Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: ProSport

  1. #1
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1

    ProSport

    Am citit ca Prosportul va fi vandut (daca nu e deja) grupului Ringier, este adevarat? Care credeti ca va fi viitorul ziarului, cel mai bun in domeniu de pe piata, in opinia mea? :?

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Ioanitoaia a confirmat tratativele cu Ringer, dar a spus ca mai sunt vreo 2 firme pe "teava". Tot el a spus ca "Procesul Etapei" ramane la Pro Tv, chiar daca ziarul va fi vandut altei societati. Cred ca "nea Ovidiu" face o miscare buna, mai ales ca trustul Pro are datorii garla (asa scrie presa!!!). Depinde ce schimbari vor impune viitorii proprietari. Mie teama doar ca Ringier sa nu faca din ProSport un fel de ziarul Liberatea, dar de sport, of course. Ca Libertatea este jenanta rau... /fu/

  3. #3
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    A fost vandut....Libertatea e napsa de naspa...dar sa nu uitam ca in grup este si Capital care totusi rupe gura targului in domeniul economic! 8)

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Prosport a fost de mult timp vandut. Este cu acte in regula la Ringier.
    Acum, la prosport.ro, in jocul paginii, nu mai troneaza imperiul de carton al trustului Mediapro (Prosport, Ziarul Financiar, Prosport, Pro Sport Group si tot ceea ce mai incepe si se termina cu "pro") ci logourile Ringier, Libertatea si Capital.

    Eu pe Ioanitoaia il consider persoana din spatele Prosport. El este un om de valoare. Fara el s-ar duce de rapa. Daca te uiti in ograda Gazetei Sporurilor, vezi ce ar fi Prosport fara Ioanitoaia. Ioanitoaia este unul dintre cei mai de valoare jurnalisti din Romania, printre putinii. Stie sa tina pixul in mana, iar oameni ca astia ii numeri pe degete in presa scrisa romaneasca, de sport sau nu numai.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    personal, imi place Tolontan. Ioanitoaia mi se pare ca intra la unele combinatii.

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Punem orice text al lui Ioanitoaia fata in fata cu unul al lui Tolo si vedem care e mai bun.
    E drept ca anul trecut am cumparat o singura data Prosport, ca sa am lista loturilor de la meciul Polonia-Romania, dar lucrurile astea nu se schimba.

  7. #7
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    din pacate integralitatea lui este fascinanta, dar lipseste cu desavirsire....Ce frumos ar fii procesul etapei fara Ioanitoaia....WOW! Visez cu ochii deschisi...
    Smile, its good for you!

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Si sa fie cine? Tantalan? Ar fi o lipsa de autoritate. Batranu' e bun...

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Vadime, frendos, zau ca nu inteleg de ce-l idolatrizezi pe Ioanitoaia???? :? O fi un manager bun, nu contest, dar cred ca un bun ziarist nu este (sau, mai precis, a fost). N-are nici o consitenta editorialul lui, este prea pasnic, pre ingaduitor, parca este facut in fuga, doar asa de mantuiala. Cat a lipsit... nu i-am simtit lipsa.
    Tolontan, in schimb, este muc si sfaarc

  10. #10
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu idolartizez pe nimeni. Ioanitoaia este un mare ziarist, chiar daca nu mai scrie ca pe vremuri. Produsul lui e cel mai bun pe piata. De ce nu sunt si altele la fel? Nu contest ca a beneficiat si de campanii de promovare, dar astea nu fac doi bani daca produsul nu e bun.

    Nu vad ce este laTolontan ce este muc si sfarc? In afara ca nu stie sa scrie si are tupeu? Cu ce e el diferit fata de militianul ala de la Gazeta Sporturilor? In afara ca e mai micut si are un inceput de chelie... :smarty:

  11. #11
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Vadim, sa inteleg ca Lucescu, Hagi si compania, adica zeci de nume grele de CUNOSCATORI ai fenomenului sportiv sint niste aiuriti si O(a)I(a) este inteligentul?

    Am asistat la prea multe in cadrul procesului etapei, o emisiune conceputa si condusa de omul pe care-l venerezi la infinit... Emisiunea nu are alta preocupare decit eventual inlocuirea lui Grigorescu (ma-ntreb cit i s-a promis lui OI daca reuseste), si eventual desconsiderarea unui Altmayer si celorlalti arbitri din TM, a caror singura vina este ca sint din acelasi oras cu Grigorescu...

    Acum, o stim amindoi, meseria de ziarist iti cere in primul rind obiectivitate....(cu asta am spus mai mult decit intentionam ).

    Numele mentionate mai sus au fost invitate in emisiune si au incercat sa-i deschida ochii lui OI despre ceea ce inseamna in lumea occidentala o emisiune fotbalistica... Din pacate, se pare ca dioptriile ii sint aburite, sau se ascunde in spatele propriei ingimfari, deoarece cum multi isi amintesc, a sarit cu gura ca aceasta e emisiunea lui si el o face asa cum vrea el!!! Incapatinat, din pacate nu in sensul bun...

    Cit despre editorialul lui in ziar......se ghideaza dupa afinitati personale, ii lipseste linia verticala la sira spinarii.... E lingau si umil cu unii, javra cu ceilalti....

    Sansa lui e ca totul se cam invirteste in jurul lui Pro.....EI au dreptul la Divizia A, au avut ProSport, care fara sa straluceasca, dar comparat cu Graure, are mai multe poze...

    Dar sint convins ca un M.M.Ionescu ar face o treaba mult mai buna. Un Topescu ar fii mult mai capabil. Un Secosan ar fi mult mai obiectiv.

    Si lista ar putea continua.....
    Smile, its good for you!

  12. #12
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Am citit si eu "editorialele" d-lui Ioanitoaia ! Cindva !
    M-am lasat...
    De ce ? Pentru simplul motiv ca, asa cum spui AZUR 89, dinsul e prea...diplomatic !
    Parca se gindeste la vremea cind se "schimba...regimul" !
    Acelasi stil are Beckenbauer ! M-am saturat de...diplomatia lor !
    Astia si cind spun ceva...nu spun nimic !

    Numai bine !

    P.S. Trist este ca, si asa, d-l Ioanitoaia e printre...cei mai buni din tzara !

  13. #13
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Ioanitoaia?! Va rog nu... Nu ma mai uit la nici o emisiune tip Procesorul etapei din cauza lui. Tipul e mult prea ingamfat ca sa tina cont de parerea altora ca sa poata tine o emisiune de dezbateri. Plus ca, asa cum mai spuneau unii, nu are aceasi masura pentru toti invitatii. Sa stai acolo 3 ore ca sa te intrebe maria sa ovidiu daca a fost sau nu offside la o faza mi se pare degradant pentru orice antrenor sau fost jucator de nationala. In plus prezinta sindromul "limba aspra de la lins conducatori" care se pare cea e conditia sine qua non pentru un ziarist/cronicar de fotbal in Romania. /nope/

  14. #14
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Azur89, eu spun ca Ioanitoaia numai stie sa scrie. Ca acum e mare rechin si nu mai are timp si nici libertate, asta e partea a doua. Dar tot stie sa scrie. Exista altii la fel de mari sau mai mari, care habar nu au sa scrie. In rest, nu prea il urmaresc nici la ziar si nici la tv. Normal ca e vandut in 10 parti. Dar de cand l-am vazut mai demult si din ce povesti stiu despre el, nimeni nu zice ca nu stie sa scrie. In rest, sanatate si virtute. Ioanitoaia nu e nici de departe un idol pentru mine. La nimic. Nici macar la scris.

    Daca faci o simpla comparatie cu Tolontan sau baietii care se dau scriitori la rubrica aia care se schimba zilnic (stiu ca am citit ceva de Radu Naun si m-am gandit cui da baiatul ala din banii pe care ii primeste de la Prosport) sau Graur sau baiatul ala militian de la Gazeta (imi scapa numele) iti dai seama ca sunt sugatori din pix fata de Ioanitoaia. La logica, la exprimare, la mesaj. Eu vad imediat cand un text e chinuit si cand este scris lejer. Ioanitoaia e lejer, restul stau si se freaca in baie cu pixul, nu stiu ce sa scrie si screm si ei ceva acolo.

  15. #15
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Ioanitoaia traieste cu impresia ca va catiga po****ritate la proces daca va invita dumani declarati ca sa-i puna fatza in fatza si sa-i atzate. De multe ori se uita de fotbal ca joc si se dicuta despre culisele acestui sport. O alta mare problema e faptul ca se crede mai mult decat un simplu moderator. El vorbeste mai mult ca toti invitatii la un loc si ce ramane e luat in mai bine de 50% de convorbiri telefonice cu tot felul de dusmani ai invitatiilor din studio ca sa mai iasa un scandal ceva sa fie emisiunea mai "cool". El nu stie ca lumea deja s-a plictisit de acelashi certuri.

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    De ce nu le mai mere situ la pro sport?
    si-o fi dat demisia Ioanitoaia? D
    hai Romania

  17. #17
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    pai la cat de " priceput" e webadim lor, nici nu e de mirare

  18. #18
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Din pacate, cu asemenea campionat, certurile sunt mai interesante pentru multi...

  19. #19
    junior iohannfus's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    117
    Reputatie
    1

    subiectivism

    la Ioanitzoiaia imi place ca este suporterul Craiovei dar nu-mi place ca se baga in f. multe combinatzii gen Netzoiu & Becali ... au afaceri impreuna
    [B][FONT="Impact"][COLOR="Blue"]MINCATOR DE PRAZ[/COLOR][/FONT][/B]

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    11
    Reputatie
    1

    Re:

    Si mie imi place de Ioanitoaia ca ziarist. Ziarul e bun, sa fim cinstiti, nu exista comparatie cu Gazeta. Tolontan e meserias si el, mai spune lucrurilor pe nume, restul insa...

  21. #21
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asa se vede Tolontan din Canada? Faptul ca se inroseste la fata de nervi si ridica vocea, inseamna ca spune lucrurilor pe nume? Nu uita ca el vinde ceva, un ziar, nu are cum sa spuna lucrurilor pe nume. Spunem lucrurilor pe nume noi aici pe forum sau pe strada, in discutii. La tv sau in ziar nu se spune lucrurilor pe nume. Nu cu mentalitatea de la noi. Cand un prim-ministru vine si vorbeste la tv despre un neica-nimeni, Andrei Gheorghe, iti dai seama ca lumea e mica si ca sunt putini cei care spun lucrurilor pe nume. Pentru ca daca spui lucrurilor pe nume vin numele alea si iti bat la usa. Trebuie sa spui lucrurilor pe nume astfel incat numele alea sa fie multumite sau sa dai impresia ca spui lucrurilor pe nume, cand de fapt ajuti alte nume. Cam asta e de fapt o definitie a ceea ce inseamna la noi opinia, pregnanta indeosebi la talkshowuri. De aia cand vad talkshouri schimb si ma uit mai degrama la un documentar. M-am saturat de astia care se fac ca spun lucrurilor pe nume. A spune lucrurilor pe nume, in mass-media, este o chestuine de libertate. Cati sunt la noi liberi? Sunt, eu stiu unul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •