    Marti, 05.06.2007



    Ralf Schumacher, pilotul celor de la Toyota, declara ca mereu s-a simtit bine in Canada si ca spera intr-o evolutie buna la Montreal.

    "Mereu m-am simtit bine in Canada, acolo unde am si castigat in anul 2001, in timp ce in 2003 am fost al doilea. Va fi o cu totul alta cursa fata de cea de la Monaco. Sper sa se vada rezultatele muncii noastre la Montreal", a declarat germanul.

    Ralf Schumacher a acumulat pana acum un singur punct, fiind una dintre dezamagirile startului de sezon din Formula 1.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...nada-3722.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #48
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    vreme instabila pe aici. cam ploua. de mult astept o cursa pe ploaie la montreal. si pe uscat cursa e cu probleme, imaginati-va cum ar fi pe ploaie....hahha.
    pt a fi la curent cu vremea la montreal 24/7 :

    http://weatheroffice.gc.ca/city/page..._metric_e.html

  7. #49
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    ieri (luni) au inceput sa soseasca camioanele cu echipament.
    joi intre 9 si 13 "porti deschise" pe circuit pt. a vedea standurile, etc.
    tot incepand de joi seara si pana duminica (5pm-12am) Peel se inchide intre Ste. Catherine si de Maisonneuve pt a lasa loc festivitatilor legate de grand prix.

  8. #50
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    pt cine e interesat de un wallpaper cu logo-ul GP canada 2007

    http://www.grandprix.ca/download/gpf1_1024.jpg

  9. #51
    manager AllexChyu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucharest
    Posts
    291
    Reputatie
    1
    in sfarsit, ne putem lauda si noi cu un "trimis special" la fata locului . asteptam informatii/poze etc, etc

  10. #52
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    sper sa nu ma insel dar cred ca avem chiar doi "trimisi"....nu-i asa thanathos?
    Last edited by aphelyon; 5th June 2007 at 21:22.

  11. #53
    ... life... flor's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,223
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    sper sa nu ma insel dar cred ca avem chiar doi "trimisi"....nu-i asa thanathos?
    ....super! inchidem sonorul la tv si facem o conferinta!

  12. #54
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    dragi co-forumisti sunteti malitiosi de data asta (eu vb numai in numele meu). in ceea ce ma priveste incerc si eu sa dau niste info din ceea ce transmit astia acum pe la tv, adica de la cald. ca asa cu "copy" si "paste' de pe diferite site-uri...daca ma intelegeti. hai ca nu va mai deranjez.


    PS doar d'asta e forum ca sa spunem ce avem de zis. nu ma erijez in "trimis". ala e base...

  13. #55
    ... life... flor's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,223
    Reputatie
    1
    chiar daca am 'glumit'-orice informatie de la sursa este f valoroasa si interesanta! noi /eu am facut aluzie la comentatorii tvr-ului.trimisul sp.-michi-pt el inchidem sonorul,sau am vrea!eu am mai spus sunt aici persoane care ar putea comenta % mai bine decat cei de la tvr! asa ca noi/eu astept informatiile si comentariile celor de la fata locului!sa nu mai spun ca toti ne-am dori sa fim acolo!

  14. #56
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clioblue View Post
    dragi co-forumisti sunteti malitiosi de data asta (eu vb numai in numele meu). in ceea ce ma priveste incerc si eu sa dau niste info din ceea ce transmit astia acum pe la tv, adica de la cald. ca asa cu "copy" si "paste' de pe diferite site-uri...daca ma intelegeti. hai ca nu va mai deranjez.


    PS doar d'asta e forum ca sa spunem ce avem de zis. nu ma erijez in "trimis". ala e base...
    Te asteptam cu informatii proaspete. Ce sa facem daca nu suntem in Montreal.

    Orice informatie este buna, din orice sursa, dar daca mai vine si de la sursa, este cu atat mai pretioasa.

    Multumim anticipat.


    PS: DERANJEAZA-NE!!!!
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #57
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    stiti ce? uite pt. ca sunteti de caterinca va promit ca o sa joc la 6/49. reportul a ajuns la 35 mil $. va promit ca daca castig va iau la toti un bilet pt cursa de la anul. sunteti invitatii mei si o sa fim cu totii "trimisi"...

  16. #58
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Massa prefateaza Canada


    "F2007-ul va avea un pachet foarte puternic pentru Montreal"

    Felipe Massa (2006: grila de start - locul 10, final - locul 5): "Urmeaza o parte a calendarului in care ma simt bine. Rezultatele mele pe circuitul din Montreal nu sunt rele: am reusit un loc patru cu Sauber, ceea ce nu e rau, iar anul trecut am fost al cincilea. Avand in vedere locatia pistei, s-ar putea spune ca e vorba de un circuit stradal, dar nu se compara deloc cu Monaco! Daca privesti vitezele la care se ajunge se poate observa ca acestea sunt mult mai mari si desi sunt destul de apropiate, glisierele de protectie nu sunt chiar langa suprafata asfaltica. Ce avem in comun cu etapa trecuta este faptul ca nici aici nu-ti poti permite greseli si poti sa iesi cu usurinta in decor."

    "Avand in vedere ca e vorba de un circuit de apasare aerodinamica medie, este important sa ai o masina eficienta, care sa ofere o adrenta mecanica buna, ca si un comportament aerodinamic bun. Cu alte cuvinte, trebuie sa faci un compromis care poate fie sa iasa foarte bine, fie sa iasa nu la fel de bine. In cazul nostru, cred ca F2007-ul va avea un pachet foarte puternic pentru circuitul Montreal, la fel ca si pentru Indy, acolo unde Ferrari a avut rezultate bune. O problema la Montreal este faptul ca pista nu este folosita in mod constant, asa ca nivelul de aderenta se modifica mult pe parcursul weekend-ului si trebuie sa ai grija sa nu urmaresti prea mult set-up-ul. Este de asemenea util sa ai la dispozitie o masina care poate sa escaladeze fara probleme vibratoarele, caci aici trebuie sa le folosesti pentru a obtine un tur rapid. Este vorba de un circuit acolo unde un pachet bun poate aduce un rezultat pe masura. Inca un aspect important este faptul ca acesta va fi al doilea weekend pentru motor dar, desi niciodata nu putem fi siguri 100%, cred ca avem un motor care este puternic din punct de vedere al fiabilitatii, iar in plus, la Monte Carlo motoarele n-au fost prea solicitate."

    "Acesta este unul dintre cele mai placute locuri pe care le vizitam: imi place foarte mult Montrealul iar oamenii par foarte deschisi, asa ca mereu ma bucur sa ajung acolo. In plus, localnicii iubesc Formula 1 foarte tare, multumita familiei Villeneuve desigur. In acest an are loc o aniversare speciala pentru ei si au facut foarte multe pentru a promova Canada si pentru a face din Formula 1 un sport po****r aici. Astept cu nerabdare sa-l vad pe Jacques, cu care am o relatie buna de cand am fost coechipieri. Este un tip special si un caracter special, dar cand ajungi sa-l cunosti, este un tip foarte placut. M-am simtit bine lucrand impreuna cu el la Sauber si sper ca vom putea petrece ceva timp in acest weekend."


    sursa: ********.ro (sport 365)

  17. #59
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Rosberg: "Am fost rapid in Canada"
    Miercuri, 06.06.2007


    Nico Rosberg, pilotul celor de la Williams, spune ca a fost rapid anul trecut pe circuitul de la Montreal si ca spera intr-o evolutie buna anul acesta.

    "Williams este pe locul cinci la constructori, ceea ce este foarte bine. Am fost rapid anul trecut la Montreal si normal ca ma gandesc la o evolutie buna anul acesta. Am facut unele imbunatatiri la aerodinamica masinii si sunt curios sa vad cum va reactiona monopostul", a declarat Rosberg.

    "Mergem in Canada cu intentia vadita de a castiga puncte care sa ne ajute sa ne mentinem actuala pozitie din clasament", a completat Sam Michael, directorul tehnic al celor de la Williams F1 Team.

    sursa: formula1.automarket.ro

  18. #60
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Trulli, casca speciala la Montreal
    Miercuri, 06.06.2007


    Jarno Trulli va avea o casca speciala pe durata Marelui Premiu al Canadei.

    Aceasta va fi purtata ca semn de apreciere pentru prietenul sau Danilo di Luca, cel care a triumfat in Turul Ciclist al Italiei.

    Respectiva casca va avea culoarea roz, la fel ca si culoarea tricoului invingatorului din Giro d'Italia.

    "Suntem prieteni de mult timp. Pescara este un oras mic, iar uneori mergem amandoi sa pedalam. Pentru a imita victoria lui am nevoie de o pereche de pedale pe masina Toyota. Serios vorbind, nu ma gandesc la victorie, dar sper la o clasare in puncte la Montreal", a declarat Trulli.


    sursa: formula1.automarket.ro

  19. #61
    ... life... flor's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,223
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clioblue View Post
    stiti ce? uite pt. ca sunteti de caterinca va promit ca o sa joc la 6/49. reportul a ajuns la 35 mil $. va promit ca daca castig va iau la toti un bilet pt cursa de la anul. sunteti invitatii mei si o sa fim cu totii "trimisi"...
    wow!!! super!tinem pumnii stransi!..si daca n-o fi sa fie -nu-i nimic-intentia conteaza!pana atunci asteptam informatiile tale! ps:eu chiar as inchide sonorul tvr-ului in schimbul unei conferinte in care sa aud comentariile celor de aici!

  20. #62
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clioblue View Post
    stiti ce? uite pt. ca sunteti de caterinca va promit ca o sa joc la 6/49. reportul a ajuns la 35 mil $. va promit ca daca castig va iau la toti un bilet pt cursa de la anul. sunteti invitatii mei si o sa fim cu totii "trimisi"...
    Greu, foarte greu sa castigi, dar atat timp cat exista o sansa eu iti doresc succes. Sper sa ajungem sa sarbatorim impreuna evenimentul.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #63
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

    inca o analiza reusita de pe autorally.ro

    Marele Premiu al Canadei
    Lupta dintre McLaren si Ferrari se va relua la Montreal


    Lupta dintre McLaren si Ferrari se va relua la Montreal, insa toti suntem cu ochii pe duelul Hamilton – Alonso. De la o cursa in care pilotii au trebuit sa fie lenti si precisi, trecem la o cursa in care ei trebuie sa fie rapizi si eficienti pe frane. Pentru a fi bun pe circuitul Isle Notre Dame din Montreal trebuie sa ai viteza si eficienta in franare, iar Ferrari abordeaza aceasta cursa increzatori ca pot realiza aceste doua lucruri.
    Felipe Massa poate ca este un pretendent la titlu, insa doua curse in doua weekenduri succesive pot aduce o schimbare la varf. Coechipierul sau de la Ferrari, Kimi Raikkonen, are mai multe de demonstrat dupa contactul necaracteristic avut cu barierele de la Monaco. Finlandezul trebuie sa faca fata valurilor critice venite din partea unor fosti piloti, printre care Mika Hakkinen si Mario Andretti. Kimi trebuie sa vorbeasca pe pista, numai asa le poate da replica!
    Totusi, Massa va fi greu de batut. Brazilianul a avut nenumarate tururi ratate in calificarile din acest sezon, insa cand e nevoie, in ultimul tur din Super-pole, reuseste cel mai bun timp al sau. Cam asta a fost diferenta intre pilotii Ferrari in acest an: Massa a luat starturi din pozitii mai bune si a capitalizat acest avantaj.

    Si mai interesanta este batalia intre Hamilton si Alonso din sanul echipei McLaren. Alonso a castigat la Monaco gratie unui tur de calificare extraordinar, care l-a tinut departe de pole pe Lewis, dar si strategiei contradictorii facuta de Ron Dennis, care l-a chemat pe britanic mai devreme la schimb decat era nevoie.
    Ne asteptam intotdeauna ca Lewis sa „o lase mai moale”, dar el nu e de acord cu asta. Inainte de cursele din Bahrain, Spania si Monaco ma asteptam ca Hamilton sa cedeze presiunii si l-am tratat ca pe un incepator obisnuit. Insa el nu este asa. Incidentul de la Monaco din antrenamente nu este nimic altceva decat semnul unei exuberante tineresti. E riscant sa-l tratezi pe Lewis ca pe un incepator: omul este pur si simplu o forta a naturii ! A fost foarte aproape de dublul campion mondial Alonso in 5 curse in acest sezon, lucru imposibil pentru mult mai experimentatul Giancarlo Fisichella. Cu cat cursele trec, cu atat am senzatia ca lucrurile vor continua in acelasi stil.
    Totusi, la Montreal echipa McLaren s-ar putea sa poarte o batalie mai apriga cu puterea motoarelor BMW decat cu tandemul de la Ferrari.

    Renault a aratat progrese la Monte Carlo, iar Fisico a fost intotdeauna bun in Canada. Vor avea insa mari probleme pe acest circuit care presupune apasare aerodinamica redusa.
    Vorbind de apasare aerodinamica redusa, multi ochi vor urmari flexibiliatea aripilor spate. Red Bull a „experimentat” o astfel de aripa in Spania.

    Un alt pilot care a avut rezultate bune in trecut in Canada si care are nevoie disperata de un rezultat bun este Ralf Schumacher. Echipa Toyota a analizat cursa de la Monaco si masina la fel ca o echipa de investigatii infiintata la locul crimei. Ralf s-a calificat in fata celor doua Spyker, dar acum va trebui sa intre in a doua sesiune de calificari. Asocierea intre cuvintele „Ralf” si „schimbare” este facuta din ce in ce mai des in ultima vreme in presa.

    Ferrari si Mclaren au ocupat toate cele 15 podiumuri ale sezonului 2007, BMW fiind singura masina care le-a ridicat adevarate probleme. Poate ca este timpul ca si alte echipe sa se implice in aceasta lupta ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •