Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: Romani in baseball-ul american

  1. #1
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1

    Romani in baseball-ul american

    Pina acum am gasit doar unul. Il cheama Mihai Burlea, e pitcher, si joaca intr-un campionat universitar (NAIA) pentru colegiul Northwestern. Saptamina trecuta tocmai a fost numit cel mai bun pitcher al anului in campionatul respectiv. A terminat sezonul cu 12 wins, 0 losses, si ERA de 3.03. Very impressive

    http://www.siouxcityjournal.com/arti...dc0012322b.txt

  2. #2
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Ce bine,poate o sa-l vedem jucand si in Liga Majora.

  3. #3
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Vesti bune dinspre SUA. Mihai Burlea, dupa un sezon foarte bun la colegiul sau, Northwestern, din campionatul NAIA (unde a terminat cu un ERA de 3.06), continua evolutiile entuziasmante. Burlea a fost inscris intr-o liga de vara destinata jucatorilor din colegiile neparticipante la NCAA, liga numita The Northwoods League (pagina oficiala, pagina wikipedia). El joaca pentru echipa Brainerd Blue Thunder (pagina oficiala, pagina wikipedia), si, in prima jumatate a sezonului, a fost cel mai bun starting pitcher al echipei si unul din cei mai buni ai ligii. El a fost starter in 6 meciuri, obtinand un ERA de 2.06, dupa 39 innings pitched in care a reusit si 40 strike outs. Evident, dupa o asemenea evolutie, Burlea a fost selectionat pentru All Star Game-ul care a avut loc weekendul trecut, si nici acolo nu a dezamagit: a aruncat pt 2 batteri, si i-a terminat cu strike out pe amindoi. Sezonul regulat al ligii continua pana pe 12 august, dupa care va urma play-off-ul. The Northwoods League este transmisa in direct de ESPNU, care ii dedica si un show saptamanal, "Northwoods Baseball Weekly".

    Eu personal ma bucur nespus pt el, si mi se pare incredibil ca acum 2 ani juca in Romania, la nivel amator, pe la Roman sau mai stiu eu unde, iar acum e in campionate ale colegiilor in SUA si, la cum joaca, e doar o problema de timp pana va fi draftat in MLB.
    Last edited by cristane; 16th July 2007 at 17:55.

  4. #4
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    ma bucur sa vad ca un roman se numara printre tinerii talentati , cu sanse de a ajunge la una din echipele din MLB ... statisticile il recomanda drept un pitcher bun , fapt ce este demonstat de fapt si de convocarea in All Star Game ... sa speram ca va avea succes , se va tine de treaba si va reusi sa ajunga acolo unde nici un roman nu a mai fost
    [url]www.warriors.ro[/url]

  5. #5
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Stire pe NBC despre Burlea: http://www.msnbc.msn.com/id/19744541/

  6. #6
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Romanian sensation Mihai Burlea has anchored the Brainerd Blue Thunder pitching staff with a 3-1 record and 2.06 ERA, which earned him a spot in Wednesday's Northwoods League All-Star Game.Romanian sensation Mihai Burlea has anchored the Brainerd Blue Thunder pitching staff with a 3-1 record and 2.06 ERA, which earned him a spot in Wednesday's Northwoods League All-Star Game.
    Romanian sensation!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Era unul bajenaru reliever pe la Arizona anul trecut,dar nu stiu daca e roman.

  8. #8
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by manai View Post
    Era unul bajenaru reliever pe la Arizona anul trecut,dar nu stiu daca e roman.
    Am cautat pe net, il cheama Jeff Bajenaru si e nascut in California. O avea parinti romani, dar el e american.

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Hmm...o pagina intreaga despre mine!!!
    Ba bucur sa vad ca si in RO se discuta baseball...adevarat, la o scala mai mica...dar e mai bine decat nimic!!!

    Salut, ma numesc Mihai Burlea si Cristane m-a indrumat inspre pagina asta. Am mai citit inainte dar e prima data acum cand scriu ceva.

    MAi vorbim!

  10. #10
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    salut si ne bucuram sa te avem printre noi

    sunt sigur ca daca vei continua tot asa , si bineinteles pe masura ce timpul trece vei capata si mai multa experienta vei avea o sansa reala de a ajunge in MLB ... eu nu pot decat sa iti urez succes !
    [url]www.warriors.ro[/url]

  11. #11
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Salut Mihai, si bine ai venit

  12. #12
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Revin dupa o pauza de o saptamana si nu im vine sa cred ce vad.Mihai Burlea,postand pe micutul nostru forum.
    Bine ai venit!
    In curand va fii publicat un articol despre tine si in onlinesport.

  13. #13
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Sunt multumit de cum a iesit treaba cu articolul.Sper ca si lui Mihai sa-i placa.

    www.onlinesport.ro

    Stire principala

    http://www.onlinesport.ro/stiri/spor...u-148-km-h.htm

    Articol complet.

  14. #14
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Foarte misto articolul.

    Bun venit pe forum Mihai si succes cu cariera in continuare. Cand vei intra in MLB, sa speram ca o sa fii in American League ca sa vin sa te vad aici la Toronto
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  15. #15
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Bine ai venit si tu dj_jaxxx in micuta noastra comunitate.

  16. #16
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    A inceput un nou sezon in campionatele colegiilor americane. Mihai Burlea e in ultimul an la facultatea Northwestern din Iowa, ce evolueaza in conferinta GPAC din NAIA. Mihai a fost starter si a obtinut win-ul in primul meci al sezonului pt echipa sa, cistigat cu 4-2 contra Mount Mercy. Linia lui Mihai: 3 IP - 2 H - 1 BB - 6 k (adica 2 strike outs / inning, impressive ) - 1 ER - 3.00 ERA. Meciul a avut loc in celebrul Metrodome din Minneapolis, unde evolueaza Twins (MLB) si Vikings (NFL).

  17. #17
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Un mic update despre Mihai: echipa lui, Northwestern College, s-a calificat in finala regionala din campionatul universitar NAIA, pe care insa a pierdut-o. Mihai a avut un sezon bun, terminat cu un ERA de 3.06, 9 victorii si 4 infringeri, si 74 strikeouts in 79 innings. El de saptamina asta se muta in Olanda, unde va juca, pina in septembrie, la o echipa din prima liga olandeza, care este cel mai puternic campionat al Europei.

  18. #18
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    bine ca mi-ai luat-o inainte .. chiar vroiam un update ... cum s cheama echipa din Olanda ?
    [url]www.warriors.ro[/url]

  19. #19
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georgebz View Post
    cum s cheama echipa din Olanda ?
    MediaMonks RCH. Site-ul oficial e aici.

  20. #20
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Tocmai am dat peste o stire recenta, datata 11 februarie, in care se mentioneaza ca Mihai Burlea a semnat pentru sezonul 2009 cu 2 echipe, olandezii de la MediaMonks (la care a jucat si in 2008), si italienii de la Parma, ceea ce a dus la aparitia unui scandal intre cele doua echipe. Stirea: http://www.mister-baseball.com/roman...009-contracts/

  21. #21
    manager TomBrady's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    pacat ca nu a prins MLB totusi
    Europa in comparatie cu MLB e ca Champions League cu Liga lu' mitica

    sper sa-l vada un scouter ceva ...
    o fi bataie mare totusi in state pe locurile de MLB !?!?
    [COLOR="Blue"][B]In TOM we trust.[/B][/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •