Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 266

Thread: Statele Unite GP: Indianapolis 15-17 Iunie 2007

  1. #64
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ValiEnte View Post
    bravo hamilton
    ar fi perfect o dubla ferrari si locul 3 pt hamilton si binenteles abandon alonso
    egzact valiEnte! nici eu n-as fi putut-o spune mai bine
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  2. #65
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BMW Power View Post
    Visezi cam multe
    stiu
    insa cu un abandon alonso ma multumesc
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  3. #66
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BMW Power View Post
    In urma timpilor din calificari, Heifeld si Kimi, sunt foarte foarte apropiati, asa ca tot ce posibil sa-l vedem pe Heidfeld depasind la start. Sa de-a Domnul
    sunt convins ca Heidfeld va trece cel putin de Raikkonen la start.

    cat despre McLaren, puteti sa visati in continuare, ca oricum va fi dubla.

  4. #67
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Declaratii dupa calificari

    Impresiile primilor zece piloti dupa calificarile din Indianapolis.

    Lewis Hamilton (McLaren Mercedes), locul I: "E fantastic ca sunt din nou in pole la numai o saptamana - imi place America de Nord! Fanii de aici au sustinut echipa si au fost foarte entuziasti, asa ca sper ca s-au simtit bine azi. Am tipat in propria-mi casca atunci cand am primit confirmarea pole-ului din partea echipei. Este dificil sa vii pentru prima data pe un circuit si am invatat lucruri noi in fiecare viraj si in fiecare tur parcurs. Am stiut ca trebuie sa fortez foarte tare in a doua incercare din ultima parte. Masina functioneaza bine, iar echipa a facut o treaba minunata - este un avantaj real pentru noi faptul ca avem ambele masini pe prima linie a grilei de start si speram ca vom putea extrage totul din aceasta pozitie in cursa de maine."

    Fernando Alonso (McLaren Mercedes), locul 2: "Am avut la dispozitie o masina foarte rapida intregul weekend si am fost cel mai rapid in toate sesiunile de antrenamente si in primele doua parti ale calificarilor. Asa ca sunt foarte increzator in ceea ce priveste cursa de maine si sunt multumit ca echipa a acaparat prima linie a grilei de start. Am fortat puternic in ultimul tur din calificari si desi eram putin in fata pe primul sector, n-a fost suficient si am pierdut ceva timp in al doilea sector cronometrat. Totusi, masina functioneaza bine si am avut timpi consistenti pe turul de circuit. Cele doua optiuni de pneuri pe care le avem in acest weekend sunt asemanatoare in performante, lucru care ne da sperante pentru cursa de maine. Astept cu nerabdare cursa si sper sa continuu cu cea mai buna performanta de pana acum pe circuitul Indianapolis."

    Felipe Massa (Ferrari), locul 3: "Sunt destul de multumit si cred ca vom avea o cursa puternica maine. Nu putem fi in totalitate multumiti de acest rezultat dar nici nu trebuie sa ne reprosam prea multe. Ar fi fost dificil sa obtinem pole-ul, iar locul trei inseamna o pozitie buna de start. Stim ca putem conta pe o masina foarte consistenta in ritm de cursa. Startul va fi un moment cheie de asemenea, ca si strategia. Vom incerca sa castigam pozitii si sa obtinem maximum posibil."

    Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 4: "Per total, locul patru este un loc destul de bun. A fost o sesiune foarte stransa si trebuie sa luam in calcul diferentele de greutate dintre masini, dar abia maine dupa-amiaza vom avea un raspuns in aceasta privinta. Desigur, mi-ar placea sa fiu mereu in fruntea tuturor si mereu exista loc pentru mai bine, dar cred ca vom avea o cursa buna. E important ca nu mai sunt alte masini intre noi si principalii rivali. Masina a functionat bine pana acum, mai ales in ceea ce priveste consistenta in regim de cursa. Vom face tot posibilul pentru un rezultat bun."

    Nick Heidfeld (BMW Sauber), locul 5: "Balansul masinii a fost mai bun astazi, dar nu sunt foarte multumit de cum au decurs calificarile pentru mine, caci in ultimul tur n-am reusit sa negociez asa cum trebuie ultimul viraj. Pneurile incepusera deja sa granuleze si am fost prea agresiv, alunecand putin de pe linia ideala; altfel cred ca m-as fi putut plasa in fata Ferrari-urilor. In Montreal masina noastra a fost foarte rapida in ritm de cursa, asa ca sper sa ramana asa."

    Heikki Kovalainen (Renault), locul 6: "A fost o sesiune de calificari buna pentru mine, continuand un weekend bun pana acum. Balansul masinii a fost ok, set-up-ul este bun si ambele tipuri de pneuri s-au comportat bine pe tot parcursul calificarilor. Am imbunatatit masina odata cu inaintarea in weekend si pur si simplu este un weekend normal. Am fost mereu increzator ca lucrurile vor incepe sa mearga bine si pentru mine, iar aici la Indy n-am facut nicio greaseala si n-am pierdut timp important de rulare. Cand aceste conditii sunt indeplinite, poti forta la limita si poti exploata la maximum masina. Aici a fost diferenta fata de weekend-ul anterior, iar acum trebuie sa ne concentram asupra cursei. Vom avea o strategie buna si masina functioneaza bine."

    Sebastian Vettel (BMW Sauber), locul 7: "A fost palpitant cu cele trei parti ale sesiunii, caci ai trei posibilitati sa faci un tur bun sau unul slab. Spre final as fi putut sa ma descurc mai bine, dar faptul ca am ajuns in ultima parte a fost deja un pas important. La noapte voi dormi mai bine, caci ieri noapte ma astepta necunoscutul. Totusi, ieri am avut o zi buna, si nici cea de astazi n-a fost rea. Voi lupta aici impotriva celor mai buni piloti din lume, o mare provocare, iar cursa este putin mai lunga decat sunt eu obisnuit. Acum cunosc mult mai bine masina si astept cu nerabdare cursa si inca un lucru bun avand in vedere ca locul sapte se afla pe partea curata a pistei."

    Jarno Trulli (Toyota), locul 8: "E minunat ca sunt al optulea pe grila de start si, sincer sa fiu, nu am asteptam. Asa ca sunt foarte satisfacut de ziua de astazi si trebuie sa multumesc intregii echipe care a lucrat mult intregul weekend. Am reusit o sesiune de calificari buna si fara probleme, chiar daca timpii pe turul de circuit au fost apropiati si asta a ingreunat lucrurile. La inceputul primei parti a calificarilor nivelul de aderenta n-a fost prea ridicat, dar s-a imbunatatit pe parcurs. Masina a parut bine echilibrata si destul de rapida, asa ca am fost destul de multumit de acest lucru. Dar trebuie sa asteptam si sa vedem cum va fi pe durata a mai multor tururi in cursa de maine. Sunt multumit de rezultatul de astazi. Imi ofera o buna posibilitate de a castiga mai multe puncte, asa ca sunt destul de optimist in privinta cursei."

    Mark Webber (Red Bull), locul 9: "Sunt foarte multumit de acest rezultat. Am avut pana acum un weekend destul de dificil, asa ca ne-a prins bine ceva timp in plus pe pista in ultima parte a calificarilor de astazi. Este incurajator. La mijlocul plutonului lupta este foarte, foarte apriga si, avand in vedere ca aici poti sa gresesti destul de usor fortand, trebuie sa fii putin mai rabdator, lucru care nu ne vine chiar la indemana!"

    Giancarlo Fisichella (Renault), locul 10: "A fost important ca astazi sa intru in top 10 si sa confirmam progresul pe care l-am facut cu masina. Am avut un tur curat la sfaristul celei de-a doua parti a calificarilor, iar ritmul masinii este bun. In anumite parti ale circuitului masina a fost subviratoare pe parcursul weekend-ului, dar am facut ceva modidicari inainte de calificari iar balansul a fost destul de bun, cel mai bun pe care l-am avut intregul weekend. Astept cu nerabdare cursa de maine, caci masina a fost consistenta si rapida intregul weekend."

    sursa: ********.ro (sport 365)

  5. #68
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    sunt convins ca Heidfeld va trece cel putin de Raikkonen la start.

    cat despre McLaren, puteti sa visati in continuare, ca oricum va fi dubla.
    daca nu mai iese Fonzi cu masina la arat.... poate
    Last edited by BMW Power; 17th June 2007 at 15:53.

  6. #69
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Kimi: "Rezultatul cursei mele depinde de ceilalti"
    Duminica, 17.06.2007

    Kimi Raikkonen spune ca rezultatul curseui sale de la Indianapolis va depinde in mare parte de pilotii din jurul sau si nu de propria prestatie. Raikkonen a reusit in calificari locul al patrulea, pe care i l-a furat la mustata (-0.008 secunde) lui Nick Heidfeld. "Fiecare punct este important, insa acum totul depinde de ce vor face ceilalti in cursa. Vom incerca sa facem o treaba buna si sa luam cat mai multe puncte. Sa speram ca vom castiga cursa. Ne-ar ajuta mult", declara Kimi.

    "Este foarte important ca nu sunt masini interpuse intre noi si rivalii nostri. masina a mers bine pana acum in acest weekend, mai ales in cazul rularii indelungate, cand a arata destula consistenta. Vom face tot ce putem sa scoatem un rezultat bun", a adaugat finlandezul de la Ferrari.

    Kimi a incercat sa explice pasa proasta prin care trece de cateva curse: "Cateodata treci prin momente mai putin bune. Nu e o premiera pentru mine. Trebuie insa sa ai rabdare, sa muncesti mult si sa o scoti la capat. Nu e deloc tarziu, vom incerca sa revenim in fata".

    www.automarket.ro

  7. #70
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Speed: "Nu e atat de rau precum pare"
    Duminica, 17.06.2007

    Scott Speed a incercat sa linisteasca fanii din tara natala dupa ce a reusit abia locul al 20-lea in calificarile de la Indianapolis.

    "Stim ca masina nu putea sa accelereze cum o faceau monoposturile celor din fata noastra. Cred ca in cursa am putea avea o masina care sa se descurce mai bine. Pana acum in acest weekend, fiabilitatea nu ne-a dat batai de cap. Sa speram ca vom continua in aceeasi nota. Oricum, ritmul nostru nu este foarte apropiat de cel al masinilor din fata. Daca vom reusi sa fim rapizi pe liniile drpete am putea sa ridicam pretentii in cursa. Nu e atat de rau precum pare. daca vom avea putin noroc in cursa ne asteptam la rezultate. O intrare in puncte ar fi senzationala", s-a destanuit pilotul american de la Toro Rosso.

    www.automarket.ro

  8. #71
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Renault vor pozitiile 4 si 5 dupa start!
    Duminica, 17.06.2007

    Dupa o sesiune de calificari peste medie, Renault se asteapta la o cursa foarte buna la Indianapolis.

    "A fost bine sa vedem masinile noastre pe pozitiile 6 si 7 in a doua repriza a calificarilor, atunci cand masinile sunt usoare si isi arata intreaga masura a performantelor. Pozitia finala este mai putin reprezentativa. In aceste conditii, suntem optimisti chiar daca stim ca Indianapolis este un circuit neobisnuit. Primul lucru pe care trebuie sa il vedem este linia dreapta foarte lunga de dupa start. Primul viraj este abordat cu viteza medie astfel ca exista posibilitatea castigarii catorva pozitii importante in conditiile unui start bun. Daca vom reusi sa ne pozitionam pe locurile 4 si 5 dupa primul viraj, putem ataca printr-o cursa agresiva. Heikki are aceeasi cantitate de combustibil ca ceilalti piloti din jurul sau", a declarat Denis Chevrier, seful departamentului de motoare de la Renault.

    www.automarket.ro

  9. #72
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Wurz, suparat pe strategia de weekend a echipei sale
    Duminica, 17.06.2007

    Alexander Wurz se declara nemultumit de strategia prin care echipa sa ataca ziua de vineri. Regula Williams este de a-l utiliza in primul antrenament de vineri pe Kazuki Nakajima, unul dintre pilotii de teste.

    Titularii participa, astfel, alternativ la FP1, Wurz fiind nevoit sa stea pe bara la Indianapolis. Mai mult, in a doua sesiune de antrenamente, Wurz s-a lovit de probleme mecanice care l-au impiedicat sa isi caute o setare buna a masinii. rezultatul final este deplorabil: dupa locul trei in canada, Wurz pleaca in SUA de pe locul al 17-lea.

    Intrebat ce parere are despre strategia de rotatie a echipei sale, Wurz a raspuns suparat: "Nu intrebati persoana potrivita. Daca nu am fi avut probleme tehnice, as fi avut timp sa setez masina asa cum trebuie. Insa nu am fost deloc multumit cu setarile pe care mi le-a lasat Nakajima".

    Kazuki Nakajima este privit la Williams ca pilotul de casa a celor de la Toyota, constructorul japonez fiind furnizorul motoarelor monoposturilor Williams.

    www.automarket.ro

  10. #73
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Massa: "Nu stiu ce se intampla intre pilotii McLaren"
    Duminica, 17.06.2007

    Felipe Massa refuza sa comenteze presupusul "razboi civil" intre Alonso si Hamilton din interiorul echipei McLaren.

    "Nu am ce sa spun. Nu e echipa mea si nu stiu ce se intampla in spatele usilor vecinilor nostri. Cel mai important lucru este sa castigam noi curse si sa facem o masina competitiva. Nu stiu daca ceea ce se intampla la McLaren ii va determina sa greseasca, insa stiu ca treaba noastra este sa fim in fata", a declarat brazilianul de la Ferrari. Massa a tinut sa comenteze insa zvonurile legate de eventualele neintelegeri intre el si Raikkonen la Ferarri.



    "Kimi si cu mine coopream foarte bine. 100%. Acum il cunosc mai bine decat la inceputul sezonului si chiar daca pare ca nu vorbeste prea mult avem o relatie foarte buna si fiecare vrem sa facem o figura frumoasa si sa ajutam echipa", a spus Massa.

    www.automarket.ro

  11. #74
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    Declaratii dupa calificari

    Impresiile primilor zece piloti dupa calificarile din Indianapolis.


    Felipe Massa (Ferrari), locul 3:[/B] "Sunt destul de multumit...

    Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 4:[/B] "Per total, locul patru este un loc destul de bun...

    Normal ca "zdrentele" de la Ferrari se multumesc cu locurile astea, ce, ei au vreo vina?
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  12. #75
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    457
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ValiEnte View Post
    bravo hamilton
    ar fi perfect o dubla ferrari si locul 3 pt hamilton si binenteles abandon alonso
    De fapt ideal ar fi un accident Lewis-Alonso in primul viraj si dubla Ferrari. Dar astea e Utopie.

    Realist vorbind lucrurile merg spre dubla McLaren. Sper sa nu fie asa.

  13. #76
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Go felipe !! go si kimmi !
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  14. #77
    Banned
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Undeva aproape de tine
    Posts
    1,330
    Reputatie
    0
    cine ziceti ca o sa csatige in duelul massa raikkonen?

  15. #78
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by costeaa View Post
    cine ziceti ca o sa csatige in duelul massa raikkonen?
    Important e ca acela sa castige macar locul 3, eu vreau Raikkonen, dar Massa are mai multe sanse.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  16. #79
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    457
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by costeaa View Post
    cine ziceti ca o sa csatige in duelul massa raikkonen?
    Massa cred. Ghinionist mai mare ca Kimi eu nu am vazut de cand ma uit la F1. Cred ca daca ramanea la Mc iar bubuiau motoarele anul asta ca la balamuc.

  17. #80
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    Problema la Ferrari nu sunt pilotii ci masinile. Nu ca ar fi rele, ele sunt cel putin la fel de performante ca cele de anul trecut, dar o data cu schimbarea regulamentului privind eleronul spate au inceput problemele.
    Se stie ca Ferrari facea difererenta prin calitatile aerodinamice ale masinii. Motorul era fiabil dar nu cel mai puternic. Eleronul din spate era mobil astfel ca in portiunile de viteza ale circuitului el se pozitiona aproape orizontal (paralel cu pista) pt a avea o apasare pe sol cat mai mica deci viteza mare, iar in portiunile sinuoase unde se cere stabilitate el se inclina, marind astfel apasarea si implicit aderenta la sol a masinii. E, de cand s-a interzis chestia asta cu eleronul mobil, Ferrari e data peste cap pt. ca masina a fost conceputa intr-un anumit fel. Acum se zbat sa scoata ce se poate...
    Last edited by Clioblue; 17th June 2007 at 19:45.

  18. #81
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Daca Hamilton castiga si cursa asta lucrurile se complica pt Fernando Fagaldo
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  19. #82
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clioblue View Post
    Problema la Ferrari nu sunt pilotii ci masinile. Nu ca ar fi rele, ele sunt cel putin la fel de performante ca cele de anul trecut, dar o data cu schimbarea regulamentului privind eleronul spate au inceput problemele.
    Deci Ferrari nu stie sa seteze eleronul masinii mai bine decat McLaren.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  20. #83
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Start perfect pentru Hamilton, Alonso, Massa si Heidfeld.

    Au plecat slab Raikkonen si Vettel.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #84
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Au abandonat : R.Schumacher si R.Barrichello ,Fissichella a efectuat un tet-a-que
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •