Page 4 of 17 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 340

Thread: Patinajul in Romania

  1. #64
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Asa este, conditiile sunt groaznice, si vorbesc din postura mamei care si-a dat fetita la patinaj. Dar la cupa nu cred ca au participat toti sportivii, de exemplu la junioare erau mult mai multe fete alta data. La seniori intr-adevar nu-l avem decat pe Zoltan, la juniori sunt doar Zsolt si Vlad, la fete e mai mare concurenta, dar unele nu au venit la Cupa. Probabil se pregatesc pentru Campionatul de la Galati. In rest, gheata nu avem decat din octombrie pana in aprilie, nu exista o sala unde sa faca pregatire fizica pe timpul verii (fac afara in parc o parte de execitii, pe culoarele patinoarului daca ploua si eventual intr-un vestiar imputit la modul propriu, alte exercitii). Cat despre antrenori, e un fel de lasa-ma sa te las, daca ai chef te antrenezi, daca nu bine, sunt cluburi cu fite si cu bani dati de parinti la greu, altele normale, eu vreau sa sper ca am nimerit o antrenoare buna pentru fetita mea.

  2. #65
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Trist, daca niste pentru exercitiile pe uscat nu sunt conditii. Sper ca macar pentru exercitiile pe uscat sa aiba un instructor de balet...

  3. #66
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Cred ca glumesti...

  4. #67
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Sa fiu sincera nu ma mira rezultatele proaste de la concursurile internationale pentru ca vad cum decurg antrenamentele. Se intarzie la antrenamente, se intra pe gheata neincalziti, antrenorul vine sau nu vine, si daca vine nu intra pe gheata, mai sunt si copii mici care, ce sa facem, trebuie si ei sa se antreneze candva si atunci se feresc unii de altii, s.a.m.d. Cum sa obtii rezultate in conditiile astea? Interesul lipseste din toate partile.

  5. #68
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Ce patinoare sunt deschise acum in tara ? La noi s-a inchis (la Buzau) la sfarsitul lunii martie.
    Am auzit ca "Mihai Flamaropol" este deschis, asa e?
    Imi puteti da detalii in legatura cu seriile ? pentru sambata (12 aprilie) ???
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  6. #69
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    La noi in Timisoara patinoarele (ma rog minipatinoarele) se deschid in decembrie si se inchid in februarie

  7. #70
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    prin craiova au facut un patinoar cam mic in aer liber si'l tin deschis pe perioada iernii...inca n'am apucat sa patinez pe el...ca l'au facut anul trecut si nu l'au tinut mult...la anul sper sa ajung pe el
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  8. #71
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    stfel, Brașovul urmează să găzduiască în acestă toamnă o competiție națională de tenis, iar la iarnă o competiție de patinaj artistic și alta de patinaj viteză pe pistă scurtă. „Ne-am propus să dăm mai mulți bani centrelor de copii și juniori și să revitalizăm astfel sportul de masă la nivelul județului, organizînd concursuri în comune“, spune Crăciun. Începînd chiar din această iarnă, CJ vrea să ofere copiilor atrași de sport șansa de a patina gratuit, de a fi ghidați gratuit de instructori și de a folosi gratuit echipamente de la patinoarele de la Olimpia și Agrement. Consiliul Județean își va înființa, din acest an, și o Direcție Județeană pentru Sport, care, într-un club sportiv va avea pentru început, secții de tenis și patinaj, urmînd ca după ce va fi făcut și bazinul de la complexul Agrement, să își înființeze și o secție de înot.
    http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...ent&s_id=65096
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  9. #72
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mi-am aruncat si eu un ochi pe biografia junirilor care participa la gp pt juniori anul asta. am observat ceva interesant.
    poate doar eu nu stiam dar iata cum arata biografia isu a sabinei mariuta. http://www.isufs.org/bios/isufs00011286.htm va sare si voua in ochi canada?????

    si la vlad ionescu am observat coregrafa http://www.isufs.org/bios/isufs00010478.htm

    la anita nagy si zolt kosz nu am vz nimic deosebit dar totusi le pun poate vedeti voi ceva ce mi-a scapat.
    http://www.isufs.org/bios/isufs00009410.htm
    http://www.isufs.org/bios/isufs00009430.htm
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #73
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Stiam ca Sabina se antreneaza in Canada ...a fost postat un interviu cu ea si cu mama ei acu ceva vreme :

    Cît costă un „triplu Lutz”?
    Interviu cu Sabina Măriuță, campioana națională a României la patinaj artistic, la categoria junioare

    Florin Oncescu

    Sabina a obțiut titlul la început de ianuarie, la București. Are 13 ani și locuiește la Montréal, unde a venit acum 8 ani, cu părinții și fratele ei, de la Iași. Cristache Mitrea, secretarul general al Federației române de patinaj, a declarat pentru Rompres că o consideră ''o speranță pentru patinajul românesc''. Eu nu sînt cronicar sportiv și n-am patinat decît cîteva zile, pe cînd aveam 7 ani, la Craiova, printre blocuri, experiență amară, în urma căreia m-am ales cu un braț fracturat. Numai nedreapta lipsă de vizibilitate a performanțelor excepționale ale acestei fetițe m-a îndemnat să pun mîna pe laptop și să-i adresez, prin e-mail, cîteva întrebări. Am adăugat cîteva și pentru mama Sabinei, Carmen Măriuță, managerul de facto al talentatei patinatoare.

    Florin Oncescu: Dragă Sabina, cînd și unde ai pus pentru prima oară patinele în picioare? Cînd și unde ai intrat în patinajul de competiție?

    Sabina Măriuță: Am început să patinez la Montréal, în septembrie 2001, cînd aveam 6 ani și jumătate. Am început la categoria Patinaj Plus. După 2 luni, am fost selecționată să particip la prima competiție, una destinată celor mai mici patinatori. În ianuarie 2002 am schimbat patinajul de „loisir” pentru patinaj competitiv și am început să mă antrenez în privat.

    F.O.: Care sînt cele mai bune rezultate obținute de tine în Canada?

    S.M.: Anul 2007 – 2008 mi-a adus cele mai mari satisfacții. La toate cele 8 competiții la care am participat am urcat pe podium, iar la 7 dintre ele am luat locul întii.

    F.O.: Înțeleg că ai inclus aici și obținerea titlului de campioană națională a României la junioare, la București, la începutul lunii ianuarie. Cînd ai început să participi la competiții în România?

    S.M.: În 2006 am mers pentru prima oară la campionatul național și am patinat în afara concursului. În 2007 am patinat pentru prima oară la categoria junioare. Eram sub vîrsta minimă impusă, aveam 11 ani, dar la intern nu te oprește nimeni să patinezi mai sus decît vîrsta ta. Am terminat pe locul 5. A treia participare, cea de anul acesta, mi-a adus titlul național.

    F.O.: Care sînt obiectivele tale de patinatoare pentru toamna și iarna care urmează?

    S.M.: Acum mă antrenez pentru participări la două „Grand Prix Junior”, în septembrie- octombrie, în Europa. De curînd, vineri 11 aprilie, am fost invitată, ca deținătoare a titlului de campionă națională a României, sa patinez două „solo” în cadrul unui spectacol de patinaj în Ville Lassale. Am prezentat pentru prima oară în public primul meu triplu salt „triplu salcow”, în afara celor două „dublu axel”. Obiectivul meu este sa merg la Mondialele de juniori din februarie 2009 cu cel puțin două triplu-salturi. Sînt pe cale sa-l perfecționez pe al doilea și mă gândesc chiar la posibilitatea de a pregăti un al treilea, un „triplu Lutz”, care este și cel mai greu.

    F.O.: Cum arată programul tău, întro zi normală din săptămână? Dar întruna de week-end?

    S.M.: Mă scol la 5:20 a.m. și mă pregătesc de școală, la 6:15 urc în autobuzul școlar, la 1:45 p.m. ajung la arenă, iar între 2:00 și 6:15 sînt pe gheață. La 6:45 ajung acasă, mănînc și îmi fac temele. La 8:15 îmi fac programul de 15 minute de întinderi și mobilitate, apoi mă culc. A doua zi o iau de la capăt. În week-end am program mai lejer. Nu patinez, dar lucrez „hors glace” pentru tehnică de sărit și detentă, cu mama mea, cam o ora pe zi.

    F.O.: Ce școală urmezi? Care este numele antrenorului tău „pe gheață”?

    S.M.: Sînt elevă la Collège Charles Lemoyne, la profilul sport - étude. Antrenori am mai mulți. Maryse Gauthier și Cathia Guseppe la stil liber, Chantal Lefebvre la coregrafie și Shawn, la tehnică pentru triplu.

    F.O.: Dacă ai avea timp mai mult, ce ai face cu el?

    S.M.: Prea mult timp liber nu am, dar îmi place enorm ceea ce fac, așa că sînt mulțumită.

    F.O.: O primă întrebare pentru doamna Carmen Măriuță, mama Sabinei. Am aflat din presă că Sabina nu a putut să reprezinte România la Mondialele de juniori din 2008, desfășurate la Sofia, în perioada 25 februarie – 2 martie, datorită vîrstei. Care este această limită de vîrstă și cînd o va îndeplini Sabina?

    Carmen Măriuță: Sabina a împlinit 13 ani în februarie. Cînd a cîștigat titlul național avea 12 ani și 11 luni. Regulamentul spune că vîrsta de participare la Juniori fete este 13-19 ani. Pentru participarea la competițiile mondiale de juniori din iarna care a trecut, Sabina trebuia sa aibă împlinită vîrsta de 13 ani la începutul anului competițional 2007-2008, adică la 1 iulie 2007. Sabina avea atunci doar 12 ani. Însă în 2008-2009 are oficial dreptul să participe la Grand Prix Junior și la Mondiale Junior 2009. Din păcate, tot din cauza vîrstei, Sabina nu va avea dreptul să participe la următoarele Jocuri Olimpice din 2010, pentru că nu va avea 16 ani înainte de 1 iulie 2009. Dar ar putea avea șansa ei în 2014, cînd sperăm că va fi o mîndrie pentru România.

    F.O.: Pentru a avea rezultate bune la patinaj, ne-ați spus, nu sînt suficiente talentul, dăruirea și munca. Care sînt cheltuielile familiei cu pregătirea pentru competiții a Sabinei?

    C.M.: La ora actuală, antrenoarele de stil liber și coregrafa ne costă, împreună, între 600 și 700$ pe lună. Se mai adaugă accesul la patinoar, „gheața”, cam 2600$ pe an. Apoi o pereche de patine pe an, cam 1200 $, și tot restul echipamentului. Apoi deplasarea în România, la Naționale, cu toată cheltuiala de acolo (pentru Sabina și antrenoarea ei, minimum 4500$). Cei de la Federație au spus că la Naționale nu pot să plăteasca deplasarea, pentru că se presupune că la nivel intern sportivii trebuie să fie deplasați de clubul de apartenență. Clubul de apartenență al Sabinei, din Miercurea-Ciuc, are posibilități financiare reduse. Antrenoarea de acolo, Maria Leofer, i-a dat Sabinei ca premiu, în ianuarie, 200$ US din partea clubului. Nu sînt bani mulți, dar Sabina a apreciat enorm gestul.

    F.O.: Cum face față acestor cheltuieli o patinatoare din Canada care ajunge să reprezinte Canada în competiții internaționale? Dar o patinatoare din România care reprezintă România?

    C.M.: O patinatoare care reprezintă Canada, care este deci în lotul național, obține de la Federația Canadiană minimum 1000 $ pe lună sub formă de bursă, are acces gratuit la gheață, are patinele sponsorate (va ajunge să schimbe și două perechi pe an), are, la nevoie, tratamente chiro și fizio, are psiholog sportiv, pentru că stresul de competiție face ravagii de multe ori. Despre ce oferă Federația Română nu știu nimic concret, deocamdată. Dupa cum v-am spus, la Naționale, Sabina și antrenoarea ei se deplasează pe banii familiei, deocamdată. Vom vedea mai tîrziu. Au spus că, în funcție de rezultatele Sabinei, vor căuta o modalitate sa-i ofere o bursă care să acopere măcar jumătate din cheltuieli, pentru început. Deplasările la Grand Prix și Mondiale banuiesc că sînt acoperite de către Federație (pentru că altfel noi nu putem să facem față). Chiar așa fiind, fără o bursă tot noi trebuie să plătim onorariul de deplasare al antrenoarei, de 1000$ pentru o competiție internatională, pentru că ea trebuie să aibă salariul asigurat și cînd este plecată. Ce să vă spun, e greu de făcut o comparație între Canada și România. Un patinator, în România, se antrenează gratis, numai să vrea să se antreneze, pentru că antrenorii sînt plătiți de Federație, iar gheața e FREE.

    Așa că, pînă la Grand Prix și Mondiale, cînd se va vedea evoluția Sabinei, noi părinții vom continua aceeași luptă de zi cu zi ca sa-i putem asigura antrenamentele, cu speranța că poate într-o bună zi nu vom fi doar noi cei mai mari fani și sponsori ai ei, se vor mai alătura și alții.

    F.O.: În situația particulară a Sabinei, cu pregătirea făcută în Canada pentru competiții în care reprezintă România, care ar putea fi profilul normal al sponsorilor? Canadienii de orice fel? Românii din Canada? Românii de oriunde?

    C.M.: Oricine este binevenit. Evidența cheltuirii banilor dintr-o eventuală sponsorizare este ușor de făcut, eu primesc săptămînal, sau o dată la două săptămîni, facturi oficiale de la antrenori, pe care le plătesc tot oficial, cu cec din contul personal, deci este foarte simplu de ținut o contabilitate.

    Dacă cineva vrea să o cunoască pe Sabina și vrea să afle mai multe depre munca ei, despre supărarea ei cînd abordează un element nou care nu-i iese, despre bucuria ei cînd reușește adevărate peformanțe, noi două sîntem zilnic la arena „4 Glaces” din Brossard (boul. Tascherau), de la 2:00 p.m. la 6:15 p.m. De exemplu, zilele trecute m-am întrebat cum aș putea face ca Sabina sa-l cunoască pe Lucian Bute și să-i poată povesti despre pasiunea ei pentru sport și depre proiectele ei de viitor... Poate iese o frumoasă „colaborare” din acest dialog. Sabina este un copil care iubește cu adevărat sportul pe care-l practică (în ciuda faptului că este totuși un sport dureros), are mult potențial și este de o perseverență demnă de luat ca exemplu. Nu în ultimul rînd, are rezultate foarte bune și la școală, este o luptatoare pe toate planurile. Sper că toată munca ei va fi rasplatită în viitor. Mă gîndesc în primul rînd la prima ei participare la Mondiale de juniori, cele din 2009, unde și-a propus ca obiectiv calificarea în finale (primele 24). Mă gîndesc și la dorința ei ca în anii urmatori să se claseze printre primele 10 patinatoare din lume. E greu să lupți cu japonezele și cu americancele, dar nu-i imposibil.

    F.O.: Succese Sabinei, pe gheață! și sper, alături de părinții ei, că sponsorii nu se vor lăsa prea mult așteptați.
    http://www.terranovamagazine.ca/44/p...ew.html#florin

    Atat Sabina cat si Vlad sunt campionii nationali de juniori din sezonul trecut.

    anita nagy si zolt kosz au aceeasi antrenoare care l-a format pe Zoltan Kelemen iar Zolt a participat si la seniori si la juniori la nationale ocupand locul 2 in ambele competitii
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  11. #74
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    uite ca eu ratasem acest interviu. foarte interesanta si foarte grea viata mariutei. oare de ce nu a resuit sa se inscrie in federatia canadei??? or avea pe altele mai bune??? ii doresc succes acestei fete, dupa atata munca merita.

    iulia, anul asta mergi la nationale? ca as vrea si eu sa ajung de data asta.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #75
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Daca se tin in Bucuresti merg sigur, daca nu, ma mai gandesc
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  13. #76
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pai exista posibilitatea sa nu se tina in bucuresti???
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #77
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Iar nu dormi, Irina ?

  15. #78
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Trei patinoare ar putea fi incluse pentru finalizare în programul "Patinoare pentru România"

    Președintele Federației Române de Hochei pe Gheață (FRHG), Tanczos Barna, a declarat, luni, la Sfântu-Gheorghe, că două dintre cele trei patinoare sunt în fază avansată a lucrărilor și mai este necesară finalizarea acoperișului și a unor vestiare, iar la Brașov patinoarul în cauză este în faza de început construcției și trebuie continuate lucrările.

    “Aceasta este singura soluție de a ridica nivelul infrastructurii în hochei, cu implicarea directă a Guvernului României. Investițiile sunt foarte mari și autoritățile locale nu pot din bani proprii”, a declarat Tanczos Barna.

    El spune că lucrările de construire a patinoarelor de gheață pot ajunge la câteva milioane de euro, iar investițiile în patinoare se pot clasa în trei categorii. Astfel, putem vorbi de patinoarele mici, de agrement, cu scop didactic, cu maxim 500 de locuri, care presupun și cele mai scăzute costuri, apoi patinoarele cu săli de patinaj cu până la 3.500 de locuri pentru spectatori, construite în reședințe de județ și orașe, și cel mai complex patinoar este o sală multifuncțională, cu cel puțin 5.000 de locuri, care însă ar costa câteva zeci de milioane de euro și doar Bucureștiul ar putea susține o asemenea investiție.

    În cazul patinoarului din județul Covasna, din municipiul Târgu-Secuiesc, primarul Racz Karoly a declarat corespondentului NewsIn că doresc să continue lucrările în această primăvară, iar includerea patinoarului în programul național ar fi de bun augur. În orice caz, autoritățile locale intenționează să finalizeze această investiție, inclusiv din fonduri locale și de la sponsori, dar deocamdată așteaptă să vadă cum va arăta bugetul pe 2009.

    Lucrările la patinoarul din Târgu-Secuiesc au început în urmă cu aproximativ doi ani, valoarea totală a investiției se ridică la 8 milioane de lei, iar pentru finalizarea lucrării ar mai fi nevoie de aproximativ un milion de euro. Programul de construire a patinoarelor a fost inițiat la începutul lunii decembrie anul trecut, pe baza propunerii președintelui FRHG. Finanțarea și derularea programului a fost aprobată prin ordin comun al Ministerului de Finanțe, al Ministerului de Interne și al Ministerului de Dezvoltare, Construcții Publice și a Locuințelor.

    Sursa: NewsIn
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  16. #79
    junior MariaC's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    118
    Reputatie
    1
    uitati ce am gasit. in 1936 se pare ca Romania a avut o pereche la olimpiada
    http://winter-olympic-memories.com/h...igure_p_ex.htm
    locul 13
    mi se pare ceva ciudat steagul si numele lor.In perioada aia nu era nicio stema.doar cele 3 culori

  17. #80
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    intr-o perioada Romania a avut o mare comunitate germana si evreiasca.
    nu cred ca ar trebui sa ne mire anumite nume.

    cred ca era totusi la vremea aceea o stema, stema Romaniei Mari cu coroana (adoptata in 1921).
    Last edited by andreeas; 5th March 2009 at 16:57.

  18. #81
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MariaC View Post
    uitati ce am gasit. in 1936 se pare ca Romania a avut o pereche la olimpiada.http://winter-olympic-memories.com/h...igure_p_ex.htm
    locul 13
    Interesant. Se cheama ca avem traditie.
    Last edited by Tracoromana; 5th March 2009 at 18:41.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #82
    sport legend karynna24's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Interesant. Se cheama ca avem traditie.
    da, avem campioni mondiali,olimpici si europeni. Rusia e 0 comparativ cu noi Avem si noi 2-3 patinatori, care termina competitia pe locurile 25....???
    [B]Masculin[/B]:[B][COLOR="Red"]Rafa Nadal[/COLOR][/B],[COLOR="Magenta"][B]J.W.Tsonga[/B][/COLOR],[COLOR="SeaGreen"]Novak Djokovic[/COLOR],[COLOR="DarkOrchid"]Thomas Berdych[/COLOR], J.M.Del Potro , Mikhail Youzhny, Andy Roddick,Ernest Gulbis,Milos Raonic
    [B][I] Feminin:Simona Halep si...cam atat!


    Rafael Nadal No.1

  20. #83
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    si ce e amuzant? eu as zice ca e trist si mi-as dori mai mult. mai multa sustinere si firesc si mai multe rezultate. si in principal mi-as dori ca mai multi din cei ce isi doresc sa practice acest frumos sport sa aiba unde sa o faca.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #84
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by karynna24 View Post
    da, avem campioni mondiali,olimpici si europeni. Rusia e 0 comparativ cu noi Avem si noi 2-3 patinatori, care termina competitia pe locurile 25....???
    nici nu vom avea, pentru ca nu avem conditii.
    patinatorii rusi au gheata 11 luni pe an si se pot antrena mai mult de trei ore pe zi, isi pot alege si ora.
    patinoare aproape in toate orasele.
    noi avem patinoare in vreo trei orase, gheata 5 luni pe an si nu se pot antrena mai mult de trei ore, pentru ca primeaza hocheiul.
    patinoarele nu au nici macar sala de balet. pregatirea se face afara.
    deci pentru a avea rezultate mai bune avem nevoie si de conditii mai bune de antrenament.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •